,

مهاجرت به دانمارک

مهاجرت به دانمارک

شرایط مهاجرت به دانمارک چگونه می باشد؟ آیا علاقه مند به مهاجرت به دانمارک هستید؟ مایلید با راههای مهاجرت به دانمارک آشنا شوید؟ آیا با شرایط تحصیل در دانمارک آشنا هستید؟ مایلید از شرایط اقامت کاری در دانمارک مطلع شوید؟ روشهای سرمایه گذاری و ثبت شرکت در دانمارک چیست ؟  این مقاله برای شما همراهان همیشگی موسسه مشاوره ای MIE (همکار موسسه حقوقی ملک پور) در خصوص روشهای مهاجرت به دانمارک  نگارش شده و به کلیه سوالات شما در باب شرایط اخذ اقامت دانمارک از قبیل اقامت تحصیلی، اخذ اقامت از طریق کار، سرمایه گذاری و ثبت شرکت در دانمارک پاسخ می دهد .

 

معرفی کشور دانمارک

کشور دانمارک در شمال اروپا واقع شده است. این کشور تنها با آلمان دارای مرز خشکی می باشد. همچنین پلی دریایی به نام پل اورسوند، دانمارک را به سوئد متصل می‌کند. شهر کپنهاگ پایتخت دانمارک می باشد. جمعیت دانمارک در حدود  ۵٫۵ میلیون نفر است که ۸٫۵٪ مردم آن مهاجرانی هستند که بیشتر از کشورهای جنوب آسیا و خاورمیانه به دانمارک آمده‌اند. با وجود اینکه این کشور از سال ۱۹۷۳ عضو اتحادیه اروپا است اما واحد پولی خود را همچنان حفظ نموده و عضو کشورهای حوزه واحد پولی یورو نمی باشد. واحد پول این کشور کرون دانمارک است. زبان رسمی کشور، زبان دانمارکی است و اکثریت مردم این کشور ( ۸۰٫۴ درصد) مسیحی می باشند.

کشور دانمارک علی رغم داشتن سیستم پادشاهی دارای دولت رفاه‌ بوده و از نظر کم بودن اختلاف درآمد مردم، در رتبه اول جهان قرار دارد. همچنین از نظر درآمد سرانه در رتبه هفتم جهان قرار داشته و در بررسی‌های سالانه، مردم آن مکرراً به عنوان «شاد‌ترین» مردم جهان اعلام می‌شوند. این کشور به عنوان کشوری با کمترین فساد اداری در جهان به شمار می‌آید.

کشور دانمارک دارای آب و هوای چهار فصل بوده که متوسط دمای هوا در زمستان و ماه فوریه که سردترین ماه در این کشور می باشد در حدود صفر درجه سانتی گراد بوده و در تابستان و ماه اگوست که گرمترین ماه در این کشور می باشد دمای هوا در حدود ۱۵٫۷ درجه سانتی گراد متغیر می باشد.

پرآوازه‌ترین نویسنده دانمارکی در سطح جهان هانس کریستین آندرسن خالق کتاب جوجه اردک زشت می‌باشد.

آشپزی دانمارکی مانند سایر کشورهای شمال اروپا عمدتاً شامل گوشت قرمز و ماهی است. این امر ناشی از جغرافیای کشور و زمستان‌های سرد و طولانی آن است.

در دانمارک مزاح در روابط مردمی نقش بسزایی دارد. افراد می‌توانند چیزهایی به یکدیگر بگویند که به گوش شنونده ناخوشایند است و به راحتی باعث ترس و وحشت یک فرد جدید می‌شود؛ ولی اغلب نشانه رفاقت و احترام متقابل است.

دانمارک یکی از کشورهایی است که در جهان دارای بیشترین تعداد دوچرخه‌سوار می‌باشد. در ساعات شلوغی ترافیک شهر، تعداد زیادی دوچرخه سوار در راه منزل یا محل کار مشاهده می شود.

تحصیل در دانمارک رایگان و برای کودکان ۷ تا ۱۶ ساله (دوره ابتدایی و سیکل اول متوسطه) اجباری است.  تا کلاس هفتم محتوای آموزش برای همه دانش آموزان یکسان است. اما دانش آموزان ممکن است در پایه‌های هشتم تا دهم در دروس ریاضی، انگلیسی، آلمانی فیزیک و شیمی، به کلاسهای با سطوح پایه و پیشرفته هدایت شوند. تحصیل در پایه دهم اختیاری است. دانش آموزان می‌توانند پس از گذراندن پایه نهم مدرسه را ترک کنند. پایه دهم با دو هدف آماده‌سازی دانش آموزان برای زندگی خارج از مدرسه و دادن دانش لازم برای تحصیل در دوره‌های بالاتر در نظر گرفته شده‌است.

302 مهاجرت به دانمارک

 

در تقسیمات کشوری، خاک اصلی کشور دانمارک به پنج استان تقسیم شده است. استان‌های دانمارک عبارتند از هوودستادن، نوردیولند، میدیولند، شیلند، وسیددانمارک.

گرینلند و جزایر فارو نیز دو قلمرو برون‌مرزی و خودگردان دانمارک به شمار می‌آیند.

300 مهاجرت به دانمارک

 

نام فارسی نام دانمارکی معنی نام مرکز استان بزرگ‌ترین شهر جمعیت
(۱ ژانویه ۲۰۰۸)
مساحت
(کیلومتر مربع)
تراکم جمعیت
(بر کیلومتر مربع)
هوودستادن Hovedstaden منطقه پایتختی هیلرود کپنهاگ ۱٬۶۴۵٬۸۲۵ ۲٬۵۶۱ ۶۴۲٫۶
میدیولند Midtjylland منطقه مرکزی ویبرورگ آرهوس ۱٬۲۳۷٬۰۴۱ ۱۳٬۱۴۲ ۹۴٫۲
نوردیولند Nordjylland یولند شمالی آلبورگ آلبورگ ۵۷۸٬۸۳۹ ۷٬۹۲۷ ۷۳٫۲
شیلند Sjælland منطقه سرزمین دریا سورو روسکیلده ۸۱۹٬۴۲۷ ۷٬۲۷۳ ۱۱۲٫۷
سیددانمارک Syddanmark منطقه دانمارک جنوبی ویله اودنسه ۱٬۱۹۴٬۶۵۹ ۱۲٬۱۹۱ ۹۷٫۹۹

 

مهاجرت از طریق پناهندگی

موسسه مشاوره ای MIE (همکار موسسه حقوقی ملک پور) هیچ گونه خدماتی را در خصوص پناهندگی ارائه نمی نماید.

هر فرد خارجی (غیر تبعه) ساکن در کشور دانمارک، صرفنظر از اینکه قانونی یا غیر قانونی در دانمارک حضور داشته باشد، حق درخواست پناهندگی از کشور دانمارک را، دارا می باشد. مطابق با بند یک از بخش ۷ کنوانسیون حقوق بشر، پناهنده کسی است که به دلایل نژادی، مذهبی، ملیتی و قومیتی، عضویت در گروه های خاص و یا داشتن عقاید سیاسی خاص، در خارج از کشور خود حضور داشته و بیم آن دارد که با مراجعه به کشور خود، شکنجه یا مجازات شده و یا با رفتار غیر انسانی روبرو شود. همچنین مطابق با بند دو از بخش ۷ کنوانسیون، پناهنده به مدت یکسال و حداکثر به مدت سه سال جهت رسیدگی به وضعیت پناهندگی خود، اجازه اقامت موقت در کشوری که درخواست پناهندگی خود را ارائه نموده است، دارا می باشد. باید توجه داشت که در طول مدت زمان رسیدگی به وضعیت پناهندگی ، فرد پناهنده اجازه آوردن اعضای خانواده خود را ندارد مگر در موارد خاصی که طول مدت زمان رسیدگی به وضعیت پناهندگی بیش از سه سال گردد که پس از ۳ سال پناهنده می تواند درخواست حضور همراه را داشته باشد. این مقاله متعلق به موسسه مشاوره MIE (همکار موسسه حقوقی ملک پور) می باشد. نگارش توسط علیرضا فرزین

۲-۱- فرآیند درخواست پناهندگی

درخواست پناهندگی می بایست به اداره پلیس دانمارک و یا مرکز اقامت Sandholm  ارائه شود. با حضور مستقیم شخص متقاضی و ارائه درخواست مکتوب، افسر مربوطه در اداره پلیس یا مرکز اقامت Sandholm با گرفتن اثر انگشت و تصویر، مشخصات متقاضی را در سیستم اطلاعات پرسنلی ثبت و فرد پناهنده را جهت اسکان در یکی از کمپ های مستقر در دانمارک راهنمایی می نماید. پس از ارائه درخواست، پرونده متقاضی در اداره مهاجرت رسیدگی خواهد شد. اداره مهاجرت کشور دانمارک در مرحله اول بررسی می نماید که آیا مطابق با قانون دوبلین، رسیدگی به پرونده پناهندگی متقاضی، در حوزه مسئولیت کشور دانمارک است یا سایر کشورهای عضو می بایست به پرونده متقاضی رسیدگی کنند. قانون دوبلین، موافقتنامه ای بین اعضای کشورهای عضو اتحادیه اروپا و کشورهای دانمارک، نروژ، سوئیس، ایسلند و لیختن اشتاین است. مطابق با قانون دوبلین تنها یک کشور عضو، مسئولیت رسیدگی به پرونده پناهندگی متقاضی را خواهد داشت. لذا چنانچه قبلا فرد در کشور دیگری تقاضای پناهندگی داده باشد و فرآیند رسیدگی به پرونده متقاضی در آن کشور در جریان باشد، فرد نمی تواند در کشور دانمارک درخواست پناهندگی کند. همچنین در مرحله اول رسیدگی به درخواست پناهندگی متقاضی، اداره مهاجرت دانمارک می تواند فرد متقاصی را به کشور امن دیگری خارج از اتحادیه اروپا منتقل کند. چنانچه فرد قبل از ورود به کشور دانمارک، مدتی در کشور دیگر ساکن بوده باشد یا قبل از ورود به خاک دانمارک، از طریق کشور امن دیگری وارد خاک دانمارک شده باشد، اداره مهاجرت دانمارک می تواند متقاضی را به آن کشور ثالث بازگرداند. تشخیص این موضوع از طریق ثبت مشخصات فرد متقاضی در سیستم اطلاعات پرسنلی امکانپذیر است.

بنابراین چنانچه در مرحله اول، یقین حاصل شود که پرونده فرد متقاضی می بایست در کشور دانمارک بررسی شود و یا اینکه انتقال فرد متقاضی پناهندگی به کشور امن دیگری خارج از اتحادیه اروپا امکانپذیر نباشد، فرآیند بررسی پناهندگی وارد مرحله دوم خواهد شد. در طول مرحله دوم بررسی، معمولا متقاضی در یکی از مراکز اقامت مهاجرین اسکان داده می شود. این مقاله متعلق به موسسه مشاوره MIE (همکار موسسه حقوقی ملک پور) می باشد. نگارش توسط علیرضا فرزین

چنانچه پرونده متقاضی پناهندگی مورد تایید قرار گیرد، اداره مهاجرت دانمارک فرد پناهنده را جهت اسکان به یکی از شهرداریهای مناطق معرفی خواهد کرد. اما اگر درخواست پناهندگی متقاضی توسط اداره مهاجرت مردود اعلام شود به طور پیش فرض پرونده متقاضی به هیات تجدید نظر ارجاع داده می شود. اداره مهاجرت می بایست از طریق یک رویه استاندارد و بررسی معیارهای مندرج در آن نسبت به رد تقاضای پناهندگی اقدام کرده باشد تا اطمینان حاصل شود رد درخواست پناهندگی با دلایل کافی صورت گرفته باشد. همچنین اداره مهاجرت موظف است رد درخواست پناهندگی متقاضی را به صورت مکتوب به متقاضی اعلام نماید.

هیات تجدید نظر یک هیات مستقل مشابه دادگاه می باشد. این هیات درخواست پناهندگی را مطابق با فرم های استاندارد بررسی می نماید. در این مرحله بیان دلایل منجر به درخواست پناهندگی (کیس پناهندگی) به صورت شفاهی توسط متقاضی پناهندگی مورد توجه هیات تجدید نظر قرار خواهد گرفت لذا در این مرحله فرد متقاضی پناهندگی می تواند نسبت به انتخاب وکیل برای خود اقدام نماید. در غیر اینصورت هیات تجدید نظر می تواند راسا نسبت به انتخاب وکیل تسخیری برای متقاضی پناهندگی اقدام نماید. تصمیم هیات تجدید نظر قطعی و نهایی تلقی می شود. در صورتی که درخواست فرد متقاضی پس از طی فرآیندهای مربوطه در نهایت مردود اعلام شود فرد متقاضی پناهندگی حداکثر ظرف مدت ۱۵ روز می بایست خاک کشور دانمارک را ترک نماید. اگر ظرف این مدت متقاضی پناهندگی نسبت به ترک دانمارک اقدام ننماید، این بار با همراهی ( اسکورت) پلیس از کشور دانمارک اخراج خواهد شد و حداقل به مدت دو سال حق ورود به دانمارک و هیچ یک از کشورهای اتحادیه اروپا را نخواهد داشت. علی رغم این محدویت چنانچه فرد نامبرده مجدد در طول مدت محرومیت به خاک اتحادیه اروپا وارد شده و بازداشت گردد این بار به مدت ۵ سال از ورود به خاک اتحادیه اروپا منع خواهد گردید.

تذکر: سازمان مهاجرت دانمارک می تواند به دلایل انسانی و حقوق بشر نسبت به اعطای اقامت موقت در شرایط خاص به افراد اقدام نماید.

تذکر: در برخی از موارد، درخواست پناهندگی از اساس مورد قبول واقع نمی شود و فاقد شرایط لازم پناهندگی است. در این چنین شرایطی اداره مهاجرت دانمارک موضوع را به شورای مهاجرت کشور دانمارک اطلاع داده و پس از تایید آنها بدون ارجاع پرونده متقاضی به هیات تجدید نظر، پرونده متقاضی پناهندگی به طور کامل غیر قابل رسیدگی تشخیص داده شده و امکان تجدید نظر نخواهد داشت.

تذکر: هیات تجدید نظر به صورت بیان شفاهی کیس پناهندگی توسط متقاضی به پرونده رسیدگی می نماید. بیان مکتوب تنها در شرایط خاص مانند بیماری متقاضی که امکان حضور متقاضی پناهندگی وجود نداشته باشد، پذیرفته خواهد شد. این هیات متشکل از ۵ نفر می باشند که هر کدام دارای یک حق رای می باشند. یکی از اعضاء هیات، ریاست این هیات را بعهده خواهد داشت و فرآیند آن مشابه دادگاههای تجدید نظر می باشد. رای اکثریت اعضا، رای هیات تحدید نظر خواهد بود. یکی از اعضاء هیات تجدید نظر توسط وزارت دادگستری و یکی دیگر از اعضاء تجدید نظر توسط وزارت امور خارجه / اداره مهاجرت دانمارک معرفی می گردند و به نوعی نمایندگان سازمان مربوطه خود خواهند بود. در صورتی که این هیات نظر اداره مهاجرت دانمارک مبنی بر رد درخواست پناهندگی فرد متقاضی را تایید نماید فرد متقاضی باید خاک کشور دانمارک را ترک نماید. در صورتیکه هیات تجدید نظر، رای اداره مهاجرت را مردود اعلام نماید به فرد متقاضی اجازه اقامت از طریق پناهندگی اعطا خواهد شد.

تذکر: معمولا متقاضی پناهندگی در مراکز اقامت پناهندگان که برای همین منظور تعیین شده است اسکان داده می شود. اما در شرایطی متقاضی پناهندگی می تواند خارج از کمپ های پناهندگی زندگی کند. اگر پناهنده قادر به تامین مالی محل زندگی خود باشد امکان زندگی خارج از مراکز تعیین شده پناهندگی قابل بررسی خواهد بود.

تذکر: کلیه هزینه های زندگی متقاضیان پناهندگی توسط اداره مهاجرت پرداخت خواهد شد. چنانچه متقاضیان پناهندگی با یکی از افرادیکه به صورت قانونی در دانمارک ساکن هستند، ازدواج نماید کلیه هزینه های متقاضی پناهندگی می بایست توسط همسر متقاضی پناهندگی تامین و پرداخت شود. اداره مهاجرت پشتیبانی های ذیل را از فرد متقاضی پناهندگی بالای ۱۸ سال بعمل خواهد آورد:

 • تامین هزینه های اولیه و روزمره زندگی، پوشاک، خوراک (در صورتیکه فرد خارج از کمپ پناهندگی زندگی کند)
 • خدمات بهداشتی و پزشکی
 • آموزش فرزندان
 • آموزش متقاضیان پناهندگی
 • تامین محل اسکان در مراکز اسکان متقاضیان پناهندگی (کمپ پناهندگی)
 • هزینه های حمل و نقل و هزینه های جلسات مورد نیاز مرتبط با ارگانهای رسمی مرتبط

مطابق با بخشنامه سال ۲۰۱۶ مبالغ سالیانه ذیل برای پناهجویان در سال ۲۰۱۶ پرداخت می گردد:

 • هزینه های پوشاک ۱۶۶۹٫۰۴ کرون دانمارک در سال به ازای هر فرد متقاضی
 • پکیج بهداشتی: ۱۳۴٫۶۱ کرون دانمارک در سال به ازای هر فرد متقاضی
 • پکیج نوزاد : ۸۶ کرون دانمارک در سال
 • پکیج پوشاک فرزندان ۷۸۴٫۹۵ کرون دانمارک به ازای هر فرزند در هر ۶ ماه
 • پکیج فرزندان : ۱۵۰٫۰۵ کرون دانمارک در هر ۱۴ روز ( صرفنظر از تعداد فرزندان)

 

همچنین هزینه های اولیه و روزمره زندگی هر دو هفته (۱۴ روز)  روزهای پنج شنبه به متقاضیان پناهندگی پرداخت خواهد شد که مبلغ آن در سال ۲۰۱۷ به شرح ذیل می باشد:

 • هزینه زندگی : ۵۰٫۳۲ کرون دانمارک در هر روز برای فرد متقاضی پناهندگی. چنانچه متقاضیان پناهندگی با همسر خود زندگی می نمایند ۳۹٫۸۳ کرون دانمارک به ازای هریک از زوجین در هر روز
 • هزینه فرزندان زیر ۱۸ سال : ۵۸٫۷ کرون دانمارک به ازای هر روز برای فرزندان اول و دوم. برای فرزندان سوم و چهارم این مبلغ به ۴۱٫۳۹ کرون دانمارک در روز تقلیل می یابد. برای فرزندان پنجم به بعد هم مبلغی پرداخت نمی گردد.

 

تذکر: فرد متقاضی پناهندگی بالای ۱۸ سال، بعد از گذشت ۶ ماه از زمان ارائه درخواست پناهندگی، می تواند از اداره مهاجرت درخواست نماید تا زمان رسیدگی نهایی به درخواست پناهندگی، شغلی را با توجه به سطح توانمندی و مهارتهای خود داشته باشد. در اینصورت اداره مهاجرت موظف است با بررسی بازار کار کشور دانمارک و مطابق با توانمندیهای فرد مذکور شغلی را به صورت تمام وقت یا پاره وقت برای فرد متقاضی یافته و به متقاضی پیشنهاد دهد. متقاضی پناهندگی نمی تواند خود راسا اقدام به راه اندازی کسب و کار در دانمارک بنماید و یا راسا نسبت به عقد قرارداد کاری با کارفرمایان اقدام نماید. در اینصورت متقاضی پناهندگی مشمول جریمه شده و حتی ممکن است تا یکسال به زندان محکوم شوند. همچنین کارفرمایانی که بدون نظر اداره مهاجرت راسا اقدام به عقد قرارداد کاری با متقاضیان پناهندگی بنمایند محکوم به پرداخت جریمه شده و در پاره ای از موارد ممکن است به دو سال زندان محکوم گردند. بنابراین ضروری است که متقاضیان پناهندگی از طریق اداره مهاجرت اقدام به یافتن کار بنمایند. این مقاله متعلق به موسسه مشاوره MIE (همکار موسسه حقوقی ملک پور) می باشد. نگارش توسط علیرضا فرزین

تذکر: تمام فرزندان زیر ۱۸ سال متقاضیان پناهندگی که در سن تحصیل اجباری هستند، با همکاری اداره مهاجرت در مدارس دانمارک مشغول تحصیل خواهند شد. همچنین متقاضیان پناهندگی بالای ۱۷ سال ملزم هستند که در کلاسهای آموزش زبان دانمارکی و آشنایی با فرهنگ دانمارک که توسط اداره مهاجرت یا سازمان های همکار با اداره مهاجرت برگزار می شود شرکت کنند. همچنین دوره های دیگری جهت ارتقاء سطح مهارتهای عمومی و حرفه ای توسط اداره مهاجرت پیشنهاد می شوند که متقاضیان می توانند در آنها شرکت نمایند اما الزامی جهت شرکت در این دوره ها وجود ندارد. این دوره ها به این منظور تهیه شده اند تا اگر درخواست متقاضی جهت پناهندگی مورد تایید قرار گرفت برای حضور در جامعه آمادگی لازم کسب شده باشد.

 

یادآوری می گردد موسسه مشاوره ای MIE (همکار موسسه حقوقی ملک پور) هیچ گونه خدماتی را در خصوص پناهندگی ارائه نمی نماید.

 

مهاجرت از طریق تحصیل

علاقمندان به تحصیل در دانمارک می توانند با موسسه مشاوره ای MIE (همکار موسسه حقوقی ملک پور) تماس حاصل نموده و از خدمات و  شرایط این موسسه در اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاههای دانمارک مطلع شوند.

کشور دانمارک با داشتن دانشگاههای معتبر در رتبه بندی جهانی، سیستم آسان تبادل دانشجو، ارائه بیش از ۶۰۰ دوره تحصیلات عالی در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا به زبان انگلیسی در زمینه های مختلف و متنوع مانند مهندسی، علوم زیستی،علوم اجتماعی و نظایر ان، سیستم پیشرفته آموزشی و داشتن امنیت بالا، یکی از مقاصد مناسب برای تحصیل دانشجویان بین المللی می باشد.  سطح اموزش عالی در کشور دانمارک از کیفیت بالایی برخوردار بوده و مدرکی که با تحصیل دردانشگاههای دانمارک بدست می اورید در سراسر دنیا به رسمیت شناخته می شود لذا با تحصیل در کشور دانمارک، می توانید آینده زندگی حرفه ای خود را تضمین نمایید.  نظام آموزشی دانمارک بر مبنای ترویج خلاقیت، ایجاد نواوری، تفکر تحلیلی وانتقادی وبهره گیری از اساتید برجسته از دانشگاههای معتبر دنیا و امکان کار اموزی و کسب تجربه کاری هر چه بیشتر برای دانشجویان در حین تحصیل بنا شده است. اغلب دانشجویان خارجی که در دانشگاههای دانمارک مشغول به تحصیل می باشند از اینکه این کشور را برای تحصیل خود انتخاب کرده اند رضایت دارند و دلایل مختلفی را برای رضایت خود اعلام می نمایند  از جمله کیفیت و سطح بالای آموزش، فراهم بودن بازار کار برای دانشجویان بعد از تحصیل، بالا بودن سطح فرهنگ بین مردم در دانمارک، احترام وبرخورد صمیمانه با خارجیان، و مسلط بودن اکثریت مردم این کشور به زبان انگلیسی. این مقاله متعلق به موسسه مشاوره ای MIE (همکار موسسه حقوقی ملک پور) می باشد.

تحصیل در دانمارک برای اتباع این کشور و شهروندان کشورهای اسکاندویناوی شمال اروپا (کشورهای نروژ، فنلاند، سوئدو ایسلند)،  شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا و کشور سوئیس رایگان می باشد. یرای اتباع سایر کشورها شهریه سالیانه تحصیل در دانمارک از ۶۰۰۰ الی ۱۶۰۰۰ یورو ( ۴۵۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰۰ کرون دانمارک) بسته به رشته، مقطع و محل تحصیل متغیر می باشد. همچنین افراد سایر کشورها مشروط به داشتن شرایط زیر از تحصیل رایگان برخوردار خواهند بود :

 • افرادیکه اقامت دایم دانمارک را دارند
 • افرادیکه امکان تبدیل شرایط اقامت موقت به دایم آنها مهیا می باشد.
 • فرزندان والدین غیر اروپایی که والدین آنها اجازه اقامت از طریق کار در دانمارک را کسب کرده باشند.

به طور پیوسته مدت کامل تحصیل از مقطع ابتدایی تا پایان دکترا در کشور دانمارک ۲۰ سال به طول خواهد کشید. طول دوره لیسانس ۳ سال(برای رشته های غیر فنی و رشته هایی که از طریق  تحقیق research انجام می شود) الی ۴٫۵( چهار سال و نیم برای رشته های فنی)، فوق لیسانس۲ سال و دکترا ۳ سال می باشد.

شهروندان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا و خارج از کشورهای اسکاندیناوی شمال اروپا (حوزه نوردیک به کشورهای دانمارک، نروژ، فنلاند، سوئدو ایسلند اطلاق می شود) جهت تحصیل در کشور دانمارک می بایست نسبت به اخذ اقامت اقدام نمایند. به طور کلی این افراد می بایست قبل از اقدام به اخذ اقامت تحصیلی از کشور دانمارک، در ابتدا از دانشگاه یا محلی که مایل به ادامه تحصیل هستند پذیرش دریافت نمایند. یکی از شروط اخذ پذیرش از این مراکز آموشی علاوه بر داشتن حداقل سطح زبان مورد نیاز برای تحصیل در آن موسسه آموزشی، قبولی در ارزیابی اولیه توانمندیها و پذیرش مدارک فرد متقاضی جهت ورود ، و پرداختن شهریه ترم اول تحصیلی می باشد. این مقاله متعلق به موسسه مشاوره MIE (همکار موسسه حقوقی ملک پور) می باشد. نگارش توسط علیرضا فرزین

به طور کلی تحصیل در هر یک از سه مقطع زیر منجر به اخذ اقامت در دانمارک خواهد شد:

الف- تحصیل در دوره های آموزش عالی

ب- تحصیل در دوره متوسطه

ج- مدارس عالی مردمی

 

تحصیل در دوره های آموزش عالی

دوره های آموزش عالی در کشور دانمارک شامل مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا می باشد. هر فرد بالای ۱۸ سال که شرایط اعلامی شده توسط وزارت آموزش عالی دانمارک را برای پذیرش در دانشگاه یا موسسه آموزش عالی داشته باشد، می تواند برای دوره آموزش عالی درخواست اقامت بنماید. شرایط لازم برای اخذ اقامت تحصیلی عبارتست از :

 • ارائه پذیرش قطعی از دانشگاه یا موسسه آموزش عالی
 • داشتن حداقل سطح دانش زبان برای تحصیل در دوره تحصیلات عالی
 • تامین هزینه های زندگی در طول مدت تحصیل. مطابق با بخشنامه های سال ۲۰۱۷، می بایست مبلغ ۷۲۱۸۰ کرون دانمارک برای هزینه های زندگی در یکسال ( ماهانه ۶۰۱۵ کرون دانمارک به ازای ۱۲ ماه ) در حساب بانکی متقاضی تحصیل وجود داشته باشد.
 • پرداخت هزینه شهریه ترم اول تحصیل در دانشگاه یا موسسه آموزش عالی ( یاداوری می گردد افراد خارج از اتحادیه اروپا که میبایست شهریه پرداخت نمایند. معمولا پس از پرداختن شهریه ترم اول، پذیرش قطعی دانشگاه را اخذ خواهند نمود).

 

تذکر: همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال متقاضیان تحصیل در دانشگاه یا موسسات آموزش عالی می توانند همراه با فرد دانشجو، اقامت دانمارک را دریافت نمایند. در اینصورت متقاضی تحصیل باید نشان دهد که قادر به تامین هزینه های زندگی برای همراهان خود نیز می باشد. مبلغ هزینه های زندگی برای هر یک از همراهان برابر با ماهانه ۶۰۱۵ کرون دانمارک می باشد که دانشجو باید نشان دهد برای ۱۲ ماه در سال (۷۲۱۸۰ کرون دانمارک به ازای هر همراه در سال) قادر به تامین هزینه های زندگی همراهان خود می باشد.

تذکر: دانشجویان در دوره آموزش عالی به مدت ۲۰ ساعت در هفته حق کار را خواهند داشت. برای ماههای ژوئن، ژوییه و اوت دانشحویان حق کار تمام وقت را خواهند داشت. همراهان فرد متقاضی تحصیل در دانشگاه یا موسسات آموزش عالی،  بدون اخذ ویزای کار،  اجازه کار تمام وقت را در دانمارک خواهند داشت.

تذکر: چنانچه دانشجویان بیش از ساعت تعیین شده برای کار در هفته (۲۰ ساعت) کار نمایند، ممکن است اجازه اقامت آنها فورا لغو شده و یا به آنها اخطار داده شود. در صورت اخطار، به مدت ۲ سال دانشجو نباید اخطار دیگری دریافت نماید در اینصورت اقامت دانشجو و همراهان لغو خواهد گردید.

تذکر: همراهان فرد دانشجو نمی توانند به طور مستقل در طول مدت تحصیل دانشجو درخواست اقامت کشور دانمارک را بنمایند.

تذکر: در طول مدت اقامت، دانشجویان باید به صورت فعالانه مشغول به تحصیل باشند. لذا دانشگاهها یا موسسات آموزش عالی موظف است دانشجویانی را که تحصیلات خود را رها می کنند معرفی نمایند. اقامت اینگونه دانشجویان لغو خواهد گردید.

تذکر: پس از پایان مدت زمان تحصیل، زمان اقامت دانشجویان به مدت ۶ ماه تمدید خواهد شد تا دانشجویان بتوانند در کشور دانمارک شغلی را برای خود پیدا نمایند. در صورت یافت شغل، فرد دانشجو می بایست درخواست اقامت از طریق کار را ارائه نماید.

تذکر: امکان استفاده از کمک هزینه های مالی و بورس تحصیلی در دانمارک برای دانشجویان غیر دانمارکی وجود دارد. طرح های مختلفی به  همین منظور تعریف شده و مورد استفاده دانشجویان قرار می گیرد. این مقاله متعلق به موسسه مشاوره MIE (همکار موسسه حقوقی ملک پور) می باشد. نگارش توسط علیرضا فرزین

 • طرح Nordplus : این طرح مخصوص اتباع کشورهای حوزه اسکاندیناوی ( نوردیک) و حوزه بالتیک می باشد. شهروندان این کشورها می توانند در سایر کشورهای حوزه نوردیک نسبت به تکمیل تحصیلات عالیه خود اقدام نمایند.
 • طرح Erasmus : این طرح به دانشجویان تبعه کشورهای حوزه اقتصادی اروپا و کشور سوئیس این امکان را می دهد تا بخشی از تحصیلات عالی را خارج از کشور خود، در دانشگاهها و موسسات عالیه کشور دانمارک ادامه دهند. طول این مدت تحصیل بین سه ماه و حداکثر۱۲ ماه خواهد بود.
 • طرح Erasmus Mundus : این بورسیه تنها به بعضی از رشته های خاص در مقطع کارشناسی ارشد تعلق می گیرد. این بورسیه علاوه بردانشجویان اروپایی مشمول دانشجویان غیر اروپایی نیز می شود.
 • فولبرایت: این طرح مخصوص دانشجویان کشور آمریکا است که مایلند تحصیلات عالی خود را در کشور دانمارک سپری کنند.
 • بورسیه دولتی تحت موافقتنامه های فرهنگی: این بورسیه به دانشجویان علاقمند به تحصیل در زمینه های مرتبط با فرهنگ و زبان دانمارکی اعطا می شود. بورسیه دوره های بلند مدت تنها به دانشجویان کشورهای چین، مصر، اسراییل، کره جنوبی، ژاپن و روسیه جهت تحصیل در رشته های مرتبط با فرهنگ و معماری دانمارک، و محیط زیست تعلق می گیرد. جهت تحصیل زبان دانمارکی علاوه بر کشورهای یادشده فوق به۳۴ کشور دیگر اروپایی نیز بورس تحصیلی کوتاه مدت (تابستانه) نیز تعلق می گیرد.
 • بورس دولتی دانشجویان غیر اروپایی: در هر سال تعداد محدودی بورس دولتی توسط موسسات آموزش عالی دانمارک به دانشجویان غیر اروپایی که واجد شرایط باشند واگذار می شود. شرایط استفاده از این بورسیه عبارت است از :

الف- متقاضی می بایست شهروند کشوری غیر از کشورهای اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا و سوئیس باشد.
ب- متقاضی می بایست در یکی از مقاطع تحصیلات عالی تمام وقت دانمارک ثبت نام کرده باشد.
ج-  متقاضی می بایست به اندازه طول مدت تحصیل، اقامت کشور دانمارک را کسب کرده باشد.

چنانچه یکی از حالات زیر اتفاق افتاده باشد متقاضی صلاحیت استفاده از این بورسیه را ندارد:
الف- در انتظار اخذ پذیرش از موسسه ی آموزش عالی هنری باشد.
ب- حق قانونی برای استفاده از حقوق شهروندی دانمارک داشته باشد.
ج-  بعنوان فردی با والدین غیر دانمارکی ، زمان اخذ پذیرش به استناد ماده ۹ قانون اتباع خارجی در دانمارک اقامت دائم دریافت کرده باشد.
د – دانشجویی که برابر قوانین دانمارک محق به استفاده از کمک هزینه های مالی دولتی است.

در برخی از موارد بورسیه تحصیلی تنها در برگیرنده تمام یا بخشی از هزینه های شهریه دانشگاه می باشد. در برخی موارد دیگر بورسیه تحصیلی علاوه بر هزینه های شهریه ، هزینه های زندگی را هم پوشش می دهد. تعیین اینکه فرد از کدامیک از این مزایا می تواند استفاده کند با واحد پذیرش دانشگاه یا موسسه آموزش عالی است. این مقاله متعلق به موسسه مشاوره MIE (همکار موسسه حقوقی ملک پور) می باشد. نگارش توسط علیرضا فرزین

مراجع: اطلاعات بیشتر را می توانید در سایت www.nyidanmark.dk/en-us/coming_to_dk/studies
مشاهد نمایید. علاقمندان به تحصیل در دانمارک می توانند با موسسه مشاوره   MIEتماس حاصل نموده و از شرایط و  نحوه اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاههای دانمارک مطلع شوند.

 

تحصیل در مقطع دوره متوسطه

افراد جوان غیر دانمارکی می توانند برای تکمیل تحصیلات خود در مقطع متوسطه درخواست اقامت نمایند. حداکثر به مدت۱۲ ماه برای تکمیل تحصیلات متوسطه، اقامت دانمارک اعطا خواهد شد. فرد متقاضی می بایست به  یکی از زبانهای دانمارکی، انگلیسی، آلمانی، سوئدی و  یا نروژی آشنایی کامل داشته باشد. همچنین متقاضی علاوه بر ارانه مدارکی مبنی بر تهیه / اجاره محل اقامت، می بایست حساب بانکی با موجودی حساب به مبلغ کافی  را ارائه کند که نشان دهد توان تامین هزینه های زندگی را در طول سال خواهد داشت. مطابق با نرخ سال ۲۰۱۷، مبلغ هزینه زندگی برابر با ۶۰۱۵ کرون دانمارک در ماه می باشد لذا چنانچه طول مدت تحصیل ۱۲ ماه باشد متقاضی باید نشان دهد که توانایی تامین هزینه زندگی به مبلغ ۷۲۱۸۰ کرون دانمارک ( ۱۲ x 6015) را دارا می باشد. افراد با سن زیر ۱۸ سال می بایست فردی را به عنوان قیم در طول تکمیل تحصیلات دوره متوسطه معرفی نمایند. همچنین متقاضیان، اجازه کار در دانمارک را نخواهند داشت و به افراد خانواده (غیر از قیم در صورتیکه فرد قیم یکی از اعضای خانواده باشد) هم اجازه اقامت تحت عنوان همراه داده نخواهد شد.

 

مدارس عالی مردمی

جهت تحصیل در مدارس عالی مردمی و دوره های پیش دانشگاهی حداکثر به مدت ۱۸  ماه ، اقامت دانمارک به صورت پیوسته یا غیر پیوسته اعطا خواهد شد. فرد متقاضی می بایست به یکی از زبانهای دانمارکی، انگلیسی، آلمانی، سوئدی و یا نروژی آشنایی کامل داشته باشد. همچنین متقاضی علاوه بر پرداخت شهریه دوره، می بایست اسنادی را ارائه کند که توان تامین هزینه های زندگی در طول اقامت را  خواهد داشت. متقاضیان اجازه کار در دانمارک را نخواهند داشت و به افراد خانواده هم اجازه اقامت تحت عنوان همراه داده نخواهد شد.

 

مهاجرت از طریق کار

علاقمندان به مهاجرت به دانمارک از طریق کار می توانند با موسسه مشاورهMIE  (همکار موسسه حقوقی ملک پور)  تماس حاصل نموده و از خدمات و  شرایط این موسسه مطلع شوند.

شهروندان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا و خارج از کشورهای اسکاندیناوی شمال اروپا (حوزه نوردیک) جهت کار در کشور دانمارک می بایست نسبت به اخذ اقامت و ویزای کار اقدام نمایند. در صورت اخذ ویزای کار، به همراهان فرد ( اعضای خانواده) اجازه اقامت داده می شود. اخذ ویزای کار در درجه اول به داشتن توانمندیهای لازم در فرد متقاضی بستگی دارد. روشهای و طرحهای مختلفی برای جدب نیروی کار تعریف شده است که در ذیل به آنها اشاره می شود : این مقاله متعلق به موسسه مشاوره MIE (همکار موسسه حقوقی ملک پور) می باشد. نگارش توسط علیرضا فرزین

الف- لیست مشاغل مورد نیاز : فهرستی است که مشاغل مورد نیاز کشور دانمارک را که با کمبود نیروی کار مواجه هستند معرفی می نماید. چنانچه متقاضی از تحصیلات لازم برخوردار بوده و در یکی از مشاغل اعلام شده دارای تخصص و تجربه باشد می تواند درخواست ویزای کار دانمارک را بنماید.

ب- طرح مشاغل با محدودیت در پرداخت: این طرح فرصتی در اختیار افرادی قرار می دهد که از موسسات و شرکتهای کشور دانمارک، پیشنهاد شغلی با سطح حقوق بالاتر از حداقل سطح سالیانه تعیین شده دریافت می نمایند.

ج- طرح جذب سریع نیروی کار: این طرح امتیازی است که به برخی از موسسات و شرکتهای دانمارک داده شده است تا بتوانند نسبت به جذب سریع نیروی متخصص خارجی اقدام نمایند.

د- طرح جذب محققین : دانشجویان دکترا یا محققین در صورت دریافت پیشنهاد تمام وقت یا پاره وقت تحقیق، می توانند درخواست اقامت موقت دانمارک را بنمایند. اعضاء خانواده  نیز می توانند به عنوان همراه در دانمارک اقامت داشته باشند.

ه- طرح تجاری

و- کارت استقرار : این طرح مشمول افرادی است که مدرک فوق لیسانس و یا دکترای خود را از موسسات آموزش عالی کشور دانمارک دریافت کرده اند. به این افراد فرصتی داده می شود تا بتوانند در کشور دانمارک استقرار پیدا کرده و شغلی را بیابند.

ز- کارت سبز Green Card :  به علت کثرت درخواست های ارائه شده  به اداره کار و استخدام افراد خارجی کشور دانمارک جهت اخذ کارت سبز، از تاریخ ۱۰ ژوئن ۲۰۱۶، صدور کارت سبز کار متوقف شده است. لذا در این مقاله از ذکر جزییات این روش صرفنظر می شود.

 

لیست مشاغل مورد نیاز

مطابق فهرست اعلامی سال ۲۰۱۷ در مشاعل زیر کمبود نیروی کار متخصص وجود دارد. افراد با حداقل مدرک لیسانس  با داشتن پیشنهاد مکتوب یا قرارداد کار که در آن حقوق و شرایط کار مطابق با قوانین و استانداردهای کشور دانمارک مشخص شده باشد، می توانند درخواست ویزای کار در دانمارک را بنمایند. در برخی از موارد مدرک تحصیلی می بایست توسط مراجع رسمی دانمارک به تایید برسد. معمولا طول مدت زمان ویزای صادر شده برای قراردادهای موقت کار به اندازه طول مدت زمان قرارداد کاری به علاوه ۶ ماه خواهد بود. چنانچه قرارداد کار به صورت نامحدود بسته شده باشد ویزای کار به مدت ۴ سال صادر خواهد شد. در پایان ۴ سال اگر متقاضی همچنان در همان شغل مشغول به کار باشد می تواند درخواست تمدید مدت زمان کار را نماید. شروع مدت زمان ویزای کار عمدتا یک ماه زودتر از تاریخ شروع قرارداد کاری خواهد بود تا فرد متقاضی بتواند در طول این یکماه در کشور دانمارک استقرار پیدا کند. در هر صورت چه در قراردادهای موقت کار و چه در قراردادهای نامحدود، طول مدت زمان ویزای کار به مدت اعتبار گذرنامه فرد متقاضی محدود خواهد شد. گذر نامه فرد باید به مدت ۳ ماه بعد از پایان مدت قرارداد اعتبار داشته باشد

مشاغل مورد نیاز در دانمارک عبارت است از

Management in administration and business-oriented functions

۱۲۲۱۰۰: Key account manager
Requirement: At least three years’ education at university level or business school

Natural science and engineering

۲۱۴۲۰۰: Building engineer
Requirement: Professional Bachelor’s degree or Master’s degree

۲۱۴۴۰۰: Mechanical engineer
Requirement: Professional Bachelor’s degree or Master’s degree

۲۱۴۹۰۰: Engineer, design and innovation
Requirement: Professional Bachelor’s degree or Master’s degree

۲۱۴۹۰۰: Engineer, medicine and technology
Requirement: Professional Bachelor’s degree or Master’s degree

۲۱۵۱۰۰: Electrical engineer
Requirement: Professional Bachelor’s degree or Master’s degree

۲۱۶۱۰۰: Architect
Requirement: Master’s degree

۲۱۶۴۰۰: Land surveyor
Requirement: Master’s degree + Danish official recognition*

۲۱۶۴۰۰: Urban planner
Requirement: Master’s degree

Healthcare

۲۲۱۱۰۰: Medical doctor
Requirement: Master’s degree + Danish authorization

۲۲۱۱۰۰: Hospital doctor
Requirement: Master’s degree + Danish authorization

۲۲۱۲۰۰: Medical consultant
Requirement: Master’s degree + Danish authorization

۲۲۱۲۰۰: Chief physician
Requirement: Master’s degree + Danish authorization

۲۲۲۱۱۰: Nurse
Requirement: Professional Bachelor’s degree + Danish authorization

۲۲۲۱۲۰: Anesthetic nurse
Requirement: Professional Bachelor’s degree + 1½ years’ continuing education + Danish authorization

۲۲۲۱۲۰: Surgical Nurse
Requirement: Professional Bachelor’s degree + Danish authorization

۲۲۲۱۳۰: Health visitor
Requirement: Professional Bachelor’s degree + 1½ years’ continuing education + Danish authorization

۲۲۲۲۰۰: Midwife
Requirement: Professional Bachelor’s degree + Danish authorization

۲۲۶۱۰۰: Dentist
Requirement: Master’s degree + Danish authorization

۲۲۶۲۰۰: Pharmacist
Requirement: Master’s degree + Danish official recognition*

۲۲۶۷۰۰: Optician
Requirement: Professional Bachelor’s degree + Danish authorization

Teaching and educational work

۲۳۴۱۲۰: Primary and lower secondary school teacher
Requirement: Professional Bachelor’s degree + Danish official recognition*

۲۳۴۱۲۰: Teacher at independent boarding school for lower secondary school student
Requirement: Professional Bachelor’s degree

۲۳۴۳۰۰: Pedagogue
Requirement: Professional Bachelor’s degree

۲۳۵۷۱۰: Social pedagogue
Requirement: Professional Bachelor’s degree

Economics, administration and sales

۲۴۱۱۰۰: Auditor
Requirement: Master’s degree

۲۴۱۱۰۰: Business controller
Requirement: At least three years’ education at university level or business school

۲۴۱۱۰۰: Accounting controller
Requirement: At least three years’ education at university level or business school

Information and communication technology

۲۵۱۱۱۰: IT architect
Requirement: At least three years’ IT education

۲۵۱۲۰۰: Programmer and system developer
Requirement: At least three years’ IT education

۲۵۱۲۰۰: IT consultant
Requirement: At least three years’ IT education

۲۵۱۳۰۰: Web developer
Requirement: Professional Bachelor’s degree

Law, social science and culture

۲۶۱۱۱۰: Attorney
Requirement: Master’s degree + Danish official recognition*

۲۶۳۴۰۰: Psychologist
Requirement: Master’s degree + Danish official recognition*

۲۶۳۵۰۰: Social worker
Requirement: Professional Bachelor’s degree

Technicians in the field of building and construction

۳۱۱۲۰۰: Building constructor
Requirement: Professional Bachelor’s degree

Technicians and assistants in healthcare

۳۲۱۱۰۰: Radiographer
Requirement: Professional Bachelor’s degree

طرح مشاغل با محدودیت در پرداخت

مطابق با قوانین سال ۲۰۱۷، افرادی که پیشنهاد مکتوب کاری با دستمزد ناخالص سالانه بالاتر از  ۴۰۸۰۰۰ کرون دانمارک دارند، مشمول این طرح خواهند شد. الزامات خاص تحصیلی و حرفه ای برای اینگونه مشاعل تعریف نشده است. همچنین میزان حداقل دستمزد سالانه توسط دولت دانمارک در اول ژانویه هر سال اعلام می گردد. علاوه بر مبلغ پایه حقوق، مزایای دریافت شده مربوط به کمک هزینه های زندگی و اضافه دریافتیها (همانند اضافه کار) که در قرارداد کاری در نظر گرفته می شوند می توانند به مبلغ پایه حقوق اضافه شده و با مبلغ ناخالص ۴۰۸۰۰۰ یورو ، مقایسه گردند. به طور کلی ردیف های زیر می توانند در مبلغ ناخالص حقوق سالیانه در نظر گرفته شوند:

 • حقوق ناخالص سالیانه همراه با مزایای شغلی شامل کمک هزینه های زندگی، و مبلغ اضافه کاری
 • هزینه های خانه داری که توسط کارفرما پرداخت می شود
 • هزینه های مربوط به طرح بیمه بازنشستگی
 • هزینه های تلفن و اینترنت در صورتیکه این هزینه ها توسط کارفرما پرداخت می شود
 • هزینه های ایاب و ذهاب بین محل کار و محل زندگی

 

طول مدت زمان ویزای صادر شده برای قراردادهای موقت کار حداکثر به اندازه مدت زمان قرارداد کاری به علاوه ۶ ماه خواهد بود. چنانچه قرارداد کار به صورت نامحدود بسته شده باشد ویزای کار به مدت ۴ سال صادر خواهد شد. در هر صورت چه در قراردادهای موقت کار و چه در قراردادهای نامحدود، طول مدت زمان ویزای کار به مدت اعتبار گذرنامه فرد متقاضی محدود خواهد شد. گذر نامه فرد باید به مدت ۳ ماه بعد از پایان مدت قرارداد اعتبار داشته باشد. اگر در طول مدت اعتبار ویزای کار، شخص کار خود را تغییر دهد می بایست مجدد ویزای کار جدید را درخواست نماید. در این حالت فرد قبل از دریافت ویزای جدید می تواند در کار جدید مشغول شود مشروط بر آنکه حداقل یک روز قبل از شروع کار جدید درخواست ویزای کار داده باشد.  چنانچه فردی بدون اینکه قصوری متوجه ایشان باشد، بیکار شود مدت زمان اقامت نامبرده ۶ ماه تمدید می گردد تا بتواند کار جدیدی را پیدا کند. در اینحالت فرد می بایست درخواست ویزای جستجوی کار بنماید. این مقاله متعلق به موسسه مشاوره MIE (همکار موسسه حقوقی ملک پور) می باشد. نگارش توسط علیرضا فرزین

فرم های مرتبط :

AR1: Application for a residence and work permit as an employee

AR3: Application for an extension of a residence and work permit as an employee

 

 

طرح جذب سریع نیروی کار متخصص

این طرح برخی از شرکتهای مشخص شده در کشور دانمارک را قادر می سازد تا نسبت به جذب نیروی متخصص از سایر کشورها اقدام نمایند. این شرکتها بلافاصله پس از اطلاع به اداره کار می توانند نسبت به جذب نیروی خارجی اقدام نمایند و نیازی نیست که منتظر تایید اداره کار کشور دانمارک برای جذب و استخدام نیروی انسانی متخصص از کشورهای دیگر باشند. شرکتهایی دولتی، خصوصی  و دانشگاهها که دارای شرایط زیر باشند می توانند از طرح جذب سریع نیروی انسانی متخصص اقدام نمایند:

 • حداقل دارای ۲۰ نفر پرسنل تمام وقت باشند.
 • شرایط و قوانین استخدام و سطح دستمزدها را در کشور دانمارک را رعایت کنند
 • در زمان ارائه درخواست جذب نیروی خارجی، پرونده ای باز مبنی بر عدم رعایت قوانین کار نداشته باشد
 • در دو سال گذشته و مطابق با قوانین جذب نیروی متخصص خارجی، بیش از مبلغ ۲۰۰۰۰ کرون دانمارک جریمه نشده باشند.
 • هزینه ثبت را پرداخته باشند.
 • قبلا در جلساتی که برای راهنمایی در محل اداره جذب و استخدام نیروی کار خارجی تشکیل شده است ، حضور داشته و مشاوره های لازم را کسب کرده باشند.

حداکثر زمان این نوع ویزا ۴ سال خواهد بود و افراد متخصص خارجی به دفعات می توانند به کشور دانمارک وارد شده و یا خارج گردند مشروط بر آنکه حداکثر ۶ ماه از آخرین خروج فرد از کشور دانمارک سپری نشود. برای استفاده از این طرح حداقل حقوق ناخالص سالیانه پرداختی می بایست ۴۰۸۰۰۰ کرون و بالاتر باشد. سایر مواردی که می تواند در محاسبه حقوق سالیانه مد نظر قرار گیرد مشابه طرح مشاغل با محدودیت پرداخت می باشد. در این طرح اعضای خانواده فرد متخصص خارجی می توانند به عنوان همراه در دانمارک اقامت داشته باشند.

 

طرح تجاری

افراد کارآفرین با داشتن یک طرح تجاری نوآورانه که به تصویب سازمان کسب و کار کشور دانمارک رسیده است، می توانند اقامت دانمارک را از طریق اجرایی نمودن آن طرح تجاری اخذ نمایند. کمیته ای متشکل از افراد باتجربه در سازمان کسب و کار دانمارک ، طرح تجاری شما را بررسی و حداکثر بعد از ۶ هفته نتیجه بررسی خود را اعلام می نمایند. با توجه به اینکه ابتکاری بودن طرح تجاری شرط اصلی پذیرش درخواست فرد متقاضی خواهد بود لذا راه اندازی کسب و کاری همانند تاسیس یک رستوران، تاسیس شرکتهای واردات و صادرات، ایجاد فروشگاهها و مغازه های خرده فروشی و کسب و کارهای کوچک،  منجر به اخذ اقامت دانمارک از طریق داشتن ایده تجاری نخواهد شد.  در صورتی که طرح کسب و کار متقاضی مورد پذیرش کمیته بررسی قرار گیرد، رسما تاییدیه ای به ایشان داده خواهد شد. لازم به ذکر است سازمان کسب و کار دانمارک تنها به ۵۰ ایده تجاری در هر سال اجازه فعالیت را خواهد داد. بر اساس تاییدیه کمیته بررسی، متقاضی می تواند از اداره کار و استخدام افراد خارجی درخواست صدور اجازه اقامت و کار را بنماید که معمولا پس از ۴ هفته اجازه اقامت برای متقاضی در وحله اول برای مدت ۲ سال صادر خواهد شد که کارآفرین می بایست کسب و کار خود را در بر اساس طرح تجاری مصوب، در طول این مدت اجرایی نماید. در صورت عملیاتی نمودن طرح تجاری، اقامت کارآفرین برای مدت ۳سال دیگر تمدید خواهد شد. در طول مدت اقامت، کارآفرین می تواند علاوه بر استفاده از خدمات بهداشتی و آموزشی کشور دانمارک، به بازارهای اروپا هم دسترسی داشته باشد.  هم چنین کارآفرین در طول مدت اقامت می تواند اعضاء خانواده خود را همراه بیاورد. شرایط اخذ اقامت از طریق ایده تجاری عبارتست از :

 • اخذ تاییدیه از کمیته بررسی ایده تجاری سازمان کسب و کار دانمارک
 • ارائه مستندات کافی برای تامین هزینه های زندگی خود و همراهان
 • حضور و مدیریت روزانه کسب و کار توسط شخص متقاضی

 

تذکر: هزینه سالیانه برای تامین هزینه های زندگی فرد کارآفرین برابر با ۱۳۳۷۱۶ ( ۱۲ X 11143) کرون دانمارک می باشد. درصورتیکه کارآفرین دارای همسر و بدون فرزند باشد هزینه سالیانه برابر با
۲۶۷۴۳۲ ( ۱۲X 11143+ 12 X 11143) کرون دانمارک و در صورتیکه علاوه بر همسر فرزند زیر ۱۸ سال فرد کارآفرین نیز همراه باشد به ازای هر فرزند به مبلغ هزینه سالیانه زندگی مبلغ ۴۳۸۹۰ کرون دانمارک اضافه می شود.  این مقاله متعلق به موسسه مشاوره ای MIE (همکار موسسه حقوقی ملک پور) می باشد. نگارش توسط علیرضا فرزین

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت

علاقمندان به مهاجرت به دانمارک از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت می توانند با موسسه مشاوره ای MIE (همکار موسسه حقوقی ملک پور) تماس حاصل نموده و از خدمات و  شرایط این موسسه مطلع شوند.

مطابق گزارش بانک جهانی در سال ۲۰۱۶،کشور دانمارک بهترین کشور اروپایی جهت سرمایه گذاری و شروع یک کسب و کار می باشد. همچنین مطابق همین گزارش کشور دانمارک در رتبه سوم از مجموع ۱۸۹ کشور جهان جهت شروع کسب و کار و سرمایه گذاری شناخته شده است. نرخ مالیات بر شرکت ها در این کشور ۲۲% می باشد. وجود زیر ساختهای لازم، نیروی متخصص و تحصیل کرده، آشنایی گسترده مردم به زبان انگلیسی ( بیش از ۸۰ درصد مردم دانمارک به زبان انگلیسی تسلط دارند)، قوانین پیشرفته و به روز و منطبق با استانداردهای اروپا برای کسب و کار، سیستم حمل و نقل کارآمد، وجود بهترین و بزرگترین شرکتهای حمل و نقل دریایی جهان در دانمارک، سهولت تجارت الکترونیک به نحوی که حتی ثبت الکترونیک شرکت نیز به راحتی و در عرض مدت زمان کوتاه امکانپذیر می باشد، برگزاری جلسات هیات مدیره و صورت جلسات مربوطه به صورت الکترونیکی و بدون ضرورت حضور در دانمارک، وجود نمایندگی و دفاتر اصلی برخی از بزرگترین شرکتهای دنیا در دانمارک،  نرخ بسیار پایین فساد اداری به نحوی که کشور دانمارک در صدر رتبه کشورهای جهان از لحاظ کمترین فساد اداری و بالاترین شفافیت اقتصادی قرار دارد، کیفیت بالای زندگی و امنیت سرمایه گذاری، وجود ساعات منعطف کار برای شرکتها در این کشور به نحوی که می توانند نیروی کار را برای  ۳۶۵ روز در سال  و ۲۴ ساعت در روز و بدون محدودیت در سقف اضافه کار جذب کرده و محدودیتی برای شروع کسب و کار شرکتها در این خصوص وجود ندارد، عدم پرداخت جریمه و عدم وجود قوانین دست و پاگیر در هنگام تعدیل و یا اخراج نیروی کار برای شرکتها، امکان جذب آزمایشی نیروی کار به مدت سه ماه و …. سبب شده است که کشور دانمارک یکی از بهترین کشورهای جهان برای شروع کسب و کار و سرمایه گذاری باشد. این مقاله متعلق به موسسه مشاوره MIE (همکار موسسه حقوقی ملک پور) می باشد. نگارش توسط علیرضا فرزین

به طور کلی ثبت شرکت در دانمارک از دو طریق امکانپذیر است : روش آنلاین ثبت شرکت و روش ثبت کاغذی

شرکتهای ثبت شده در دانمارک می بایست نسبت به انتخاب حسابرس و ارائه گزارشات سالیانه عملکرد مالی اقدام نمایند. تحت شرایط زیر الزامی برای انتخاب حسابرس و ارائه گزارشات حسابرسی شده نخواهد بود :

 • مبلغ ترازنامه معادل ۴۰۰۰۰۰۰ کرون دانمارک
 • مبلغ گردش خالص مالی معادل ۸۰۰۰۰۰۰ کرون دانمارک
 • به کارگیری متوسط تعداد ۱۲ نفر تمام وقت در طول سال مالی

چنانچه گردش مالی و عملکرد شرکت در طول دو سال مالی متناوب بیش از دو شرط از سه شرط فوق نباشد، ارائه گزارشات حسابرسی شده سالیانه ضرورتی نخواهد داشت مگر آنکه در جلسات سالیانه هیات مدیره تصمیم دیگری اتخاذ گردد.

یکی از مزایای مهم ثبت شرکت در دانمارک نسبت به سایر کشورهای دیگر اروپا پایین تر بودن میزان مالیات بر درآمد شرکتها می باشد. همچنین با توجه به این که مطابق با قوانین مالیاتی دانمارک شعبه شرکتهای خارجی به طور کلی مشمول مالیات در دانمارک می شوند لذا سرمایه گذارانی که مایل به سرمایه گذاری در شمال اروپا و کشورهای اسکاندیناوی هستند و تمایل دارند دفتر مرکزی آنها در شمال اروپا باشد می توانند با انتخاب دانمارک کمترین مالیات ممکن را پرداخت کنند .

به طور کلی در کشور دانمارک می توان نسبت به ثبت انواع شرکت های زیر اقدام نمود:

شرکت SE  – شرکت سهامی عام

حداقل سرمایه مورد نیاز برای ثبت این شرکت ۱۲۰۰۰۰ یورو است .قوانین اتحادیه اروپا در تاسیس این شرکت می بایست رعایت گردد. اگر نشانی رسمی این شرکت در دانمارک باشد، می بایست در سازمان کسب و کار دانمارک به ثبت برسد. محل و ملیت این شرکت می تواند از دانمارک به دیگر کشورهای اروپا منتقل گردد

 

شرکت EEIG – گروه منافع اقتصادی اروپایی

افراد و یا شرکتهایی از کشورهای مختلف اروپا  به منظور راه اندازی کسب و کاری در اتحادیه اروپا دور هم جمع شده و با هم شرکتی را تاسیس می کنند. در صورتی که نشانی رسمی این شرکت در دانمارک باشد می بایست این شرکت در دانمارک ثبت شود. ثبت اینگونه شرکتها در دانمارک بدون نیاز به سرمایه اولیه امکانپذیر است. در این شرکتها نیازی به تهیه حساب های مالی جداگانه نیست  چرا که هر عضو  مطابق با قوانین کشور خود و به نسبت سهم خود از شراکت، مالیات مربوطه را خواهد پرداخت.

 

شرکت IVS  – شرکت مسئولیت محدود

در سال ۲۰۱۴، IVS   به عنوان طرحی جدیدی از شرکت های با مسئولیت محدود معرفی شده است. حداقل سرمایه لازم برای ثبت اینگونه شرکتها یک کرون دانمارک می باشد. این شرکتها بیشتر با هدف شروع یک کسب و کار کوچک در دانمارک و داشتن محدودیت در تامین سرمایه اولیه مورد نیاز ثبت می گردند. در صورتیکه امکان تامین سرمایه جهت شروع کسب و کار نباشد معمولا سرمایه عملیاتی توسط اخذ وام تامین خواهد شد.

 

شرکت JV  – مشارکت شخصیت های حقوقی  Joint Venture

معمولا شرکتهایی (شخصیت های حقوقی)  با ملیت مختلف جهت انجام فعالیتهای مشخصی در دانمارک نسبت به ایجاد مشارکت و ثبت شرکت اقدام می نمایند. اینگونه شرکتها مشارکت خود را در قالب شکلی از شرکتهای A/S و یا ApS ثبت می نمایند.

303 مهاجرت به دانمارک

شرکت سهامی خاص

شرایط شرکتهای A/S و ApS در جدول فوق مشخص شده است.

 

پروانه کسب و کار   – Personal Business Entity

برای کسب و کارهای کوچک که عمدتا توسط یک فرد مدیریت می شود می توان نسبت به اخذ پروانه کسب و کار در دانمارک اقدام نمود. در این روش به حداقل سرمایه لازم برای ثبت شرکت نیازی نمی باشد. در صورت نیاز به شراکت افراد دیگر، اینکار از طریق سایر روشهای ثبت شرکت از قبیل مسئولیت محدود و یا JV نیز عملی خواهد بود. در هر صورت جهت انجام کسب و کار از قبیل امور املاک، خرید و فروش، صنعت، ساخت و ساز، و … همه شرکا (یا تنها مالک) باید در اداره کسب و کار محلی ثبت نام کنند.

شما متقاضیان گرامی می توانید برای امر مهاجرت به دانمارک از راه های مختلف با موسسه مشاوره ای MIE (همکار موسسه حقوقی ملک پور) در ارتباط باشید. موسسه مشاوره ای MIE (همکار موسسه حقوقی ملک پور) با سالها سابقه در امر مهاجرت آماده خدمت رسانی به شما متقاضیان و هموطنان گرامی می باشد و با داشتن مشاوران زبده و کارآمد در باب مهاجرت به دانمارک و دیگر کشور های اروپایی مشاوره های مفید و کاملی را به شما ارائه می دهد. شما برای اطلاع از شرایط مختلف در مورد مهاجرت به دانمارک می توانید از طریق تلفن با مشاورین و وکلای با تجربه موسسه مشاوره ای MIE (همکار موسسه حقوقی ملک پور) پور مشاوره رایگان دریافت نمایید و همچنین می توانید به صورت حضوری از مشاوره مشاورین موسسه مشاوره ای MIE (همکار موسسه حقوقی ملک پور) بهره مند گردید.

 

نگارنده: علیرضا فرزین

مهاجرت به دانمارک
5 (100%) 19 votes
یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (3 نظرات, میانگین: 3٫67 از طریق 5)
Loading...
0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *