پناهندگی یونان و بررسی شرایط آن

پناهندگی در یونان، اخذ اقامت یونان از طریق پناهندگی و مهاجرت به یونان از راه پناهندگی در این مقاله مورد بررسی و تحلیل علمی قرار خواهد گرفت. آیا امکان مهاجرت به یونان از طریق پناهندگی وجود دارد؟ آیا پناهندگی در یونان منجر به دریافت پاسپورت می شود؟ پناهنده و پناهجو چه کسانی هستند و از چه حقوقی بهره مند می شوند؟ پناهندگی در یونان دارای قوانین تخصصی و سختگیرانه بوده و مراحل پذیرش آن از ریسک بالایی برخوردار است. هرچند موسسه حقوقی ملک پور در زمینه پناهندگی هیچگونه خدماتی ارائه نمی نماید، لیکن با در نظر گرفتن این امر که پناهندگی در یونان یکی از طرق دریافت اقامت کشور یونان بوده و به همین واسطه سوالات بسیاری برای مخاطبین محترم ایجاد گردیده است، بر آن شدیم تا مقاله پناهندگی در یونان را به زبان ساده و روان صرفا جهت آگاهی و پاسخگویی به سوالات ایجاد شده همراهان همیشگی مان به نگارش در آوریم. درصورت نیاز به اطلاعات بیشتر در این خصوص ، با کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور، همکار موسسه MIE اتریش تماس حاصل فرموده و از مشاوره رایگان تلفنی بهره مند گردید.

پناهندگس در یونان شرایط پناهندگی در یونان

شما می توانید شرایط خود و اطلاعات تماس را از طریق فرم ارزیابی وارد کرده تا مشاوران ما شرایط شما را بررسی کرده و در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.

شرایط عمومی پناهندگی در یونان

کشور یونان در جنوب شرق قاره اروپا و در نقطه تلاقی سه قاره آسیا، اروپا و افریقا واقع شده است. این کشور عضو اتحادیه اروپا بوده و طبق آخرین آمار در سال 2017، جمعیتی بالغ بر 11 میلیون نفر دارد. شهر آتن پایتخت و بزرگترین شهر این کشور می باشد. این کشور دارنده ضعیف ترین اقتصاد در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا است. نظام سیاسی حاکم بر یونان جمهوری پارلمانی بوده و پاسپورت این کشور در رده 17 جهان جای گرفته است. یکی از طرق مرسوم قدیمی برای مهاجرت که افراد آن را بسیار ساده می پندارند، پناهندگی در یونان می باشد. پناهندگی یکی از خطرناک ترین طرق مهاجرت بوده و هرساله شاهد آسیب دیدگی و یا مرگ افراد زیادی حین تلاش های غیر قانونی برای دستیابی به پناهندگی در یونان می باشیم.
کشور یونان به دلیل موقعیت جغرافیایی خاصی که دارد از سال 2015 به علت بالا رفتن تنش ها در منطقه خاورمیانه، شاهد هجوم پناهجویان بسیاری بوده و دروازه ورود به اروپا نام گرفته است و تاکنون افراد بسیاری برای پناهندگی در یونان و سپس راهیابی به اروپا در حال تلاش هستند. لیکن با توجه به این امر که اخذ اقامت از طریق پناهندگی در یونان دارای مراحل بسیار سخت و خطرناکی می باشد توصیه می گردد، اگر قصد مهاجرت و یا دریافت اقامت کشور یونان را دارید از روش های جایگزین پناهندگی در یونان که در نیمه پایانی این مقاله شرح داده شده است بهره مند گردید.

شرایط عمومی یونان 1 شرایط پناهندگی در یونان

فایل تصویری موسسه ملک پور در باب پناهندگی

video شرایط پناهندگی در یونان

فایل صوتی موسسه ملک پور در باب پناهندگی

audio شرایط پناهندگی در یونان

پناهندگی در یونان و کنوانسیون ژنو

تاریخچه مبحث پناهندگی در یونان را می توان در رخدادهای پس از جنگ جهانی دوم جستجو کرد. زمانی که ارزش صلح بر همگان آشکار شد، سازمان ملل متحد برای اعطاء حق زندگی در پناه صلح دست به وضع قوانینی زد که شروع آن را باید کنوانسیون 1951 ژنو در خصوص پناهندگی و یا حفاظت بین المللی دانست. پروتکل الحاقی این کنوانسیون در سال 1967 تصویب گردید و تعریف پناهندگی را مطابق با نیاز جامعه گسترش داد. از نظر این پروتکل پناهنده شخصی است که به دلیل عقاید سیاسی، دین، نژاد، ملیت و یا عضویت در گروه های اجتماعی خاص، بیم آن می رود که مورد اذیت، شکنجه و یا مجازات های خلاف قوانین حقوق بشری قرار گیرد. از این رو اعطاء پناهندگی به افراد واجد شرایط صرفاً یک اقدام بشر دوستانه نیست، بلکه تکلیف دولت های ملحق شده به این کنوانسیون می باشد.
تاکنون 145 کشور به این کنوانسیون ملحق شده اند، که یونان نیز جزء آنان می باشد. به همین ترتیب قواعد و مقررات پناهندگی در یونان به مرور زمان ایجاد گردید. مطابق قوانین پناهندگی، کشورها ملزم به بررسی شرایط افراد بوده و در صورتی که محرز گردد شخص درخواست دهنده در معرض خطر قرار دارد باید کشور صالح طبق قانون دوبلین (قراردادی میان کشورهای اروپایی می باشد و مقرر نموده کشور صالح به رسیدگی پرونده پناهجو، آن کشوری است که اولین ورود پناهجو به اروپا در خاک او ثبت شده است) فرد را پذیرفته و به او اقامت اعطاء نماید. به موجب کنوانسیون ژنو پس از دریافت پناهندگی در یونان دولت حق سلب این حق را نداشته و باید از قاعده عدم استرداد پناهنده به کشور خود پیروی نماید. هرچند این قاعده استثنائاتی نیز دارد، مانند زمانی که شخص پناهنده در کشور پذیرنده مرتکب جرم های غیر قابل چشم پوشی شود.
شخصی که درخواست پناهندگی خود را تقدیم کشور متبوع نموده است تا زمان تایید پذیرش پناهندگی، پناهجو خطاب می گردد. مجازات های منظور این کنوانسیون در جهت تشویق افراد به ارتکاب جنایت نیست، بلکه فقط مجازات هایی را شامل می گردد که با جرم انجام شده مطابقت نداشته و خلاف مقررات حقوق بشر باشد. مانند مجازات های اعدام، قتل، شکنجه های جسمی و روحی، شکنجه های جنسی و… . مطابق مقررات عمومی پناهندگی در یونان، دو دسته افراد قطعاً درخواست پناهندگی آنها رد خواهد شد: دسته اول افرادی هستند که مرتکب جنایات جنگی و نسل کشی شده اند و دسته دوم افرادی که به داشتن شرایط پناهندگی تظاهر نمایند.

پناهندگی

خطرات پناهندگی در یونان

پناهندگی در یونان با توجه به مطالب پیش گفته امری بسیار خطرناک و با ریسک بالا است و توصیه می گردد افرادی که قصد دریافت اقامت کشور یونان از طریق پناهندگی در یونان را دارند، از روش های دیگر برای مهاجرت بهره مند گردند. هرچند مطابق کنوانسیون ژنو در صورتی که درخواست پناهندگی شخص مورد تایید قرار گیرد، پناهنده از حقوق شهروندی که برای او در نظر گرفته شده است مانند عدم استرداد پناهنده به کشور خود، جابجایی و مسافرت به استناد سند مسافرتی که برای او صادر می گردد، حق کار، حق تحصیل، حقوق درمانی و… بهره مند می گردد. مقاله پناهندگی در یونان توسط متخصصین مجرب موسسه حقوقی ملک پور همکار موسسه MIE اتریش تهیه و تالیف شده است، هرگونه کپی برداری از متن کامل یا جزئی این مقاله بدون ذکر منبع شرعاً حرام و غیرقانونی می باشد و در صورت مشاهده، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت. اما روند پذیرش فرد بسیار پیچیده می باشد، به طور کلی به دو روش افراد قادر به تقدیم درخواست پناهندگی در یونان می باشند.
روش اول به این نحو است که فرد به کشور یونان سفر کرده و در آنجا درخواست پناهندگی خود را تقدیم دولت یونان و دفاتر پذیرنده می نماید که با توجه به شرایط شخص پناهجو، تقریبا سفر قانونی به کشور یونان برای او محال می باشد و مجبور است از راه های غیرقانونی به کشور یونان سفر کرده تا بتواند درخواست خود را تقدیم کند. که این امر موجب گردیده شاهد باشیم سالانه هزاران نفر در دریا غرق یا در مرزها کشته شوند. در صورتی که پناهجو بتواند از راه های غیر قانونی به خاک یونان وارد شود، حداکثر تا 18 ماه را به علت سفر غیر قانونی تا زمان پذیرش قطعی پناهندگی در یونان باید در بازداشت قرار گیرد که مطابق گزارشات اتحادیه اروپا کشور یونان از بازداشتگاه های متناسب با شرایط قانونی برخوردار نبوده و با توجه به حجم بالای ورود پناهجویان به کشور یونان، فشارهای اتحادیه اروپا و سازمان ملل کار ساز نیست و طی این مراحل خود برابر با شکنجه های بسیار روحی و جسمی می باشد.
روش دوم با توجه به مقررات اخیر، تقدیم درخواست پناهندگی در کشور ترکیه است. به موجب قرارداد و بیانیه مشترک اتحادیه اروپا و کشور ترکیه، این کشور با دریافت بودجه مصوب میزبان پناهجویان بوده و اقدام به پذیرش مهاجران می نماید و امور اسکان موقت آنها تا زمان رسیدگی به پرونده پناهندگی در یونان بر عهده کشور ترکیه قرار گرفته است.

مراحل پناهندگی در یونان

مطابق قوانین و مقررات پناهندگی در یونان و در راستای تسریع رسیدگی به پرونده پناهجویان 12 مرکز پناهندگی و 11 واحد بررسی شرایط افراد در یونان تاسیس شده است که بعضی از آنها در مرزهای کشور یونان اقدام به دریافت مدارک از افراد می نمایند. به طور کلی مراحل اخذ اقامت از طریق پناهندگی در یونان به شرح ذیل است:

 • پیش ثبت نام
 • ثبت نام حضوری و ارائه مدارک
 • ثبت اثر انگشت الکترونیکی در دفاتر مخصوص
 • مصاحبه حضوری
 • معاینات پزشکی
 • بررسی مدارک

پس از بررسی مدارک اگر دفاتر رسیدگی کننده اگر فرد را واجد شرایط پناهندگی در یونان تشخیص دهند، به او اقامت یک ساله اعطاء می شود که در صورت عدم ارتکاب جرم و رعایت قوانین کشور یونان این اقامت به طور خودکار تا سه سال تمدید می گردد. پناهنده می تواند پس از گذشت سه سال، درخواست اقامت دائم از طریق پناهندگی در یونان را تقدیم دولت نماید. تا زمانی که پرونده فرد تایید نشده است فرد از حقوق و تکالفی به شرح ذیل بهره مند خواهد بود:

 • حقوق شهروندی
  • عدم اخراج پناهجو از کشور تا زمان بررسی کامل پرونده
  • تردد در سطح کشور، جز مکان هایی که به موجب قانون منع گردیده است
  • در صورت بی خانمان بودن، فرد حق سکونت در مراکز پذیرش را خواهد داشت
  • حق کار
  • امور درمانی و بیمه رایگان
  • حق مطالعه و تحصیل رایگان
  • در صورتی که پناهجو معلولیت بالاتر از 67% داشته باشد، حق دریافت کمک هزینه زندگی را خواهد داشت
 • تکالیف
  • تا زمانی که فرد، مورد پذیرش قرار نگرفته است، حق الحاق خانواده خود را ندارد و نمی تواند آن ها را به یونان بیاورد
  • فرد قبل از پذیرش حق خروج از یونان و سفر به کشورهای اتحادیه اروپا را نخواهد داشت
  • نهایت همکاری را با مامورین مراکز پذیرش پناهندگی به عمل آورد
  • در صورت تغییر اطلاعات تماس و یا آدرس آن را سریعاً به مرکز مورد نظر اطلاع دهد

اما در صورتی که پناهجو واجد شرایط دریافت پناهندگی در یونان تشخیص داده نشود، حق خواهد داشت نزد دفتر تجدیدنظر اعتراض کند تا پرونده او مورد رسیدگی مجدد قرار گیرد و در صورتی که درخواست تجدیدنظر نیز مورد قبول واقع نگردد، پناهجو به کشور خود بازگردانده خواهد شد. کلیه روند رسیدگی به پرونده افراد مطابق قوانین پناهندگی در یونان شش ماه به طول خواهد انجامید و از نظر قانونی مراکز پذیرش پناهندگان حق دارند این مدت را برای شرایط خاص مانند درخواست افراد زیادی از اتباع یک کشور برای سه ماه دیگر تمدید کنند، لیکن این امر در عمل رعایت نمی گردد و طبق گزارشات ارائه شده از نهادهای نظارتی اتحادیه اروپا و سازمان ملل برای پرونده شخصی که در 31 دسامبر 2018 درخواست پناهندگی در یونان خود را تقدیم نموده است، در نوامبر 2023 وقت مصاحبه در نظر گرفته شده و این یعنی فرد باید چندین سال از عمر خود را در شرایطی نامساعد به انتظار پذیرش درخواست پناهندگی سپری نماید. در صورتی که می تواند به طرق قانونی و آسان تر دیگر که جایگزین پناهندگی در یونان می باشد اقدام به مهاجرت نماید.

کیس های پناهندگی در یونان

پناهندگی در یونان ممکن است درکیس ها و پرونده های مختلفی مطرح گردد که افراد با توجه به شرایط می توانند در صورت بیم آزار، شکنجه و… در خواست پناهندگی خود را تقدیم نمایند:

 • پناهندگی براساس نژاد

  در این کیس افرادی با نژاد مختلف در کشوری اقامت دارند که مورد تعرض از سوی دولت و حتی مردم قرار می گیرند، به طور مثال در کشوری که همه افراد سفید پوست هستند تعداد کمی سرخ پوست اقامت دارند، در این صورت با توجه به هجمه های جسمی و روحی وارده، آنها می توانند برای پناهندگی در یونان اقدام نمایند.

 • پناهندگی براساس دین

  بعضاً در کشورهای مختلف مشاهده می گردد که افراد با دین خاص مورد شکنجه و حتی نسل کشی و جنایات عظیم قرار می گیرند، مانند مسلمانان میانمار که در اینصورت می توانند اقدام به پناهندگی در یونان نمایند.

 • پناهندگی براساس عضویت در یک گروه اجتماعی خاص

  به طور مثال افراد با گرایشات جنسی مختلف وجود دارند که بعضاً در کشورهای مختلف نه تنها از سوی دولت بلکه از سوی مردم عادی جامعه مورد آزار و اذیت و شکنجه روحی قرار می گیرند و اگر فردی در این حالت قرار داشته باشد، قادر خواهد بود اعطاء اقامت از طریق پناهندگی در یونان را درخواست نماید.

 • پناهندگی براساس عقاید سیاسی

  در این کیس فرد با توجه به گرایش سیاسی که دارد، بیم آن می رود تا از سوی دولت کشور خود، مورد تعرض قرار گیرد که در این صورت می تواند اقدام به درخواست پناهندگی در یونان نماید.

 • پناهندگی به دلیل جنگ

  در این حالت افراد جنگ زده مانند اتباع کشور سوریه جهت حفظ جان خود می توانند برای پناهندگی در یونان اقدام نمایند.

انواع کیس های پناهندگی

روش های جایگزین پناهندگی در یونان

همانطور که بیان گردید، پناهندگی در یونان مسیری پر مشقت و خطرناک است. در همین راستا توصیه می گردد که از روش های جایگرین پناهندگی در یونان که بسیار آسان تر و امن تر هستند بهره مند گردید.

در اینجا لازم می دانیم تا خاطر نشان کنیم که موسسه حقوقی ملک پور، همکار MIE اتریش هیچگونه خدماتی در رابطه با پناهندگی ارائه نمی دهد و این مقاله صرفاً جهت بالا بردن اطلاعات عمومی شما تهیه شده است.

 • روش جایگزین کار در یونان

  یکی از روش های قانونی، که می توان از آن به جای پناهندگی در یونان بهره برد، اقدام به دریافت اقامت کشور یونان از طریق ویزای کاری می باشد. کشور یونان همانطور که بیان شد، دارای ضعیف ترین اقتصاد اتحادیه اروپا است و نرخ بیکاری بالای 24 درصد دارد. در صورتی که فرد قصد دریافت اقامت از طریق کار در یونان را دارد، باید از سوی مراکز یا شرکت های یونانی پیشنهاد کاری داشته باشد تا از طریق انعقاد قرارداد کاری موفق به اخذ اقامت یونان گردد.

 • روش جایگزین تحصیل در یونان

  تحصیل در یونان روش دیگری برای جایگزین نمودن با پناهندگی در یونان است. دانشگاه های کشور یونان از سطح علمی متوسطی برخوردار هستند و اکثر مدارس و دانشگاه های این کشور، دولتی و با زبان یونانی است. نظام آموزشی کشور یونان از یک دوره 12 ساله ابتدایی و سه دوره آموزش عالی که معادل کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری است تشکیل می گردد. مقطع کارشناسی در این کشور اکثراً چهار ساله است و در بعضی رشته ها مانند مهندسی و یا دامپزشکی پنج ساله می باشد. دوره کارشناسی ارشد در این کشور حداقل چهار ترم یعنی دوسال می باشد و افراد در دوره دکتری، ملزم به نگارش رساله و دفاع از آن می باشند.

 • روش جایگزین سرمایه گذاری در یونان

  می توان گفت بهترین روش جایگزین پناهندگی در یونان اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در این کشور است. افراد می توانند با خرید ملک با حداقل ارزش 250 هزار یورو در خاک یونان اقدام به اخذ اقامت این کشور برای خود، همسر، فرزندان، والدین خود و والدین همسرشان نمایند. ضمن اینکه کشور یونان دارای شرط حضور نبوده و فرد این اختیار را خواهد داشت تا ملک خریداری شده را اجاره دهد و یا خود در آن زندگی کند. در این حالت فرد اقامت یک ساله اخذ خواهد نمود، که به مدت پنج سال، هر سال تمدید خواهد شد مگر شخص مرتکب جرم در خاک یونان گردد. پس از گذشت پنج سال فرد می تواند اقدام به دریافت اقامت دائم نماید.

 • روش جایگزین تولد و اخذ تابعیت یونان

  روش دیگری که می توان جایگزین پناهندگی در یونان دانست، اخذ تابعیت از طریق تولد در کشور یونان می باشد. این کشور سیستم اصلی انتقال تابعیت خود را  سیستم خون قرار داده است و در صورتی که یکی از والدین تابعیت یونانی داشته باشند، فرزند نیز تابعیت یونانی خواهد داشت. البته کشور یونان در شرایط خاصی سیستم خاک را نیز موثر دانسته است. بطور مثال در صورتی که مادر تمام طول بارداری خود را در یونان بوده و یا پدر اقامت دائم یونان را داشته باشد و سپس فرزند در یونان متولد شود، فرزند متولد شده تابعیت یونانی را کسب خواهد کرد.

 • روش جایگزین ازدواج در یونان

  ازدواج در یونان با مانع قانونی رو برو نیست اما اگر شخصی غیر یونانی قصد ازدواج با یک تبعه یونان را داشته باشد، باید با مراجعه به سازمان مذهبی و شهرداری کشور یونان ضمن ارائه گواهی تجرد خود اقدام به اخذ گواهی بلامانع بودن ازدواج (CNI) نماید. در کشور یونان دو نوع ازدواج وجود دارد، یکی ازدواج مذهبی که توسط کلیسا انجام می شود و دیگری ازدواج مدنی که مطابق قانون انجام می پذیرد. فرد غیریونانی پس از ازدواج با طی مراحل قانونی می تواند اقامت یونان را اخذ نماید.

71797b8b793c0f864b29aff06b48a655 شرایط پناهندگی در یونان

راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت
سخن پایانی

پناهندگی در یونان، قوانین و شرایط تخصصی آن در این مقاله مورد بررسی دقیق و تحلیل علمی قرار گرفت. همانطور که بیان شد با توجه به شرایط منطقه خاورمیانه، حجم متقاضیان پناهندگی در یونان بسیار افزوده شده است. که در همین راستا متخصصین مجرب موسسه حقوقی ملک پور تصمیم بر نگارش این مقاله گرفتند. لیکن در راستای تاکید قبلی باید بیان نمود موسسه حقوقی ملک پور در خصوص پناهندگی در یونان هیچگونه خدماتی ارائه نمی نماید و این مقاله صرفاً جهت آگاهی و استحضار مخاطبان محترم تالیف و ارائه شده است. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در زمینه روش های جایگزین پناهندگی در یونان شما می توانید با کارشناسان و مشاوران حقوق بین الملل، موسسه حقوقی ملک پور همکار موسسه MIE اتریش تماس حاصل فرموده و از مشاوره رایگان تلفنی بهره مند گردید. همچنین قادر خواهید بود در بخش پایانی مقاله و قسمت ثبت پرسش، نظرات و پرسش های خود را در خصوص پناهندگی در یونان بیان نموده و پاسخ خود را در کوتاه ترین زمان ممکن دریافت نمایید.