مهاجرت تحصیلی به آلمان

مهاجرت تحصیلی به آلمان و شرایط مهاجرت تحصیلی به آلمان  هزینه های مهاجرت تحصیلی به آلمان و مدارک مورد نیاز مهاجرت تحصیلی به آلمان را در این مقاله برای شما متقاضیان عزیز مهاجرت تحصیلی به آلمان را شرح می دهیم تا دید دقیق تری نسبت به این امر داشته باشید. مهاجرت تحصیلی به آلمان از طرق مختلفی انجام می پذیرد که در ادامه آن را شرح میدهیم.

فایل های موسسه MIE درباب تحصیل در آلمان

audio مهاجرت تحصیلی به آلمان
audio مهاجرت تحصیلی به آلمان

بررسی مهاجرت تحصیلی به آلمان

برای مهاجرت تحصیلی به آلمان باید دقت داشته باشید بسیاری از دانشجویان به علت عدم اطلاع از قوانین مهاجرتی در این زمینه به علل مختلف به رشته و دانشگاه مورد نظر و بورسیه تحصیلی در آلمان نمی رسند،  اخذ اقامت آلمان از طریق مهاجرت تحصیلی به آلمان یکی از مناسب ترین راه های رسیدن به تابعیت آلمان است که باید در این زمینه با متخصصین امر ، وکیل مهاجرتی اروپایی و مجرب مشورت نمایید تا به نتیجه دلخواه و مورد نظر دست پیدا کنید . وکلای مهاجرت و کارشناسان مجرب موسسه حقوقی ملک پور آماده­ی کمک به شما متقاضیان عزیز هستند.

داشتن مدرک تحصیلی کارشناسی از دانشگاه های ایران یکی از مهمترین نکاتی است که مورد سوال بسیاری از متقاضیان مهاجرت تحصیلی به آلمان است ، اینکه مدرک شما از چه دانشگاهی از ایران باشد برای مهاجرت تحصیلی به آلمان بسیار نکته مهم و حائز اهمیتی است ، امروزه دانشگاه های آلمان به دانشگاه های پیام نور و علمی کاربردی کمتر رغبت نشان داده و در بعضی از دانشگاه های این کشور پذیرش می کنند .

در باب مهاجرت تحصیلی به آلمان هزینه های تحصیل در کشور آلمان به صورت رایگان است و باید دقت بفرمایید که متقاضیان مهاجرت تحصیلی به آلمان نه اینکه هیچ مبلغی را پرداخت نکنند بلکه باید گفت تقریباً  شاید مبلغ ترمی ۴۰۰ تا ۵۰۰ یورو باید به دانشگاه برای خدمات تحصیلی و دانشجویی پرداخت شود و این هزینه تحصیل در آلمان به عبارتی در مقایسه تمام کشور هایی اروپایی رایگان است . در مورد هزینه های زندگی در آلمان باید خاطر نشان کرد که ماهیانه دانشجویان حدود ۹۰۰ تا ۱۲۰۰ یورو برای زندگی دانشجوی خوب و متوسط هزینه خواهند داشت ولکن این هزینه زندگی بستگی به سبک زندگی متقاضیان مهاجرت تحصیلی به آلمان خواهد داشت . نکته حائز اهمیت در مهاجرت تحصیلی به آلمان این است که دانشجویان در حین تحصیل از اجازه کار قانونی برخوردار اند و دانشجویان می توانند به کار دانشجویی در این کشور مشغول باشند و ساعتی تقریباً ۸ تا ۱۲ یورو بسته به کار درآمد داشته باشند و بخشی از هزینه های زندگی خود را پرداخت نماییند . نکته دیگر در بحث مهاجرت تحصیلی به آلمان امکان اخذ اقامت پس از تحصیل در آلمان است که متقاضیان مهاجرت تحصیلی به آلمان می توانند پس از فارغ التحصیل شدن در این کشور اقامت داشته باشند و از مزایایی چون امکان اخذ پذیرش تحصیلی در مقاطع بالاتر و امکان پیدا کردن کار در این کشور و اقدام جهت طرق مختلف قانونی دیگر است . این بدین معنا است که دانشجویان متقاضی مهاجرت تحصیلی به آلمان  به راحتی می تواند پس از تحصیل به فکر تابعیت آلمان باشند .

مجوز اقامت فارغ­ التحصیلان

پس از اتمام تحصیلات خود در آلمان صمیمانه از شما دعوت می­شود که دانش و تخصص خود را در آلمان به درستی بکار ببندید. در مقاله­ی حاضر اطلاعاتی را درباره­ی شرایط اقامت شرح می­دهیم.

دانشجویان کشورهای غیراتحادیه اروپا

کشور آلمان مجوزهای اقامتی بسیار جالبی را از طریق پذیرش شغلی که با تحصیلات شما مرتبط است در اختیارتان می­گذارد. در راستای کسب اطلاعات در باب مهاجرت تحصیلی به آلمان توجه به نکات زیر الزامیست.

مرحله­ ی ۱: مجوز اقامت ضمن کاریابی

شما می­توانید ضمن کاریابی براساس مهارت­ها و تحصیلات خود در دفتر محلی ثبت اتباع خارجی برای یک مجوز اقامت ۱۸ ماهه درخواست بدهید.

در طول این ۱۸ ماه می­توانید از طریق هر نوع اشتغالی خود را از لحاظ مالی تأمین کنید و در جست­وجوی شغل مورد نظر خود باشید.

فایل صوتی توضیحات آقای  ملک پور (دانشجوی دکترا رشته حقوق در دانشگاه ملی وین اتریش )  در باب مهاجرت تحصیلی (ارشد،بازرگانی) به آلمان

audio مهاجرت تحصیلی به آلمان

اگر پیش از فارغ­التحصیلی شغل مورد نظر خود را یافته­اید می­توانید از این مرحله گذر کنید و محض اینکه امتحانات نهایی خود را قبول شدید می­توانید برای مجوز اقامت درخواست بدهید.

به این ترتیب معمولاً به شرایط و مدارک زیر نیاز خواهید داشت

 • گذرنامه
 • آخرین مدرک تحصیلی: از آنجا که صدور مدرک ممکن است کمی زمان ببرد، یک گواهی رسمی از دانشگاه به شما داده می­شود و این گواهی نشان می­دهد که شما با موفقیت تحصیلات خود را به پایان رسانده­اید. دفتر امتحانات گروه آموزشی یا دانشکده­ی شما مدرک «Nachweis» را صادر خواهد کرد. این مدرک باید دارای مهری رسمی باشد.
 • مدرکی که ثابت می­کند شما دارای بیمه­ی سلامت هستید. با اداره­ی بیمه­ی سلامت خود تماس گرفته و از آن­ها بخواهید که گواهی بیمه­ی سلامت برای شما صادر کند.
 • مدرک ضمانت مالی (به عنوان مثال اظهارنامه­ی بانکی یا مدرکی که نشان بدهد کمک هزینه­ی تحصیلی به شما اعطا شده است)

اگر قادر نباشید توانایی خود را جهت تأمین امرار معاش ثابت کنید، ارائه­ی یک تعهدنامه راه حل جایگزین بشمار می­رود. ضمانت­نامه تمام هزینه­های شما را در طول اقامت در آلمان در بر می­گیرد. شخص ضامن باید صالح و دارای اعتبار باشد.

ما پیشنهاد می­کنیم از دفتر محلی ثبت اتباع خارجی بپرسید که چه مدارکی را جهت درخواست باید ارائه دهید. برخی دفاتر اطلاعاتی را در این زمینه در اینترنت در اختیار عموم قرار می­دهند.

aaa مهاجرت تحصیلی به آلمان

مرحله­ ی ۲: مجوز اقامت جهت اشتغال

به محض اینکه یک پیشنهاد کاری مرتبط با مهارت­های خود یافتید می­توانید انتخاب کنید که آیا قصد دارید درخواست مجوز اقامت آلمان یا کارت آبی اتحادیه اروپا برای مرحله­ی بعدی اقامت خود بدهید یا خیر؟ این دو نوع مجوز اقامت دارای شرایط متفاوتی هستند که در زمینه ی مهاجرت تحصیلی به آلمان به درک بیشتر این موضوعات کمک مبکنند.

باتوجه به اینکه چه برنامه­ای برای آینده­ی خود دارید، مجوز اقامت آلمان یا کارت آبی اتحادیه اروپا می­تواند برای شما مناسب باشد. اگر قصد دارید در آینده در کشوری دیگری در اتحادیه اروپا زندگی و کار کنید، برای شما کارت آبی اتحادیه اروپا مناسب­تر از مجوز اقامت آلمان است.

ازآنجا که انتخاب مجوز اقامت نسبتاً به وضعیت شخصی خود شما بستگی دارد با دفتر ثبت اتباع خارجی در محلی که درخواست می­دهید مشورت کنید.

حتی اگر پیشنهاد کاری شما به صورت پاره­وقت باشد، امکان اخذ مجوز اقامت وجود دارد. از سوی دیگر بسیار مهم است که حقوق مورد نظر امرار معاش شما را تأمین کند. تصمیم مربوطه به کلی به مقامات مهاجرتی محل شما بستگی دارد.

ما پیشنهاد می­کنیم از دفتر محلی ثبت اتباع خارجی بپرسید که چه مدارکی را جهت درخواست باید ارائه دهید. برخی دفاتر اطلاعاتی را در این زمینه در اینترنت در اختیار عموم قرار می­دهند.

مجوز اقامت آلمان یا کارت آبی اتحادیه اروپا که امکان اشتغال را برای شما فراهم می­کند ابتدا با اعتبار زمانی محدودی صادر می­شود. اگر به اشتغال خود ادامه دهید و قصد داشتید مجوز خود را تمدید نمایید بدون هیچ مشکلی قادر خواهید بود که این کار را انجام دهید.

دو سال پس از صدور مجوز اقامت کار آبی اتحادیه اروپا یا آلمان می­توانید برای مجوز اقامت دائم درخواست بدهید، این یعنی مجوز اقامت بدون هیچ گونه محدودیت زمانی.

از این رو باز هم باید در آلمان به کاری اشتغال داشته باشید.

آیا قصد دارید مدتی طولانی در خارج از کشور اقامت داشته باشید؟ اگر دارای کارت آبی اتحادیه اروپا باشید معمولاً می­توانید به مدت حداکثر ۱۲ ماه بدون اینکه کارت آبی شما باطل شود در خارج از آلمان باشید.

اگر دارای مجوز اقامت آلمان باشید معمولاً می­توانید به مدت حداکثر ۶ ماه بدون اینکه مجوز باطل شود در خارج از آلمان باشید.

به هر حال به شما پیشنهاد می­کنیم که پیش از خروج از آلمان برای هر مدت زمانی با دفتر محلی اتباع خارجی مشورت نمایید. اگر قصد دارید بیش از ۱۲ یا ۶ ماه را در خارج از آلمان سپری کنید باید از اداره ثبت اتباع خارجی مجوز اخذ کنید. بدون این اجازه قادر نخواهید بود دوباره وارد آلمان شوید.

 کارت آبی اتحادیه اروپا در اختیار متخصصین و دانشجویان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا قرار می­گیرد. وجود این کارت از دشواری فرآیند کار پس از تحصیل در آلمان کاسته است.

برخی از ویژگی­های برجسته­ ی این کارت عبارتند از

 • تضمین شرایط کاری و حقوق برابر برای اتباع
 • جابه­ جایی آزادانه در منطقه­ ی شنگن
 • فراهم نمودن برخی حقوق اقتصادی اجتماعی شامل مزایای بیکاری
 • بهبود روند پیوستن به خانواده
 • دارای مقرراتی برای اقامت دائم
 • آزادی مشارکت

شرایط لازم جهت اخذ کارت

 • تبعه­ ی غیراتحادیه اروپا باشید
 • تحصیل کرده یا ماهر و متخصص باشید
 • دارای قرارداد کاری یا پیشنهاد کاری با حداقل حقوق سالانه­ی ۴۹۸۰۰ یورو باشید. استثناهایی برای دانشمندان، ریاضیدانان، مهندسین، پزشکان و متخصصین فناوری اطلاعات وجود دارد.
 • یک مدرک دانشگاهی از دانشگاهی در آلمان داشته باشید.

 

در پایان لازم به ذکر است که مهاجرت تحصیلی به آلمان و تحصیل در آلمان شرایط خاصی دارد ، شما دانشجویان متقاضی مهاجرت تحصیلی به آلمان باید تمام قوانین مهاجرتی و تمام شرایط اخذ پذیرش تحصیلی در آلمان و همچنین بورسیه تحصیلی دانشگاه های این کشور را بدانید و پس از آلمان اقدام به مهاجرت تحصیلی به آلمان نمایید . در این زمینه بسیاری از افراد سودجو مطالبی را عنوان خواهند کرد ولکن پیشنهاد می شود قوانین مهاجرتی و مهاجرت تحصیلی به آلمان را از وکیل مهاجرتی و وکلای برجسته موسسه حقوقی ملک پور در وین و یا دفاتر همکار ما در ایران کسب اطلاع نمایید.

 

Rating: 4
129 پاسخ
« دیدگاه های قدیمی تر
  • mostafaostovar77 گفته:

   سلام و عرض ادب
   دوست عزیز پاسخ به این سوال تا حد زیادی بستگی به شرایط اعلامی از سوی دانشگاه ها دارد. اما عموما با معدل بالای 14 امکان ادامه تحصیل با مشکلی روبرو نمی گردد. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مهاجرت تحصیلی به آلمان می توانید با دفاتر ما تماس حاصل نموده و از مشاوره رایگان بهره مند شوید. شماره تماس ما: 02149196000
   و نیز می توانید سایر مقالات مرتبط ما را در زمینه تحصیل در آلمان مطالعه بفرمایید:
   https://malekpour.ir/%D8%AA%D8%AD%D8%B5%DB%8C%D9%84-%D8%B1%D8%A7%DB%8C%DA%AF%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D8%A2%D9%84%D9%85%D8%A7%D9%86/

   پاسخ
 1. shahram shahidi گفته:

  سلام و عرض ادب. بهدمنطور همراه بردن خانواده خود ابتدا پدرتان می بایست در صورت واجد شرایط بودن برای کار در آلمان از این طریق اقدام نموده و پس از مدت کوتاهی خانواده خود را به همراه ببرند. ولی اخذ ویزای تحصیلی برای شما تنها مجوز به همراه بردن همسر و فرزندان خودتان را برای شما ایجاد خواهد کرد. پیشنهاد می شود مقاله زیر را مطالعه نمایید.
  https://malekpour.ir/کار-در-آلمان-برای-ایرانیان/

  پاسخ
 2. Modirfarshad79 گفته:

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما، در باب مهاجرت تحصیلی رشته پرستاری خواندم که به دانشجویان این رشته حقوق ماهانه پرداخت میشود ، ایا این مطلب صحیح است؟

  پاسخ
  • shahram shahidi گفته:

   با سلام و عرض ادب. اخذ حقوق ماهیانه در حین تحصیل دارای شرایط خاصی است. پیشنهاد می شود جهت بررسی شرایطتان با شماره ۰۲۱۴۹۱۹۶۰۰۰ دفاتر موسسه تماس حاصل نمائید.

   پاسخ
 3. Ngr adi گفته:

  سلا من دانشجوی مکانیک دانشگاه تهران ترم 2 کارشناسی هستم معدل ترم اول دانشگاه19 و معدل دیپلم 18.90ومعدل پیش دانشگاهی 15.83 هست20 سال دارم و مدرک b2زبان آلمانی رو هم دارم و مدرک فنی حرفه ای طراحی وب رو اخذکردم آیا شرایط تحصیل رایگان در آلمان رو دارم؟با تشکر

  پاسخ
  • t.m گفته:

   با سلام و احترام
   شرایط شما بمنظور مهاجرت تحصیلی مناسب است.برای کسب اطلاعات بیشتر و بررسی شرایطتون و اخذ مشاوره مناسب با شماره 02149196000 تماس حاصل فزمایید.

   پاسخ
 4. روش گفته:

  با سلام من فارغ التحصیل رشته کارشناسی بهداشت عمومی از دانشگاه علوم پزشکی هستم آیا شرایط کار مرتبط با تخصصم ممکن پیدا بشه و آیا داشتن مدرک ایلتس یا تافل کاربرد داره در این کشور؟

  پاسخ
  • P.Taghavi گفته:

   با عرض سلام و احترام. دوست عزیز در صورت داشتن مدرک زبان برای شما این امکان وجود خواهد داشت. پیشنهاد میکنیم جهت مشاوره کامل تر و پیدا کردن روش مناسب با دفاتر ما از طریق شماره 021.49196000 تماس حاصل فرمایید.

   پاسخ
 5. علی گفته:

  با عرض سلام و ادب . من لیسانس مدیریت صنعتی از دانشگاه آزاد کرج دارم. با معدل ۱۴ و مدرک آیلتس ۶.۵ . برای رشته ی mba چطور میتونم اقدام کنم؟ و این که هزینش حدودا چقدر هست؟ در ضمن مشکل نظام وظیفه هم ندارم(معاف از خدمت هستم)

  پاسخ
  • ghazaleh salehi گفته:

   با سلام و عرض ادب برای پذیرش در آلمان باید قبولی دانشگاه سراسری و همچنین مدرک زبان b2 آلمانی را اخذ نمایید. پیشنهاد میکنیم جهت مشاوره کاملتر با دفاتر ما از طریق شماره 021.49196000 تماس حاصل فرمایید.

   پاسخ
 6. نازلی گفته:

  با سلام من دانش آموز رشته ی تجربی کلاس یازدهم هستم با معدل بالا ، قصد رفتن به المان را داریم، آیا من میتوانم بعد در رشته ی پزشکی ادامه تحصیل دهم ؟و کنکور آنجا برای پزشکی در چه حد است ؟

  پاسخ
 7. شیما سلیمانی گفته:

  سلام
  من کنکور دادم و الان میخوام برا دانشگاه و ادامه تحصیل برم آلمان..میخواستم ببینم چه مدارکی لازمه؟باید چیکار کنم؟

  پاسخ
  • maziar samiei گفته:

   با سلام و عرض ادب و احترام
   احترامآ ضمن تشکر فراوان از خدمت شما دوست عزیز و بزرگوار بعرضتان میرسانیم که به جهت آنکه توضیح مسائل حقوقی در این بخش امری دشوار میباشد و ممکن است باعث سوء تفاهم گردد و برای مشاوره بهتر ممکن است لازم باشد به سوالات مشاور پاسخ دهید و این بطور همزمان در مشاوره تلفنی امکانپذیر خواهد بود ، برای آنکه بتوانیم خدمت شما پاسخ درست ارائه نماییم و پاسخگوی تعداد کثیر ایمیل های ارسال شده از عزیزانی که به ما لطف دارند با سرعت بیشتری باشیم ، خواهشمندیم با دفاتر ما تماس گرفته و مشاوره رایگان تلفنی دریافت بفرمایید.

   پاسخ
 8. يكتا گفته:

  با سلام بنده دندانپزشك تازه فارغ التحصيل از دانشگاه ازاد اسلامي تهران هستم، ميخواستم بدونم شرايط ادامه تحصيل و كار براي دندانپزشكان در المان به چه صورت است؟، چون من شنيدم نسبت به ساير اروپا درامد بسيار پايين تري دارندو اينكه به زبان انگليسي مسلط هستم ، اما اشنايي با زيان الماني ندارم،

  پاسخ
  • n hashemee گفته:

   

با سلام و عرض ادب و احترام به جهت آنکه توضیح مسائل حقوقی در این بخش امری دشوار میباشد و ممکن است باعث سوء تفاهم گردد و برای مشاوره بهتر ممکن است لازم باشد به سوالات مشاور پاسخ دهید و این بطور همزمان در مشاوره تلفنی امکانپذیر خواهد بود ، برای آنکه بتوانیم خدمت شما پاسخ درست ارائه نماییم و پاسخگوی تعداد کثیر ایمیل های ارسال شده از عزیزانی که به ما لطف دارند با سرعت بیشتری باشیم ، خواهشمندیم با دفاتر ما تماس گرفته و مشاوره رایگان تلفنی دریافت بفرمایید.

   پاسخ
 9. يكتا گفته:

  با سلام بنده دندانپزشك تازه فارغ التحصيل از دانشگاه ازاد اسلامي تهران هستم، ميخواستم بدونم شرايط ادامه تحصيل و كار براي دندانپزشكان در المان به چه صورت است؟، چون من شنيدم نسبت به ساير اروپا درامد بسيار پايين تري دارندو اينكه به زبان انگليسي مسلط هستم ، اما اشنايي با زيان الماني ندارم،

  پاسخ
  • n hashemee گفته:

   با سلام بابد مدرک زبان المانی داشته باشید و ازمون ورودی دارید .در این مورد با کارشناسان موسسه تماس حاصل فرمایید

   پاسخ
 10. علیرضا گفته:

  با سلام خدمت شما ببخشید چند تا سوال داشتم اول اینکه من دانش آموز سال چهارم تجربی هستم اگر الان برای کالج آلمان اقدام کنم یعنی 2 سال دیگه جوابش میاد یا میشه سریع تر جواب بیاد؟؟؟و اینکه مدرک زبان آلمانی آیا الزامی هستش یا خیر؟؟؟و اگر الزامی هست باید تا چه سطحی باشه؟؟؟آیا نمرات دروس مهم هستن و سوال آخر اینکه در چه مدت زمانی می توان مدرک لازم زبان آلمانی رو دریافت کرد؟ممنون از شما

  پاسخ
  • n hashemee گفته:

   
با سلام و عرض ادب و احترام به جهت آنکه توضیح مسائل حقوقی در این بخش امری دشوار میباشد و ممکن است باعث سوء تفاهم گردد و برای مشاوره بهتر ممکن است لازم باشد به سوالات مشاور پاسخ دهید و این بطور همزمان در مشاوره تلفنی امکانپذیر خواهد بود ، برای آنکه بتوانیم خدمت شما پاسخ درست ارائه نماییم و پاسخگوی تعداد کثیر ایمیل های ارسال شده از عزیزانی که به ما لطف دارند با سرعت بیشتری باشیم ، خواهشمندیم با دفاتر ما از طریق شماره ۴۹۱۹۶۰۰۰ (۰۲۱) ارتباط بگیرید
   و یا با شماره 021-49076 تماس بگیرید.

   پاسخ
 11. Mahdis گفته:

  با سلام ، بنده سال دوم دبیرستان هستم رشته تجربی و قصد دارم برای کالج آلمان اپلای کنم . خواستم بدونم از کی باید وقت سفارت بگیرم ؟ چون شنیدم حداقل برای ۲ سال بعد وقت سفارت میدن . ممنون میشم جواب بدید

  پاسخ
  • n hashemee گفته:

   با سلام باید برای اقدام مدرک زبان المانی داشته باشید . بله تایمها حدود دو سال است .جهت کسب اطلاعات و مشاوره در این مورد با کارشناسان و شماره های موجود در سایت تماس حاصل فرمایید

   پاسخ
 12. نسترن گفته:

  سلام اینکه اینجا نوشته خیلی مهمه که مدرک تحصیلی از کدوم دانشگاه باشه …یعنی مدارک دانشگاه آزاد هم مورد قبول نیست؟؟؟

  پاسخ
 13. محسن گفته:

  سلام،بنده دانشجویی ترم شش رشته محیط زیست از دانشگاه دولتی خوزستان هستم،قصد مهاجرت به المان دارم،اما هیچ اطلاعاتی درمورد سفر نمیدونم،سوال من هم اینه که حدودا چند میلیون تومن یا چند یورو هزینه کارهای مهاجرت من میشه

  پاسخ
  • n hashemee گفته:

   با سلام و عرض ادب باید مدرک زبان داشته باشید تا بتوانید اقدام نمایید . در مورد هزینه ها با کارشناسان مشورت نمایید

   پاسخ
 14. Sajad گفته:

  سلام و ارز ادب
  میخواستم بدونم در صورت مهاجرت تحصیلی به آلمان و گرفتن اقامت و پاسپورت بعد از چند سال تحصیل میشه دوباره حداقل برای یکی دو روز به ایران برگردم؟؟

  پاسخ
« دیدگاه های قدیمی تر

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.