, ,

ویزای کار در بلاروس

  ویزای کار در بلاروس

ویزای کار چیست؟ شرایط اخذ ویزای کار در بلاروس چگونه است؟  را های اخذ ویزای کار در بلاروس چگونه است ؟ اخذ ویزای کار در بلاروس چه مدت زمانی نیاز دارد؟

در این مقاله سعی شده به طور خلاصه توضیحاتی راجع به اخذ ویزای کار در بلاروس داده شود.

شما با مطالعه این مقاله اطلاعاتی را راجع به اخذ ویزای کار بلاروس به دست بیاورید .

با مطالعه مقالات موسسه حقوقی ملک پور در سایت موسسه حقوقی ملک پور میتوانید اطلاعات مفیدی راجع به اخذ اقامت از طریق ویزای کار را بدست بیاورید.

تیم مشاوران موسسه حقوقی ملک پور اطلاعات کافی راجع به ویزای کار را در اختیار شما قرار میدهند.

تعریف ویزای کار :

در نوع اول از ویزای کار منظور این است که کار فرما باید یک دعوتنامه کاری برای کسی که در خارج از کشور دنبال کار میگردد تهیه کند  ،  پیدا است که برای بدست آوردن یک موقعیت شغلی در هر کشور اولویت با متغاضیان داخل آن کشور که واجد شرایط آن شغل هستند ، میباشد  و وقتی این شغل به متغاضی خارجی خواهد رسید که کسی در داخل آن کشور واجد شرایط آن شغل نباشد .

به طور مثال در کشور های اروپایی این قانون به این صورت هست که کارفرما آن شغل مورد نظر را باید به مدت ۳ ماه در داخل /ان کشور به صورت عمومی آگهی کند  ، اگر کسی پیدا نشد و خواستار آن شغل نبود سپس آن شغل به مدت ۳ ماه در دیگر در کشوهای عضو اتحادیه اروپا آگهی شود و اگر باز هم شخصی واجد شرایط آن شغل نبود کار فرما میتئاند از متغاضیان خارجی واجد شرایط دعت به همکاری کند .

با خواندن این مطلب شاید فکر کنید این که از متقاضی خارجی  واجد شرایط دعوت به همکاری شود غیر ممکن است اما این روش را حل هایی هم دا رد  ، به عنوان مثال گاهی دیده شده کارفرمایی خواستار این باشد از خانواده خودش را استخدام کند و یا کارفرمایی ایرانی است و خواستار این است که حتما نیروی کار ایرانی را استخدام کند در این موارد کارفرما شغل مورد نیاز خود را به طور بسیار سخت تعریف میکند  ، مثلا  فکر کنید کارفرمای ایرانی نیاز به آشپز ایرانی دارد که توانایی درست کردن غذاهای معروف تخصصی ایرانی را داشته باشد و به زبان فارسی هم تسلط داشته باشد از اینجا پیدا است که متقاضی برای این شغل در داخل کشور یا اتحادیه اروپا از حالت عادی خیلی کمتر میشود و ممکن است متقاضی خارجی در چنین صورتی راحت تر کار پیدا کند .

در جمهوری بلاروس، انواع ویزای ورودی زیر ارائه میشود:

B – ویزای ترانزیت، تا ۲ روز معتبر؛

C – ویزای کوتاه مدت، تا ۹۰ روز معتبر؛

D – ویزای بلند مدت، معتبر برای تا ۱ سال با حق اقامت تا ۹۰ روز، مگر اینکه در غیر این صورت توسط توافقنامه های بین المللی از جمهوری بلاروس تصریح شده باشد

ویزای ورود ممکن است تک ورودی / دو ورودی / چند ورودی باشد .

اقامت از طریق ویزای کار در بلاروس:

بلاروس یک کشور محصور در خشکی در شرق اروپا است. دارای مرز با روسیه، اوکراین، لهستان، لیتوانی و لتونی است.  و زبان رسمی بلاروس و روسیه می باشد.

این روزها بسیاری از مردم در حال ترک زادگاه خود و در حال حرکت به کشورهای دیگر برای رفاه مادی بهتر و فرصت های شغلی و کار آزاد میباشند

 

رشد سریع کسب و کار و تولید در جمهوری بلاروس و افزایش مهاجرت  نیروی کار خارجی در بلاروس دیده میشود.. با توجه به سطح پایین بیکاری در بلاروس، یک تغییر قابل توجهی در تنوع شهروندان خارجی در کشور با مجوز کار دیده میشود. در واقع، این کشور اکنون درهای خود را به استقبال کارگران ماهر از سراسر جهان باز کرده است .

 

در سال ۲۰۱۴، تعداد مهاجران کار از اوکراین، ازبکستان، لیتوانی، گرجستان، مولداوی، چین، روسیه و جمهوری قزاقستان افزایش یافت، در حالی که تعداد کارگران خارجی از ترکیه و لتونی پایین رفت. با توجه به داده های ویکی پدیا  که در سال ۲۰۱۴ ارائه شده است؛ بیش از ۲۸ درصد از مهاجران کارگر از اوکراین، ۲۱٪ از ترکیه، ۱۶ درصد از لیتوانی، ۸٪ از چین، ۴٪ از ویتنام، ۳٪ توسط لتونی، ۳٪ از ازبکستان، ۲٪ از مولداوی و ۲٪ از تاجیکستان بود است..

 

روش به دست آوردن اجازه کار در بلاروس ، ساده است و در زمان های اخیر ساده تر شده است

وضعیت حقوقی اتباع خارجی و افراد بدون تابعیت در جمهوری بلاروس” شهروندان خارجی و افراد بدون تابعیت که به طور مداوم در جمهوری بلاروس زندگی میکنند  ، حق دارند که  در فعالیت های کاری و کسب و کار  شرایط برابر با شهروندان تابعیت بلاروس داشته باشند .

 

با توجه به معاهدات بین بلاروس، روسیه و قزاقستان؛ شهروندان کشورهای ذکر شده در بالا باید این فرصت را  داشته باشند که به در فعالیت های کاری در شرایط برابر با شهروندان جمهوری بلاروس مشغول به کار باشند .

 

راه خارجی استخدام به طور موقت توسط بخش ۱۱ قانون مذکور تعیین می شود: “درباره مهاجرت نیروی کار خارجی”. این می گوید که یک تبعه خارجی که مجوز اقامت دائم در بلاروس را دارد  اجازه دارد با بدست آوردن کارگر به فعالیت شغلی خود را انجام دهد

.

سرمایه گذاری در اقتصاد کشور به عنوان راهی برای مهاجرت به بلاروس

. سرمایه گذاری بیش از ۱۵۰ هزار یورو به اجازه تضمین سپرده به دست آوردن اقامت دائم، و در نهایت تابعیت کشور میشود.

 

اخذ مجوز برای اقامت دائم از طریق کار  در جمهوری بلاروس :

کار در دفاتر دیپلماتیک و موسسات کنسولگری معتبر در جمهوری بلاروس، نمایندگان سازمان های بین المللی، شرکت های خارجی واقع در قلمرو جمهوری بلاروس؛

مشغول به کار در نهادهای مستقر در خاک جمهوری بلاروس مطابق با معاهدات بین المللی از جمهوری بلاروس

روحانیونی که به  انجام فعالیت های دینی در سازمان های مذهبی رسمی مشغول هستند

اشخاصی که در جمهوری بلاروس به عنوان کارکنان رسانه های جمعی خارجی معتبر مشغول هستند

افرادی که کمتر از ۹۰ روز دعوت شده اند  به عنوان سخنران  و یا مربیان برای مدتی به عنوان سخنران  و یا برای  تدریس در موسسات آموزشی آموزش عالی، آموزش های حرفه ای پیشرفته، دعوت شده اند

افرادی که به کار در جهت های مختلف تصریح شده توسط معاهدات بین المللی از جمهوری بلاروس مانند بنیانگذاران، مدیران سازمان های تجاری با سرمایه گذاری خارجی،  به عنوان اشخاص حقوقی از جمهوری بلاروس ثبت نام شده اند .

کشور بلاروس نسبت به روسیه کشوری ارزونتر و دارای امنیت بالاتری است و این موارد باعث شده بعضی از شهروندان روسیه ای برای کار به کشور بلاروس بیایند

افرادی که دارای توانایی های استثنایی و استعدادها، و یا خدمات برجسته همچون  بالاترین دستاورد در علم، فناوری، فرهنگ و ورزش هستند .

سرمایه گذاری کمتر از ۱۵۰٫۰۰۰ € به اقتصاد جمهوری بلاروس با اجرای برنامه های خاص دولت جمهوری بلاروس

 

روند درخواست برای مجوز کار در بلاروس

 

برای دریافت اجازه کار و  برای فعالیت های کاری  تسلیم مدارک زیر را به اداره امور داخلی در Mingorispolkom و وزارت امور داخلی اجباری است :

برنامه کاری

کپی از پاسپورت فرد خارجی

تایید هزینه پردازش جهت ارزیابی مدارک

اسناد و مدارک در مدت ۱۵ روز باید آماده شود . اگر تایید شود، اجازه کار برای یک سال از تاریخ تصویب معتبر است، .

اگر یک متخصص خارجی در نظر دارد تا برای چند کارفرمایان بلاروسی کار کند باید مجوز برای  کار  با هر یک از آنها دریافت می کنند..

کار فرمایی که میخواهد بیش از یک نیروی کار خارجی داشته باشد باید وزارت ملیت و مهاجرت کسب اجازه بکند

این شایان ذکر است که شهروندان جمهوری بلاروس نسبت به نیروی کار  خارجی که  طور دائم در بلاروس ساکن هستند ، اولویت به حق اشتغال را دارند . این به این معنی است که کارفرما می تواند متخصصان خارجی را تنها در صورتی  استخدام کند  که قادر به پیدا کردن شهروند یا مقیم دائم بلاروسی یا تبعه بلاروسی برای پر کردن موقعیت شغلی نباشد. بنابراین، قبل از اخذ مجوز کار به نیروی کار خارجی  باید موقعیت را به وزارت کار و اشتغال با جزیات توضیح دهد.

 

اسناد مورد نیاز  برای گرفتن ویزا :

 

-ارسال اسنادمورد نیاز برای دست آوردن اجازه کار

به دست آوردن اجازه کار از  کارفرما و تسلیم مدارک زیر به وزارت ملیت و مهاجرت

-فرم درخواست

کپی از اسناد و مدارک که نشان دهنده  تایید ثبت نام دولت از نهاد قانونی و یا کارآفرین فردی؛

– تاییدیه  ثبت نام تجاری کشور مبدأ با  شرکت های خارجی (در صورت شرکت های خارجی به عنوان یک کارفرما عمل کند).

– پیش نویس قرارداد کار امضا و مهر شده توسط کارفرما.

– ضمانت نامه تایید توانایی ارائه کارمندان خارجی با اقامت دایم .

تایید هزینه پردازش جهت ارزیابی مدارک

 

 

روابط کار بین کارگر و کارفرما باید ، به صورت یک قرارداد کار در فرم نوشته شده در زبان مادری و یا قابل فهم از هر دو طرف باشد. کارفرما باید شرایط کار (قرارداد) در عرض یک ماه از امضای آن کارگر رااستحذام کند . مدت اعتبار یک قرارداد کار نباید از  مدت اعتبار مجوز برای اشتغال تجاوزکند .

 

 

اسناد پشتیبانی برای گرفتن ویزا:

برای ویزای کوتاه مدت کسب و کار نوع C (بازدید تجاری بدون قصد به کار، تا ۹۰ روز در مدت یک سال)

اصل یا یک کپی از یک دعوتنامه از یک سازمان، شرکت یا سازمان در جمهوری بلاروس، که به عنوان یک نهاد قانونی توسط مقامات بلاروس ثبت شده است. یک دعوتنامه باید در سربرگ رسمی با شماره ثبت، تاریخ صدور چاپ شده، و باید امضای یک مقام و مهر و موم شرکت های بزرگ را داشته باشد . همچنین باید مدت زمان انتظار از اقامت متقاضی در بلاروس را نشان دهد. یک  دعوتنامه باید تضمینی نوشته شود که دعوت کننده باید قوانین و مقررات در جمهوری بلاروس را به شهروندان خارجی اعمال رعایت کند  .

برای ویزای بلند مدت کسب و کار نوع D (بازدید تجاری بدون قصد به کار، تا ۹۰ روز در مدت یک سال)

یک نامه اصلی دعوت از یک سازمان، شرکت یا سازمان در جمهوری بلاروس، که به عنوان یک نهاد قانونی توسط مقامات بلاروس ثبت شده است. یک دعوتنامه باید در سربرگ رسمی با شماره ثبت، تاریخ صدور چاپ شده، و باید امضای یک مقام و مهر و موم شرکت های بزرگ را داشته باشد  همچنین باید مدت زمان انتظار از اقامت متقاضی در بلاروس را نشان دهد. . یک  دعوتنامه باید تضمینی نوشته شود که دعوت کننده باید قوانین و مقررات در جمهوری بلاروس را به شهروندان خارجی اعمال رعایت کند

راهی دیگر برای دریافت ویزای کار :

یکی از راه های دیگر علاوه بر راهی که در بالا گفته شد این است که متقاضی کار در کشور مورد نظر خود را به عنوان یک نیروی کار داخلی معرفی کند .

در این روش فرد متقاضی یک ویزای جستحجوی کار دریافت میکند با این روش فرد وارد کشور مورد نظر خود شده و در /ان کشور به جستجوی کار میپردازد و به این صورت است که یک ویزای ۳تا۶ ماهه غیر قابل تمدید به فز داده میشود و بعد از پیدا کردن کار به مدت یک سال در آنجا فرد میماند

رتبه بندی بلاروس در اقتصاد جهانی :

 

 

اقتصادسهولت انجام کسب و کار رتبه ▲شروع کسب و کاربرخورد با مجوز ساخت و سازگرفتن برقثبت ملکگرفتن اعتبارحفاظت اقلیت سرمایه گذارانپرداخت مالیاتتجارت فرامرزیاجرای قراردادهاحل عجز از پرداخت دیون
بلاروس۴۴ ۱۲ ۳۴ ۸۹ ۷ ۱۰۹ ۵۷ ۶۳ ۲۵ ۲۹ ۶۹

 

نمونه ای از فرم پذیرش ویزا کشور بلاروس :

اگر شما هم خواهان تابعیت و اقامت دربلاروس  هستید وکلای مجرب ما در موسسات حقوقی ملک پورکه از معتبرترین موسسه مهاجرت کشور می باشد میتوانند شما را یاری دهند   امید است که این مطلب توانسته باشد اطلاعات مفیدی هر چند مختصر کمکی به اطلاعاتی شما در زمینه تابعیت و اقامت در بلاروس کرده باشد.

 

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.