,

پناهندگی در گرجستان

پناهندگی در گرجستان

 

پناهندگی در گرجستان در سال 2018 یکی از موضوعات پر متقاضی میباشد ، هدف ازنگرش این مقاله اطلاعاتی اطلاعاتی در باب یکی از طرق می باشد که همان طور که می دانید مهاجرت از طریق پناهندگی یکی از طرقی می باشد که توانسته است به دلیل عدم اطلاعات کافی در باب مهاجرت ذهن برخی از متقاضیان را به خود سوق دهد.

موسسه حقوقی ملک پور و موسسه مشاوره ای MIE اتریش هیچگونه خدمات و مشاوره ای در زمینه ی پناهندگی انجام نمیدهند و این مقاله تنها جهت اطلاع و آگاهی عموم از مضرات و خطرات پناهندگی میباشد.

audio پناهندگی در گرجستان
audio پناهندگی در گرجستان
video پناهندگی در گرجستان

کشور گرجستان به پایتختی تفلیس کشوری می باشد که هم واقع در اروپا و هم در آسیا می باشد و قوانین حاکی بر این کشور طبق قوانین اتحادیه اروپا در باب مهاجرت می باشد.یکی از راه های که در باب اخذ اقامت گرجستان می باشد پناهندگی است.که هدف از نگرش این مقاله اطلاعاتی در باب مهاجرت به گرجستان از طریق پناهندگی در گرجستان است.به محض برخورد نام پناهندگی ذهن به سمت واژه های مانند پناهنده و پناهجو سوق پیدا خواهد کرد.
مسائل مربوط به اخذ پناهندگی در گرجستان توسط قانون گرجستان در مورد حفاظت بین المللی تنظیم شده است. این قانون برای اشکال زیر حمایت بین المللی فراهم می نماید:

 • وضعیت پناهندگی؛
  –  وضعیت بشردوستانه؛
  –  وضعیت یک فرد تحت حمایت موقت

تصمیم به اعطای هر یک از موارد ذکر شده توسط وزارت داخله منتقل شده از مناطق اشغالی، اقامت و پناهندگان گرجستان صورت گرفته است.
وضعیت پناهندگی

این وضعیت شامل افراد پناهنده می باشد که در این باره می توان گفت که پناهنده به شخصی گفته می شود که در کشور مبدا خود به دلایل آزار اذیت به دلایل نژاد ، مذهب ، ملیت و یا عضویت در یک گروه اجتماعی خاص یا عقاید سیاسی قرار دارند و با بازگشت به کشور مبدا دچار مشکل می گردد.

وضعیت بشردوستانه

باید به فرد بیگانه یا بدون سرپرستی واجد شرایط به عنوان یک پناهنده باشد، اما در مورد آنها دلیلی وجود دارد که بر این باور باشد که با بازگشت به کشور مبدا،  با خطر آسیب جدی مواجه خواهد شد.

قوانین گرجستان آسیب جدی را تعریف می کند:

 • مجازات اعدام یا تهدید به اعدام؛
  2-  شکنجه یا رفتار غیرانسانی یا تحقیرآمیز در کشور مبدا؛
  3-  تهدید فردی جدی به زندگی به دلیل خشونت بی قید و شرط، درگیری های مسلحانه بین المللی و یا نقض گسترده حقوق بشر.

وضعیت شخص تحت حفاظت موقت

این وضعیت به افراد سرزمین های اشغالی ، اقامت و پناهندگان گرجستان افرادی را ثبت می کنند که در صورت وقوع انفجار دسته جمعی به گرجستان می آیند و تصمیم می گیرند که آنها را به وضعیت افرادی که تحت حمایت موقت ،  آنها نیاز به حمایت بین المللی دارند و قادر به بازگشت به کشور مبدا به دلیل خشونت، تجاوز، درگیری های داخلی یا داخلی و یا نقض گسترده حقوق بشر نمی باشند.

متقاضی  یا بدون سرپرست می تواند درخواست حفاظت بین المللی را در مرز، هنگام ورود به گرجستان و یا در حالی که در قلمرو گرجستان قرار دارد، ارسال نماید.در صورت ورود غیرقانونی یا اقامت در گرجستان، یک فرد باید بدون هیچ گونه تاخیری به هرگونه آژانس دولتی درخواست محافظت بین المللی نماید.

یک پناهجو باید تمام اطلاعات (شامل اطلاعات مربوط به کشور مبدا) و مدارک را برای حمایت از درخواست خود برای حفاظت بین المللی ارائه نماید و با مقام صالحه همکاری کند.

درخواست های مربوط به درخواست های بین المللی در گرجستان بر اساس رویه ها و مقررات تنظیم شده است. بر این اساس، در صورتی که مقررات تعریف شده توسط کنوانسیون 1951 سازمان ملل متحد درباره وضعیت پناهندگان و قوانین مربوط به حفاظت از بین المللی گرجستان مشخص نشود، متقاضی می بایست از وضعیت درخواستی خودداری نماید. متقاضی همچنین ممکن است وضعیت را رد کند در صورتی که دلایل معقولی برای این باشد که این فرد تهدیدی برای امنیت ملی یا تمامیت اراضی گرجستان یا نظم عمومی آن باشد، یا برای جرم جدی در گرجستان محکوم شده است.

فردی که به عنوان پناهجو در گرجستان ثبت نام کرده یک کارت شناسایی موقت برای مدت یک سال صادر می شود که. این سند مالکیت آن را به عهده دارد تا از حقوق مختلف به موجب قانون بهره مند شود.طبق روال معمول، یک درخواست حفاظت بین المللی در عرض 6 ماه پس از ثبت نام آن در نظر گرفته می شوداین مدت می تواند تا 9 ماه تمدید شود.پس از اعطای وضعیت پناهجو، شخص باید کارت اقامت موقت صادر می شود. علاوه بر این، فرد دارای وضعیت پناهندگی باید یک سند مسافرتی صادر می نمایند که طبق مقررات کنوانسیون سازمان ملل متحد در سال 1951 تعیین شده باشد، در حالی که فرد دارای وضعیت بشردوستانه باید گذرنامه مسافرتی صادرنمایندبرای دریافت یک خودرو موقت اقامت یا یک اسناد مسافرتی / گذرنامه، یک فرد تحت حفاظت بین المللی به اداره مركزی آژانس توسعۀ خدمات عمومی، شعبه یك سالن خدمات عمومی یا مرکز اجتماعی اعمال می شود.

کارت اقامت موقت برای فرد با وضعیت بشردوستانه برای مدت اعتبار وضعیت بشردوستانه و به شخصی که دارای وضعیت پناهندگی است : به مدت 3 سال آزاد می شود.

اسناد مسافرتی / گذرنامه شخصی که دارای وضعیت پناهنده / بشردوستانه است که در مدت 10 روز کاری، در مدت 2 سال در مورد پناهنده و در صورت داشتن دارنده وضعیت بشردوستانه برای یک سال، رایگان صادر می شود.

شخص دارای وضعیت پناهنده یا بشردوستانه حق دارد:

 • محل اقامت و آزادانه در قلمرو گرجستان را انتخاب کنید
  –  دریافت کمک هزینه ماهیانه به عنوان تعیین شده توسط قانون گرجستان
  –  مسافرت به کشور دیگری به جز کشور مبدأ خود یا کشورهایی که اعضای خانواده اش در نظر گرفته نشده اند؛
  –  دریافت مدرسه پیش دبستانی و آموزش عمومی به عنوان ارائه شده برای شهروندان گرجستان، از برنامه های بهداشتی و اجتماعی دولت (به جز موارد استثنایی) بهره مند شوند، و دسترسی به حرفه و تحصیلات عالی را با توجه به روش های قانونی گرجستان؛
  –  درخواست آژانس مجاز برای تابعیت گرجستان؛
  –  انجام فعالیت های کار به صورت برابر با شهروندان گرجستان؛ یعنی خود کارگر یا کارفرما دیگری استخدام شود.

سند مسافرت برای پناهندگان

از سال 2009، گرجستان شروع به صدور اسناد مسافرتی پناهندگی مطابق با کنوانسیون سازمان ملل متحد برای وضعیت پناهندگان در سال 1951 کرد.یک سند مسافرتی پناهندگی برای اجازه دادن به افرادی که دارای وضعیت پناهندگی هستند به ترک گرجستان (به جز سفر به کشورهای شهروندی آنها، کشورهای اقامت دائم خود و یا کشورهایی که پناهندگان یا اعضای خانواده آنها امن نیستند).

در پایان

در موسسات حقوقی معتبر هیچ گونه خدماتی در باب پناهندگی ارائه نمی شود توصیه وکلا و کارشناسان معتبر در موسسات حقوقی معتبر به شما عزیزان این می باشد که قبل از هر گونه اقدامی در باب مهاجرت با موسسات حقوقی معتبر در سراسر کشور تماس حاصل بفرمائید و از مشاوره تکمیلی بهرمند شوید.

شما در صورت تمایل می توانید برای به دست آوردن اطلاعات در زمینه مهاجرت به گرجستان از طرق قانونی و خرید ملک در گرجستان با موسسه حقوقی ملک پور با همکاری موسسه مشاوره ای MIE  در وین و یا دفاتر همکار ما در ایران تماس گرفته و مشاوره رایگان دریافت نمائید .

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.