اقامت از طریق کار در عمان

مهاجرت کاری به عمان ، مهاجرت به عمان، شرایط کار در عمان، مدارک لازم جهت اخذ ویزای کاری عمان، ویزای کاری عمان، مهاجرت به عمان چگونه می توانم مدارک لازم برای اقامت از طریق کار در عمان فراهم کنم؟ تهییه مدارک برای اقامت از طریق کار در عمان چه مراحلی دارد؟ مدارک مورد نیاز برای اقامت از طریق کار در عمان چیست؟چگونه می توانم اطلاعات بیشتری در مورد شرایط اقامت از طریق کار در عمان بدست بیاورم؟

اقامت از طریق کار در عمان

مهاجرانی که به عمان نقل مکان می کنند باید خود را برای یک تجربه مالی و فرهنگی ارزشمند آماده کنند. عمان یکی از اقتصادهای بزرگ در منطقه خلیج فارس است، و دلارهای حاصل از فروش نفت را عاقلانه در زیرساخت های کشور سرمایه گذاری می کند.

این کشور معرفی ملایم به شرق میانه است که آن را یکی از امن ترین، کشورهای پایدار ترین در منطقه خلیج فارس است.

بیش از یک چهارم از جمعیت عمان خارجی هستند و اگر چه دولت با تصویب قوانین سختیگرانه تر در زمینه صدور ویزای کار سعی در کاهش وابستگی به نیروی کار خارجی کار دارد، در حال حاضر، فرصت های شغلی برای خارجیان ماهر همچنان فراوان است، و باید بهره کافی از آن برد.

خارجیانی که تمایلی به نقل مکان و کار در این کشور دارند، می توانند با توجه به تعداد مهاجران خارجی ساکن در عمان، و همچنین وعده حقوق بالا و مالیات پایین انگیزه لازم برای انجام این کار را به دست آورند. با در نظر گرفتن هزینه معقول زندگی در عمان و کارفرمایانی که حقوق و مزایای زیادی برای جذب مهاجران ارائه می دهند، انگیزه مالی خارجیان ماهر برای اشتغال در عمان دوچندان می شود.

حتی کسانی که از برنامه سکونت یکساله در نواحی بیابانی با توجه به مناظر بی ثمر و متروک آن دلسرد شده اند، با دیدن جغرافیای جالب عمان شگفت زده خواهند شد. از  جمله جاذبه های جغرافیایی این کشور کوچک در سواحل جنوب شرقی شبه جزیره عربستان ۱۰۶۰ مایل (۱۷۰۰ کیلومتر) خط ساحلی آفتابی، و همچنین بسترهای خشک و بیابانی رودخانه ها (وادی)، مزارع سرسبز نارگیل و موز، تپه های شنی سفید، مزارع گل رز و درختان کندر و همچنین صخره های سخت و مرتفع است.

در این کشور علاوه بر مناظر جذاب، فعالیت های دیگری نیز برای خارجیان در دسترس است. این فعالیت ها برای دولت اولویت دارند، چرا که به دنبال تنوع بخشی به اقتصاد خود از طریق توسعه گردشگری است.

عمان بهشت ​​خریداران است، و بازارهای بسیار مسقط پایتخت این کشور پر از چیزهای فوق العاده از سوغاتی و جواهرات گرفته تا محصولات محلی و تولدیات خانگی تازه برای خرید است و تجربه تعاملات فرهنگی جالب، و رنگ و بوی خاورمیانه را برای خارجیان به ارمغان می آورد. گزینه دیگر، کورنیش در مسقط (تفرجگاهی در اسکله) است که پاتوق محبوبی برای خارجی ها و مردم محلی، به ویژه در هنگام غروب است، و افراد پرماجرا می توانند از قلعه های باستانی و کاخ ها بازدید کنند، و یا اسکی روی شن را امتحان کنند.

علاوه بر مزایای آشکار اقتصادی و طیف وسیعی از مناظر و جاذبه های دیدنی، مهاجران در عمان جذب روشنفکری جامعه شده و از صمیمیت و مهمانوازی مردم این کشور لذت می برند. با وجود چنین جمعیت بزرگی از مهاجران، مردم محلی عمان به وجود خارجیان عادت دارند و با آنها نه با سوء ظن و خصومت، بلکه با کنجکاوی و میل به آشنایی و توجه به تفاوت های فرهنگی رفتار می کنند.

نمونه هایی از این روشنفکری شامل امکان مصرف نوشیدنی های الکلی در رستوران ها و باشگاه ها برای خارجیان و از همه مهمتر نگرش نسبتا لیبرال نسبت به زنان و حقوق زنان است. در عمان، زنان نقش بسیار فعال تر و قابل مشاهده تری نسبت به دیگر کشورهای خاورمیانه در جامعه ایفا می کنند و زنان خارجی در عمان احساس راحتی و احترام دارند.

با این حال، اگرچه عمان یکی از مهمترین کشورهای پیشرو در خلیج فارس است، اما یک دولت قاطع مسلمان دارد و خارج ها باید رفتار خود را با ارزش ها و هنجارهای جامعه عمان انطباق دهند. خارجیان باید این مسئله را نه به عنوان دشواری، بلکه به عنوان فرصتی برای یادگیری در مورد یک فرهنگ متفاوت از فرهنگ خود، و به منظور توسعه حساسیت فرهنگی و مهارت های فردی خود در نظر بگیرند.

در نهایت، شایان ذکر است که آب و هوا و اقلیم عمان می تواند یک آزمون واقعی برای برخی از خارجیان باشد. اگر چه تقریبا تمام ساختمان ها دارای تهویه مناسب هستند، اما درجه حرارت در تابستان معمولا بیش از ۱۱۳ درجه فارنهایت (۴۵ درجه سانتی گراد) است. بیشتر کارفرمایان عمان در طول گرمترین ماه های سال (جولای و اوت) به مهاجران اجازه می دهند تا به کشور خود بازگردند و هزینه سفر هوایی آنها را نیز می پردازند. برای استراحت و فرار از گرما، به صلاله بروید که شهر بسیار خنک و سرسبزی در ساحل جنوبی عمان است.

کار در عمان

خارجیانی که قصد دارند در عمان کار کنند متوجه خواهند شد که سابقه این کشور در وابستگی به نیروی کار ماهر خارجی امکان انتقال آرام و آشنایی آن به فرهنگ تجاری را فراهم نموده است. بیش از یک چهارم جمعیت کشور از کارگران مهاجر تشکیل شده است، و نیروی کار عمان نه تنها به حضور کارگران خارجی عادت کرده است، بلکه نسبت به نیازهای آنها حساسیت نشان می دهد و زمینه لازم برای شکوفایی استعدادهای آنها را فراهم می کند.

 مشاغل موجود برای مهاجران در عمان

اگر چه در طول پنج یا ۱۰ سال گذشته مشاغل زیادی برای مهاجران در عمان موجود بود و امروزه چنین نیست، اما بازار کار برای کارگران خارجی ماهر همچنان در دسترس است.

به لطف سیاست عمانی سازی دولت، که هدف آن کاهش تعداد خارجیان در نیروی کار عمان است، به منظور صدور ویزای کار برای خارجیان، مقامات عمانی باید متقاعد شوند که کارگران محلی مهارت کافی برای بر عهده گرفتن آن موقعیت شغلی ندارند. اگر چه این روند می تواند در کارکنان سطح متوسط و کارکنان جوان تاثیر منفی بگذارد، آنهایی که شرایط ویژه و یا تجربه کاری بالا دارند می توانند به راحتی در این کشور کار پیدا کنند.

مشاغل معمول برای خارجیان در عمان در زمینه صنایع نفت، گاز، نفت، آموزش، پزشکی و ساخت و ساز می باشد. فرصت های شغلی برای مهندسان، متخصصان فناوری اطلاعات، مدیران پروژه، معلمان و مدرسان زبان بسیار زیاد است.

 پیدا کردن کار و تغییر شغل در عمان

یکی از مسائل اصلی افراد جویای کار در عمان یافتن کار و تغییر شغل است. از طرف دیگر، از آنجا که کار کردن در عمان بر اساس ویزای توریستی غیر قانونی است، خارج ها باید حتی قبل از ورود به کشور از یک شرکت معتبر پیشنهاد کار داشته باشد. استخدام خارجی ها قراردادی و به مدت مشخصی است، و شرکت عمانی حتی یک حامی مالی برای کمک به روند صدور ویزای کار در نظر می گیرد. کارفرمایان عمان معمولا مزایای فراوان همراه با دستمزد با به کارکنان مهاجر خود ارائه می دهند (اغلب شامل حمل و نقل، اقامت و هزینه تحصیل است).

با این حال، از آنجا که شرکت عمانی باید به میزان قابل توجهی زمان، تلاش و پول برای جذب مهاجران به عمان صرف کند، تغییر شغل در عمان بسیار دشوار است. مهاجرانی که یک موقعیت شغلی را رها می کنند، باید به مدت دو سال کشور عمان را قبل از بازگشت و فعالیت در یک موقعیت شغل دیگر ترک کنند.

یک روش برای حل این مشکل وجود دارد. خارجی ها می توانند یک گواهی عدم اعتراض (NOC) از کارفرمای عمانی خود دریافت کنند، اما این کار دشواری است و آنها همچنان ممکن است مجبور به خروج از کشور باشند.

 فرهنگ کار در عمان

فرهنگ کار در عمان برای خارجی ها عجیب و چالش برانگیز نیست. اتکای عمان بر نیروی کار خارجی در طول چند دهه گذشته بدان معنی است که کارگران مهاجر امروزه یکی از ویژگی های اصلی محیط حرفه ای کار در این کشور است. با این حال، در سال های اخیر، دولت از طریق سیاست عمانی سازی، قوانین مهاجرتی سختگیرانه تری برای کاهش تعداد کارگران خارجی در این کشور تصویب نموده است.

کسانی که برای کار در بخش تجاری به عمان نقل مکان می کنند باید خود را با فرهنگ تجارت عربی سازگار کنند، که در جنبه های خاصی از فرهنگ تجارت غربی متفاوت گرفت. در این صورت، آنها متوجه اخلاق کاری قوی در میان نیروی کار عمان خواهند شد که به وفاداری، صداقت، تواضع و فروتنی و توانایی ارتقای روابط کاری بین همکاران ارج می نهند.

انتظار می رود که خارجی ها به سخت در عمان کار کنندو در همه زمان به اصول اسلام احترام گذارند، که نقش مهمی در زندگی روزمره همکاران عمانی آنها ایفا می کند.

اگر چه نگرش نسبت به زنان در عمان به طور کلی به مراتب نسبت به تمام کشورهای همسایه آن مترقی تر است و زنان بخش قابل توجهی از نیروی کار عمان را تشکیل می دهند، اما گاهی ممکن است زنان خارجی با افرادی روبرو شوند که نگرش سنتی و متعصبانه نسبت به زنان دارند. این نگرش ها تهدید نیست، اما سعی نکنید آنها را به چالش بکشید. یکی از قوانین جدید مهاجرتی در زمینه محدود کردن تعداد زنان مهاجر شاغل در عمان می باشد، بنابراین ممکن است پیدا کردن کار در این کشور برای زنان دشوارتر باشد.

هفته کاری در عمان معمولاً بین ۴۰ و ۴۸ ساعت، بسته به نوع صنعت است. به طور کلی، روز کاری در حدود هشت ونیم یا ۹ صبح شروع می شود، و در پنج و نیم یا ۶ بعد از ظهر به پایان می رسد. توجه داشته باشید که تعطیلات آخر هفته در عمان شامل جمعه و شنبه است.

در پایان لازم به یادآوری است که پروسه اقامت از طریق کار درعمان و همچنین پروسه حقوقی مهاجرت و اقامت بسیار حساس بوده و گاهی یک اشتباه کوچک میتواند منجر به ردی ویزا گردد. از این رو توصیه می کنیم با گرفتن مشاوره صحیح و از موسسه مشاوره ای MIE (با همکاری موسسه حقوقی ملک پور) شانس پرونده خود را بررسی کرده و با  انتخاب درست، آینده خود را بیمه نمائید.

اطلاعات موجود در این وب سایت جهت بالا بردن سطح اگاهی عمومی است و موسسات همکار در ایران خدمات کاریابی ارائه نمی دهند.

نگارنده: مریم نظری

 

Rating: 4
449 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.