مهاجرت به موناکو از طریق ازدواج

مهاجرت به موناکو از طریق ازدواج  و شرایط خاص اخذ اقامت دائم موناکو از طریق ازدواج ، قوانین ازدواج در موناکو ، قوانین اخذ پاسپورت موناکو از طریق ازدواج ۲۰۱۷ ، مهاجرت به موناکو از طریق ازدواج یکی از عمده راه‌های مهاجرت به این کشور زیبا در قلب اروپا می‌باشد و می‌تواند باعث دریافت تابعیت و پاسپورت این کشور شود. سیستم اعطای تابعیت کشور موناکو شباهت‌های زیادی به سیستم اعطای تابعیت ایران دارد و دلیل آن، هم ریشه بودن آن‌ها بر اساس قانون تابعیت فرانسه یا ’سیویل لا‘ می‌باشد. این مقاله در باب مهاجرت به موناکو از طریق ازدواج توسط موسسه مهاجرتی ملک‌پور تهیه شده و به سوالات شما در زمینه مهاجرت به موناکو از طریق ازدواج پاسخ می‌دهد.

 

نگاهی اجمالی به سیستم اعطای تابعیت در موناکو

سیستم اعطای تابعیت در موناکو شباهت‌های بسیاری با سیستم تابعیت فرانسه یا ’سیویل لا‘ دارد. با این حال تفاوت‌های بسیاری نیاز میان آن‌ها وجود دارد. راه‌های اخذ تابعیت موناکو به شرح زیر می‌باشد:

۱. اخذ تابعیت از طریق تبار شخص

۲. اخذ تابعیت از طریق تولد

۳. اخذ تابعیت از طریق ازدواج

۴. اخذ تابعیت از طریق اعلام

۵. اخذ اقامت از طریق قبول تابعیت

 

در این مقاله، ما به بند سوم راه‌های اخذ تابعیت موناکو یعنی ’اخذ تابعیت موناکو از طریق ازدواج‘ می‌پردازیم.

قانون تابعیت کشور موناکو بسیار شبیه به قانون تابعیت ایران است و دلیل آن‌هم این است که قوانین این دو کشور، بر اساس سیستم قانونی کشور فرانسه یعنی ’سیویل لا‘ می‌باشد؛ با این حال تفاوت‌های دیگری نیز میان قوانین این دو کشور وجود دارد که ناشی از به‌روز نشدن قوانین کشور ایران است.

برای مثال در کشور ایران، در صورت ازدواج زن خارجی با مرد ایرانی، زن خارجی لزوما تابعیت ایرانی دریافت می‌کند ولی در کشور موناکو، این نوع سیستم تحمیل تابعیت وجود ندارد و در صورت ازدواج زن خارجی با مرد موناکویی، زن خارجی پس از چند سال زندگی در موناکو، می‌تواند تابعیت موناکویی به‌دست آورد یا نیاورد.

بر اساس قانون تابعیت موناکو، زن خارجی که با مرد موناکویی ازدواج کند، می‌تواند بعد از ۵ سال تابعیت موناکویی به‌دست آورد. لازم به ذکر است که همسر وی بعد از پنج سال، باید زنده باشد و این دو شخص باید با یکدیگر زندگی کنند. البته در صورتی که همسر وی در این ۵ سال فوت کند، اگر وی مدارکی دال بر ازدواج نکردن خود نشان دهد، می‌تواند تابعیت موناکویی اخذ کند.

شخصی که از این طریق تابعیت موناکویی به‌دست می‌آورد، تا ۵ سال بعد از اخذ تابعیت (۱۰ سال بعد از ازدواج) نیز از برخی از حقوق مانند ’حق رأی‘ محروم است و بعد از اتمام این دوره، شهروند عادی محسوب می‌شود.

در صورتی که زن موناکویی با مرد خارجی ازدواج کند، این شخص می‌تواند تابعیت موناکویی خود را حفظ کند مگر در صورتی که قوانین اعطای تابعیت کشور همسر وی، به او تابعیت خارجی اعطا کند. اطلاع دادن این وضعیت، بر عهده زن موناکویی و در زمان ازدواج آن‌ها توسط یک پرسشنامه صورت می‌گیرد (در صورتی که جشن عروسی در داخل موناکو انجام شده باشد.). اگر جشن عروسی در خارج از موناکو انجام شده بود، این اطلاع‌رسانی باید به نمایندگی کنسولی موناکو در آن کشور، انجام شود.

در این مقاله به موضوع مهاجرت به موناکو از طریق ازدواج پرداختیم. اگر شما سوالات بیشتری در زمینه ازدواج در کشور موناکو دارید، می‌توانید با مشاورین مجرب موسسه حقوقی ملکپور  در وین و یا دفاتر همکار ما در ایران تماس حاصل فرمایید و پاسخ سوالات خود در زمینه مهاجرت به موناکو از طریق ازدواج دریافت نمایید. همچنین شما می‌توانید در زمینه مهاجرت به موناکو از طریق ازدواج، با مشاورین موسسه مهاجرتی ملکپور، وقت حضوری تنظیم کنید.