کار در رومانی

کار در رومانی

کار در رومانی و مهاجرت کاری به رومانی همانند هر کشور دیگر دارای قوانین مربوط به خود را دارد، در این مقاله علمی سعی نموده ایم اهم از راهها و شرایط اخذ اقامت کاری در رومانی برای مهاجرین و و اتباع خارجه را به صورت تفضیلی مورد بحث و برسی و تحلیل قرار دهیم.

درباره رومانی

کشور رومانی یکی از 12 کشور بزرگ و هفتمین کشور پرجمعیت عضو اتحادیه اروپا می باشد. که حدود 20 میلیون نفر جمعیت دارد ، پایتخت و بزرگترین شهر آن بوخارا است . عمداتا آب و هوای معتدل دارد و همچنین واقع در تقاطع مرکزی، شرقی و جنوی شرقی اروپا است.

بررسی کار در رومانی و نرخ بیکاری در رومانی

نرخ بیکاری در رومانی در سپتامبر 2018 به 4.1 کاهش یافت ، در سال 2004 تا 2018 به میزان 6.53 % رسید که بالاترین نرخ مربوط به 2004 8.90 رسیده بود همانطور که در جدول زیر مشاهده می کنید پایین ترین نرخ در سپتامبر 2018 می باشد که به برسی آن می پردازیم.

 

اخرین آمار    میانگین           کار
2018 sep 4.1 %      نرخ بیکاری
2018Age 4940 هزار      افراد شاغل
2018sep 297 هزار      افراد بیکار
2018jun 1.8 % نرخ بیکاری بلند مدت
2018jun 65.5 %    نرخ اشتغال
2018jun 7912 هزار استخدام تمام وقت
2018jun 16.6 % نرخ بیکاری جوانان

 

مجوز کار در رومانی

کار در رومانی دارای قوانین مربوط به اجازه کار می باشدکه مشابه اکثر کشورهای  عضو اتحادیه اروپا می باشد. پس از تهیه مجوز کار شهروندان غیر اتحادیه اروپا باید ویزای طولانی مدت را برای اهداف شغلی بدست آورند.

دولت رومانی دارای یک سیستم به صورت سهمیه ایی می باشد که هر ساله تعدادی از مجوز های کاردر رومانی را که به کارکنان خارجی اعطا می شود را تنظیم می کنند و ممکن است فرصت های شغلی را محدود و یا گسترش دهد.

.

پروسه مجوز کار در رومانی

در بیشتر موارد کار در رومانی مجوز کار باید توسط یک شرکت در در رومانی درخواست شود و کارفرمایان باید ثابت کنند که فرد منتخب شده دارای صلاحیت و تجربه می باشد و مستلزم اسناد و مدارک مهاجرین جهت ارائه می باشد، پروسه و روند دریافت مجوز کار در رومانی تا چندین هفته طول می کشد.

هنگامی که مهاجرین کاری اجازه کار در رومانی را دریافت می کنند ، سپس برای با مراجعه به سفارت رومانی در کشور خود برای دریافت ویزای اقامت موقت کار اقدام نمایند.

اقامت کاری در رومانی و اخذ اقامت موقت رومانی

پس از ورود به رومانی از طریق کار در رومانی برای افرادی که خارج از اتحادیه اروپا هستند باید برای دریافت کد در وزارت مالیات رومانی ثبت نام کنند و یک گواهی ثبت مالیاتی (identificare fiscal) cif دریافت نمایند.

ویزای اقامت موقت به واسطه ویزای کار دریافت می شود که حداکثر تا یک سال اعتبار دارد و هنگام کار با توجه به اینکه در رومانی کار می کند باید 30 روز قبل از پایان دوره یک ساله مجوز اقامت ، اقامت خود را تمدید نمایند.

برای دریافت اقامت برای خانواده باید ویزای مجزا برای هر یک از اعضای خانواده درخواست دهند و همچنین این نکته باید در نظر گرفته شود که اعضای خانواده مجاز به کار کردن در رومانی نمی باشند در صورتی که اجازه کار داشته باشند.

انواع ویزای کاری رومانی و اخذ اقامت موقت رومانی به واسطه کار در رومانی

اخذ اقامت موقت رومانی به واسطه کار به چند دسته تقسیم می شود که به آن می پردازیم:

 1. فعالیت های اقتصادی
 2. فعالیت های حرفه ای
 3. فعالیت های تجاری
 4. اشتغال
 5. استخدام

.1فعالیت های اقتصادی  D/ AE:

شرایط و الزامات برای این نوع فعالیت :

 • بیمه درمانی برای مدت اعتبار ویزا
 • عدم سابقه کیفری و سوپیشینه

2.فعالیت های حرفه ایی D/AP:

– اثبات الزامات مربوط به انجام کارهای مربوط

– بیمه درمانی برای مدت اعتبار ویزا

– عدم سابقه کیفری

3-فعالیت های تجاری D/AC:

 • تایید فنی تخصصی در طرح کسب و کار
 • مطابق با مقررات تصمیم دولت رومانی (23) در 2017.01.12 در مورد سازماندهی و عملکرد اختصاص کسب وکار ، بازرگانی و تایید تخصص در طرح کسب و کار سرمایه گذاران خارجی با توجه به درخواست ویزا برای مدت طولانی و اقامت موقت برای فعالیت های تجاری باید به وزارتخانه مربوط مراجعه و تایید را بدست آورند.
 • بیمه درمانی برای مدت اعتبار ویزا
 • عدم سوء پیشینه

4-اشتغال ( کار در رومانی) D/AM:

-کپی از مجوز استخدام صادر شده در مطابقت با قانون مجاز در مورد استخدام و اخذ شهروندی و اقامت موقت در کشور رومانی

– مهاجرینی که دسترسی خود را در بازار کار رومانی توسط توافقنامه های با سایر کشور ها تایید می کنند

– مهاجرینی که فعالیت های آموزشی ، علمی و یا سایر موسسات دارای مجوز در رومانی انجام می دهند، بر اساس توافق نامه دو جانبه و کارکنان مخصوصا در زمینه دستور وزیر آموزش شهروندانی که فعالیت های هنری در موسسات فرهنگی و هنری در موسسات فرهنگی رومانی انجام می دهند.

– اتباع کشور های دیگر که بر اساس تقاضای وزارتخانه ها یا سایر ادارات دولتی و یا ادارات مستقل ، می توانند فعالیت خود را در خاک رومانی انجام دهند.

-مهاجرینی که به عنوان نمایندگی یا شعبه در رومانی از شرکت های خارج از کشور فعالیت می کنند و یا سهامداران و مدیران شرکت در رومانی ، می توانند حق اقامت داشته باشند.

– اثبات دستمزدهای مالی در سطح حداقل حقوق و دستمزد برای کل دوره مشخص شده در مدت زمان ویزا ی اقامت در رومانی

-عدم سوء پیشینه

– بیمه درمانی برای مدت اعتبار ویزا

همچنین علاوه بر اسناد و مدارک لازم که در بالا ذکر شده است ، ویزای طولانی مدت برای اشتغال به موجب مجوز استخدامی صادر شده برای کارگران فصلی  نشان می دهد که کارفرما محل اقامت متقاضی ویزا را تضمین نمی کند و باید همراه با ویزا اثبات محل اقامت که استانداردهای  مناسب زندگی را برای کل اقامت تضمین کنند.

به منظور اثبات محل زندگی می توان رزرو واحد برای اقامت و یا قرارداد املاک یا اجاره برای خانه در رومانی ، به منظور کار در رومانی به نام متقاضی از طرف صاحبخانه و املاک در رومانی تایید شده باشد.

مدت زمان پروسه ویزای کار در رومانی

مهاجرین خارجی برای اقامت در رومانی به واسطه کار در رومانی می توانند برای ویزای اقامت موقت و یا ویزای طولانی مدت برای استخدام به مدت 60 روز از اخذ مجوز توسط کار فرما درخواست دهند. هر زمانی که از یک کشور دارای مجوز استخدام توسط کارکنان عمومی مهاجرت صادر شود ، ویزا باید از طریق مرکز ملی ویزا 10 روز پس از ارسال درخواست ویزا تایید شود.

در مواردی که الزام به اخذ اجازه کار در رومانی شده اند ویزا پس از تایید بازرس عمومی مهاجرت ظرف مدت 30 تا 45 روز صادر می شود.

ضمنا چنانچه پس از مطالعه مقاله باز هم سوال در خصوص شرایط کار در رومانی داشتید می توانید آن سوال را با کلید واژه « ملک پورم » یا « MIE » در گوگل جستجو بفرمائید .

برای مثال : مدارک لازم برای کار در رومانی« ملک پور» ، به این و این مقالات دست اول و رایگان در راستای تکمیل همین مقاله خدمت شما عزیزان تقدیم می گردد .

ضمنا توجیه اکید می کنیم که دیدن فیلم ها و فایل های صوتی که در این مقاله و سایر صفحات وب سایت تهیه گردیده است ، شاید گاها در یک فیلم پنج دقیقه ای ، بیش از 20 مقاله در خصوص کار در رومانی به شما اطلاعات را متقل نماید.

موسسات و سایت های کاریابی در رومانی

ساده ترین و مقرون به صرف ترین راه در جهان که حدود 90% مردم در جهان به دنبال جستجوی کار هستند استفاده از موسسات کاریابی است، که بسیاری اطلاعات و ویژگی های کار را به رایگان در اختیار قرار می دهند.

کار در رومانی با توجه به سن، مدرک و اطلاعات زبان، تحصیلات و سابقه کاری شما را راهنمایی میکند.

در رومانی می توان با مراجعه به سایت ها و موسسات  و یا از طریق ایمیل ساده کار مورد نظر را با توجه به cv اطلاعات پیدا کرد، در این قسمت از مقاله به سایت ها و موسسات کاریابی در رومانی می پردازیم.

 • Ejobs
 • ro
 • Bestjobs
 • Bizoo
 • Career jet

همچنین برای پیدا کردن شغل در رومانی برای افراد خارجی توصیه می شود به منظور شرایط ویزا کاری به سایت های سفارت و کنسولگری مراجعه بفرمایید.

آدرس سفارت رومانی : تهران – خیابان بهارستان- خیابان فخرآبادی- پلاک 22

سایت سفارت رومانی:

WWW.mae.ro/en

تلفن سفارت رومانی در ایران:

021-77525819

021-77509841

021-77534658

نتیجه کلی در باب کار در رومانی

در مجموع در این مقاله نکات مرتبط با  کار در رومانی مورد بحث و بررسی قرار گرفت . راههای مهاجرت  کاری به رومانی تنها به طور کلی در این مقاله برسی گردید. نکات بسیار مهمی نظیر  کار مورد نیاز در رومانی و چگونگی برسی پرونده شما، مبلغ مورد نیاز مهاجرت کاری به رومانی، نحوه برخورد با سفارت رومانی و اساسا چگونگی هزینه های ویزا و اخذ ویزا در کشور رومانی و بسیاری از سوالات مرتبط نیاز به تحلیل و برسی دارد.

توصیه اکید می کنیم سوالات خود را با بهترین مشاورین ما به صورت رایگان مطرح بفرمایید. در زیر همین مقاله برای شما این امکان فراهم شده که سوال بپرسید و نه تنها در بعضی اوقات ما به شما و سوالات شما به صورت مکتوب در خصوص کار در رومانی پاسخ می دهیم، بلکه گاها وکلا مشاورین همکار ما پاسخ سوالات شما را به صورت ویدیو و فایل صوتی ظبط نموده و برای شما منتشر می نمایتد.

ضمنا بسیاری از هموطنان که سوالات شما را ملاحظه می کنند ، امکان پاسخ به سوال شما  عزیزان را خواهند داشت.

ضمنا به همین منظور و برای رفاه حال شما ، نه تنها در بخش زیرین مقاله بلکه در صفحه اصلی سایت بخش پرسش و پاسخ همگانی طراحی گردیده است که همه مردم می توانند در کنار ما و مشاورین به پرسش و پاسخ با یکدیگر بپردازند.

امیدواریم از مقاله کار در رومانی لذت برده باشید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.