مهاجرت تحصیلی به آمریکا

مهاجرت تحصیلی به آمریکا

تحصیل در آمریکا و مهاجرت از طریق تحصیل یکی از راه های ورود به کشور آمریکا و مهاجرت به آمریکا به شمار میرود . باید در نظر داشت که تحصیل در دانشگاه های آمریکا به صورت رایگان یا به صورت عادی و دریافت پذیرش از دانشگاه های آمریکا موردی است که واقعا باید با احتیاط صورت گیرد زیرا در حال حاضر سفارت آمریکا در سراسر دنیا به ایرانیان بسیار سخت گیری نموده و باید این مورد لحاظ گردد . قبل از مطالعه کامل این مقاله پیشنهاد میگردد ویدیو و ویس های موجود این مقاله را که توسط آقای ملک پور دانشجوی دکتر حقوق در دانشگاه ملی وین و دانشجوی حقوق تجارت بین الملل در سوئیس و وکیل پایه یک دادگستری ایران مطالب ارزنده ای را در خصوص نحوه تحصیل در آمریکا و مهاجرت تحصیلی به آمریکا است را به طور رایگان مشاهده نمایید .

فایل تصویری آقای ملک پور در باب مهاجرت تحصیلی به آمریکا و مشکلات آن

video مهاجرت تحصیلی به آمریکا

فایل های صوتی آقای ملک پور در باب تحصیل در آمریکا

audio مهاجرت تحصیلی به آمریکا
audio مهاجرت تحصیلی به آمریکا

همانطور که میدانید ایالات متحده آمریکا برترین و قوی ترین دانشگاه های دنیا را در خود جای داده است. به همین دلیل باعث شده است که افراد زیادی تمایل به  مهاجرت تحصیلی به آمریکا داشته باشند. با توجه به اینکه مهاجرت تحصیلی به آمریکا نیازمند پاس کردن آزمون های ورودی تعریف شده توسط  ایالات متحده آمریکا برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد می باشد، دانشجویان خارجی برای مهاجرت تحصیلی به ایالات متحده امریکا نیاز به گذراندن این آزمون ها می باشند. مهاجرت تحصیلی درایالات متحده امریکا راه های زیادی دارد که در ادامه این مقاله به آن می پردازیم.

 

کشور آمریکا یکی از بهترین سیستم های آموزشی دنیا را داراست. ایالات متحده آمریکا دارای بهترین کالج ها و دانشگاه ها با بهترین رتبه هاست و مدارک تحصیلی کارشناسی،کارشناسی ارشد، دکتری که از دانشگاه های کشور آمریکا صادر می شوند در کل دنیا مورد تایید و شناخته شده هستند. مدارس ابتدایی: مدرسه ابتدایی در مهاجرت تحصیلی به آمریکا شامل پنج سال آموزشی از سال اول تا پنجم می باشد که در کل هر دانش آموز آمریکایی ۶ سال ابتدایی می گذراند که یک سال مهد کودک را نیز شامل می شود.

مدارس متوسطه: دانش آموزان در کشور آمریکا بعد از کلاس پنجم به دوره متوسطه می روند که شامل هفت سال کامل است که پس از گذراندن آن به دانش آموزان دیپلم دبیرستان اعطا می شود.

مقطع کارشناسی: در مقطع کارشناسی دانشجویان پس از گذراندن دوازده سال تحصیل در مدارس ابتدایی و متوسطه وارد آن می شوند. دانشجویان خارجی که مابل به ورود به دانشگاه های آمریکایی و مهاجرت تحصیلی به آمریکا هستند باید مدرک معادل دیپلم دبیرستان اخذ کرده باشند. دانش آموزان می توانند یک دوره دو ساله برای فوق دیپلم و یا دوره ۴ ساله برای لیسانس را انتخاب کنند که دانشوجیان می بایستی تا سال دوم کالج یک رشته را انتخاب نمایند.

مقطع کارشناسی ارشد: دانشجویان برای ورود به این مقطع و مهاجرت تحصیلی به آمریکا مستلزم ۱۶ سال تحصیل رسمی هستند یعنی باید دوازده سال مدرسه ابتدایی و متوسطه و چهار سال مقطع کارشناسی  را گذرانده باشند. مقطع کارشناسی ارشد یک برنامه دو ساله است.

مقطع دکتری: یک مقطع پژوهشی می باشد که بالاترین مدرک اعطایی در آمریکا را داراست. اخذ مدرک دکتری در ایالات متحده آمریکا مستلزم سه تا شش سال  تحصیل مستمر می باشد. دانشگاه های آمریکا به دو گروه ایالتی (state school) و خصوصی( private school) تقسیم می شوند. دانشگاه های ایالتی (دولتی) معمولا ارزانتر هستند اما این امکان وجود دارد که برای پذیرش دانشجویان خارجی محدودیت ظرفیت داشته باشند و همینطور دانشگاه های آمریکا  را می توان بر اساس اینکه مراکز تحقیقاتی هستند یا خیر به دو گروه تقسیم نمود:

گروه اول: دانشگاه هایی که علاوه برتدریس مراکز تحقیقاتی هم هستند و دانشجویان دکتری را قبول می کنند.

گروه دوم: دانشگاه هایی که فقط به تدریس می پردازند و دوره های تحصیلی دو ساله یا چهار ساله دارند، مدارکشان حداکثر تا مقطع لیسانس می باشد. ایالات متحده آمریکا بیشترین پذیرش دانشجو را در ترم پائیز (سپتامبر، اکتبر) می گیرد و اکثر کمک هزینه های تحصیلی در این ترم اعطا می شود. دانشجویان خارجی که مایل به تحصیل در آمریکا و مهاجرت تحصیلی به آمریکا هستند می بایست آزمون های تعریف شده توسط آموزش وپرورش کشور آمریکا را پاس کنند.

آزمون استدلالی Sat:

این آزمون برای پذیرش دوره کارشناسی دانشگاه های آمریکا مورد نیاز است. این آزمون تعیین می کند که دانشجو چگونه توانایی های خود را به کار گیرد.

آزمون موضوعی Sat:

این آزمون برای سنجش توانایی های دانشجویان در یک زمینه خاص و به کارگیری این دانش است.

آزمون Sat : این آزمون ۴ توانایی دانشجویان را برسی می کند که شامل زبان انگلیسی،ریاضی،خواندن و علوم پایه که یک بخش اختیاری به نام نوشتار هم دارد می شود. نمره این آزمون میزان آمادگی برای ورود به کالج دانشجویان را می­ آزماید.

آزمون toffle:

برای دانشجویان که قصد ادامه تحصیل درایالات متحده آمریکا و مهاجرت تحصیلی به آمریکا را دارند توانایی آن ها در ۴ مهارت گوش دادن،خواندن، نوشتن و صحبت کردن ارزیابی می شود.

آزمون gre: دانشجویان که قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد (تحصیلات تکمیلی) در رشته های مهندسی دارند، می بایست این آزمون را پاس کنند. این آزمون توسط موسسه Ets برگزاری می شود که برای سنجش مهارت های زبانی، استدلال کمی، تفکر انتقادی و نوشتار تحلیلی دانشجویان تنظیم شده است.

آزمون gmat: این آزمون،آزمون پذیرش رشته مدیریتی در مقطع کارشناسی ارشد است که یک آزمون استاندارد برای متقاضیان رشته mba می باشد. این آزمون ابتدا برای استفاده موسسات و دانشگاه های آمریکا که رشته های مدیریت و تجارت را ارائه می دادند وضع شده بود اما اکنون این آزمون به عنوان معیار پذیرش دانشجویان در سطح جهانی توسط بیش از ۱۷۰۰ دانشگاه استفاده می شود.

آزمون Lsat: این آزمون مختص پذیرش دانشجویان حقوق است. این یک آزمون استاندارد است که برای اخذ پذیرش دانشکده های عضو Lsac الزامی می باشد. این آزمون ۴ بار در سال برگزار می شود.

آزمون mcat (آزمون پذیرش کالج های پزشکی): این آزمون توسط انجمن کالج های پزشکی آمریکا با همراهی دانشکده های پزشکی آمریکا برگزار می شود که بخشی از فرایند پذیرش دانشکده های پزشکی بوده است.

مدارک مورد نیاز

برای مقطع کارشناسی متقاضیان دوره لیسانس لازم است که ریز نمرات دوره دبیرستان و نمرات آزمون زبان انگلیسی را ارائه دهد. انگیزه نامه، توصیه نامه برای تحصیلات تکمیلی، متقاضیان باید مدرکی که نشان دهنده سوابق تحصیلی فرد باشد از جمله ریز نمرات تحصیلات کارشناسی و نمرات دوره دبیرستان را می بایست ارائه دهند.  دانشجویان خارجی متقاضی تحصیل در کشور آمریکا و مهاجرت تحصیلی به آمریکا می توانند برای تحصیل در کشور آمریکا از طریق ویزاهای زیر اقدام نمایند.

ویزای F1

معروف ترین ویزای دانشجویی در کشور  آمریکا ویزای F1 است. دانشجویان متقاضی تحصیل در کالج و دانشگاه های آمریکا باید برای دریافت این ویزا اقدام کنند. دانشجویان خارجی می توانند برای  همسر و فرزند زیر ۲۱ سال خود نیز درخواست ویزای (F2) دهند. این نوع ویزا اصولا برای دوره های تحصیلی طولانی مدت بیش از ۶ ماه می باشد. دوره های تحصیلی کوتاه مدت موقت، متناسب با محل دعوت کننده و نوع دوره تحصیلی شامل ویزای B1 می شوند. متقاضیان برای دریافت این ویزا میبایست پس از دریافت I-20 فرم DS-160 خود را تکمیل نمایند.

ویزای M1

شرایط کلی ویزای M1 مانند ویزای F1 است؛ اما تنها تفاوتی که با ویزای M1 دارد این است که فقط برخی از رشته های خاص فنی حرفه ای را شامل می شود. دانشجویان متقاضی این ویزا نیز می توانند همسر و فرزند زیر ۲۱ سال خود رابا تقاضای ویزای M2 به همراه خود به کشور آمریکا بیاورند. برای این نوع ویزا نیز باید فرم DS-160 تکمیل شود.

ویزای J1

این نوع ویزا به ویزای فرصت مطالعاتی مشهور است، مخصوص متقاضیانی می باشد که برای تحقیق و یا تدریس در دانشگاه ها وارد آمریکا می شوند. مدت اعتبار این ویزا براساس طول مدت دوره در آمریکا متغیر است اما طبق قانون آمریکا فرد متقاضی باید پس از دو سال خاک آمریکا را ترک کند و دوباره برای ورود به کشور آمریکا مجددا اقدام کند. فرد متقاضی می تواند همسر و فرزند زیر ۲۱ سال خود را با درخواست ویزای  J2 وارد کشور آمریکا کند. برای این نوع ویزا نیز همانند تمامی ویزاهای غیر مهاجرتی آمریکا، میباید فرم DS-160 پر شود. در تمامی این ویزا ها فرد باید تمکن مالی خود را نشان دهد و ثابت کند که قصد بازگشت به کشور خود را پس از دوره تحصیلی دارد. در حالی که آمریکا به متقاضیانی که مدرک زبان انگلیسی ندارند پذیرش مخصوص به دوره زبان انگلیسی را ارائه می دهد؛ اما سفارت آمریکا سخت گیری بیشتری درخصوص دادن ویزا به متقاضیانی که مدرک انگلیسی ندارند دارد.

هزینه تحصیل در کشور آمریکا

هزینه تحصیل در کشور آمریکا در مهاجرت تحصیلی به آمریکا، بنابر نوع دانشگاه متفاوت می باشد. تحصیل در دانشگاه های خصوصی و غیر انتفاعی حدودا ۶۰۰۰۰ دلار می باشد که این هزینه بسیار گران است و دانشجویانی که می خواهند هزینه تحصیلشان مقرون به صرفه تر باشه می توانند برای تحصیل، دانشگاه های ایالتی یا دولتی را انتخاب کنند که هزینه تحصیل در این دانشگاه ها برای دانشجویانی که مقیم آمریکا هستند حدود ۹۱۳۹ دلار است و برای دانشجویان دیگر حدود ۲۲۹۵۸ دلار می باشد.

 

Average fees at US universities, 2014/15 متوسط هزینه در دانشگاه های آمریکا، ۲۰۱۴/۱۵
Public two-year colleges کالج های دو ساله عمومی Public four-year colleges (in-state fees) کالج های دولتی چهار ساله (در حالت هزینه) Public four-year colleges (out-of-state fees) کالج های دولتی چهار ساله (خارج از دولت هزینه) Private non-profit four-year colleges خصوصی غیر انتفاعی کالج های چهار ساله
Tuition and other fees شهریه و هزینه های دیگر $۳,۳۴۷ ۳۳۴۷ $ $۹,۱۳۹ ۹۱۳۹ $ $۲۲,۹۵۸ $ ۲۲،۹۵۸ $۳۱,۲۳۱ $ ۳۱،۲۳۱
Room and board اتاق و هیئت مدیره $۷,۷۰۵ ۷۷۰۵ $ $۹,۸۰۴ ۹۸۰۴ $ $۹,۸۰۴ ۹۸۰۴ $ $۱۱,۱۸۸ $ ۱۱،۱۸۸
Total (per year) مجموع (در سال) $۱۱,۰۵۲ $ ۱۱،۰۵۲ $۱۸,۹۴۳۱۱۱۱ ۱۸۹۳۴$ $۳۲,۷۶۲ $ ۳۲،۷۶۲ $۴۲,۴۱۹ $ ۴۲،۴۱۹

 

درکل با توجه به مطالب گفته شده میتوان گفت کشور آمریکا کشوری است که برترین دانشگاه های جهان را در خود جای داده است که این موضوع عمده ترین دلیل دانشجویان خارجی برای تحصیل، پژوهش درکشور آمریکا می باشد. افراد متقاضی می بایست برای هر مقطع تحصیلی که قصد تحصیل در آن را دارند مدارک مورد نیاز آن مقطع  را تحویل سفارت آمریکا در کشور متبوع خود دهند واز طریق یکی از ویزا های گفته شده در مقاله برای تحصیل در کشور آمریکا و مهاجرت تحصیلی به آمریکا اقدام کنند.

به طور کلی در این مقاله تلاش شد درباره مهاجرت تحصیلی به آمریکا، را میتوان یکی از راه های مهاجرت به آمریکا خطاب کرد ولی باید با دقت در این رابطه عمل نمود و حتما در این راه از مشاوره وکلای برتر بهره مند شد . پیشنهاد میگردد باز هم که ویدیو و ویس های موجود در این صفحه را مشاهده نمایید تا اطلاعات کامل تری از مهاجرت تحصیلی به آمریکا را به دست آورید.

Rating: 5
102 پاسخ
« دیدگاه های قدیمی تر
 1. علیرضا گفته:

  سلام و خسته نباشید خدمت شما
  بنده 21 سال سن دارم. دانشجوی ترم دو رشته بیوتکنولوژی در دانشگاه آزاد هستم. معدل کل ترم 1 بنده 17.11 هست. و قصد نوشتن مقاله های ISI رو دارم و تجاربی چون سابقه کار 2 ساله به همراه بیمه در یکی از شرکت های پاسخگویی امور مشتریان رو داشتم. بعلاوه مدرک زبان از کانون زبان ایران در سطح advanced 3 با معدل above average (و البته در صدد دریافت IELTS نیز هستم) و مدرک فنی حرفه ای آرایشگری درجه 2 رو دارم. میخواستم مطلع بشم که با شرایط ذکر شده. می تونم بعد از دریافت لیسانس برای فوق لیسانس اقدام کنم در صورت موفقیت؟
  و اینکه خیلی مهم هست که بدونم چند سال باید تحصیل کنم تا دکترا و چه مقدار هزینه کلی سالانه رو باید متقبل بشم و اینکه امکان این رو دارم که از دریافت کمک هزینه مالی به طور کلی از خانواده بی نیاز بشم؟
  در غیر این صورت شما بهترین زمینه رشد بنده رو در رشته تحصیلی اینجانب چه کشوری رو پیشنهاد می کنید؟
  با تشکر بسیار فراوان از شکیبایی شما

  Rating: 5
  پاسخ
  • mostafaostovar77 گفته:

   با سلام و عرض ادب
   احتراما ضمن تشکر فراوان از خدمت شما دوست عزیز و بزرگوار به عرضتان میرسانیم که توضیح مسائل حقوقی در این بخش امری دشوار میباشد و ممکن است باعث سوء تفاهم گردد و برای ارائه مشاوره بهتر ممکن است لازم باشد به سوالات مشاور پاسخ دهید و این بطور همزمان در مشاوره تلفنی امکان پذیر خواهد بود . لذا برای آنکه بتوانیم خدمت شما پاسخ درست ارائه نماییم و با سرعت بیشتری پاسخگوی تعداد کثیر پیام های ارسال شده از عزیزانی که به ما لطف دارند باشیم، خواهشمندیم با دفاتر ما تماس گرفته و مشاوره رایگان تلفنی دریافت بفرمایید. شماره تماس ما: 02149196000

   پاسخ
 2. مرتضی فیضی گفته:

  سلام من لیسانس اقتصاد از دانشگاه تهران دارم با معدل 16.6 و مدرک زبان ایلتس با نمره 7. میخواستم از آقای ملک پور کمک بگیرم برای تحصیل در کانادا و اینکه پس از تحصیل مقیم بشم فقط برای دانشگاه تورنتو و یا مک گیل با توجه به اینکه اقوام درجه دو من در تورنتو مقیم هستند با تشکر.

  پاسخ
  • azadehnoory گفته:

   با سلام و عرض ادب. برای مشاوره با آقای ملک پور می توانید با دفاتر ما تماس گرفته و وقت مشاوره تعیین کنید. شماره تماس ما: 02149196000

   پاسخ
 3. نفیسه قنبری گفته:

  سلام پسرم سال یازدهم است برای لیسانس میخواهم برای امریکا اقدام کنیم با توجه به سختگیری در مورد ویزا ایا بهتر نیست برای سال 12 ام اقدام کنیم؟ و کلا برای لیسانس ما از کی باید اقدام کنیم که به مشکل سربازی نخوریم؟ ممنون از راهنماییتون

  پاسخ
  • negar valiyari گفته:

   با سلام برای اطلاعات کاملتر می توانید با کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور مشاوره نمایید برای اطلاعات بیشتر می توانید با شماره 02149196000 تماس حاصل نمایید .

   پاسخ
« دیدگاه های قدیمی تر

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.