مهاجرت به مالتا از طریق پناهندگی

موسسه حقوقي ملك پور و موسسه مشاوره اي mie اتريش هيچگونه خدمات و مشاوره اي در زمينه ي پناهندگي انجام نميدهند و اين مقاله تنها جهت اطلاع و آگاهي عموم از مضرات و خطرات پناهندگي ميباشد.

آیا با خطرات مهاجرت به مالتا از طریق پناهندگی مطلع هستید؟ در مورد نحوه روند رسیدگی به پناهندگی در مالتا اطلاعاتی دارید‌؟ آیا از اعلام CASE پناهندگی به صورت کلی اطلاعاتی دارید ؟ آیا اخذ اقامت از طریق پناهندگی در جمهوری مالتا راه مهاجرتی مناسبی برای شما خواهد بود؟ ما شما را در این مسیر راهنمایی می کنیم. در این مقاله سعی بر آن است که شرایط و خطرات مهاجرت به مالتا از طریق پناهندگی را توضیح دهیم تا در نهایت شما بتوانید با توجه به ارزیابی شرایط بتوانید بهترین تصمیم را در این خصوص بگیرید و مطمئنا راههای قانونی ارزان و امن تری نسبت به پناهندگی وجود دارد . چنانچه با ابهام و مشکلی در این راستا مواجه شدید مشاورین مجرب موسسات حقوقی ملک پور همه روزه آماده ی پاسخگویی به سوالات شما می باشند. می توانید با ما تماس حاصل بفرمایید و از مشاوره ی تخصصی در باب راههای قانونی مهاجرت به مالتا بهره مند شوید.

 

مراحل پناهندگی در مالتا

۱- در وهله اول درخواست پناهندگی باید به مقامات مسئول ثبت نام درخواست پناهندگی کمیساریای پناهندگان در مالتا تقدیم شود و آنها نیز مسئول تصمیم گیری می باشند.
۲-یک درخواست پناهندگی زمانی معتبر است که از ورود متقاضی بیش از ۶۰ روز نگذشته باشد مگر اینکه ظرف مدت ۶۰ روز (۲ ماه) از ورود متقاضی برای این شخص در مالتا پرونده ساخته شده باشد. تمام این موارد به صورت سیستمی و برنامه های خاص نرافزاری صورت میگیرید با این حال، یک برنامه کاربردی ممکن است پس از گذشت ۶۰ روز به دلایل خاص و استثنایی مجدد مجاز به انجام این کار باشد.
۳-با توجه به پناهجویانی که با قایق وارد این کشور می شوند ثبت نام برای درخواست پناهندگی نسبتا بدون مانع است چرا که آنها تقریبا بلافاصله بعد از ورود، ثبت نام شده و آنها را هدایت می کنند برای ارایه درخواست پناهندگی در مالتا.
هر فرد پس از رسیدن در مالتا حق درخواست پناهندگی را دارد. با این حال، این بدان معنا نیست که هر فرد مورد حمایت قرار بگیرد.
به طور کلی، با توجه به شرایط خاص افرادی که کشور می شوند درخواست پناهندگی پس از چند روز یا حداکثر چند هفته به ثبت می رسد. درخواست پناهندگی توسط فرد بایستی به نزدیک ترین نهاد دولتی مالتا (نیروی پلیس) ارایه داده شود و ابراز تمایل خود را مبنی بر پناهندگی اعلام نماید.سپس پرسشنامه مقدماتی توسط شخص که در آن درخواست پناهندگی ذکر شده است پر می شود و پس از آن به وسیله کارگذاران و توسط نرم افزار رسمی به ثبت می رسد.به دنبال توافق رسمی بین ایتالیا و مالتا، تقریبا همه افرادی که از راه دریا در سال ۲۰۱۵ وارد این کشور شدند توسط نیروهای مسلح مالتا نجات یافتند. . به منظور آشنایی بیشتر با مشاوران حقوقی موسسه حقوقی ملک پورتماس بفرمایید.
مالتا یکی از امضاء کنندگان کنوانسیون ۱۹۵۱ مربوط به وضعیت پناهندگان و پروتکل ۱۹۶۷ است و از امضا کنندگان کنوانسیون سازمان ملل متحد بین کشورها است.
کنوانسیون ۱۹۵۱ پناهندگان عنوان پناهنده ” کسی که، به علت ترس موجه از موارد مربوط به نژاد، مذهب، ملیت، عضویت در یک گروه اجتماعی خاص یا عقاید سیاسی مورد آزار و اذیت قرار میگیرد، خارج از کشور و خارج از تابعیت خود قادر به ارایه درخواست پناهندگی باشد.

چه مواردی در مورد پناهندگی باید بدانیم؟

در حال حاضر تنها تعدادی از سفارت ها در ایران برای صدور ویزا از متقاضیان اثر انگشت می گیرند. شما بایستی این موضوع را مد نظر داشته باشیدکه ورود غیرقانونی به اروپا تضمینی برای پذیرفتن درخواست  پناهندگی شما نمی باشد و همچنین ورود قانونی به اروپا هم دلیلی بر رد شدن پرونده و درخواست پناهندگی شما نخواهد بود، رد یابی پناهندگان در اروپا از طریق اثر انگشت صورت می پذیرد نه از طریق ویزا، ویزای هر کدام از کشورهای حوزه شنگن تنها زمانی قابل ردیابی است که ادارات امور پناهندگی به این موضوع مشکوک شوند که مثلا شما از طریق ویزای شنگن صادر شده از سفارت مالتا به بلژیک آمده اید در این صورت مشخصات شما را به مالتا میدهند و متوجه این موضوع می شوند، در غیر اینصورت آنها بایستی برای ردیابی این موضوع  از تمامی کشورهای شنگن به صورت جداگانه بپرسند و این کار عملا امکان پذیر نیست، مثالی برای روشن شدن بیشتر این موضوع ، فرض کنیم یکی از بستگان نزدیک شما در مالتا زندگی میکند و برای شما دعوتنامه مالتا میفرستد و شما ویزا میگیرید ولی به آلمان میروید و در آنجا تقاضای پناهندگی میکنید، در مصاحبه از شما میپرسند آیا بستگانی در اروپا دارید؟ شما هم در پاسخ میگویید: بله، برادرم در مالتا زندگی میکند، آنها مشخصات برادر شما را میپرسند و از این طریق بررسی میکنند و میفهمند که شما از طریق دعوتنامه برادرتان ویزا گرفته اید و به سپس به آلمان آمده اید و بعد شما را به کشور مالتا که صادر کننده ویزای شما بوده میفرستند، الان این موضوع باید برای شما روشن شده باشد، ولی شما چنانچه با ویزای صادره از سفارت مالتا وارد مالتا شوید و بخواهید در همان مالتا اعلام پناهندگی کنید باید با همان پاسپورت که دارنده ویزای مالتا است خود را معرفی کنید زیرا با توجه به صدور ویزا در سفارت مالتا در ایران، مشخصات شما در اداره مهاجرت مالتا ثبت شده و به محض معرفی مشخص میشود که شما با ویزا آمده اید، به همین دلیل بهتر است چنانچه شما با ویزای قانونی وارد اروپا میشوید و قصد دارید در همان کشور صادر کننده ویزا اعلام پناهندگی کنید، با ویزا و پاسپورت خود را معرفی کنید، ولی باید کیس بسیار قوی برای اعلام پناهندگی داشته باشید. البته باز هم راههای بسیاری برای این موارد وجود دارد، از جمله تغییر مشخصات به شرط عدم وجود اثر انگشت، که هر کدام جنبه های مثبت و منفی دارد.

بسیاری از متقاضیان پناهندگی، درک درستی از قوانین پناهندگی و جنبه های حقوقی آن در کشورهای مختلف را ندارند، در حالی که کارمندان دولتی در ادارات مربوط به امور پناهندگی با جزئیات در مورد هر کدام از کیس ها بطور مشخص پرسشهایی را مطرح میکنند و پاسخ مشخص از شخص متقاضی میخواهند، در واقع آنها کاری به این موضوع ندارند که در جوامعی مثل ایران سرکوب و اختناق حاکم است، آنها قاضی هستند و قضاوت و داوری خود را بر دلایل شخصی شخص پناهجو متکی می کنند بنابراین مستقل از اینکه هر میزان ناامنی در ایران وجود داشته باشد یا نه، شخص پناهجو باید اثبات کند که تحت پیگرد قانونی یا خطر شکنجه و مرگ بوده است و اساسا اینکه کدام کیس بهتر است و کدام یک نیست جواب مسئله نیست، بلکه موضوع مهم برای حقوق دانان دولتی در امور پناهجویان این است که دلایل پناهجو چیست و چگونه بیان می شود عضویت در گروههای سیاسی، مذهبی، جنسی و گرایشات جنسی و نظایر آنها همه و همه شاخصهای پذیرش پناهندگی هستند، ولی باید توجه داشته باشید که افراد دولتی برای بررسی هر کدام از کیس ها به اشکال مختلف تحقیق و پرس و جو می کنند و پناهجو باید با اطلاعات کافی و جزئیات کامل دلایل پناهندگی خود را توضیح دهد مسئولین امور مهاجرت و مصاحبه کنندگان در تمام کشورها و در کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در حوزه کاری خود دارای تحصیلات حقوقی و روانشناسی و هم دارای تجارب بسیار زیادی هستند، بنابراین پناهجو قبل از تسلیم تقاضای خود لازم است که تحقیق به عمل آورد تا در جزئیات بیشتر با معیارهای پذیرش پناهندگی و جنبه های مهم قانونی و حقوقی آن آشنا شود، به علاوه در بیشتر اوقات کارمندان دولتی مراکز پناهندگی از قوانین و نحوه داوری و قضاوت و صدور احکام شرعی و غیرشرعی و سیستم محاکمات کشور پناهجویان بسیار بیشتر از خود آنها آشنایی دارند. . به منظور آشنایی بیشتر با مشاوران حقوقی موسسه حقوقی ملک پورتماس بفرمایید.
شما بایستی در مورد تغییر دین این موارد را مدنظر داشته باشید که به دلیل اینکه تغییر دین دادن در ایران کاری بسیار پرخطر میباشد افراد مجبور هستند خود را به کشورهای دیگر برسانند و تغییر دین دهند، تا اینجا مشکل خاصی نیست، اما برای گرفتن پناهندگی فرد باید به کشورش بازگردد و مدتی را در همان جا زندگی کند و بعد از پیدا کردن مشکل خطر جانی از کشورش فرار کرده و خود را به اولین کشور امن رسانده و اعلام پناهندگی کند، البته این نکته را گوشزد کنم که کارمندان مصاحبه کننده بسیار حرفه ای بوده و خیلی دقیقتر از یک بازجویی اداره آگاهی شما را بازجویی میکنند، بله دقیقا شما را بازجویی میکنند و نه مصاحبه، در حدی که شما بعد از به اصطلاح مصاحبه شوکه میشوید که البته این یک امر طبیعی و منطقی می باشد.
همه درخواست کنندگان پناهندگی باید یک بار مورد مصاحبه قرار گیرند. پناهجویان پس از ارائه ی درخواستشان تحت بازجویی سرویس امنیت ملی قرار می گیرند. اینگونه بازجویی با هدف تایید و تصدیق هویت و مسیر سفر پناهجو انجام می گیرد.اینگونه بازجویی ها نباید با هدف معینی ایجاد شود. در واقع اظهارات پناهنده در این بازجویی با افزایش قابل اعتماد بودن وی در ارتباط است و البته با توجه به این واقعیت که این بازجویی توسط پلیس طرح ریزی شده است نه کسی که مسئول اتخاذ تصمیم در مورد سرنوشت پناهجو است.
پناهجویان باید در جریان مصاحبه با شخص قابل اعتمادشان همراهی شوند. کودکانی که درحضور معرف قانونی خود نیستند نباید مورد مصاحبه قرار گیرند.

اگر پناهجو بیم شکنجه ی جنسی در جریان مصاحبه را دارد میتواند درخواست کند که مصاحبه کننده همجنس وی باشد.و مسئولین باید این توان را داشته باشند که این موضوع را اثبات کنند.

در صورتهای زیر درخواست پناهندگی شخص رد می شود:

۱-شخص از یک کشور جهان سومی امن بیاید.
۲- شخص قبلا به یکی از کشورهای اتحادیه اروپا یا سوئیس پناهنه شده باشد.
۳- کشور دیگری مسئول درخواست وی باشد یعنی اصطلاحا تحت قانون دوبلین باشد.
هدف ازنگارش این مقاله  تشریح و توضیح راه مهاجرت به مالتا از طریق پناهندگی  ، تعریفی از پدیده پناهندگی و .. است که با توجه به پر مخاطره بودن این راه و امن تر بودن طرق قانونی دیگر مهاجرت بتوانیم اطلاعات درستی را به خواننده این مطلب بدهیم تا با توجه به شرایط موجود اگر قصد مهاجرت به جمهوری مالتا از طریق پناهندگی را دارید با مشورت با وکلا و حقوقدانان مجرب بتوانید مناسب ترین و راهی قانونی را یافته و تصمیم را اتخاذ نماید . شما عزیزان می توانید برای داشتن اطلاعات بیشتر در مورد راههای قانونی مهاجرت به مالتا با کارشناسان حقوقی موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل فرمایید و مشاوره رایگان اخذ نمایید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.