فایل تصویری توضیحات آقای ملک پور(فارغ التحصیل حقوق ، عضو کانون وکلای دادگستری و مشاوران حقوقی ایران و دانشجوی دکترای حقوق دانشگاه ملی وین )در باب کشور لهستان

video درباره ی لهستان

درباره لهستان

اگر قصد مهاجرت به کشور لهستان را دارید،اگر میخواهید درباره کشور لهستان اطلاعات کلی و جامعی را بدست بیاورید،اگر در مورد اب و هوای لهستان،منطقه جغرافیایی لهستان،وضعیت اقتصادی لهستان،شهرهای مهم لهستان،و رییس جمهوری کشور لهستان،اطلاعاتی داشته باشید،ما به شما پیشنهاد میکنیم با مطالعه ی این مقاله به پاسخی مناسب دست یابید.همچنین شما میتوانید همه چیز در مورد لهستان را از همکاران و مشاوران ارشد و وکلای خبره موسسه حقوقی ملک پور بخواهید.همکاران موسسه حقوقی ملک پور شما را در این امر یاری میکنند.

پایتخت: ورشو

زبان: لهستانی

کشورهای همسایه: آلمان، جمهوری چک، اسلواکی، اوکراین، بلاروس، لیتوانی، روسیه

جمعیت: ۳۸ میلیون

وسعت: ۳۲۲،۵۷۵ کیلومتر مربع (۱۲۴۵۴۷ مایل مربع، حدوداً به وسعت ایالت نیومکزیکو)

منطقه زمانی: CET (UTC + 1

تابستان(DST)  CEST (UTC+2)

آب و هوا: معتدل با تابستانهای معتدل و زمستان نسبتاً سخت

ارز: زلوتی (PLN, zł)، ۱ زلوتی= ۱۰۰ گروش

نوع حکومت: جمهوری، دموکراسی پارلمانی

عضو: اتحادیه اروپا، سازمان ملل متحد، ناتو، سازمان همکاری و توسعه اقتصادی، سازمان تجارت جهانی و بسیاری دیگر

تعطیلات: ۱۱ روز در سال

کد کشور: PL

اطلاعات کلی در مورد لهستان

جمهوری لهستان (Rzeczpospolita Polska) یکی از بزرگترین کشورها در اروپای مرکزی است، که با روسیه، لیتوانی، بلاروس، اوکراین، اسلواکی، جمهوری چک و آلمان هم مرز  است (نقشه را ببینید). مرز شمالی آن با دریای بالتیک دسترسی آسان به بنادر اسکاندیناوی و دریای شمال را امکان پذیر می کند. لهستان تقریباً مربعی شکل است و پایتخت آن ورشو، در مرکز کشور واقع شده است. لهستان با مساحت ۱۲۰،۷۲۷ مایل مربع از نظر وسعت در رتبه هشتم در اروپا است.

این کشور تقریباً به طور کامل در دشت شمالی اروپا واقع شده و سرزمینی با پستی و بلندی اندک است. ارتفاع آن جز امتداد مرز جنوبی با سودتی[۱] و رشته کوه های کارپات به ندرت به بالای ۳۵۰ فوت می‌رسد،. ریزی[۲] بلندترین قله آن با ۸۲۰۰ فوت ارتفاع از سطح دریا است. طولانی ترین رودخانه هایی که از کشور به سمت شمال عبور می کنند شامل ویستولا (۶۶۷ مایل طول) در مرکز، و اوردا (۵۳۰ مایل طول) است که در امتداد مرز غربی لهستان جریان دارند.

آب و هوا:

آب و هوای لهستان با زمستان های نسبتاً سرد و تابستانهای گرم مشخص می شود. لهستان در منطقه زمانی مرکزی اروپا است و بنابراین در ماه های زمستانی یک ساعت جلوتر از استاندارد GMT است و از آوریل تا اکتبر دو ساعت جلوتر است.

منابع طبیعی:

لهستان منابع معدنی و کشاورزی قابل توجهی دارد. این کشور پنجمین ذخایر بزرگ زغال سنگ سخت و قهوه ای جهان علاوه بر معادن مس، گوگرد، روی، سرب و نقره، و همچنین منیزیم و سنگ نمک را دارد. تمام اینها به صادرات لهستان کمک قابل توجهی می کند. همچنین ذخایر گچ، کائولن، خاک رس، پتاس، و گاز طبیعی در این کشور وجود دارد. محصولات اصلی کشاورزی شامل گندم و سایر غلات، سیب زمینی، چغندر قند و علوفه است. بخش دام شامل ۸ میلیون گاو گوشتی و گاو شیرده و ۱۹ میلیون خوک است. زمین های قابل کشت در مجموع ۱۸٫۷ میلیون هکتار (۴۷ میلیون جریب) است. به علاوه ۸٫۹ میلیون هکتار (۲۲ میلیون جریب) جنگل منبع مهمی در تولید الوار است.

اطلاعات کلی:

جمعیت لهستان، در حال حاضر ۳۸٫۶ میلیون نفر است. اندازه شهرها اغلب کوچک و یا متوسط است. برخی از ۴۳ شهر آن دارای جمعیت بیش از ۱۰۰،۰۰۰ نفر است. ورشو، پایتخت لهستان و بزرگترین منطقه شهری آن، دارای جمعیتی بالغ بر ۱٫۷ میلیون نفر است.

دیگر پنج شهر بزرگ لهستان عبارتند از: لودز، کراکوف، وروسلاو، پزنان و گدانسک. جمعیت جوامع لهستانی خارج از کشور ۱۲ میلیون نفر برآورد می شود، و بیشتر آنها در ایالات متحده آمریکا (۵٫۶ میلیون)، کشورهای مستقل مشترک المنافع (۲٫۵ میلیون)، فرانسه (۱ میلیون)، آلمان (۸۰۰،۰۰۰)، کانادا (۷۹۰،۰۰۰)، برزیل (۲۰۰،۰۰۰)، استرالیا (۱۵۰۰۰۰)، و انگلستان (۱۴۰۰۰۰).

اکثریت قریب به اتفاق لهستانی ها کاتولیک رومی، و پس از آن اعضای کلیسای ارتدوکس لهستانی و فرقه های مختلف پروتستان، عمدتاً لوتران هستند. همچنین تعداد کمی از یهودیان و مسلمانان در این کشور حضور دارند. دولت ملی لهستان اولین کشور در مرکز و شرق اروپا بر علیه حکومت کمونیستی بود. این حرکت که به زودی در سراسر منطقه دنبال شد، در اوایل سال ۱۹۸۹ شروع شد، که به نام «مذاکرات میز گرد» در میان مقامات تحت سلطه کمونیست و مخالفان شهرت یافت. در نتیجه، توافق بزرگ بر سر قانونی کردن اتحادیه همبستگی تجاری و توافق برای برگزاری انتخابات آزاد در ۴ ژوئن در سال ۱۹۸۹ حاصل شد.

این مقدمه توسعه سیستم حکومتی جدید با اپوزیسیون مجلس قانونی بود. تحولات دیگر شامل تعیین موقعیت ریاست جمهوری در رأس دولت، و مجلس دوم پارلمان یعنی مجلس سنا بود. تمام کرسی ها در انتخابات ماه ژوئن سال ۱۹۸۹ به نمایندگان همبستگی رسید، که اولین دولت غیر کمونیستی را پس از جنگ جهانی دوم در منطقه تشکیل دادند.

لهستان کشوری مستقل و دموکراتیک است که نهادهای آن تحت اصل حاکمیت قانون است. تعدد احزاب سیاسی در سراسر طیف سیاسی وجود دارد؛ پنج حزب یا ائتلاف سیاسی در مجلس کنونی نماینده دارند. جمهوری لهستان دارای قانون اساسی با ترکیبی از الگوهای ریاست جمهوری و پارلمانی است.

مجلس شورای ملی:

متشکل از دو مجلس پارلمانی، Sejm (Seym) و مجلس سنا است و در ۲ آوریل، سال ۱۹۹۷ پیش نویس نهایی اولین قانون اساسی پس از کمونیسم را در این کشور به تصویب رساند. پس از تایید اعتبار رفراندوم از طرف دیوان عالی کشور، رئیس جمهور الکساندر کواسنوفسکی[۳] آن را به عنوان قانون امضا نمود و قانون اساسی جدید در ۱۷ اکتبر سال ۱۹۹۷به اجرا گذاشته شد.

در این قانون اساسی که تصویب آن مدتها طول کشید، نتیجه چندین سال بحث و مذاکرات فشرده در پنج وزارت خانه در سراسر طیف سیاسی است، دهمین قانون اساسی این کشور از زمان تصویب اولین قانون اساسی لهستان در ۳ می ۱۷۹۱ است.

رئیس جمهور

با حق رای همگانی برای یک دوره پنج ساله و حد اکثر برای دو دوره انتخاب می شود. رئیس جمهور فرمانده کل نیروهای نظامی است. رئیس جمهور حق انحلال پارلمان را دارد، در صورتی که قادر به تایید قانون بودجه و تشکیل دولت نباشد. رهبر همبستگی لخ والسا[۴] در نوامبر ۱۹۹۰ برای ریاست جمهوری انتخاب شد و دوران او در سال ۱۹۹۵ خاتمه یافت. جایگزین او الکساندر کواسنوفسکی بود، که در اکتبر سال ۲۰۰۰ برای دور دوم انتخاب شد.

مجلس متشکل از Sejm (Seym) با ۴۶۰ کرسی و مجلس سنا با ۱۰۰ کرسی است که هر یک برای یک دوره چهار ساله انتخاب می شوند.

 

مشاوران ما در مؤسسه حقوقی ملک پور  آماده پاسخگویی به سؤالات شما عزیزان در رابطه با کشور لهستان و نحوه گرفتن تابعیت لهستان میباشند .مؤسسه حقوقی ملک پور  یکی از خوشنام ترین مؤسسات خاورمیانه با بیش از ده سال سابقه در امر مهاجرت میباشد.

سمیرا یاوری

 

[۱] Sudety

[۲] Rysy

[۳] Aleksander Kwaśniewski

[۴] Lech Walesa

 

 

سمیرا یاوری

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.