هزینه تحصیل و زندگی در ایرلند

هزینه تحصیل و زندگی در ایرلند

نوشتار حاضر توسط وکلا و کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور جهت آشنایی شما عزیزان با موضوع هزینه تحصیل و زندگی در ایرلند نگاشته شده است، لذا چنانچه قصد کسب اطلاعات در خصوص هزینه تحصیل و زندگی در ایرلند را دارید، پیشنهاد می شود مطالب ذیل را به دقت مطالعه فرمایید. یکی از نکات اساسی و مهم، پیش از تصمیم گیری برای ادامه تحصیل در ایرلند، زندگی یا مهاجرت به کشوری دیگر اطلاع از هزینه تحصیل و زندگی در آن کشور است، کشور ایرلند نیز از جمله کشورهای مهاجرپذیر و مورد توجه مردم دنیا و هموطنان عزیزمان می باشد، لذا مهم است از هزینه تحصیل و زندگی در ایرلند اطلاع داشته باشید. با آگاهی از شرایط و وضعیت کشور و همچنین هزینه تحصیل و زندگی در ایرلند، بسیار آسان تر و سریع تر می توان تصمیم گیری نموده و اقدامات بعدی را به سرانجام رساند. چنانچه با مطالعه ی مطالب ذیل قصد کسب اطلاعات بیشتر یا طرح پرسش در خصوص هزینه تحصیل و زندگی در ایرلند داشتید، پیشنهاد می گردد با وکلا و کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور در ارتباط بوده و یا به مطالب مفید سایت مراجعه فرمایید.

هزینه های زندگی در ایرلند

در باب هزینه تحصیل و زندگی در ایرلند، طبق آخرین گزارشات سال 2016 هزینه های زندگی در دوبلین پایتخت ایرلند از 10000 تا 15000 یورو  در سال متغیر بوده و بستگی کاملی به سبک زندگی و محل اقامت دارد، هزینه های زندگی که در این بررسی مورد توجه قرار گرفته اند عبارتند از: هزینه اجاره خانه، پرداخت قبض برق و آب و …، هزینه ی خورد و خوراک، کتاب و لوازم التحریر، هزینه ی خشک شویی، هزینه درمان و دارو، هزینه های مسافرت و سایر هزینه های پیش بینی نشده؛ لذا این بررسی تا حدِ زیادی تمامی جنبه های زندگی را از لحاظ هزینه ها مورد توجه قرار داده است. البته هزینه ی ذکر شده حداکثر هزینه ها و آن هم در شهر دوبلین می باشد و چنانچه فردی بخواهد در شهری غیر از دوبلین زندگی نموده و سبک زندگی خاصی را در نظر بگیرد، هزینه های زندگی اش به مراتب کم تر خواهد بود.

در ادامه به تفصیل در خصوص جزئیات هزینه ها بحث خواهد شد:

اجاره بهای خانه

معمولا بیشترین هزینه هایی که می بایست در نظر گرفت، هزینه های مربوط به اجاره بها می باشد، که این موضوع هم، بستگی مستقیمی به محل زندگی و مساحت خانه دارد، این هزینه ها می تواند از 300 یورو در ماه برای یک خانه ی معمولی و مشترک با شخصی دیگر تا 700 یورو برای خانه ای مستقل و با تجهیزات متغیر باشد. چنانچه بخواهید در محوطه دانشگاه خانه ای اجاره نمایید، به علت تقاضای زیادِ افراد، ممکن اجاره بها بالاتر از این ارقام نیز باشد.

هزینه ی خورد و خوراک

در خصوص هزینه های مربوط به غذا چنانچه مقداری از غذا را به صورت آماده از محوطه دانشگاه خریداری نموده و برای برخی از غذاها به رستوران های ارزان قیمت بروید حدود 70 الی 100 یورو می بایست در هر هفته هزینه نمایید. البته چنانچه مواد غذایی را به صورت تازه خریداری نموده و در خانه وعده های غذایی را تهیه نمایید، هزینه هایتان به مراتب کم تر خواهد بود.

هزینه های حمل و نقل

پیرو هزینه تحصیل و زندگی در ایرلند؛ بلیط اتوبوس جهت سفرهای درون شهری حدود 2.50 یورو می باشد و بستگی به تعداد سفرهای شخص دارد، به این معنی که چنانچه فردی سفرهای منظمِ هفتگی داشته باشد با خرید ِتعداد بیشتری بلیط، میزان قیمت بلیط بسیار کاهش می یابد و همچنین چنانچه شخصی دانشجو باشد با ارائه کارت دانشجویی می تواند از تخفیف برخوردار گردد. همچنین در دوبلین مسیرهای زیادی برای دوچرخه سواری وجود دارد و اگر شخصی بخواهد در هزینه های خود صرفه جویی نماید می تواند با خرید یک دوچرخه ی معمولی و کلاه ایمنی، سهم زیادی از هزینه های حمل و نقل را پس انداز نماید.

نوشتار حاضر توسط وکلا و کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور جهت آشنایی شما عزیزان با موضوع هزینه های زندگی و تحصیل در ایرلند گردآوری شده است، لذا چنانچه قصد تکمیل اطلاعات در این خصوص دارید با وکلا و مشاورین موسسه حقوقی ملک پور در ارتباط باشید.

هزینه های مربوط به تفریح و اوقات فراغت

هر شخصی برای پیش بینی هزینه ها می بایست هزینه های متفرقه و مربوط به تفریح و اوقات فراغت را نیز در نظر بگیرد، زیرا ممکن است این هزینه ها جز هزینه های اساسی نباشد، اما مطمئناً هر فردی چنین هزینه هایی در ماه خواهد داشت. به عنوان مثال، هزینه بلیط سینما بستگی به سینما و فیلمِ مورد نمایش دارد و از 7 تا 12 یورو متغیر است و در طول هفته نیز دانشجویان می توانند از تخفیفات قابل توجهی بهره مند گردند، البته معمولاً در آخر هفته به دلیل استقبال زیادِ افراد، تخفیفی در نظر گرفته نمی شود و همچنین تخفیفات مواردی چون مواد غذایی و ساندویچ و نوشیدنی را در بر نمی گیرد. چنانچه در سبک زندگی تان سیگار کشیدن وجود دارد، می بایست در ایرلند هزینه های زیادی را در نظر بگیرید، یک بسته سیگارِ 20 عددی حدود 10 یورو قیمت دارد.

هزینه های تحصیل در ایرلند

هزینه های تحصیل در ایرلند بسیار متفاوت بوده و بستگی مستقیمی به دانشگاه محل تحصیل و رشته ی انتخابی دارد، هزینه های تحصیل برای سال 2016-2017 در مقطع کارشناسی و در رشته های مختلف به شرح ذیل می باشد:

 • رشته های علوم پزشکی و رشته های مرتبط با پزشکی 45000 یورو الی 52000 یورو
 • رشته های مهندسی 9750 یورو الی 23000 یورو
 • رشته های علوم پایه و تکنولوژی 9750 یورو الی 22000 یورو
 • رشته های هنر و علوم انسانی 9750 یورو الی 20000 یورو
 • رشته های بازرگانی 9750 یورو الی 18000 یورو

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در رشته های مختلف برای دانشجویان بین المللی به شرح ذیل می باشد:

 • رشته های علوم پزشکی و رشته های مرتبط با پزشکی 4000 یورو الی 31000 یورو
 • رشته های مهندسی 9250 یورو الی 24000 یورو
 • رشته های علوم پایه و تکنولوژی 9250 یورو الی 45000 یورو
 • رشته های هنر و علوم انسانی 9250 یورو الی 22000 یورو
 • رشته های بازرگانی 9750 یورو الی 18000 یورو

هزینه تحصیل در مقاطع دکترا و تحصیلات تکمیلی عبارت است از:

 • رشته های پزشکی و مرتبط با پزشکی 9000 یورو الی 20000 یورو
 • رشته های مهندسی 9000 الی 17000 یورو
 • رشته های علوم پایه و تکنولوژی 9000 الی 17500 یورو
 • رشته های هنر و علوم انسانی 5100 یورو الی 13500 یورو
 • رشته های بازرگانی 5000 الی 14000 یورو

همان گونه که در فوق اشاره شد پیش از مهاجرت به هر کشوری می بایست از هزینه های تحصیل و زندگی اطلاع داشته و به صورت دقیق تمامی هزینه ها را برآورد نمود، کشور ایرلند نیز از جمله کشورهای مهاجرپذیر و دارای دانشگاه های بین المللی با استانداردهای بالاست، همچنین به دلیل سطح بالای زندگی تا حدودی هزینه های زندگی نیز بالا می باشد البته می توان با بعضی تمهیدات در هزینه های زندگی صرفه جویی نمود. ضمن اینکه دانشجو در دوران تحصیل، حق کار پاره وقت داشته و می تواند تا حدودی هزینه های زندگی را پوشش دهد. چنانچه با مطالعه ی مطالب فوق در خصوص هزینه تحصیل و زندگی در ایرلند قصد تکمیل اطلاعات یا طرح پرسش داشتید می توانید با وکلا و کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور در ارتباط باشید.

 

گردآوری: رویا خدایاری

 

هزینه تحصیل و زندگی در ایرلند
5 (100%) 7 votes