ویزای کار رومانی

 

شرایط اخذ ویزا کار رومانی چه می باشد ؟ آیا افراد تبعه یک کشور بیگانه ، می توانند جهت اخذ ویزا کار در رومانی اقدام نمایند ؟ آیا با اخذ ویزای کاری رومانی و متعاقب آن با کار کردن اتباع خارجه در آن کشور ، منجر به اخذ اقامت کشور رومانی خواهد شد ؟

مدارک لازم ، جهت اخذ ویزای کاری رومانی چیست ؟ آیا متقاضی اخذ ویزای کار در رومانی ، اجازه همراه دارند ؟  آیا کشور رومانی ، گزینه ایی مناسب برای مهاجران جهت کار و به دنبال آن اخذ اقامت آن کشور است ؟ آیا کار در رومانی به راحتی به دست می آید و سطح درامد و حقوق چطور است ؟

رومانی ، در جنوب شرقی اروپا است که پایتخت آن شهر بخارست است. این کشور در همسایگی کشورهای مجارستان ، صربستان ، مولداوی ، اوکراین و بلغارستان قرارگرفته است. رومانی در زمره برگترین و پرجمعیت ترین کشورهای عضو اتحادیه اروپا است که زبان رسمی آن رومانیایی می باشد.

این مقاله در خصوص ویزای کار رومانی تنظیم گردیده است . در مقاله فوق اطلاعاتی در خصوص شرایط اخذ ویزای کار رومانی توضیحاتی ارائه خواهد گردید.می توان گفت یکی از طرق مهاجرت و به دست آوردن اقامت یک کشور ، اخذ ویزای کار کشور مورد نظر می باشد که این راه ، در انواع طرق مهاجرتی یکی از راه های کم هزینه تر و مورد اطمینان می باشد . ممکن است در این خصوص  سوالات متداولی ذهن شما عزیزان را به چالش بکشاند ، لذا در ذیل به اهم سوالات شما پاسخ می دهیم .

 

بازار کار در کشور رومانی ، رقابتی می باشد و برای expatsExpats و یا برنامه ریزی برای کار  در رومانی ممکن است ، پیدا کردن کار در رومانی با دشواری روبرو گردد. رد رومانی ، رقابت برای شغل بالا می باشد و سطح درامد و حقوق نسبتا پایین است،  تاحدی که بعنوان یک نتیجه از بحران مالی جهانی به شمار می رود.

شرکت های رومانیایی غالبا منزوی می باشند و ترجیح می دهند که به صورت محلی  در معاملات ، کارمندان خارجی را جهت کار در رومانی جذب نموده و استخدام نمایند. در همان زمان دولت رومانی مشتاق به جذب کسب و کار خارجی و ایجاد کشور بعنوان یک پایگاه استراتژیک برای کسب و کار و تلاش برای سرمایه گزاری در بازار اروپای شرقی است.

اصلاحات سیاست و تحولات پس از سقوط رژیم کمونیستی منجر به یک دوره از رشد پایدار برای اقتصاد رومانیایی شده است که  پس از این دوران در سال ۲۰۰۷ میلادی ، کشور رومانی به اتحادیه اروپا پیوست . با این حال به شدت تحت تاثیر رکود اقتصاد جهانی قرارگرفته است ولیکن سطح متوسطی از رشد را در چند سال گذشته حفظ نموده است.

رومانی یکی از کشورهای نسبتا بکر اتحادیه اروپا و از پتانسیل های اقتصادی می باشد که بیشترین و بزرگترین مناطق آن به بخش کشاورزی اختصاص داده شده است. رومانی با زیبایی های طبیعی ان یکی از جاذبه های فرهنگی و تاکید بر صنعت گردشگری می باشد که برای توسعه و سرمایه گزاری بسیار مناسب است.

مناطق دیگر رومانی ، جهت کار در این کشور ، برای کسانی نیز مناسب می باشد که قصد فعالیت در بخش های انرژی ، بخش صنعت و صنعت ساخت را دارند و در حقیقت فرصتی است که بر سر راه آن ها قرار گرفته است. همچنین دارای یک بخش خدمات توانمند با پتانسیل برای رشد و تقاضا ، برای کسانی که تجربه لازم را در امور مالی ، خدمات کسب و کار و خرده فروشی دارند و می توان رشد را در مبحث منابع انسانی در شرکت های چند ملیتی مشاهده نمود..

برخی از شرکت های بزرگ در رومانی شامل Mobexpert  ، بیت دیفندر ، ROMSTAL PETROM ، DACIA و رومپترول ، بزرگترین شریک تجاری کشور آلمان است و صادرات کلیدی از رومانی شامل اتومبیل ، قطعات خودرو ، سیم عایق شده ، نفت تصفیه شده و لاستیک است.

گواهی نامه IT به شدت در دنیای کسب و کار رومانیایی با ارزش است . تسلط بر زبان ایتالیایی ، فرانسوی ، آلمانی نیز با ارزش می باشد و مهاجران و یا کسانی که می توانند بیش از یکی از زبان های مورد اشاره صحبت نمایند ، تا حد زیادی از بهبود چشم انداز شغلی در رومانی برخوردار می باشند.

 

قوانین حاکم بر ویزای کار در رومانی شباهت بسیار زیادی به اکثر کشورهای عضو اتحادیه اروپا را دارد. شهروندان غیر اتحادیه اروپا برای به بدست آوردن اجازه کار ، اخذ ویزای بلند مدت و اجازه اقامت قانونی در کشور رومانی و شروع این فرایند  نیاز به پیشنهاد کاری یا Job Offer  ، از سوی کارفرما در رومانی را دارند.

در کشور رومانی نیز کارفرما بایستی مانند دیگر کشورهای اتحادیه اروپا شرایط ویژه استخدام را رعایت نماید ، بدین معنا که کارفرما پیشنهاد کاری فوق را مدت زمان حدود سه ماه متوالی در جراید و اینترنت در رومانی آگهی و منتشر نماید و اگرکه در این مدت زمان هیچگونه شخصی در مورد حرفه فوق معرفی نگردید ، مجددا بمدت سه ماه متوالی در کل اتحادیه اروپا طبق شرایط فوق منتشر نماید و در صورتی که متقاضی جهت کار دراین کشور معرفی نگردید، کارفرما می تواند دعوتنامه و یا پیشنهاد کاری را ارائه نماید ، در حالی که باید اثبات نماید اسپانسر مالی متقاضی و خانواده وی می باشد .

دولت رومانی دارای یک سیستم سهمیه بندی در جایی که تنظیم تعداد پروانه کار هر سال اعطا شده به کارکنان خارجی است. در اغلب موارد کارمندان آینده نگر بایستی اجازه کار در رومانی را دارا باشند و این مسئولیت کارفرما است که ثابت نماید که یک متقاضی و نامزد کار از یک کشور دیگر اتحادیه اروپا  نمی تواند جایگزین یک شهروند رومانیایی شود.

کارفرما نیز بایستی ثابت نماید که متقاضی کاری ، مدارک تحصیلی و تجربه مورد نیاز برای موقعیت کاری فوق را دارد. جهت اخذ اجازه کار ، متقاضی باید یک CV   یا رزومه کاری ، نامه مرجع ، ترخیص کالا از گمرک جنایی و مدارک پزشکی را ارائه نماید و این فرایند جهت اخذ اجازه کار در رومانی حدود ۴۵ روز بطول می انجامد.

وقتی مهاجرین اجازه کار خود را از کارفرما دریافت می کنند ، آنها نیاز به اخذ ویزای بلند مدت برای هدف و انجام کار را در سفارت رومانی در کشور خود را دارند. برای دریافت این نوع ویزا باید تعدادی اسناد من جمله مجوز کار،  اثبات بودجه کافی  و یا تمکن مالی وبیمه خدمات درمانی ارائه شود.

پس از ورود به کشور رومانی ، مهاجرین غیر اتحادیه اروپا نیاز به ثبت نام با وزارت مالیه رومانیایی و گواهی ثبت نام مالیات ، با عملکرد مشابه به یک شماره شناسایی شخصی و نیاز به یک پاسپورت ، ویزا ، اجازه کار مدرک اقامت و یک کپی از قرارداد کار و ویزای بلند مدت اقامت را دارند. برای اجازه اقامت در بازرسی اداره کل مهاجرت رومانی ، این روند حداقل سی روز باید انجام شود . قبل از ویزای بلند مدت اقامت  موقت ، منقضی می شود و همچنین نیاز به ارائه مدرک اقامت ، حقوق و دستمزد و مدارک شناسایی و همچنین مجوز پزشکی خواهد داشت . اعتبار مجوز اقامت مهاجرین ، جهت اجازه کار حداکثر یکسال می باشد . در صورتی که هنوز هم  یک کارمند برای یک کارفرما کار می کنند ، مهاجرین فقط نیاز به تمدید ویزای اقامت موقت خود حداقل ۳۰ روز قبل از انقضای آن مجوزرا از اداره کار دارند و در همان زمان باید ان را تمدید کنند

 

در مورد ویزای کار رومانی ، اگر شخص بخواهد با اخذ ویزای کاری خانواده اش را همزمان با خود به کشور رومانی وارد نماید باید برای هر عضو خانواده اعمال شود . اعضای خانواده اجازه کار در رومانی ندارند مگر اینکه آنها هم اجازه کار را دارا باشند . کسانی که در حال حاضر در کشور اجازه اقامت موقت دارند باید برای اجازه کار اقدام نمایند .

با توجه به توضیحاتی که در این مقاله ارائه شد ، باید به این مورد اشاره نمود که اخذ ویزای کار رومانی ، بدلیل شرایط خاصی که دارا می باشد ممکن است جهت گرفتن این مجوز ، متقاضی با مشکلات و سختی هایی روبرو باشد ، به همین جهت می توان گفت بعضا افرادی که با اخذ پذیرش از دانشگاه های رومانی و گرفتن ویزای تحصیلی در رومانی اقدام می نمایند با داشتن بیست ساعت اجازه کار بصورت پارت تایم در این کشور و پیدا کردن شغل مورد نیاز از طریق آگهی های منتشره در جراید این کشور ، اقدام نموده و پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه ، اگر کارتمام وقت و یا فول تایم به دست اورند ، می توانند با سه الی چهارسال کار و پرداخت مالیات در این کشور ، جهت اخذ اقامت دائم رومانی اقدام نمایند. اخذ ویزا کار رومانی ، فرایندی حقوقی است و یکی از مواردی که در کاریابی ان باید مورد توجه قرار گیرد این است که کارفرما خود حتما باید اجازه کار از دولت رومانی را داشته باشد.

جهت اطلاع از مقررات ویزا کار رومانی  و قوانین کشور فوق و اطلاع از تمامی جزئیات آن ، می توانید با تماس با تمامی شعب همکار موسسه حقوقی ملک پور به اطلاعات جامع و کاملی دست یابید و از مشاوره رایگان وکلا و کارشناسان ارشد بهره مند گردید.

 

تنظیم کننده : گلنوش باقری

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.