زندگی در آلمان

 • زندگی در آلمان و مقدمه ای بر آن
 • زندگی در آلمان و شرایط عمومی
 • زندگی در آلمان و هزینه ها
 • زندگی در آلمان و شرایط عمومی اخذ اقامت
 • زندگی در آلمان و مشکلات و نقاط منفی
 • زندگی در آلمان و نقاط مثبت
 • زندگی در آلمان و شهر های مهم
 • زندگی در آلمان و سطح رضایت مردم
 • زندگی در آلمان و توصیه های مهم
 • زندگی در آلمان و نتیجه گیری
زندگی در آلمان زندگی در آلمان

شما می توانید شرایط خود و اطلاعات تماس را از طریق فرم ارزیابی وارد کرده تا مشاوران ما شرایط شما را بررسی کرده و در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.

زندگی در آلمان و مقدمه ای بر آن

زندگی در آلمان از جنبه های مختلف و نکات مهم آن در این مقاله مورد بررسی و تحلیل علمی قرار می گیرد. تمامی نکات مهم و اصلی درباره زندگی در آلمان در این مقاله توضیح داده می شود.  ما در این مقاله سعی نموده ایم بطور علمی شرایط کشور آلمان و هزینه های زندگی در این کشور را مورد بررسی قرار دهیم و تمامی پرسش های اولیه و بلکه تخصصی شما دراین خصوص را پاسخ دهیم. تا شما عزیزان با شرایط عمومی زندگی در آلمان اشنا شوید و برای مهاجرت  به آلمان بهترین تصمیم را گرفته و بدرستی قدم بردارید. موسسه حقوقی ملکپور همکار موسسه مشاور MIE مفتخر است شما را در امر مهاجرت و اخذ اقامت کشورها از جمله کشور آلمان راهنمایی نماید .

زندگی در آلمان و شرایط عمومی

زندگی در آلمان و شرایط عمومی آن از جمله شرایط جغرافیایی، جمعیت، خصوصیات مردمی و موقعیت استراتژیکی این کشور  مواردی هستند که قبل از مهاجرت برای خیلی از افراد مورد توجه قرار میگیرد.

آلمان با مساحتی حدود 357.121 کیلومتر مربع و با جمعیتی حدود 81 میلیون نفر در قاره اروپا واقع شده است و همسایگان آن از شمال دانمارک، از جنوب سویس و اتریش، از شرق لهستان و جمهوری چک و در غرب فرانسه می باشد. کشور آلمان به دلیل اینکه در وسط اروپا قرار گرفته است شرایط عمومی بهتر و مناسبتر و ارزانتری نسبت به سایر نقاط جهان دارد.

 آلمان کشوری امن محسوب می شود. مردم آلمان بسیار قانون مدار و مقرراتی و مبادی آداب هستند. مردم آلمان توجه زیادی به مرتب و منظم بودن پوشاک در عین سادگی دارند. نزاکت و حسن رفتار و مبادی آداب بودن برای آلمانی ها بسیار حائز اهمیت است و این ها از جمله مواردی است که زندگی در آلمان را جذاب می نماید.

مثالی در کشور آلمان همواره معروف است که می گویند ” مشتری پادشاه ” است و این ضرب المثل دلالت بر مشتری محوری و تکریم ارباب رجوع توسط آلمانی ها در کشور آلمان دارد .کسب و کار در آلمان در روز یکشنبه تعطیل است.

وقتی فروشگاهی در آخرین ساعات کاری روز شنبه بسته شود تا صبح و آغاز کار روز دوشنبه باز نمی شود در نظر گرفتن این موضوع بسیار مهم است زیرا اکر اطلاع کافی از آن نداشته باشید ممکن است در یک روز یکشنبه بدون نان بمانید چرا که باید ما یحتاج یکشنبه را در روز شنبه تهیه کنید.

زندگی در آلمان و هزینه ها

زندگی در آلمان و هزینه های آن یکی از مهم ترین مواردی است که باید به آن پرداخت. با فرض ثابت بودن سبد مصرفي خانوار و در نظر گرفتن احتمال جانشيني کالاها از سوي مصرف کننده، شاخص قيمت مصرف کننده ( CPI ) هزينه ي زندگي را از يک سال به سال ديگر بيش از مقدار واقعي آن اندازه گيري مي کند. در جدول ذیل شاخص هزینه های زندگی معمولی برای یک خانواده 4 نفره نمایش داده شده است . مثلا شاخص هزینه های زندگی دوسلدوف بسیار بالاتر ازشاخص هزینه های زندگی در لایپزیگ می باشد.

رتبه بندی شهر هزینه زندگی شاخص
1 دوسلدورف 85.64
2 فرانکفورت 84.17
3 هامبورگ 81.65
4 مونیخ 80.21
5 هایدلبرگ 76.42
6 اشتوتگارت 74.47
7 برلین 72.5
8 کارلسروهه 72.50
9 بون 72.00
10 کلن 71.51
11 نورمبرگ 70.95
12 آخن 69.61
13 درسدن 67.98
14 برمن 67.00
15 لایپزیگ 66.60

در ادامه توجه شما را به انواع هزینه های مایحتیاج زندگی در آلمان جلب می نماییم:

قیمت سوپر مارکت
0.78 شیر (یک لیتر )
1.14 نان سفید (500 گرم )
1.79 برنج سفید (یک کیلو )
1.70 تخم مرغ (12 تایی)
7.42 پنیر محلی (یک کیلو)
6.63 سینه مرغ (یک کیلو)
0.99 کاهو (یک سر)
قیمت سوپر مارکت(یک کیلوگرم)
2.05 سیب
1.62 موز
2.31 پرتغال
2.72 گوجه فرنگی
1.04 سیب زمینی
0.85 پیاز
11.60 گوشت گوساله
قیمت € سوپر مارکت
0.32 آب معدنی 1.5 لیتری
6.00 سیگار مارلبرو
4.00 شراب یک لیتری
0.69 آبجو داخلی نیم لیتری
1.24 آبجو وارداتی 0.33 لیتری
2.13 کوکا کولا 0.33 لیتری
2.64 کاپوچینو
قیمت رستوران در آلمان
10.00 رستوران ارزان قیمت
45.00 دو نفره رستوران متوسط
7.00 مک دونالد
6.50 برگرکینگ
قیمت حمل و نقل
2.70 بلیط یک طرفه مترو
70.00 بلیط ماهانه
3.50 تاکسی تریپی
30.00 تاکسی ساعتی
2.00 تاکسی کیلومتری
1.33 بنزین لیتری
قیمت € خرید و اجاره مسکن
675.30 اجاره آپارتمان یک خوابه مرکز شهر
503.43 اجاره آپارتمان یک خوابه خارج از مرکز شهر
1323.20 اجاره آپارتمان 3 خوابه در مرکز شهر
959.664 اجاره آپارتمان 3خوابه خارج مرکز شهر
4349.49 خرید آپارتمان مرکز شهر هر متر مربع
2942.93 خرید هر متر مربع آپارتمان خارج مرکز شهر
قیمت موارد مختلف
0.09 تعرفه تلفن همراه هر دقیقه
27.90 اینتر نت 60 مگ در ثانیه نا محدود
214.10 برق،حرارتی،برودتی،آب و زباله
28.01 باشگاه بدنسازی بزرگسالان ماهنه
3.00 سینما برای هر نفر
77.16 مهد کودک ماهانه
2182.37 میانگین حقوق ماهانه با مالیات

زندگی در آلمان و شرایط اخذ اقامت

زندگی در آلمان از طریق اخذ اقامت آلمان مانند سایر کشور ها از شش مسیر اصلی امکان پذیر است :

اخذ اقامت آلمان از طریق تحصیل یکی از راه های مهاجرت به آلمان می باشد که شما می توانید در مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری به طور رایگان تحصیل فرمایید. لازم به ذکر است منظور از رایگان بودن پرداخت نکردن شهریه می باشد و بابت ثبت نام شما ترمی 400 تا 500 یورو باید پرداخت نمایید. بعد از اتمام تحصیل امکان گرفتن اقامت از این طریق وجود دارد.

اخذ اقامت آلمان از طریق کار از دیگر راه هایی است که فرد می تواند اقامت کشور آلمان را کسب کند. که در این راستا را ه هایی که منجر به اخذ اقامت از طریق کار می شود شامل ویزای جستجوی کار، پیشنهاد شغلی از سمت کارفرما و گرفتن بلو کارت یا کارت آبی می باشد.

اخذ اقامت آلمان از طریق سرمایه گذاری  می تواند از چند طریق صورت گیرد. ثبت شرکت، خرید ملک و کارآفرینی از مواردی است که در روند گرفت اقامت به فرد کمک می کند ولی مستقیم منجر به اقامت نمی گردد.

اخذ اقامت آلمان از طریق تولد در آلمان به این صورت است که اگر والدین نیز تابعیت آلمانی داشته باشند از طریق سیستم خون فرزند هم تبعه کشور آلمان محسوب می شود.

اقامت آلمان از طریق ازدواج، همانطور که مستحضر هستید اگر شما با تبعه کشور آلمان ازدواج نمایید با اثبات کردن اینکه ازدواج شما واقعی می باشد می توانید از این طریق اقامت کشور آلمان را کسب نمایید.

اقامت آلمان از طریق پناهندگی را به هیچ عنوان به شما پیشنهاد نمی کنیم زیرا کاملا روش نادرستی می باشد و پناهنده از رفاه اجتماعی بالایی برخوردار نیست و خطرات پیش بینی نشده در این مسیر قرار دارد. در کل در شان و منزلت شما نمی باشد که این روش را انتخاب نمایید.

مقاله مرتبط

انواع راه های مهاجرت به آلمان

زندگی در آلمان و مشکلات و نقاط منفی

نقاط منفی در لیست هر فردی از هر نقطه دنیا می تواند با نقاط منفی دیگری از جای دیگر از جهان هستی متفاوت باشد زیرا مواردی که در نظر فردی منفی است می تواند از نظر شما مثبت باشد و بالعکس پس در این بخش از مقاله به مواردی که در بین همه مهاجران عمومیت داشته و وجه اشتراک دارد می پردازیم.

در آلمان با زمستانی بسیار سرد و برفی و یخ بندان های شدیدی مواجه هستید. شیرینی در آلمان در اکثر مواد خوراکی به کار برده میشود برای مثال شاید خوردن پاپ کورن شیرین یا سس شیرین برای غذا به مجاز برخی از مهاجران خوشایند نباشد.

در آلمان هیچ شماره تلفن رایگانی وجود ندارد و نرخ هر دقیقه مکالمه نسبت به سایر نقاط مشابه بیشتر است. سرانه مصرف سیگار در آلمان بطور قابل توجهی بالاست .

زبان آلمانی نسبتا سخت تر از زبان انگلیسی است و یاد گیری آن مهم است چرا که در آلمان زبان رایج و رسمی آلمانی است. در آلمان از زمان کار فقط برای کار استفاده می کنند پس در این کشور در زمان کار نمی توانید از بین همکاران خود دوستی داشته باشید. در آلمان اکثرا از فیسبوک استفاده می کنند و به سایر سوشال مدیا اعتقاد خاصی ندارند.

زندگی در آلمان و نقاط مثبت

زندگی در آلمان مزایای بسیار مثبتی دارد که نقاط منفی آن در برابر نقاط مثبت به چشم نمی آید و زندگی در آلمان میتواند دلچسب و لذت بخش باشد. کیفیت بالای زندگی در آلمان و اقتصاد آن که بزرگترین اقتصاد کل اروپا است و اینکه نرخ بیکاری ماه به ماه در این کشور کاهش می یابد به همراه نکات مثبت دیگر در ادامه این مقاله مورد بررسی قرار می گیرند.

نرخ بیکاری در آلمان در 38 سال گذشته تغیری نداشته و دچار افزایش نشده است بلکه به صورت جزئی کاهش هم داشته است. بطوری که نرخ بیکاری در سال 2019 نسبت به 2018 از 3.4 % به 3.3 % رسیده است. درست است که تعداد افراد بیکار افزایش پیدا کردند ولی به فراخور آن تعداد مشاغل افزایش یافته است و به بیان دیگر اشتغال زایی نسبت به سال گذشته رشد یافته است که خود یکی از مجموعه دلایل فراوانی است که زندگی در آلمان را محبوب نموده است. در نمودار ذیل می توانید نرخ بیکاری سال 2018 را مشاهده بفرمایید :

33 زندگی در آلمان

در آلمان کارکنان و کارگران بسیار ارزشمند هستند، این برای مهاجرین آمریکایی مقیم آلمان بسیار مشهود و قابل درک است. بسیاری از سازمان ها در آلمان وجود دارند که وظیفه دفاع از حقوق کارمندان و کارگران را دارند به طوری که اگر در روابط کاری و اجتماعی بین کارگر و یا کارمندی با کارفرمای خود مشکل و اختلافی به وجود بیاید، این سازمان ها وظیفه رسیدگی به شکوایه کارگران را دارند و از حق و حقوق آنها به نحو احسن دفاع می نمایند. بنابراین یکی دیگر از نکات بارز زندگی در آلمان توجه ویژه به حقوق کارگران جامعه و رفاه ایشان می باشد.

کشور آلمان از لحاظ رتبه بندی توریست پذیری و گردشگری، به دلیل داشتن مکانهای زیبا و جاده های بسیار قشنگ در رتبه هفتم پر بازدید ترین کشور های دنیا می باشد و خود به تنهایی کشور آلمان را به کشوری خاص و زندگی در آلمان به گزینه ای جذاب بدل کرده است.

کشور آلمان دارای بهاری بسیار زیبا و دل نشین و تابستانی گرم می باشد. اگر در فصل بهار یا تابستان به آلمان سفر میکنید حتماً با قیمت های بالاتری نسبت به پائیز و زمستان رو به رو می شوید. آلمان پائیز بارانی و زمستانی بسیار سرد و برفی دارد که چهار فصل بودن آب و هوای این کشور بی شباهت به کشور عزیزمان ایران نیست از این رو زندگی در آلمان می تواند برای متقاضیان عزیز و محترم ایرانی بسیار جالب باشد.

مانند اکثر کشور های عضو اتحادیه اروپا شنگن ، پول رایج آلمان نیز یورو می باشد.

در کشور آلمان قطار ها و اتوبوس های بسیار تمیز و مدرنی وجود دارد که در همه دقایق آماده مسافربری هستند. از وسایل حمل و نقل عمومی در آلمان به طورگسترده ایی استفاده می شود. این وسایل با در نظر گرفتن مدیریت زمان و ایمنی و شاخص های دیگر بسیار مورد توجه آلمانی ها هستند. در آلمان جاده هایی مخصوص عابرین پیاده و نیز راه های عبوری تخصصی دوچرخه سواران در نظر گرفته شده است و به طور کلی به سلامت عمومی مردم در جاده ها اهمیت داده می شود تا زندگی در آلمان آسایش و امنیت عمومی را به ارمغان آورد.

پشتیبانی سازمانی و دولتی از شهروندان حتی تا این حد ادامه دارد که برای زباله های خود ظروف جداگانه ایی خواهید داشت. این بحث تفکیک زباله از مبدا است که به دفع زباله های شهری کمک کرده و بازیافت تکنیکال آن را امکان پذیر می کند و هدف اصلی آن جلو گیری از آلودگی معابر و فضا های شهری و کمک به محیط زیست می باشد.

زندگی در آلمان و شهر های مهم

زندگی در آلمان را می توان از زوایای مختلف بررسی نمود. کیفیت زندگی، نرخ بیکاری، هزینه های زندگی، همه و همه می تواند از پارامترهای متغیر و تاثیرگذار برای بررسی شیوه زندگی در آلمان و انتخاب بهترین ایالت به تناسب آنچه که شما می خواهید باشد که در ادامه به انها به صورت مشروح خواهیم پرداخت :

شهر های مدرن و مناسب تحصیلی و شغلی :

 • مونیخ
 • دوسلدورف
 • فرانکفورت
 • برلین
 • هامبورگ
 • اشتوتگارت
 • نورنبرگ
 • کلن

شهر هایی که در این لیست قرار دارند دارای فرصت های شغلی و تحصیلی بسیار مناسبی می باشند. بسیاری از این شهرها دانشگاه های مناسب و تخصصی دارند و شرکت های معتبر با رتبه های بالا در اکثر این شهر ها واقع شده است. همه این شهر ها زیر ساخت ها و پتانسیل بالایی برای زندگی در آلمان را دارند.

شهر های ارزان قیمت تحصیلی و شغلی :

 • لایبزیگ
 • بوخوم
 • کیل
 • سیگن
 • ینا
 • اسنابراک
 • برمن
 • فرایبورگ

اگر در مضیقه بودجه هستید و دوست دارید چند ماه اول زندگی در آلمان برایتان هزینه زیادی در بر نداشته باشد می توانید این شهر ها را انتخاب نموده و از حرکت به شهر های اقتصادی و پایتخت برلین اجتناب کنید.

زندگی در آلمان و سطح رضایت مردم

زندگی در آلمان با اقتصاد بزرگ و قدرتمند و قانونمندی مردم این کشور و سیستم حمل و نقل عمومی و خصوصی فوق مدرن و بی نقص، دانشگاه های بسیار خوب به همراه شرایط استغال زایی، سرمایه گذاری و کاریابی مناسب آلمان باعث شده است که سطح رضایتمندی مهاجرین و مردم آلمان از زندگی در این کشور بالا باشد.

بر اساس گزارشات و اخبار رسیده، آلمان در سطوح بالای جدول رضایتمندی شهروندی در جهان قرار دارد که نکته بسیار حائز اهمیتی محسوب می شود. در نمودار زیر میزان رضایتمندی شغلی در آلمان به تصویر کشیده شده است.

333 1 زندگی در آلمان

زندگی در آلمان و توصیه های مهم

زندگی در آلمان بر خلاف سابقه تاریخی ناسیونالیستی و فاشیسم که از آلمانی ها به گوش رسیده است، مردم این کشور نژاد پرست نیستند و با مهاجران برخورد بسیار خوب و مطلوبی دارند به طوری که گویی بیگانگی با شما ندارند. هرچند گروهکی در آلمان تحت عنوان نئونازی وجود دارد که خصوصیات فاشیستی و نژادپرستانه دارند و باید از آنها دوری کرد. نئونازی ها اکثرا در برلین شرقی حضور دارند.

زبان رسمی مردم آلمان، آلمانی و به گویش محلی داچلندی می باشد که فراگیری آن برای هر مهاجری به کشور آلمان و کسانی که قصد زندگی در آلمان دارند لازم است .در واقع یادگیری زبان آلمانی یکی از مهمترین اقداماتی است که هر متقاضی خارجی زندگی در آلمان می بایست انجام دهد چرا که در اکثریت فضا های کاری و شرکت ها و ادارات به زبان آلمانی صحبت می کنند.

زندگی در آلمان و نتیجه گیری

در این مقاله سعی بر آن شد تا کلیه نکات مهم و کلیدی در زمینه اخذ زندگی در آلمان و مهاجرت به آلمان از طریق کار و شرایط آن و همچنین معرفی مختصری از شرایط زندگی در آلمان ارائه شده و مورد بحث و بررسی قرار بگیرد. شما عزیزان در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر درباره مهاجرت به آلمان و زندگی در این کشور و همچنین سایر موضوعات مرتبط با آلمان و مقالات مرتبط با آلمان می توانید از مطالب شبکه های اجتماعی موسسه بهره برده و یا با کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور در شعبه مرکزی در وین اتریش و دفاتر ایران به صورت مستقیم تماس حاصل نموده و در خصوص مهاجرت به آلمان به صورت تخصصی مشاوره رایگان دریافت نمایید. شما همچنین می توانید سوالات خود را در مورد زندگی در آلمان در بخش دیدگاه های این مقاله مطرح کرده و یا از ویدئوهای موسسه از جمله ویدئوی راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت اقای دکتر ملک پور در این زمینه استفاده کنید تا در سریع ترین زمان ممکن به پاسخ آن برسید.

راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت