مهاجرت و مشکلات آن

 

مهاجرت و مشکلات مربوط به آن

 

مهاجرت چیست؟ آیا مهاجرت امری بدیع است؟ آیا قصد مهاجرت دارید؟ آیا همیشه در امر مهاجرت مقصد برتر از مبدا است؟ در اقدام به مهاجرت داشتن چه مواردی حائز اهمیت است؟ آیا مهاجرت امری قانونی است؟ چگونه میتوان طرق قانونی مهاجرت را شناخت؟ آیا مهاجرت همیشه امری نیکوست؟

بازه آثار مهاجرت در چه حد گسترده است؟ آیا امر مهاجرت به قدری خطیر است که نیاز به مشورت با اشخاص کاردان به راحتی قابل استنتاج باشد؟ مهاجرت به چه طرقی امکان پذیر است؟

آسودگی و ناهنجاری های محتمل الوقوع پس از مهاجرت چه میتواند باشد؟

مهاجرت به معنای نقل مکان از جایی به جای دیگر از ابتدای آفرینش بشر مرسوم بوده و در طول ادوار گذشته با توجه به تغییر شکل در نیازها و خواسته های بشری دلایل مختلفی داشته است.

اما آنچه قطع به یقین در همه نوع از مهاجرت مشترک است رسیدن به شرایطی بهتر از شرایط قبلی مهاجر است. این شرایط می تواند شرایط آب و هوایی مکان زندگی فعلی مهاجر، دلایلی مانند آنچه باعث آزردگی خاطر و تاثیر منفی بر روحیات مهاجر میشود را شامل گردد.

بر اساس دلیل مهاجربرای ترک مکان فعلی زندگی اش و ورود به مکان جدید و سکنی گزیدن در آن نوع مهاجرت اعم از عنوان و مدت زمانی که این هجرت به طول می انجامد می تواند متفاوت باشد.

این کوچ و جابجایی تنها اثرات فیزیکی که براحتی مشهود باشد را ندارد بلکه در نظام جوامع و عرصه بین الملل هم آثاری به دنبال دارد این آثار به قدری می تواند موجبات تغییر در جامعه و روابط دولت با ملت را فراهم آورند که در علم حقوق بین الملل مباحث مختلفی به آن اختصاص داده شده، همچنین در مواد قانونی نیز به امر مهاجرت اشاره گردیده و در مقطع دانشگاهی این مقوله مورد بررسی و تدریس قرار گرفته است.

طرق مختلف مهاجرت اعم از قانونی و غیر قانونی هفت نوع می باشند:

روشهای

  • خون
  • خاک
  • پناهندگی
  • ازدواج
  • تحصیلی
  • کاری
  • سرمایه گذاری و ثبت شرکت

در طرق فوق پناهندگی روشی غیرقانونی و مذموم  برای مهاجرت در عرصه بین الملل میباشد. شخصی که درخواست پناهندگی به دولتی غیر از دولت متبوع خویش را دارد برای اینکه درخواست وی مورد توافق واقع شود می بایست مشمول تعریف آن در کنوانسیون پناهندگی شود، کنوانسیون پناهندگی که  در سال     ۱۹۵۱  به تصویب رسیده است در بند یک خودمصداق پناهندگی را توصیف نموده و بیان داشته که دلایلی مانند آزار و اذیت در حدی که قابل تحمل نباشد میبایست شخص متقاضی را در تنگنا قرار دهد به نوعی که جان وی در معرض مرگ یا زندانی شدن طولانی مدت قرار داشته باشد یا مرد اذیت و آزار به دلیل عقیدتی، سیاسی و یا جنسیتی باشد.

در این روش شخص به هر طریقی که به کشور جدید ورود کرده و درخواست خود را ابراز نموده مورد بازرسی های متعدد و سخت قرار می گیرد تا کاملا دلایل خود را جهت تقاضای پناهندگی ابراز کرده و آنه را اثبات نماید. بر فرض آنکه متقاضی پناهندگی حکم خروج از خاک و استرداد را نگیرد میبایست مدت نامعلومی را جهت دریافت نتیجه بررسی درخواستشان منتظر بماند. در بسیاری از موارد طبق مشاهدات این مدت گاها به چند سال نیز رسیده است. پر واضح است که در این مدت شخص پناهجو به مسکن و غذا و مایحتاج ابتدایی زندگی میبایست دسترسی داشته باشد. این مایحتاج در کشورهای مختلف از طریق موسسات مختلف فراهم می گردد. این موسسات بعضا نهادهای مستقل هستند که در راستای این امر تاسیس شده اند و بعضا موسساتی خیریه میباشند.

به هر حال آنچه بعنوان تسهیلات در اختیار پناهجو قرار میگیرد از حداقل کیفیت برخوردار است که یک منبع مالی قوی پشتیبان آن نیست و مصائب ناشی از کیفیت پایین این امکانات آن هم در دراز مدت شاید در کلام نگنجد. سرویس های بهداشتی مشترک، مواد غذایی که از موسسات خیریه فراهم شده و مسکن مشترک بین چندین پناهجو از مشکلات ابتدایی و قابل تصور است.

مهاجرت می تواند کوتاه مدت یا بلندمدت حتی بصورت دائم باشد اما جدای از مصائب مهاجرت که شامل سختی های ورود چه در مرحله پذیرش در روشهای تحصیلی که شروطی از قبیل تطابق واحدهای درسی شخص متقاضی با دروس و استانداردهای کشور مقصد دارد، آشنایی با زبان انگلیسی یا زبان مشروط آن کشور که صرف نمره ای که به حد نصاب رسیده در آن حد کفایت نمیکند و مواردی از این دست که تنها ظاهر امر ست، تطابق فرهنگی و پذیرش تفاوت ها، مسائل عاطفی و غیره، مواردی هستند که تصور صعوبت آنها جز در حالتی که بطور عینی تجربه شود ممکن نیست.

هدف از نگارش این مقاله منصرف نمودن متقاضیان مهاجرت از این امر نیست بلکه بر آنیم که با اتکا بر مشاهدات عینی مصائب این راه عزیزان را رهنمون باشیمبه این امید که با چشمی گشوده تصمیم اتخاذ نمایند

 

در سایرطرق اقدام به مهاجرت مانند روش کاری و یا سرمایه گذاری نیاز شدید وجود دارد تا شخص متقاضی به خصوص در روش سرمایه گذاری قواعد بازی را بشناسد و مسلما صرف داشتن سرمایه و یا تجربه اشتغال در کشور مبدا توانایی متقاضی مهاجرت در اداره سرمایه و شرکت در کشور مقصد را تضمین نمیکند.

در روش کاری نیز متقاضی مهاجرت باید آگاه باشد که در اکثر مشاغل اولویت با تبعه آن کشور است زیرا تبعه با سیستم آموزشی آن کشورآموخته شده و با فرهنگ آن کشور منطبق بوده و زبان مادری اش زبان آن کشور است و علاوه بر آن از ارزش های پاسپورتی کشور مبدا

حمایت از تبعه خویش در کلیه مراحل است. پس قاعدتا یک تبعه بعنوان نیروی کار با حمایت های بسیاری همراه خواهد بود و قطعا متعهدتر به ارزشهای آن کشور شناخته میشود.

اما به هرصورت مواقع و شرایطی وجود داردکه همواره میتواند اشخاص را ملزم به تغییر مکان زندگی، کار یا تحصیل نماید. شاید دانستن مشکلات این راه و داشتن پیش فرض های این چنینی بتواند شخص متقاضی مهاجرت را به انتخاب صحیح در این روش در مهاجرت رهنمون شود و یا این آگاهی را ایجاد نماید که متقاضی از پیش شرایطی جهت سهولت زندگی آتی خود در کشور مقصد آماده نماید                                     .

در هر شرایطی اخذ مشورت کیفیت نتیجه هر امری را ارتقا می بخشد. چه بسا که آن امر، امری خطیر و سرنوشت ساز مانند مهاجرت باشد و مشورت دهنده کارشناس و کاردان درآن امر در موسسات معتبر حقوقی                                                                                      .

 

 

 

تهیه و تنظیم : سپیده متین

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (بدون نظر)
Loading...
0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.