مهاجرت به آلمان و بررسی روش های اخذ آن

مهاجرت به آلمان، چگونگی اخذ اقامت آلمان از طرق قانونی و شرایط اخذ تابعیت کشور آلمان به صورت علمی و تخصصی بررسی می گردد. در سال های اخیر مهاجرت به آلمان با استقبال هموطنان مواجه گشته است و همین امر سبب شده است که سوالات فراوانی در این زمینه مطرح گردد. متقاضیان عموماً ابتدا با این سوال مواجه می شوند که بهترین روش مهاجرت به آلمان چیست؟ و آیا شرایط خاصی برای اخذ اقامت این کشور وجود دارد؟ هدف این نوشتار پاسخ گویی به این سوالات و بررسی جنبه های اصلی روش های مختلف مهاجرت به آلمان می باشند. کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور، همکار مؤسسه MIE اتریش با تهیه این نوشتار به بررسی این موضوع پرداخته اند؛ شما عزیزان می توانید از طریق تماس با دفاتر نیز سوالات خود را مطرح نمایید و مشاوره رایگان دریافت کنید.

مهاجرت به آلمان 3 مهاجرت به آلمان

شما می توانید شرایط خود و اطلاعات تماس را از طریق فرم ارزیابی وارد کرده تا مشاوران ما شرایط شما را بررسی کرده و در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.

مهاجرت به آلمان و شرایط عمومی آن

آلمان که نام رسمی آن جمهوری فدرال آلمان است در قاره اروپا واقع شده است؛ از شمال با دریای شمال، دانمارک و دریای بالتیک، از شرق با لهستان و جمهوری چک، از جنوب با اتریش و سوییس و از غرب با فرانسه، بلژیک، لوکزامبورگ و هلند هم‌مرز است. مساحت آن ۳۴۹٬۲۲۳ کیلومتر مربع است و با ۸۲ میلیون نفر پر جمعیت‌ترین کشور اروپا است.

آلمان دارای نظام سیاسی جمهوری فدرال دموکراتیک پارلمانی بوده و دارای ۱۶ ایالت است. این ایالت‌ها می‌توانند در برخی مسائل مستقل عمل کنند. آلمان هنگام جنگ فرانسه و پروس در سال ۱۸۷۱ به عنوان یک ملت-دولت متحد شد. آلمان هم اکنون یکی از صنعتی‌ترین کشورهای جهان است و به عنوان ثروتمندترین عضو اتحادیه اروپا موتور اقتصادی حوزه پولی یورو محسوب می‌شود.

جمهوری فدرال یکی از اعضای سازمان ملل متحد، ناتو، کشورهای گروه هشت و گروه پنج بوده و از بنیانگذاران اتحادیه اروپا است. نام 16 ایالت آلمان به قرار زیر می باشد.

بادن-وورتمبرگ Baden-Württemberg
بایرن Bayern
برلین Berlin
براندنبورگ Brandenburg
برمن Bremen
هامبورگ Hamburg
هسن Hessen
مکلنبورگ-فورپومرن Mecklenburg-Vorpommern
نیدرزاکسن Niedersachsen
نوردراین-وستفالن Nordrhein-Westfalen
راینلاند-فالتز Rheinland-Pfalz
زارلاند Saarland
زاکسن Sachsen
زاکسن-آنهالت Sachsen-Anhalt
اشلسویگ-هولشتاین Schleswig-Holstein
تورینگن Thüringen

دسته کم از نگاه ۲۰ هزار نفر که مورد پرسش قرار گرفته‌اند، آلمان از نظر محبوبیت، در صدر ۴۹ کشور پیشرفته دنیا قرار دارد. این قضاوت در مقایسه با سایر کشورها از نظر دولت، فرهنگ، مردم، آموزش‌، گردشگری، سرمایه‌گذاری و مهاجرپذیری انجام شده است.

نتیجه یک نظرسنجی از ۲۰ هزار نفر در کشورهای توسعه‌یافته نشان می‌دهد که آلمان در دوران‌‌ جنگ و بحران، سنگرگاه امنی به شمار می‌رود. آمریکا و بریتانیا در رده دوم و سوم قرار دارند. ثبات سیاسی و استحکام صنعتی و اقتصادی آلمان نیز ملاک داوری بوده است.

بخشی از امتیازات آلمان از نگاه انجمن جهانی پژوهش‌های بازار (GFK)، به دولت صالح و صادق این کشور باز می‌گردد. نتیجه این تحقیق از سوی پروفسور سیمون آنهولت، استاد علوم سیاسی منتشر شده است. پرسش‌ها ۲۳ جنبه در زمینه‌های فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی، آموزشی‌، رفاه، امنیت و… را در بر می‌گرفته‌اند.

نقش “هدایت‌گرانه” آلمان در اتحادیه اروپا و همچنین “مسئولیت‌پذیری در امور بین‌المللی” نیز از نکات اصلی در گزینش این کشور به عنوان بهترین بوده است. امتیازات آلمان در عرصه “سرمایه‌گذاری” و “برابری اجتماعی” نیز بالا بوده‌اند.

در تصویر زیر شرایط عمومی برای معرفی کشور آلمان را مشاهده می کنید.

مهاجرت به آلمان 1 مهاجرت به آلمان

فایل تصویری موسسه ملک پور در رابطه با مهاجرت به آلمان از طریق کار

video مهاجرت به آلمان

فایل صوتی موسسه ملک پور در رابطه با مهاجرت به آلمان از طریق کار

audio مهاجرت به آلمان

مهاجرت به آلمان از طریق کار

طبق گزارش آماری که ژانویه ۲۰۱۶ منتشر شد، بیش از ۱۱ میلیون نفر از جمعیت حال حاضر آلمان خارج از خاک آلمان متولد شده اند. به عبارتی دیگر یک هشتم جمعیت آلمان را مهاجرین تشکیل می دهند و جالب تر آنکه این گزارش اشاره می کند سهم مهاجران از بازار کار آلمان بیش از یک هشتم است، تقریبا یک هفتم نیروی کار آلمان را مهاجران تشکیل می دهند و این مشخص می کند نیروی کار خارجی سهم پررنگی در صنعت و شکوفایی اقتصادی آلمان داشته است. از این رو دولتمردان و پارلمان آلمان قوانین تسهیل کننده ای برای مهاجرت به آلمان از طریق کار تصویب کرده اند.

همچنین حضور گسترده مهاجران در این کشور نشان از سطح بالای کیفیت زندگی و همچنین قوانین تسهیل شده مهاجرت به آلمان برای نیروی تحصیلکرده و جویای کار است.

آمار مهاجرتی آلمان نشان می دهد که بیشترین مهاجرین به ترتیب در شهرهای برلین، هامبورگ، مونیخ، کلن و فرانکفورت زندگی می کنند و پس از این شهرها، جمعیت مهاجرین در شهرهای جنوبی و غربی به مراتب بیشتر از سایر شهرها است. نرخ بیکاری در آلمان بسیار پایین می باشد و در نمودار زیر قابل بررسی است.

مهاجرت به آلمان 2 مهاجرت به آلمان

با توجه به نیاز روزافزون آلمان به نیروی متخصص و تحصیلکرده، دولت آلمان تسهیلات خاصی برای متقاضیان علاقه مند به کار و زندگی در آلمان فراهم نموده است. پارلمان آلمان قانونی را تصویب کرده است که طبق آن علاقه مندان واجد شرایط  می توانند با ویزای جستجوی کار به آلمان سفر کرده و شش ماه در آنجا اقامت داشته باشند. ضمنا در این مدت می توانند به جستجوی شغل مناسب بگردند و پس از عقد قرارداد با کارفرمایان آلمانی، اقامت موقت، بلوکارت و یا اقامت دائم آلمان را دریافت کنند.

شرایط دریافت ویزای جستجوی کار آلمان به شرح زیر می باشد.

 • ترجمه و تایید مدارک تحصیلی

  حداقل مدرک کارشناسی مورد نیاز است. نیاز بازار کار آلمان بیشتر مربوط به رشته های پزشکی و مهندسی می باشد.

 • تسلط به زبان انگلیسی و یا آلمانی

  مدرک زبان الزامی نیست، اما برای بالا بردن شانس موفقیت باید به یکی از زبان های انگلیسی و یا آلمانی مسلط باشید و تجربه نشان داده است که بسیاری از افراد بدون مدرک زبان، در زمان مصاحبه رد می شوند. مدرک زبان آلمانی B1 مورد نیاز می باشد. اگر فقط به زبان انگلیسی مسلط هستید، پس از ورود به آلمان، یافتن کار برای شما کمی دشوار خواهد بود. اما پس از یافتن شغل مناسب و عقد قرارداد، هزینه کلاس های آموزشی زبان آلمانی را شرکتی که شما را استخدام کرده است به عهده می گیرد.

 • سابقه کار

  داشتن سابقه کار امتیاز مثبتی برای پرونده شما محسوب می شود اما تازه فارغ التحصیلان نیز توانسته اند این ویزا را دریافت کنند. معمولاً توصیه می شود حداقل 3 سال سابقه کار داشته باشید.

 • گواهی تمکن مالی

  این گواهی قبل از روز مصاحبه باید از بانک گرفته شود و نشان دهد که در زمان اقامت در آلمان می توانید هزینه های زندگی خود را تامین کنید.

 • رزومه

  برای روز مصاحبه لازم است، البته قبل از مصاحبه حتما یک رزومه خوب تهیه کنید که از یک سو متناسب با تحصصیلات و تخصص شما باشد و از سوی دیگر براساس نیازهای استخدامی انتشار یافته.

 • انگیزه نامه

  چگونگی نوشتن انگیزه نامه بسیار مهم است و نقش بسزایی در رد و یا قبولی ویزای شما دارد. در این مورد حتما از چندین نفر دیگر که آگاهی و تجربه مناسب دارند راهنمایی و مشاوره بگیرید.

 • توصیه نامه

  اجباری نیست، اما اگر از یک هم رشته ای که در آلمان مشغول به کار است، توصیه نامه داشته باشید، امتیاز مثبتی محسوب می شود.

ویزای جستجوی کار آلمان به مدت 6 ماه اعتبار دارد و قابل تمدید نمی باشد. در صورتی که در این زمان شخص موفق شود در شغلی مرتبط با رشته تحصیلی خود استخدام شود، می تواند ویزای کار آلمان را دریافت کند. این ویزا قابل تمدید می باشد و پس از 5 سال کار و پرداخت مالیات در آلمان می توان برای اخذ اقامت دائم آلمان درخواست داد. پس از گذشت 3 سال از اقامت دائم نیز می توان برای کسب تابعیت آلمان درخواست نمود.

کار در آلمان برای ایرانیان

مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل

آلمان با داشتن ۱۲% از کل دانشجویان جهان در مقام دوم بعد از آمریکا (۳۰%) قرار دارد. این بدین معناست که از هر 9 دانشجویی که خارج از کشور خود مشغول به تحصیل است، یک نفر آلمان را انتخاب می کند.

دانشگاه های آلمان همچون هایدلبرگ یا برلین طی قرون گذشته در زمره بهترین دانشگاه های دنیا بوده اند. دانشمندان آلمانی مانند آلبرت انیشتین را امروز بچه ها نیز در گوشه و کنار دنیا می شناسند. بیش از ۳۰ جایزه نوبل تاکنون به محققین آلمانی تعلق گرفته است.

آلمان برای همه کسانی که می خواهند در خارج از کشور خود تحصیل کنند جذاب است. سیستم آموزشی رایگان نیز جذابیت بیشتری به این دانشگاه ها بخشیده است. هزینه های دانشگاه های دولتی آلمان به مراتب کمتر از آنچه در آمریکا باید پرداخت شود، است. علاوه براین بورس های تحصیلی زیادی نیز وجود دارند.

هر ساله دانشجویان زیادی از سراسر دنیا برای تحصیل در دانشگاه های آلمان اقدام به اخذ پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی آلمان می نمایند. رشته های متنوع و گسترده ای در دانشگاه های این کشور ارائه می شود و هر شخصی با هر گونه علاقه ای می تواند در این دانشگاه ها رشته مورد علاقه خود را تحصیل کند.

آلمان یکی از جذاب ترین موقعیت ها برای دانشجویان بین المللی جهان می باشد و دارای دانشگاه های مختلفی با کیفیت و سطح علمی بالا می باشد. بخاطر تعداد زیاد دانشگاه ها، انتخاب صحیح دانشگاه کارآسانی نیست. به همین خاطر به شما کمک می کنیم تا بدانید چطور می توانید برای ادامه تحصیل در آلمان اقدام کنید. هفت گام اصلی برای تحصیل در آلمان وجود دارد، که در ادامه بررسی شده است.

 • گام اول تحصیل در آلمان: جستجوی دانشگاه

  کشور آلمان دارای دانشگاه های خصوصی و دولتی می باشد که شامل دانشگاه های علوم کاربردی، هنر، فیلم و موسیقی می باشد. حدود ۹۵% دانشگاه ها به صورت دولتی سرمایه گذاری شده اند و فقط ۵% آنها خصوصی هستند. اکثر دانشجویان به خاطر شرایط رایگان یا پرداخت ناچیز بابت شهریه، در دانشگاه های دولتی ثبت نام می کنند.

 • گام دوم: تشخیص رشته تحصیلی و برنامه مطالعاتی

  کشور آلمان دارای دوره ها و مدارک متعددی مانند مدرک لیسانس، فوق لیسانس، آزمون دولتی یا دکترا می باشد. مدرک کارشناسی، اولین مدرک دانشگاهی و طول دوره آن ۴-۳ سال می باشد. اکثر دوره ها به موضوع خاصی محدود نمی شوند هرچند امکان اخذ مدرک کارشناسی دوگانه نیز وجود دارد که شامل ۲ موضوع عمده یا یک موضوع عمده یا یک موضوع جزئی می باشد. اکثر مدارک کارشناسی شامل کارشناسی هنر، علوم و مهندسی می باشد.

 • گام سوم: مهارت زبان آلمانی

  به خاطر اینکه ساختار زبان دانشگاه های آلمان در بیشتر رشته ها، زبان آلمانی می باشد، بهتراست تا حدودی با زبان آلمانی آشنا شوید تا بتوانید در کلاس ها شرکت کنید. عموما زبان آلمانی برای دانشجویان واحدهای بین المللی یا خاص بکار نمی رود. افرادی که فقط علاقه مند به تحصیل ۲-۱ ترم در آلمان می باشند دیگر نیازی به فراگیری زبان آلمانی ندارند. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به اداره بین المللی دانشگاه مربوطه مراجعه کنید.

 • گام چهارم: هزینه های مرتبط

  خرج تحصیل در آلمان برای دانشجویان بین المللی شامل هزینه های مختلف می باشد. بهتر است به بررسی هزینه های زندگی و تحصیل در آلمان بپردازید. هزینه ترم توسط دانشجویان در تمامی دانشگاه های آلمان قابل پرداخت می باشد و هزینه های دوره با توجه به هزینه های اتحادیه دانشجویان و اداره دانشجویان برآورد می شود.

 • گام پنجم: درخواست پذیرش

  افراد علاقه مند به تحصیل در آلمان باید از اصول و قوانین خاصی پیروی کنند. برای اینکه بدانید در کدام دانشگاه و چگونه باید ثبت نام کنید باید به ۳ سوال زیر پاسخ دهید.

  • درکدام رشته علاقه مند به تحصیل در آلمان هستید؟
  • ازکدام دبیرستان و یا دانشگاه فارغ التحصیل شده اید؟
  • کدام مقطع تحصیلی مد نظر شماست؟
 • گام ششم: درخواست ویزا

  دانشجویان برای ورود به آلمان نیاز به ویزا دارند. دانشجویان بین المللی جویای تحصیل در آلمان به استثنا اتحادیه اورپا، منطقه اقتصادی اروپا و سوئیس، نیازمند ویزا هستند. این دانشجویان باید دارای آی دی کارت معتبر یا مدرک شناسایی معتبر برای سفر به آلمان باشند.

 • گام هفتم: جستجوی مکان و اسکان دانشجویان

  در مقایسه با دیگر کشورها، دانشجویان در کشور آلمان در هنگام ثبت نام، معمولاً از امکانات اسکان برخوردار نیستند. پس بهتر است در مورد همه چیز تحقیق کنید. وضعیت اسکان دانشجویان مخصوصا پیدا کردن مکانی با قیمت مناسب می تواند بسیار دشوار باشد. اجاره ماهیانه بزرگ ترین دغدغه دانشجویان است و حدود ۲۹۸ یورو در ماه باید هزینه کنند.

توجه داشته باشید که علارغم اینکه تحصیل یکی از روش های مهاجرت به آلمان می باشد، به صورت مستقیم نمی توان از طریق تحصیل اقامت دائم آلمان را به دست آورد. در واقع اقامت تحصیلی تنها تا زمانی معتبر است که فرد در دانشگاه مشغول به تحصیل می باشد. فارغ التحصیلان اگر تمایل دارند که اقامت خود را در آلمان ادامه دهند، باید نوع ویزای خود را تغییر دهند. متقاضیان می توانند از طریق ازدواج با اتباع آلمان، سرمایه گذاری و ثبت شرکت در این کشور و یا از طریق کار در آلمان اقامت خود را تغییر داده و پروسه اخذ اقامت دائم آلمان را آغاز کنند. معمول ترین روش برای تغییر نوع اقامت، کار در کشور آلمان می باشد. فارغ التحصیلان در آلمان با توجه به تخصصی که کسب نموده اند می توانند از فرصت های شغلی فراوانی که در آلمان وجود دارد، استفاده کرده و اقامت خود را به اقامت کاری تبدیل نمایند. خوشبختانه دولت آلمان به فارغ التحصیلان دانشگاه های آلمان این فرصت را نیز داده است که پس از پایان تحصیلات خود، به مدت 18 ماه در این کشور حضور داشته و به جستجوی کار بپردازند.

تحصیل در مقاطع مختلف آلمان

مهاجرت به آلمان 5 مهاجرت به آلمان

مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه گذاری

یکی از راه های اخذ اقامت آلمان، سرمایه گذاری در این کشور می باشد. سرمایه گذاران می توانند از طریق ثبت شرکت در آلمان و ارائه یک طرح توجیح اقتصادی قابل قبول اقامت این کشور را کسب نمایند. شرایط ثبت شرکت در آلمان به شرح زیر می باشد.

 • سرمایه گذاری مبلغ 30،000 تا 40،000 یورو
 • ارائه یک بیزنس پلن یا طرح تجاری قوی
 • ثبت شرکت و اجرای طرح تجاری
 • تولید شغل و تاثیر مثبت بر روی اقتصاد آلمان
 • تایید اتاق بازرگانی و اداره مهاجرت آلمان با طرح اقتصادی

از بین درخواست هایی که هر ساله برای ثبت شرکت و سرمایه گذاری در آلمان ارائه می شود تنها تعداد محدودی پذیرفته می شود، بنابراین توصیه می شود پیش از تصمیم گیری در خصوص سرمایه گذاری در آلمان حتما تمامی جوانب را بسنجید و شرایط کشورهای دیگر را نیز بررسی کنید.

ده دلیل عمده وجود دارد که کشور آلمان را به بهترین کشور برای اجرای ایده های کارآفرینی و سرمایه گذاری تبدیل کرده است.

 • زیرساخت های درجه یک
 • طرح های تشویقی و حمایت از کارآفرینان و سرمایه گذاران
 • شرایط مالیاتی رقابتی
 • بستر سرمایه گذاری ایمن
 • کیفیت زندگی
 • اقتصاد پیشرو
 • بازیگر جهانی
 • بهره وری بالا
 • نیروی کار بسیار عالی و متخصص
 • قدرت نوآوری
بهترین سرمایه گذاری در آلمان

مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج

از طریق ازدواج با یک شهروندی آلمانی نیز می توان اقامت این کشور را کسب نمود. در حقوق مدنی ایران وقتی زنی خارجی با مرد ایرانی ازدواج می کند به وی تابعیت ایران داده می شود، در صورتی که ازدواج مرد خارجی با زن ایرانی این آثار را ندارد. اما در قوانین آلمان تفاوتی بین ازدواج با زن یا مرد آلمانی وجود ندارد. زمانی که یک فرد خارجی با شخصی آلمانی ازدواج می کند باید بتواند اثبات نماید که ازدواج آن ها حقیقی است و تنها با هدف کسب اقامت آلمان اقدام به ازدواج صوری ننموده اند. طرفین باید شرایطی را رعایت نمایند تا فرد خارجی بتواند اقامت آلمان را کسب نماید، این شرایط به شرح زیر می باشد.

 • یکی از طرفین تابعیت و پاسپورت آلمان را داشته باشد.
 • شخص آلمانی باید توانایی حمایت مالی خود و همسرش را داشته باشد.
 • با توجه به اینکه در قوانین اروپا دو همسری پذیرفته نیست، شخص باید مدارکی دال بر مجرد بودن ارائه دهد.
 • متقاضیان باید بیش از 18 سال سن داشته باشند.
 • دانش زبان آلمانی برای تبعه خارجی مورد نیاز است.
 • طی مراحل قانونی و اثبات حقیقی بودن ازدواج.

متقاضیانی که همسر آلمانی دارند پس از گذشت سه سال از ازدواج و اقامت آن ها در آلمان می توانند برای اخذ تابعیت آلمان اقدام نمایند.

فایل تصویری موسسه ملک پور در مورد ازدواج با خارجی

video مهاجرت به آلمان
اخذ اقامت آلمان از طریق ازدواج

مهاجرت به آلمان و اخذ تابعیت از طریق تولد

پیش از بررسی شرایط مهاجرت به آلمان از طریق تولد فرزند، لازم است رویکرد کشورهای مختلف در زمینه اعطای تابعیت از طریق تولد بررسی شود. به صورت کلی کشور های دنیا در این زمینه با دو رویکرد مختلف برخورد می کنند و گاهی ترکیبی از این دو رویکرد استفاده می شود. برخی از کشورها مانند کانادا و آمریکا از اصل خاک برای اعطای تابعیت از طریق تولد پیروی می کنند. به این معنا که کودکانی که در خاک این کشورها به دنیا می آیند تابعیت آن کشور را کسب می نمایند.

از سوی دیگر اغلب کشور ها در این زمینه از اصل خون تبعیت می کنند. بر این اساس کودکی که به دنیا می آید تابعیت خود را از والدین می گیرد.

کشور آلمان نیز در این اعطای تابعیت از طریق تولد، بر اساس قانون خون عمل می کند. به این معنا که کودک متولد شده در صورتی تابعیت آلمان را کسب می نماید که حداقل یکی از والدین آن شهروند کشور آلمان باشد. البته تحت شرایط خاص دیگری نیز می توان تابعیت آلمان را کسب نمود که در زیر بیان شده است.

 • کودکانی که بعد از 1 ژانویه 2000 به دنیا آمده اند و حداقل یکی از والدین آلمانی است.
 • کودک متولد شده در آلمان، در طول 21 سال اول زندگی، به مدت حداقل 8 سال در آلمان اقامت داشته باشد.
 • حداقل 6 سال در مدارس آلمان تحصیل کرده باشد.
 • از مدارس آلمان فارغ التحصیل شده باشد.

متقاضی باید پیش از پایان 23 سالگی برای اخذ تابعیت و پاسپورت آلمان و سلب تابعیت قبلی خود اقدام کند.

فایل تصویری موسسه ملک پور در مورد قواعد تولد

video مهاجرت به آلمان
تولد در آلمان

مهاجرت به آلمان از طریق پناهندگی

 • پناهندگی نیز یکی از راه های مهاجرت به آلمانی می باشد. اما توجه داشته باشید که این روش خطرات فراوانی دارد و متاسفانه بسیاری از افراد با ارائه اطلاعات دروغ اقدام به پناهندگی می نمایند. به همین دلیل مؤسسه حقوقی ملک پور هیچ گونه خدمات و مشاوره ای در زمینه پناهندگی ارائه نمی دهد و اطلاعات ارائه شده تنها جهت آگاهی دهی از خطرات این روش و معرفی روش های جایگزین می باشد.

پناهندگان پس از ارائه درخواست پناهندگی در آلمان، چندین ماه تا چندین سال در شرایط حقوقى نامشخص و بلاتکلیفى بسر می برند تا با تقاضاى پناهندگى شان موافقت شود و این دوره انتظار در وضعیت نامعلوم و نا مشخص، مهم ترین نگرانی پناهندگان در پروسه انتظار پناهندگی در آلمان است.

یکی دیگر از مشکلات پناهجویان در دوره انتظار پناهندگی در آلمان وضعیت سخت زندگی در کمپ های پناهندگی است. زندگی در اتاقک ها با شرایط بهداشتی و رفاهی نامناسب که عمدتا با فاصله زیاد از شهرها قرار دارند روزگار سختی را برای پناهندگان فراهم می کند.

از این موارد که بگذریم، احساس غربت و دوری از خانواده از دیگر فشارهای روحی دوران پناهندگی در آلمان است. بیشترین پناهندگانی که به خاک آلمان می رسند به ترتیب از کشور های سوریه، افغانستان و عراق هستند. اما شانس پذیرش برای اخذ پناهندگی آلمان یکسان نیست، تقریبا تمامی سوری ها موفق به گرفتن پناهندگی سیاسی شده اند. در خصوص پناهندگان افغانی ۲۱ درصد و پناهندگان عراقی ۹ درصد از درخواست های پناهندگی شان رد شده است و استدلال آلمان ها بر این واقعیت استوار است که در این کشورها مناطق امن نیز وجود دارد.

به طور میانگین هشت ماه پس از ارائه تقاضای پناهندگی در آلمان، نتایج اعلام می گردد. البته با توجه به ملیت های مختلف این مدت متفاوت است و جالب است بدانید تقاضای پناهندگی کسانی که از کشورهای امن می آیند بسیار سریعتر بررسی شده و نتایج اعلام می شود. در واقع دولت آلمان با تعیین تکلیف سریع این پرونده ها، مدت زمان بیشتری برای بررسی دقیق مهاجران سوری فراهم می کند.

تمامی متقاضیان پناهندگی چندین ماهی در شهرک های مسکونی مشترک که معمولاً دور از شهرهای بزرگ است، سپری می‌کنند. زندگی در این مجموعه ها رایگان است. پناهجویان حق کار ندارند و خدمات پزشکی برایشان در نظر گرفته شده است و البته مبلغی هم برای هزینه های اولیه زندگی برایشان در نظر می گیرند.

پس از دریافت پناهندگی سیاسی این افراد از نظر فرصت کاریابی در آلمان و اشتغال و برخورداری از خدمات اجتماعی با شهروندان آلمانی حق برابر خواهند داشت. آنها می‌توانند برای کسب فرصت‌های شغلی اپلای کنند و در زمان بیکاری مثل آلمانی‌ها بیمه بیکاری دریافت خواهند کرد. در عین حال به طور کامل ازخدمات پزشکی عمومی برخوردار خواهند شد.

اما زندگی جدید آنها در آلمان هنوز کاملاً تثبیت نخواهد شد. تمام موارد پس از هر چند سال مجدداً بررسی خواهد شد و حق پناهندگی سیاسی، اگر شرایط در کشور آنها تغییر محسوسی کرده باشد ممکن است لغو شود.

افرادی که درخواست آنها مبنی بر پناهندگی در آلمان  رد شود حق درخواست تجدید نظر را دارند و اگر در مرحله فرجام نیز تقاضای آنها رد شود باید آلمان را ترک کنند.

پناهندگی در آلمان

مهاجرت به آلمان و هزینه های زندگی در آلمان

بررسی هزینه های زندگی در آلمان پیش از تصمیم گیری در خصوص مهاجرت به این کشور نیز دارای اهمیت می باشد. علارغم اینکه آلمان کشوری صنعتی است و در قلب اروپا واقع شده است، هزینه های زندگی در این کشور نسبت به کشورهای هم تراز آن، مناسب می باشد. براساس آمار ارائه شده شهر دوسلدورف، گران ترین شهر آلمان می باشد و هزینه های زندگی در آن به صورت میانگین حدود 2،580 یورو می باشد. از سوی دیگر زندگی در شهر لایپزیک، به عنوان ارزان ترین شهر آلمان، به صورت ماهیانه هزینه ای بالغ بر 1،980 یورو در بر خواهد داشت.

هزینه برخی از اقلام در کشور آلمان در جدول زیر نمایش داده شده است.

اقلام هزینه (یورو)
غذای رستوران 10
بلیط سینما 10
تردد ماهیانه 70
خدمات رفاهی ماهیانه 214

شاخص هزینه های زندگی در آلمان در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی در تصویر قابل مشاهده می باشد.

مهاجرت به آلمان 6 مهاجرت به آلمان

مهاجرت به آلمان و اخذ تابعیت آلمان

تمامی راه های مهاجرت به آلمان تا به اینجا مطرح گردید. روش های ذکر شده گاهاً به صورت مستقیم یا غیر مستقیم می تواند منجر به اخذ تابعیت آلمان شود. انتخاب روش مهاجرت ارتباط مستقیم با شرایط شخص و اعضای خانواده وی دارد و باید با تحقیق و بررسی دقیق روش مناسب خود را بیابید.

به طور کلی می توان گفت پس از 5 سال کار در کشور آلمان و پرداخت مالیات می توان اقامت دائم آلمان را کسب نمود و پس از گذشت 3 سال از اقامت دائم نیز می توان تابعیت آلمان را کسب نمود.

مهاجرت به آلمان و سخن پایانی

مهاجرت به آلمان از طریق 6 روش اصلی قابل انجام است، که در این نوشتار به تفصیل در رابطه با آن ها صحبت شد. از بین روش های ذکر شده تنها روش پناهندگی در آلمان است که به هیچ عنوان توصیه نمی شود و اقدام از طریق روش های دیگر را می توان به جای آن برگزید. انتخاب روش مهاجرت به آلمان، باید بر اساس شرایط هر شخص صورت پذیرد و در این مسیر مشورت جستن از کارشناسان امر می تواند دقت عمل را بالا برد. امید است این نوشتار پاسخ گوی سوالات شما عزیزان بوده باشد. شما همراهان همیشگی می توانید از طریق تماس با کارشناسان مؤسسه حقوقی ملک پور، همکار مؤسسه MIE اتریش نیز سوالات خود را مطرح نموده و به صورت رایگان مشاوره دریافت کنید. پرسش های شما در بخش دیدگاه ها نیز به صورت منظم توسط کارشناسان پاسخ داده خواهد شد.

Rating: 5