, ,

شرایط اخذ ویزای کار عمان

شرایط اخذ ویزای کار عمان

 

شرایط اخذ ویزای کار عمان  و مهاجرت به عمان و کار در عمان یکی از موضوعاتیست که روزانه بسیاری از تماس های با دفاتر موسسه را شامل میگردد ، جهت آشنایی با شرایط اخذ ویزای کار عمان  می توانید این مقاله را مطالعه بفرمایید. این مقاله توسط کارشناسان و متخصصین مؤسسه حقوقی ملکپور با همکاری مؤسسه MIE  اتریش نگارش شده و تمامی مراحل و شرایط اخذ ویزای کار عمان  را بیان می کند. به دلیل سؤالات زیادی که در باب ویزای کار عمان مطرح می شود این مقاله نگارش گردیده و شما می توانید تمامی اطلاعات حقوقی در باب این موضوع را مطالعه بفرمایید.

جهت اخذ ویزای کار عمان می بایست دعوتنامه ای از کارفرمای محلی عمان اشته باشید که مسئولیت شرایط مندرج در دعوتنامه را بپذیرد. مجوز استخدام باید از وزارت کار در عمان صادر شود و تأییدیه اداره پلیس سلطنتی را داشته باشد. و همچنین متقاضی کار شرایط زیر را داشته باشد:

_سن متقاضی کمتر از 21 سال و بیشتر از 60 سال نباشد.

_شخص باید همان شرایط مندرج در دعوتنامه کاری را داشته باشد.

 

مدارک مورد نیاز درخواست ویزای کار عمان:

مدارک زیر می بایست به زبان عربی (برای ملل عرب) و یا به زبان انگلیسی (برای ملل غیر عرب) ارائه شود

_دو قطعه عکس 6*4

_کپی پاسپورت متقاضی با اعتبار بیشتر از 6 ماه

_مجوز کار که از توسط وزارت کار صادر شده

_گواهی پزشک برای شهروندان کشورهای هند، فیلیپین، پاکستان، اندونزی، بنگلادش، مصر، سریلانکا، سودان، سوریه و اتیوپی که توسط وزارت بهداشت صادر شده

_مدارک تخصصی متقاضی

 

صدور کارت اقامت

کارمند باید کارت اقامت را برای اقامت قانونی در طول مدت  استخدام اخذ نماید. این اقدام زمانی انجام می شود که کارمند ویزا را دریافت نموده و در عمان حضور دارد. کارمند می بایست ظرف 30 روز پس از ورود به عمان کارت اقامت را از اداره مدنی پلیس سلطنتی عمان کسب نماید. همچنین می بایست آزمایش خون را در یک مرکز پزشکی انجام دهند و اثر انگشت خود را ثبت نماید. این کارت اقامت تا 2 سال معتبر است. مدارک زیر برای اخذ کارت اقامت مورد نیاز است:

دو قطعه عکس پاسپورتی

گذرنامه

کپی پاسپورت

هزینه: 10 OMR برای آزمایش پزشکی

 

خاتمه اقامت

در هر شرایطی که مستلزم تغییر شغل باشد و یا قرارداد کار به طور موقت خاتمه یابد و یا منقضی شود متقاضی می بایست حداقل 2 سال از عمان خارج شود مگر اینکه گواهی NOC را دریافت نماید که در این سند کارفرما و دولت هر دو اعلام می کنند هیچ مشکلی با حضور کارمند ندارند. البته این فرایند طولانیست و اغلب NOC صادر نمی شود.

عوامل کلیدی که برای کار در عمان باید در نظر بگیرید

عمان سیاست های انعطاف پذیری برای استخدام نیروی کار خارجی دارد. بسیاری از قوانین استخدام در عمان محدودیتهای سنگینی برای اتباع خارجی اعمال می کند که هدف این قوانین اولویت دادن به کارمندان عمانی است. کارفرمایان باید از این محودیتها در هنگام استخدام اطلاع داشته باشند. بخش خصوصی توسط چند قانون از جمله قانون اساسی، قانون کار و قانون امور اجتماعی کنترل می شود.

قرارداد کار

قرارداد استخدام باید به زبان عربی نوشته شود و یا به زبان عربی ترجمه شود. قرارداد کاری باید شامل موارد زیر باشد:

_نام کارفرما و آدرس محل کار

_نام کارمند، تاریخ تولد، مدرک تحصیلی، ملیت، شغل و محل اقامت

_نوع کار

_مدت قرارداد

_حقوق پایه و مزایا

الزام قانونی یک قرارداد معتبر احترام به دین اسلام، قوانین و آداب و رسوم کشور عمان است.

 

انواع قرارداد استخدام

1.قرارداد ثابت

قرارداد ثابت از نظر قانونی برای مدت مشخصی معتبر است و برای پروژه های مشخص که نیاز به زمان خاصی برای تکمیل دارند مناسب تر است. قرارداد ثابت به طور خودکار در پایان تاریخ اعتبار خاتمه می یابد هر چند ممکن است با توافق طرفین تمدید شود.

2.قرارداد نامحدود

قرارداد نامحدود برای مدت زمان نامحدود معتبر است و تا زمانی که دو طرف به تعهدات خود عمل کنند ادامه دارد. هیچ تاریخ انقضایی برای قرارداد نامحدود وجود ندارد و درصورتی کارفرما قادر به فسخ آن است که دلیل منطقی و منصفانه ارائه دهد.

 

ساعات قانونی کار

طبق قانون کار حداکثر 9 ساعت کار در روز در 5 روز کاری هفته اعمال می شود. در طول ماه رمضان 36 ساعت کار در هفته مجاز است. حداقل یک ساعت استراحت در روز انجام می شود. ترک کار بیش از 10 هفته در سال مجاز نیست. کارمند می تواند در شرایطی مثل ازدواج، مرگ خانواده و یا بیماری درخواست مرخصی دهد.

 

خاتمه کار

خاتمه قرارداد ثابت پیش از تاریخ انقضا تا زمانی که پروژه تکمیل نشده مجاز نیست به جز موارد نقض شدید مندرج در ماده 40 و 41 قانون کار.

حقوق بازنشستگی

سیستم تأمین اجتماعی در عمان تمام شهروندان عمانی بین 15 تا 59 ساله را که قرارداد دائم شغلی دارند را تحت پوشش قرار می دهد. کارگرانی که از شورای همکاری خلیج فارس (GCC) آمده اند نیز تحت پوشش این طرح هستند. 6.5 درصد از حقوق پایه کارمند بابت تأمین اجتماعی کسر می شود. زنان در 55 سالگی و مردان در 60 سالگی می توانند تقاضای بازنشستگی نمایند. البته طرح بازنشستگی دولتی برای کارکنان خارجی اعمال نمی شود.

اقامت عمان از طریق ویزای کار

با توجه به قانون اقامتی کشور عمان کارگران خارجی اجازه اقامت بلند مدت در عمان نخواهند داشت و تابعیت کشور عمان به خارجیان اعطا نمی شود لذا ویزای کار عمان راهی برای مهاجرت به این کشور و اخذ تابعیت این کشور نیست. با توجه به این قوانین شرایط اخذ ویزای کار عمان  برای کارگران خارجی کمی دشوار است و امکان اخذ ویزای کار بدون پیشنهاد کار وجود ندارد. کارشناسان مؤسسه حقوقی ملکپور جهت اخذ ویزای کار و مهاجرت کاری به شما کمک می کنند. جهت راهنمایی و مشاوره می توانید با کارشناسان ما در دفتر مرکزی ما در وین و یا دفاتر همکار ما در ایران  تماس بگیرید.

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (۱۸ نظرات, میانگین: ۴.۵۰ از طریق ۵)
Loading...
0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.