مهاجرت تحصیلی به آلمان و بررسی شرایط آن

مهاجرت تحصیلی به آلمان، هزینه های مهاجرت تحصیلی به آلمان، شرایط مهاجرت تحصیلی به آلمان و موارد دیگر از این دست در این مقاله مورد بحث و بررسی تخصصی و علمی قرار خواهد گرفت. مدارک مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی به آلمان چیست؟ آیا برای مهاجرت تحصیلی به آلمان شرایط سنی خاصی وجود دارد؟ آیا داشتن مدرک زبان آلمانی برای مهاجرت تحصیلی به آلمان مورد نیاز است؟ آیا با مهاجرت تحصیلی به آلمان می توان اقامت آلمان را اخذ کرد؟ اخذ اقامت آلمان از طریق مهاجرت تحصیلی به آلمان یکی از مناسب ترین راه های رسیدن به اقامت و تابعیت آلمان می باشد که برای کسب اطلاعات جامع و کامل در خصوص مهاجرت تحصیلی به آلمان و اخذ اقامت و تابعیت آلمان از این طریق تا پایان این مقاله همراه ما باشید و پاسخ سوالات خود را دریافت نمائید.

شما عزیزان همواره می توانید جهت کسب اطلاعات تخصصی در باب مهاجرت با تلفن های موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل بفرمائید و از طریق مشاوره تلفنی رایگان شرایط خود را برای امر مهاجرت بررسی بفرمائید. هم چنین می توانید با پر کردن فرم درخواست مشاوره رایگان اطلاعات تماس خود را از طریق واتس اپ اعلام بفرمائید تا مشاورین دفتر مرکزی موسسه حقوقی ملک پور در اسرع وقت جهت انجام مشاوره رایگان با شما تماس بگیرند. با مراجعه به وب سایت موسسه حقوقی ملک پور می توانید به مقالات به روز و تهیه شده از منابع معتبر مراجعه بفرمائید و اطلاعات خود را در زمینه مهاجرت از انواع روش های مهاجرتی افزایش دهید.

مهاجرت تحصیلی به 1آلمان مهاجرت تحصیلی به آلمان

شما می توانید شرایط خود و اطلاعات تماس را از طریق فرم ارزیابی وارد کرده تا مشاوران ما شرایط شما را بررسی کرده و در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.

مهاجرت تحصیلی به آلمان و شرایط عمومی

رایگان بودن تحصیل در آلمان، یکی از دلایل اصلی تعداد بالای متقاضیان مهاجرت تحصیلی به آلمان، این کشور پیشرفته و صنعتی اروپایی می باشد. مهاجرت تحصیلی به آلمان یکی از پر طرفدار ترین و محبوب ترین روش های مهاجرت به این کشور بوده و می باشد. آلمان هفتمین کشور بزرگ اروپا می باشد و از سمت شمال با کشور دانمارک، از سمت جنوب با اتریش و سوئیس، از سمت شرق با کشورهای لهستان و جمهوری چک و هم چنین از سمت غرب با کشورهای فرانسه، بلژیک و هلند همسایه می باشد. واحد پول آلمان یورو بوده و بزرگ ترین اقتصاد ملی در اروپا را داراست. جمعیت این کشور حدود 80 میلیون نفر می باشد و 7/7% آن را مهاجرین و اتباع دیگر کشورها تشکیل می دهند. آلمان دارای 16 ایالت است.

حدودا 65 تا 70 درصد جمعیت این کشور مسیحی می باشند و 30% باقی را دیگر ادیان تشکیل می دهند. زبان رسمی مردم این کشور زبان بسیار زیبا و گوش نواز آلمانی می باشد. زبان آلمانی پرگویشور ترین زبان در اروپا به شمار می آید و دومین زبان اسناد رسمی در جهان به شمار می آید. آلمان هفتمین کشور پر بازدید جهان است. شهر برلین، پایتخت آلمان، سومین شهر پر جمعیت اروپا می باشد. تحصیل در کشور آلمان به زبان آلمانی رایگان است و این امر سبب گردیده تا هر ساله محصلان و دانشجویان کثیری از سر تا سر جهان متقاضی مهاجرت تحصیلی به آلمان باشند.

برای اخذ ویزای تحصیلی در آلمان مدرک زبان آلمانی یکی از مدارک اصلی مورد نیاز می باشد. در صورتی که فردی تمایل به ادامه تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان داشته باشد می تواند با داشتن مدرک زبان انگلیسی از دانشگاه های خصوصی و غیر رایگان آلمان، در صورت دارا بودن شرایط پذیرش بگیرد. لازم به توضیح است که در حال حاضر، وقت سفارت آلمان برای ویزای تحصیلی در ایران بسیار طولانی می باشد و گاها مدت زمان انتظار برای وقت سفارت 2 سال و یا بیشتر به طول می انجامد. در صورتی که متقاضیان مهاجرت تحصیلی به آلمان با داشتن اقامت تحصیلی از طریق دوره های زبان در یکی از کشورهای همسایه آلمان، می توانند مدت زمان انتظار وقت سفارت را برای درخواست ویزای تحصیلی به 15 روز کاهش دهند. در سال 2019 کشور آلمان به عنوان سومین مقصد محبوب مهاجران تحصیلی در جهان شناخته شده است.

شرایط عمومی آلمان 1 مهاجرت تحصیلی به آلمان

wide fullhd 15317597976 b86a01bd5e o مهاجرت تحصیلی به آلمان

فایل تصویری موسسه ملک پور در باب شرایط تحصیل در آلمان

video مهاجرت تحصیلی به آلمان

فایل صوتی موسسه ملک پور در باب شرایط تحصیل در آلمان

audio مهاجرت تحصیلی به آلمان

مهاجرت تحصیلی به آلمان در مقطع مدارس

برای مهاجرت تحصیلی به آلمان در مقطع مدارس در ابتدا باید با سیستم آموزشی این کشور آشنا شد. کودکان در آلمان از سن 3 تا 6 سالگی می توانند به مهدکودک ها بروند و پس از آن، 4 سال تحصیل پایه در مقطع ابتدایی برای همه کودکان در Grundschule ها اجباری و یکسان می باشد. پس از اتمام سال چهارم ابتدایی دانش آموزان با توجه به توانایی ها و استعداد هایشان به یکی از سه نوع مختلف مدرسه زیر با سطوح علمی متفاوت می روند و ادامه تحصیل می دهند:

 • Hauptschule

  دانش آموزانی که نمرات 5 تا 9 را کسب می کنند، تا سن 18 سالگی در این مدارس به ادامه تحصیل می پردازند. این مدارس مانند مدارس فنی و حرفه ای هستند و مخصوص دانش آموزانی می باشد که از نظر سطوح علمی توانایی کمتری دارند و تحصیل همزمان با دوره های کارآموزی  همراه  می باشد.

 • Realschule

  این مدارس مناسب دانش آموزانی می باشد که نمرات 5 تا 10 را کسب می کنند و می توانند پس از اتمام تحصیل دوره های کارآموزی را سپری کنند و یا با ادامه تحصیل در مدارس دیگر به دانشگاه ورود پیدا کنند.

 • Gymnasium

  این مدارس مخصوص افرادی است که نمرات 10 تا 13 را کسب می نمایند و قصد ادامه تحصیلات در بهترین رشته های دانشگاهی را دارند و پس از اتمام تحصیل در این مدارس باید در یک آزمون سراسری شرکت کنند و در صورت قبول شدن در آزمون به دانشگاه های عالی آلمان وارد شوند.

کودکان زیر 18 سال در صورتی که بخواهند در مدارس آلمان تحصیل کنند، نیاز به مدرک زبان آلمانی ندارند و در مدارس زبان آلمانی را نیز آموزش می بینند. مهاجرت تحصیلی به آلمان در مقطع مدارس برای کودکان بالای 12 سال از نظر افسر ویزا منطقی به نظر می رسد و برای اخذ ویزا ریسک پایین تری دارد نسبت به کودکان زیر 12 سال. مهاجرت تحصیلی به آلمان در مدرسه های خصوصی نیز امکان پذیر می باشد. این مدرسه ها می توانند شبانه روزی باشند و تمامی امکانات تحصیلی و زندگی را به دانش آموزان ارائه می دهند. هزینه های این مدارس بسیار متغیر می باشد و می توان هزینه سالیانه تحصیل در مدارس خصوصی و شبانه روزی آلمان را 30 هزار یورو تخمین زد.

مهاجرت تحصیلی به آلمان در مقطع کارشناسی

اولین قدم برای افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی به آلمان و ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی در این کشور را دارند، اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه های آلمان می باشد. کیفیت تحصیل در آلمان بسیار بالا می باشد و همین موضوع یکی از اصلی ترین دلایلی است که تحصیل در آلمان طرفداران بسیاری دارد و حدود 35% از دانشجویان مقطع کارشناسی در آلمان را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند. برای مهاجرت تحصیلی به آلمان در مقطع کارشناسی باید این نکته را در نظر داشت که از سال اخذ مدرک دیپلم نباید بیشتر از 4 یا 5 سال گذشته باشد. در واقع گپ تحصیلی برای اخذ پذیرش نکته ی مهمی است که متقاضیان مهاجرت تحصیلی به آلمان باید در نظر داشته باشند. برای ورود به دانشگاه های رایگان آلمان داشتن مدرک حداقل b1 آلمانی مورد نیاز است و فرد متقاضی مهاجرت تحصیلی به آلمان در صورت اخذ پذیرش می بایست پس از ورود به آلمان ابتدا سطح زبان خود را تقویت کند و مدرک b2 زبان آلمانی را اخذ نماید و پس از آن می تواند وارد دانشگاه شود.

طول دوره کارشناسی در آلمان 4 ساله می باشد و فرد در حین تحصیل اجازه کار پاره وقت (40 ساعت در هفته) خواهد داشت. تحصیل رایگان در آلمان بدین منظور نیست که تحصیل کاملا به صورت رایگان باشد و دانشگاه های رایگان آلمان سالیانه مبلغ بسیار کمی حدود 700 تا 800 یورو از دانشجو اخذ می کنند. برای ادامه تحصیل به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی در آلمان، فرد متقاضی باید مدرک آیلتس حداقل 6 را اخذ نماید. شهریه دانشگاه های خصوصی در آلمان از سالیانه 12 الی 13 هزار یورو تا 20 هزار یورو بسته به رشته و شهر و دانشگاه متفاوت می باشند. یکی از اصلی ترین مدارک مورد نیاز برای صدور ویزای دانشجویی آلمان، نامه تمکن بانکی می باشد که این نامه تمکن نشان دهنده این موضوع می باشد که دانشجو هزینه های تحصیل و زندگی یک سال اول را تامین می کند. این هزینه ها توسط دولت آلمان برای یک فرد حدودا ماهیانه 750 یورو تخمین زده شده است.

مهاجرت تحصیلی به آلمان در مقطع کارشناسی ارشد

داشتن مدرک تحصیلی کارشناسی از دانشگاه های ایران یکی از مهمترین نکاتی است که مورد سوال بسیاری از متقاضیان مهاجرت تحصیلی به آلمان در مقطع کارشناسی ارشد است. اینکه مدرک شما از چه دانشگاهی از ایران باشد برای مهاجرت تحصیلی به آلمان بسیار نکته مهم و حائز اهمیتی است، امروزه دانشگاه های آلمان به دانشگاه های پیام نور و علمی کاربردی کمتر رغبت نشان داده و تنها در بعضی از دانشگاه های این کشور برای آنان پذیرش ارائه می کنند طول دوره مقطع کارشناسی در آلمان می تواند 1 ساله، 1 سال و نیمه و یا 2 ساله باشد. این تفاوت کاملا به رشته و ترم های دانشگاه بستگی دارد. افرادی که دارای مدرک لیسانس بوده و گپ تحصیلی آن ها بیشتر از 4 یا 5 سال نیست، می توانند برای مهاجرت تحصیلی به آلمان در مقطع کارشناسی ارشد اقدام کنند.

دانشجویان بین المللی و متقاضیان مهاجرت تحصیلی به آلمان که مدرک لیسانس خود را در آلمان اخذ نکرده اند، نیاز است که مدرک تحصیلی آن ها توسط یک دفتر بین المللی در آلمان به نام Akademisches Auslandsamt مورد ارزیابی با مدارک لیسانس آلمانی قرار گیرد. داشتن مدرک زبان آلمانی برای مقطع کارشناسی ارشد نیز یکی از اصلی ترین مدارک برای افرادی که می خواهند مهاجرت تحصیلی به آلمان داشته باشند، می باشد و سطح دانش زبان آلمانی مورد نیاز کاملا بستگی به رشته مورد نظر تحصیلی دارد.

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش در مقطع فوق لیسانس در آلمان طبق لیست زیر می باشد:

 • پاسپورت
 • انگیزه نامه
 • مدرک زبان
 • اصل و ترجمه تمامی مقاطع تحصیلی شامل دیپلم و پیش دانشگاهی و لیسانس به همراه ریز نمرات آن ها
 • نامه تمکن مالی
 • نامه و رزومه کاری در صورت داشتن سابقه کار
مقایسه تحصیل فوق لیسانس در آلمان و انگلستان

مهاجرت تحصیلی به آلمان در مقطع دکتری

اخذ پذیرش در مقطع دکتری امر نسبتا مشکلی می باشد. برای این امر فرد متقاضی مهاجرت تحصیلی به آلمان در مقطع دکتری باید در صورت داشتن رزومه قوی برای پیدا کردن یک استاد راهنما اقدام کند و پس از پیدا کردن استاد راهنما چند جلسه با وی مصاحبه خواهد داشت و پس از بررسی رزومه و مصاحبه ها در صورتی که استاد راهنما فرد متقاضی را قبول کند، وی می تواند در مقطع دکتری پذیرش خود را اخذ نماید. داشتن رزومه قوی بدین منظور می باشد که دانشجو حتما باید حداقل ¾ مورد مقاله های ISI، سابقه کارهای تحقیقاتی و پژوهشی، معدل بالا در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس، مدرک زبان در سطح بالا و توصیه نامه و انگیزه نامه قوی داشته باشد. عموما تحصیل در مقطع دکتری در آلمان 4 سال به طول می انجامد.

شرایط تحصیل دکتری در آلمان

مهاجرت تحصیلی به آلمان به همراه بورسیه تحصیلی

اخذ بورسیه تحصیلی در آلمان برای افراد خاص و با استعداد امکان پذیر می باشد. مهاجرت تحصیلی به آلمان به همراه بورسیه تحصیلی بدون در نظر گرفتن درآمد شخص و یا والدین اعطا می شود و ملیت نیز برای اعطای آن اهمیتی ندارد. بسیاری از افرادی که قصد مهاجرت از روش تحصیلی را دارند، تمایل به اخذ بورسیه تحصیلی دارند و باید این نکته را در نظر داشته باشند که بورسیه تحصیلی تنها به افراد خیلی خاص و با استعداد تعلق می گیرد. متقاضیان مهاجرت تحصیلی به آلمان باید این نکته را در نظر داشته باشند که اخذ بورسیه تحصیلی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد امر بسیار مشکلی می باشد. اما در مقطع دکتری برای افراد با رزومه قوی امکان پذیر می باشد. در آلمان برنامه های بورسیه ای متفاوتی وجود دارد. این برنامه ها توسط سازمان DAAD ارائه می شوند و طیف وسیعی از برنامه های بورسیه ای را که توسط موسسات گوناگون در آلمان ارائه می شوند را معرفی می کند. در ادامه به چند مورد از بورسیه های کشور آلمان اشاره می کنیم. این بورسیه ها به افراد خاص و داای رزومه تحصیلی بسیار قوی و با استعداد تعلق می گیرد:

بورسیه Mailcheck 1500 دلار ماهیانه مقطع کارشناسی
بورسیه trendhim talent 2000 یورو ماهیانه مقطع کارشناسی
بورسیه بنیاد فردریش ایبرت 1000 یورو ماهیانه مقطع کارشناسی ارشد
بورسیه بنیاد علمی علوم آلمانی 1250 یورو ماهیانه مقطع دکتری
بورسیه stipendiumplus 1350 یورو ماهیانه مقطع دکتری
شرایط بورسیه تحصیلی در آلمان

مهاجرت تحصیلی به آلمان و هزینه های تحصیل و زندگی در آلمان

همانطور که در بخش های قبلی این مقاله توضیح داده شد، تحصیل در کشور آلمان به زبان آلمانی در تمامی مقاطع تحصیلی رایگان می باشد و دانشجویان بین المللی که قصد مهاجرت تحصیلی به آلمان را دارند نیز از این قائده مستثنی نیستند و در صورت دارا بودن دانش زبان آلمانی و اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه های آلمان می توانند در این کشور به صورت رایگان و یا با هزینه بسیار کم به ادامه تحصیل بپردازند. لازم به توضیح است که تحصیل رایگان بدین منظور است که تنها شهریه دانشگاه رایگان می باشد. دانشجو پس از اخذ پذیرش باید توانایی مالی خود را برای تامین هزینه های زندگی در طول مدت تحصیل به سفارت ارائه دهد. تحصیل به زبان انگلیسی نیز در این کشور امکان پذیر می باشد و حدودا سالیانه می تواند تا 20 هزار یورو برای فرد دانشجو هزینه داشته باشد. برای تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان باید از دانشگاه های خصوصی این کشور پذیرش گرفت.

هزینه های زندگی برای افرادی که می خواهند مهاجرت تحصیلی به آلمان داشته باشند، بسته به نوع و سبک زندگی فرد و عوامل دیگر متفاوت می باشد. به طور میانگین هزینه های زندگی در آلمان برای یک نفر ماهیانه 700 تا 1000 یورو متغیر می باشد. در جدول زیر برخی از هزینه ها به طور میانگین آورده شده است:

یک وعده غذا در رستوران 10 یورو
یک بطری آب معدنی نیم لیتری 1.91 یورو
شیر یک لیتری 0.71 یورو
12 عدد تخم مرغ 1.85 یورو
1 کیلو سیب زمینی 0.98 یورو
1 کیلو پیاز 1.12 یورو
بلیط تک مسیره برای وسایل حمل و نقل عمومی 2.70 یورو
 آپارتمان یک  خوابه در مرکز شهر 650 یورو
هزینه تحصیل و زندگی در آلمان

مهاجرت تحصیلی به آلمان و کار دانشجویی

دانشجویان بین المللی در آلمان اجازه کار در حین تحصیل را دارند. متقاضیان مهاجرت تحصیلی به آلمان می توانند در حین تحصیل 120 روز کار تمام وقت و یا 240 روز کار پاره وقت داشته باشند و ساعتی از 8 تا 12 یورو درآمد داشته باشند و بخشی از هزینه های زندگی خود را در حین تحصیل تامین کنند. تهیه و گرد آوری این مقاله از منابع معتبر به منظور انتشار در وب سایت رسمی موسسه حقوقی ملک پور بوده و کپی برداری از آن، شرعا، عرفا و قانونا مجاز نمی باشد.

کار دانشجویی در آلمان

مهاجرت تحصیلی به آلمان و بررسی ویزای همراه

افراد متقاضی مهاجرت تحصیلی به آلمان، پس از اخذ ویزا و ورود به کشور آلمان، می توانند درخواست خود را مبنی بر پیوستن همراهان در آلمان را ارئه دهند. منظور از همراه همسر و فرزند زیر 18 سال متقاضی می باشد. دانشجو در ابتدا به تنهایی وارد آلمان می شود و امکان الحاق همراهان به وی پس از ورود دانشجو به آلمان امکان پذیر می باشد. پروسه اخذ ویزای همراه ممکن است از 3 ماه تا 1 سال زمان ببرد. این امر تماماً بستگی به تعداد پرونده های اداره مهاجرت آلمان دارد. فرد دانشجو باید مدارک مالی مبنی بر تامین هزینه های زندگی و یک محل اقامت مناسب برای زندگی خودش و همرانش را داشته باشد. افراد متقاضی مهاجرت تحصیلی به آلمان در صورتی می توانند برای الحاق همراهان خود درخواست دهند که هم خود و هم همسرشان بالای 18 سال سن داشته باشند. افراد زیر 18 سال می توانند برای پیوستن پدر و یا مادر درخواست خود را ارائه دهند. هم چنین داشتن مدرک زبان آلمانی A1 نیز یکی دیگر از مدارک رسمی مورد نیاز برای اخذ ویزای همراه می باشد. ارائه سند ازدواج یکی از اصلی ترین مدارک برای اخذ ویزای همراه در آلمان می باشد.

شرایط ویزای همراه آلمان

مهاجرت تحصیلی به آلمان و معرفی دانشگاه های برتر آلمان

مهاجرت تحصیلی به آلمان، یکی از محبوب ترین روش های مهاجرت به آلمان می باشد. همانطور که پیش تر نیز توضیح داده شد، دانشگاه های آلمان به دو دسته تقسیم بندی می گردند. دانشگاه های دولتی که تحصیل در آن ها به زبان آلمانی رایگان می باشد و دانشگاه های خصوصی که سالیانه حدودا 20 هزار یور هزینه دارند و تدریس در این دانشگاه ها به زبان انگلیسی می باشد. تعداد بسیاری از تاپ ترین و بهترین دانشگاه های اروپا و جهان در این کشور قرار گرفته اند. در جدول زیر برخی از دانشگاه های آلمان معرفی شده اند:

نام دانشگاه رتبه در جهان
دانشگاه فنی مونیخ 64
دانشگاه لودویگ ماکسیملیان مونیخ 66
دانشکاه روبرت کارلز هایدلبرگ 68
دانشگاه فنی KIT 107
دانشگاه هامبولت برلین 120
دانشگاه آزاد برلین 123
دانشگاه فنی آخن 146
دانشگاه فرایبورگ 163
دانشگاه فنی برلین 178
دانشگاه ایبرهارد کارل 173
دانشگاه صنعتی درهزن 210
دانشگاه هامبورگ 232

دانشگاه های رایگان در آلمان

مهاجرت تحصیلی به آلمان و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی آلمان

متقاضیان مهاجرت تحصیلی به آلمان، پس از اخذ پذیرش از دانشگاه باید برای اخذ ویزا اقدام نمایند. برای این امر ابتدا باید از سفارت آلمان درخواست وقت نمایند. لازم به توضیح است که وقت سفارت آلمان در ایران برای درخواست های تحصیلی ممکن است حتی تا 2 سال هم زمان ببرد. زمان مراجعه به سفارت متقاضیان مهاجرت تحصیلی به آلمان باید مدارک زیر را برای اخذ ویزا به سفارت ارائه دهند:

 • پاسپورت
 • پاسپورت های قبلی

  در صورت وجود

 • 2 فرم تکمیل شده درخواست ویزا
 • 2 قطعه عکس با پشت زمینه طوسی در اندازه 35 در 45 میلی متر
 • پذیرش دانشگاه
 • اصل و ترجمه مدارک تحصیلی به همراه ریز نمرات
 • نامه تمکن مالی
 • بیمه دانشجویی با حداقل 3 ماه اعتبار
 • انگیزه نامه
 • سند ازدواج

  درصورت متاهل بودن

 • مدرک پرداخت هزینه بررسی پرونده توسط سفارت به مبلغ 60 یورو
 • مدرک زبان آلمانی

  در صورت داشتن پذیرش از دانشگاه های دولتی

 • مدرک زبان انگلیسی

  در صورت داشتن پذیرش از دانشگاه های خصوصی

مهاجرت تحصیلی به آلمان و موقعیت کار پس از تحصیل

بعد از اتمام تحصیل، دولت آلمان به فارغ التحصیلان اجازه می دهد که در این کشور اقامت خود را تمدید کنند و به جست و جوی کار بپردازند. برای انجام این امر، افرادی که از طریق مهاجرت تحصیلی به آلمان وارد این کشور شده اند و درس خود را به تمام رسانده اند، در مرحله اول باید به دفتر محلی ثبت اتباع خارجی یک درخواست مبنی بر تمدید اقامت به مدت 18 ماه ارائه کند و در طول این 18 ماه به جست و جوی کار مورد نظر خود بپردازد. اگر فرد متقاضی اقامت آلمان که از طریق مهاجرت تحصیلی به آلمان در این کشور حضور دارد، در حین تحصیل و قبل از فارغ التحصیل شدن شغل مورد نظر خود را پیدا کرده باشد و در واقع پیش نهاد شغلی مورد نظر را اخذ کرده باشد، دیگر نیازی به ثبت کردن درخواست اقامت نخواهد داشت و پس از سپری کردن امتحانات نهایی می تواند برای مجوز اقامت درخواست خود را ارئه دهد و برای ثبت درخواست اقامت نیز باید مدارک زیر را ارائه دهد:

 • گذرنامه
 • آخرین مدرک تحصیلی

  از آنجایی که صدور مدرک ممکن است کمی زمان ببرد، یک گواهی رسمی از دانشگاه به فرد داده می­شود و این گواهی نشان دهنده این موضوع است که فرد متقاضی تحصیلات خود را با موفقیت به پایان رسانده­ است. در واقع دفتر امتحانات گروه آموزشی یا دانشکده­ تحصیلی مدرک «Nachweis» را صادر خواهد کرد. این مدرک باید دارای مهر رسمی باشد.

 • بیمه سلامت همگانی
 • مدرک ضمانت مالی

  اگر فردی توانایی اثبات توانایی مالی را نداشته باشد، می تواند از طرف یک ضامن، تعهد نامه دریافت کند که این ضمانت نامه تمامی هزینه های مدت زمان اقامت در آلمان را پوشش می دهد و باید معتبر باشد.

نرخ بیکاری آلمان 1 مهاجرت تحصیلی به آلمان

نرخ بیکاری در آلمان

در مرحله­ ی دوم متقاضیان باید مجوز اقامت جهت اشتغال را اخذ نمایند. این افراد به محض اینکه یک پیشنهاد کاری مرتبط با مهارت­های خود را یافتند می­توانند انتخاب کنند که آیا قصد دارند درخواست مجوز اقامت آلمان یا کارت آبی اتحادیه اروپا را برای مرحله­ی بعدی اقامت خود بدهند یا خیر؟ این دو نوع مجوز اقامت دارای شرایط متفاوتی هستند که در زمینه مهاجرت تحصیلی به آلمان به درک بیشتر این موضوعات کمک می کنند. با توجه به اینکه افرادی که از طریق مهاجرت تحصیلی به آلمان به این کشور وارد شده اند و پس از فارغ التحصیلی درخواست اقامت دارند چه برنامه­ای برای آینده­ی خود دارند، می توانند برای اخذ یکی از این دو نوع اقامت درخواست خود را ارائه دهند. اگر قصد دارند در آینده در کشور دیگری در اتحادیه اروپا زندگی و کار کنند، کارت آبی اتحادیه اروپا مناسب تر از مجوز اقامت آلمان است.

از آنجا که انتخاب مجوز اقامت نسبتاً به وضعیت شخصی فرد بستگی دارد باید با دفتر ثبت اتباع خارجی در محلی که درخواست می­دهند، مشورت کنن و حتی اگر پیشنهاد کاری که دریافت میکنند به صورت پاره­وقت باشد، امکان اخذ مجوز اقامت وجود دارد. از سوی دیگر بسیار مهم است که حقوق پیشنهادی، هزینه های امرار معاش فرد را تأمین کند. تصمیم مربوطه به کلی به مقامات مهاجرتی بستگی دارد. این افراد می بایست از دفتر محلی ثبت اتباع خارجی جویا شوند که چه مدارکی را جهت درخواست باید ارائه دهند. برخی از این دفاتر، اطلاعاتی را در این زمینه در اینترنت در اختیار عموم قرار می دهند. مجوز اقامت آلمان یا کارت آبی اتحادیه اروپا که امکان اشتغال را برای افراد فراهم می­کند ابتدا با اعتبار زمانی محدودی صادر می­شود. اگر به اشتغال خود ادامه دهند و قصد داشته باشند که مجوز خود را تمدید نمایند بدون هیچ مشکلی قادر خواهند بود که این کار را انجام دهند.

دو سال پس از صدور مجوز اقامت کار آبی اتحادیه اروپا یا آلمان می­توان برای مجوز اقامت دائم درخواست خود را ارئه داد. این امربه معنای مجوز اقامت بدون هیچ گونه محدودیت زمانی می باشد. افرادی که پس از اتمام تحصیل در آلمان از روش مهاجرت تحصیلی به آلمان کارت آبی اتحادیه اروپا را اخذ می کنند، معمولا می توانند به مدت حداکثر 12 ماه بدون اینکه کارت آبی آن ها باطل شود در خارج از آلمان اقامت داشته باشند. و افرادی که دارای مجوز اقامت آلمان باشند معمولاً می توانند به مدت حداکثر ۶ ماه بدون اینکه مجوز باطل شود در خارج از آلمان باشند. به هر حال پیش از خروج از آلمان برای هر مدت زمانی بهتر است با دفتر محلی اتباع خارجی مشورت نمود. اگر فردی قصد داشته باشد بیش از ۱۲ یا ۶ ماه را در خارج از آلمان سپری کند، باید از اداره ثبت اتباع خارجی مجوز اخذ کند. بدون این اجازه فرد قادر نخواهد بود دوباره وارد آلمان شود. کارت آبی اتحادیه اروپا در اختیار متخصصین و دانشجویان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا قرار می­گیرد. وجود این کارت از دشواری فرآیند کار پس از تحصیل در آلمان کاسته است.

 • ویژگی های برجسته بلوکارت
  • تضمین شرایط کاری و حقوق برابر برای اتباع
  • جابه­ جایی آزادانه در منطقه­ ی شنگن
  • فراهم نمودن برخی حقوق اقتصادی اجتماعی شامل مزایای بیکاری
  • بهبود روند پیوستن به خانواده
  • دارای مقرراتی برای اقامت دائم
  • آزادی مشارکت
 • شرایط لازم جهت اخذ بلوکارت
  • تبعه­ ی غیراتحادیه اروپا باشید
  • تحصیل کرده یا ماهر و متخصص باشید
  • دارای قرارداد کاری یا پیشنهاد کاری با حداقل حقوق سالانه­ی ۴۹۸۰۰ یورو باشید. استثناهایی برای دانشمندان، ریاضیدانان، مهندسین، پزشکان و متخصصین فناوری اطلاعات وجود دارد
  • یک مدرک دانشگاهی از دانشگاهی در آلمان داشته باشید
کار پس از تحصیل در آلمان

how study germany universities مهاجرت تحصیلی به آلمان

مهاجرت تحصیلی به آلمان و وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل

مهاجرت تحصیلی به آلمان یکی از محبوب ترین روش هایی می باشد که منجر به اخذ اقامت آلمان و در نهایت تابعیت آلمان می گردد. در بند قبلی مفصلا توضیح داده شد که افرادی که در کشور آلمان مشغول به کار می شوند کارت آبی یا BLUE CARD را اخذ می نمایند. فردی که از طریق مهاجرت تحصیلی به آلمان این کارت را اخذ می کند در صورتی که شرایط زیر را داشته باشد می تواند برای اقامت دائم و یا تابعیت آلمان در خواست خود را به اداره مهاجرت آلمان ارائه دهد:

 • به مدت 5 سال (به صورت دائم و پیوسته یا غیر دائم و ناپیوسته) در آلمان برای اخذ اقامت دائم و و به مدت 8 سال برای اخذ پاسپورت و تابعیت آلمان در این کشور حضور داشته باشد
 • سابقه کیفری نداشته باشد
 • به زبان آلمانی حداقل در سطح B1 تسلط داشته باشد
 • نشان دهد که هزینه های زندگی خود را تامین نماید
 • به قانون اساسی آلمان پایبند باشد
ویدئو راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت
مهاجرت تحصیلی به آلمان و سخن پایانی

مهاجرت تحصیلی به آلمان، هزینه های زندگی در آلمان در روش مهاجرت تحصیلی به آلمان، شرایط اخذ اقامت و تابعیت از روش مهاجرت تحصیلی به آلمان، مدارک لازم برای اخذ ویزا و پذیرش از روش مهاجرت تحصیلی به آلمان و موارد دیگر، در این مقاله مورد بحث و بررسی علمی قرار گرفت. توضیح داده شد که مهاجرت تحصیلی به آلمان و تحصیل در کشور آلمان به زبان آلمانی رایگان می باشد و برای تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان حداقل 20 هزار یورو سرمایه برای یک سال مورد نیاز می باشد. در حال حاضر وقت سفارت آلمان برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی به آلمان در ایران بسیار طولانی می باشد و متقاضیان مهاجرت تحصیلی به آلمان بهتر است از روش های ارزان اخذ اقامت از کشورهای دیگر و گرفتن وقت سفارت از کشور ثالث اقدام بفرمایند و سریع تر به هدف خود برسند. شما عزیزان همواره می توانید برای کسب اطلاعات به روز و حقوقی مهاجرت تحصیلی به آلمان و سایر نقاط جهان، به وب سایت رسمی موسسه حقوقی ملک پور مراجعه بفرمائید و یا در صورت تمایل می توانید با تلفن های این موسسه تماس حاصل فرمائید و با مشاورین با تجربه و مسلط به قوانین حقوق بین الملل و آموزش دیده تحت نظر مستقیم جناب آقای دکتر ملک پور صحبت بفرمائید و از مشاوره تلفنی کاملا رایگان بهره مند گردید. همچنین می توانید با تهیه محصول ویدئویی راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت، اطلاعات علمی و به روز خود را در زمینه مهاجرت تکمیل نمائید و سپس برای امر مهاجرت تحصیلی به آلمان و یا مهاجرت به کشورهای دیگر اقدام بفرمائید. با درج نظرات خود و سوالات خود در زمینه مهاجرت تحصیلی به آلمان در پایان این مقاله ما را در رسیدن به تنها مقصودمان که ارائه بهترین سرویس و خدمات می باشد یاری بفرمائید.

Rating: 5