, ,

خرید ملک در ترکیه

خرید ملک در ترکیه

خرید ملک در ترکیه  و اخذ اقامت ترکیه از این طرق در سال 2018 از طرفداران بسیاری برخوردار گردیده است ، از عمده برنامه های سرمایه گذاری در حاضر خرید ملک در ترکیه  است که سرمایه گذاران ایرانی به فکر اخذ اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه با بهره گیری از کمک های وکیل مهاجرت هستند ،البته از دیر باز خرید ملک در کشور های آسیایی از جمله ترکیه بین سرمایه داران ایرانی رونق داشته و متقاضیان بسیاری داشته است لکن اکنون به اوج رسیده است .

فایل صوتی آقای ملک پور (دانشجوی دکترا رشته حقوق در دانشگاه ملی وین اتریش ) در باب خرید ملک ترکیه

audio خرید ملک در ترکیه

حال سوال اینجا است که با توجه به اینکه سرمایه بسیاری در این کشور در ملک محبوس خواهد شد و می توان با همین سرمایه طرح های اقتصادی بسیاری را اجرا خواهد کرد ، آیا در آخر منجر به اقامت دائم و یا تابعیت کشور ترکیه خواهد شد یا خیر ؟ همچنین با داشتن اقامت دائم ترکیه چه مزایایی در اخیار متقاضی خرید ملک در ترکیه  خواهد گذاشت .

موسسه حقوقی ملکپور تلاش دارد تا در این مقاله تمام اطلاعات را در باب اخذ اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه را از قوانین مهاجرتی ترکیه استخراج کرده و شرایط و مدارک مورد نیاز این موضوع را به نظر شما متقاضیان مهاجرت به ترکیه ارائه دهد . پیشنهاد
می شود قبل از هر گونه اقدام جهت خرید ملک در ترکیه با وکیل مهاجرتی ترکیه مشورت نمایید و این موضوع را با توجه به اهداف و هزینه ها مقایسه نمایید .

طبق تبصره ۳۵ قانون املاک و اراضی مصوب ۱۸ می۲۰۱۲ به شماره ۲۶۴۴ اجاره خرید اراضی و املاک را به تمامی اتباع خارجی اجاره نمیدهد.کنسولگری ترکیه لیست کشورهایب که مجاز به خرید ملک در ترکیه میباشند را ارائه نموده.شما میتوانید با تماس با سفارت ترکیه از این لیست اطلاع کسب کنید.افراد خارجی قادر به خرید هرنوع ملکی چه اراضی و چه خانه و دفتر پس از کسب استعلام از مراجع مربوط میباشند.

شهروندان خارجی  که اقدام به خرید زمین برای ساخت ملک میکنند باید طی دو سال اقدام به شروع ساخت پروژه معرفی شده به وزارت خانه نمایند.

نوع قرارداد

انتقال مالکیت در ترکیه تنها از طریق اوراق رسمی و ثبتی که به امضای طرفین یا وکلای انها رسیده در دفتر اسناد رسمی ممکن است.انعقاد قولنامه می بایست در بنگاه و دفاتر مشاوره صورت گیرد قولنامه باید حتما به طور رسمی در سازمان ثبت اسناد و املاک به ثبت برسد در غیر این صورت صرف قولنامه هیچ الزامی برای انتفال مالکیت ایجاد نمیکند‌.

شرایط،محدودیت و عقود لازم برای خریداران خارجی

▪هر فرد خارجی نهایتا تا ۳۰ هکتار از اراضی ترکیه را میتواند خریداری و تملک کندو همچنین این افراد نمیتوانند اراضی و املاکی که در مناطق نظامی و امنیتی ترکیه واقع شده را خریداری و تملک کند‌به طور کلی تنها ۱۰ درصد از اراضی و املاک هر ناحیه قابل خرید و تملک توسط شخص خارجی میباشد.فرد خارجی یا اشخاص حقوقی که در خارج از ترکیه ثبت شده اند میتوانند درخواست خرید اعتبارب از مالکین یا موسسات معتبر ترکیه داشته باشد و قانون ترکیه هیچ گونه محدودیتی در این زمینه اعمال نمیکند.

شرایطی که قراردادهای مربوطه را بی اعتبار میکنند :

اگر قرارداد یا عقدی که منعقد شده باعث نقض قانون شده باشد و یا اینکه ارگان مربوطه معامله را تایید نکند همچنین اگر شخص خارجی در مهلت مقرر برای ثبت پروژه اقدام نکند پروژه مطابق برنامه ای تحویل شده در موعد نقرر پایان نپذیرد.

چگونگی فرایند خرید ملک در ترکیه

خارجی هایی که مایل به خرید ملک در ترکیه هستند نیاز به اجازه اقامت ندارند خرید ملک در ترکیه باعث اعطای اجازه اقامت یا اجازه کار در ترکیه نمیشود هر شخصی که مایل به خرید ملک در ترکیه باشد و اجازه اقامت نداشته باشد لارم است از نزدیکترین اداره شماره شناسایی خود را دریافت کنند تا بتوانند خرید ملک انجام دهند این سرویس رایگان است.مالک یا وکیل قانونی باید برای درخواست انتقال سند در موعد مقرر اقدام کرده و انرا قبل ار هرگونه عقد به سازمان ثبت اسناد و املاک ارائه کند در غیر اینصورت انتقال سند با تاخیر مواجه خواهد شد.فرد خارجی برای خرید ملک در ترکیه باید تابعیت مجاز برای خرید ملک در ترکیه را دارا باشد.ایران در این دسته بندی قرار میگیرد.

مدارک مورد نیاز برای انتقال سند

▪به این منظور باید سند ملک یا نامه ای که توسط سازمان ثبت مالکیت را محرض کرده با جزییات کامل ارائه شود. همچنین مدارک شناسایی باید ترجمه و تحویل داده شود برای اینکار باید برگه پایان کار و تسویه حساب مالیات و عوارض را از شهرداربرمربوطه کسب کند بیمه نامه اجباری حوادث در مورد ویلا اپارتمان  خانه دفتر باید ارائه شده همراه با عکس فروشنده در سایز ۴*۶در یک قطعه و عکس مربوط به خریدار که برای ندت بیش از یک ماه نباشد در سایز ۴*۶ در ۲ قطعه.اگر طرفین تسلط به زبان ترکی نداشته باشند حضور ۲ شاهد و مترجم ضروری است.

هزینه ها

▪خریدار و فروشنده میبایست طبق  ماده ۴۹۲ قانون نقل وانتقالات مالکیت سازمان ثبت اسناد و املاک مصوب سال ۲۰۱۳، ۲ درصد از ارزش واقعی  را پرداخت کنند این مبلغ نمیتواتد کمتر از مبلغ پرداختی در برگه تسویه حساب عوارض که توسط شهرداری صادر میشود باشد

▪مالیات سرمایه در گردش میبایست در محل پرداخت شود(حداکثر۲.۵*۷۰ لیر ترکیه برای سال ۲۰۱۳

▪هزینه استعلام عدم واقع شدن ملک در اراضی ارتش ترکیه،که توسط سازمان نقشه برداری و ثبت اراضی ترکیه انجام میپذیرد معادلر۳۲۵۵ لیر ترکیه برای سال ۲۰۱۳

 

سایر موارد حائز اهمیت برای متقاضیات خارجی خرید ملک در ترکیه

▪استعلام وضعیت ملک از سازمان ثبت اسناد و املاک ترکیه در خصوص بدهی ملک، محدودیت قانونی اعمال شده بر ملک توسط دستگاه قضایی با …

▪اگر یکی از دفاتر درخواست خرید خانه توسط متقاضی خارجی را رد کرد، متقاضی میتواتد از طریق اداره ویا سرپرستی منطقه به طرح درخواست مجدد اقدام نماید.

▪دقت در انتخاب مشاوران، سازندگان، متقاضی میتواند از مشاور یا سازندگان درخواست ارائه مجوز های قانونی انهارا داشته باشد و یا از صحت فعالیت انها با استعلام از مراجع  مربوطه مطمئن شود.

▪خرید نلک در کشور جمهوری ترکیه یکی از شاخصه های بررسی درخواست اقامت توسط وزارت کشورجمهوری ترکیه میباشد وبه تنهایی تضمین کننده اخذ اقامت دائم و یا کوتاه مدت خریدار نمیباشد، تصمیم اعطای اقامت در اختیار وزارت کشور و بر اساس شاخصه های متفاوتی صورت میپذیرد.خریدار میباست قبل از اقدام به خرید  به نیت اخذ اقامت و یا تابعیت کشور ترکیه بر اساس تبلیغات انجام شده صحت انهارا از وزارت کشور ترکیه و یا سفارت ترکیه در کشور مبدا را جویا شوند.

▪در صورت بروز اختلاف میان طرفین،هگ هرکدام از انها میبایست نسبت به ادعا وشکایت خود نزد مقام قضایی تشکیل پرونده دهند.

املاک شرکتی

▪طبق ماده ۳۵ قانون ۲۶۴۴ ثبت اسناد و املاک ترکیه،تمامی شرکت های ثبت شده در ترکیهدمیتوانند اقدام به خریداری و ثبت سند به نام ایشان کنند.

▪صاحبان خارجی تجارت های ثبت شده در جمهوری ترکیه میتوانند با توجه به قوانینداین کشور منوط به رعایت کامل  قوانین داخلی کشور مبدا ،اقدام به خربد ملک تحت عنوان شرکت در ترکیه با مشتیباتی قوانین خاص نمایند این قوانین عبارتند از:

▪قوانین مربوط به سوخت، نفت به شماره ۶۳۲۶

▪قوانین مربوط به صنعت گردشگری به شماره ۲۶۳۴

▪قوانین شهرک های صنعتی به شماره ۴۷۳۷

▪هیچ گونه محدودیتی  در مورد اعطای اعتبارات بانکی و نالی از سوی موسسات ترک به سرکت های خارجی در قوانین دیده نشده است.

▪سایر شرکت های غیر تجارتب از جمله انجمن ها، بنیاد ها، و…شامل قوانین تجاری نمیشوند و بر همین اساس نمیتوانند ملک ویا یندی را به تام داشته باشند.

شرکت ها با سرمابه خارجی به شرکت هایی گفته میشوند که شخص خارجی صاحب ۵۰ درصد وبا بیشتر از سهام ان شرکت را دارا باشد و یا در صورت عدم در اختیار داشتن سهام توسط شخص خارجی به صورت رسمی ، ولی با اعطای حق امضا و برکناری مدیران و گردانندگان شرکت به عنوان شخص حقوقی در ترکیه تلقی میشود.این شرکت ها  و شخصیت های خقیقی و خقوقی طبق ماده۳۶ قانون شماره ۲۶۴۴ ثبت اسناد واملاک ترکیه حق تصاحب هیچگونه ملک و سند رسمی را دارا نمیباشند این قانون در تاریخ ۱۶.۸.۲۰۱۲ مورد بازبینی  و تایید قرار گرفت

هزیته های انتقال مالکیت

انتقال سند در ترکیه دارای مالیات میباشد این نالیات ۴درصد ارزش ملک میباشد پرداخت مساوی این مبلغ بین طرفین به صراحت نقل شده ولی باز هم طرفین نیتوانند خلاف ان توافق کنند حق وکالت در صورتی که خریدار حضور نداشته باشد ۱۵۰ هزار یورو میباشد هزینه پایان کار مربوط به اپارتمان های نوساز میباشد که از ۴۰۰ هزاریورو و با توجه به ارزش ملک متغیر میباشد‌ابونمان برق برای واحد های نوساز ۱۰۰ یوروو ابونمان اب برای واحد های نوساز ۶۰ یورو میباشد‌ و برای اپارتمان های قدیمی هزینه ابونمان برق و اب ۳۰ یورو نیباشد.

عوارض شهرداری سالیانه یک بار قبل از آخرین روز ماه May  باید پرداخت شود و این میزان حدود یک درصد ارزش واقعی تاپو ( برگ انتقال مالکیت ) می باشد . هزینه شارژ ، تعمیر  و نگهداری آپارتمان ها سالانه یک بار و یا به صورت ماهیانه پرداخت می شود .  این هزینه ها در آپارتمان نو ساز متوسط بین ۴۰ تا ۷۰ یورو در ماه می باشد .  این قیمت ها حدودی است امکان کاهش و یا افزایش ان وجود دارد .

در پایان شایان ذکر است که در مورد خرید ملک ترکیه با مشاوران حقوق بین الملل خصوصی و وکیل مهاجرتی ترکیه مشورت نمایید و تمام شرایط اخذ خرید ملک ترکیه و مدارک مورد نیاز و هزینه ها را مورد بررسی نمایید . خرید ملک در ترکیه در مقایسه با الباقی سرمایه گذاری ها در کشور های دیگر و یا خرید ملک در پرتغال و … قابل مقایسه نخواهد بود و این موضوع نیاز به بررسی های بیشتر خواهد داشت .

موسسه حقوقی ملکپور با همکاری موسسه MIE اتریش در تلاش است تا تمام قوانین مهاجرتی  ترکیه در زمینه خرید ملک ترکیه را در اختیار شما متقاضیان مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک قرار دهد . درصورت تمایل به اخذ اطلاعات بیشتر در این باب میتوانید با دفتر مرکزی ما در وین و یا دفاتر همکار ما در ایران و سایر نقاط دنیا تماس حاصل بفرمایید.

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (۷ نظرات, میانگین: ۴.۱۴ از طریق ۵)
Loading...
2 پاسخ ها
 1. جعفری می گوید:

  با عرض سلام و درود حضور محترم جناب اقای دکتر ملک پور ،

  ما (شوهرم فوق لیسانسIt و ۴۶ساله و ۲۵سال سابقه مدیریتIT
  و زبان در حد pre intermediate و خودم فوق دیپلم شیمی و آیلتس ۵ و ۱۰سال سابقه مدریریت آموزشگاه و همچنین یک پسر ۱۴ ساله با زبان انگلیسی در حد intermediate و سرمایه زیر یک میلیارد )برای مهاجرت به کانادا اقدام کردیم ولی موفق نشدیم اکنون برای ترکیه نیاز به یک سری اطلاعات داریم ممنون میشم راهنمایی فرمایید ،کدام شهر ترکیه برای کار وزندگی و همچنین برای تحصیل و …‌اینده ی خوبی داره ؟ (البته شوهرم نگران شغل خودش در زمینه ITهست )
  و سوال دیگرم برای اخذ مجوز صرافی چه مدارکی نیازه و کجا باید بریم و چقدر طول میکشه مراحل ان ؟؟

  پاسخ
  • n hashemee می گوید:

   با سلام و عرض ادب و احترام به جهت آنکه توضیح مسائل حقوقی در این بخش امری دشوار میباشد و ممکن است باعث سوء تفاهم گردد و برای مشاوره بهتر ممکن است لازم باشد به سوالات مشاور پاسخ دهید و این بطور همزمان در مشاوره تلفنی امکانپذیر خواهد بود ، برای آنکه بتوانیم خدمت شما پاسخ درست ارائه نماییم و پاسخگوی تعداد کثیر ایمیل های ارسال شده از عزیزانی که به ما لطف دارند با سرعت بیشتری باشیم ، خواهشمندیم با دفاتر ما از طریق شماره ۴۹۱۹۶۰۰۰ (۰۲۱) ارتباط بگیرید
   و یا با شماره 021-49076 تماس بگیرید.
   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.