,

دادخواست

دادخواست

در این مقاله برای شما درباره ی دادخواست صحبت می نماییم . موسسه ی ملک پور تلاش می نماید در این مقاله به توضیح کامل دادخواست ها و انواع انها و دیگر موارد مرتبط با ان در این مقاله بپردازد شما عزیزان همچنین می توانید در صورت احتیاج به اطلاعات بیشتر از وکلای برجسته ی این موسسه نیز سوالات خود را جویا شوید  در ادامه به توضیحاتی درباره ی دادخواست می پردازیم .

مطابق ماده ی ۲ قانون آئین دادرسی مدنی دادگاه در صورتی به دعوا رسیدگی می کند که رسیدگی به دعوا از سوی خواهان درخواست شود و ماده ی ۴۸ نیز مقرر میدارد که شروع به رسیدگی ملتزم تقدیم دادخواست می باشد پس ما ۲ نوع  اصلاح داریم :
۱-درخواست
۲-دادخواست
درخواست یعنی خواستن و خواستن از اصول دارسی محسوب می شود در پاره ای از موارد تقدیم دادخواست ضرورتی ندارد .دادخواست یعنی سندی که حاوی دادخواهی می باشد و بهتر است بدانید که دادخواست سندی عادی می باشد و این سند آغازگر محاکمه می باشد و لازم به ذکر می باشد که  تقدیم دادخواست از شرایط اقامه دعوا محسوب نمی شود همچنین تقدیم دادخواست شرط رسیدگی به دعوا می باشد .
دادخواست می تواند به انواع نخستین – طاری و شکایت تقسیم شود . در دادخواست باید به نکاتی توجه داشت از جمله اینکه تعداد دادخواست به  تعداد خوانده به علاوه ی یک نسخه می باشد در حالیکه اجرائیه به تعداد محکوم علیهم بعلاوه دو نسخه می باشد ما در این مقاله به توضیحاتی مختصر در این باره می پردازیم :

آثار دادخواست

آثار دادخواست در دو بخش قابل مطالعه می باشد :
۱-نسبت به دادگاه
۲-نسبت به اصحاب دعوا

آثار دادخواست نسبت به دادگاه

۱-ایجاد اشتغال و تکلیف به رسیدگی :
بهتر است بدانیم که اظهارنامه چنین اثری ندارد. ماده ی ۳ قانون آئین دارسی مدنی مقرر می دارد که قضات موظفند  به دعاوی رسیدگی کنند و این تقدیم دادخواست است که موجب می شود دادگاه برای رسیدگی تکلیف یابد.
۲-تعیین محدوده ی رسیدگی
از آثار دیگر دادخواست این می باشد که مشخص می کند که دادگاه باید به چه اموری رسیدگی کند البته شما می توانید برای آگاهی بیشتر با موسسه ی MIE  اتریش همراه باشید .
۳-تشخیص قابلیت پذیرش و یا وارد بودن دعوا و صلاحیت دادگاه
تاریخ تقدیم دادخواست می باشد که مشخص می کند دعوای مطرح شده قابلیت پذیرش را دارد یا خیر و همچنین با توجه به ماده ی ۲۶ است که  مشخص می نماید دادگاه برای رسیدگی به دعوا صلاحیت دارد یا خیر .
نکته ای که در این قسمت بسیار مهم می باشد و باید به آن توجه داشت این می باشد که اظهار نامه برای دادگاه اشتغال ایجاد نمی نماید .

آثار دادخواست به اصحاب دعوا

۱-ایجاد رابطه ی حقوقی دادرسی
با تقدیم دادخواست نوعی رابطه ی حقوقی بین اصحاب دعوا به وجود می آید به طوری که پس از سپری شدن مقطعی حق استرداد دادخواست از بین نمی رود .
۲-شروع استحقاق خسارت تاخیر در ادای دین
۳-مکلف نمودن خوانده به پاسخ :
با تقدیم دادخواست ، خوانده مکلف می شود که به دعوا پاسخ دهد و اگر ندهد علی الاصول محکوم می شود .اما بهتر است بدانید که اظهارنامه چنین اثری را ندارد و پاسخ به  اظهارنامه تکلیف محسوب نمی شود .
اما اگر در اظهارنامه چیزی نوشته شود آن چیز می تواند اقرار محسوب شود و اقرار درخارج از دعوا محسوب می شود .

اعتراض ثالث

اعتراض ثالث مطابق ماده ی ۴۱۹ بر ۲ قسم می باشد :
۱-اعتراض ثالث اصلی
۲-اعتراض ثالث غیر اصلی یا طاری

اعتراض ثالث اصلی

دادخواست اعتراض ثالث  اصلی به دادگاهی تقدیم می شود که صادر کننده ی رای قطعی بوده  است این دادخواست یه طرفیت محکوم له و محکوم علیه رای مورد اعتراض تنظیم و به دادگاه صادر کننده ی رای قطعی تقدیم می شود .

اعتراض ثالث طاری یا غیر اصلی

اعتراض ثالث طاری دادخواست نمی خواهد مگر اینکه درجه ی دادگاه رسیدگی کننده پایین تر از دادگاه صادر کننده ی رای مورد اعتراض باشد ، در اینصورت دادخواست می خواهد که مطابق ماده ۴۲۳ باید ظرف ۲۰ روز تقدیم دادگاه تجدیدنظر شود .
یعنی چه در دادگاه رسدگی کننده بدوی باشد و چه رای در دادگاه بدوی به عنوان دلیل ابراز می شود و این رای سابقا از دادگاه تجدیدنظر صادر شده است پس اعتراض ثالث طاری در این فرض دادخواست می خواهد و دادخواست باید به دادگاه تجدید نظر تقدیم شود یعنی همان متن ماده ۴۲۳٫

دادخواست اعاده ی دادرسی

اعاده ی دادرسی نیز همچون اعتراض ثالث بر ۲ قسم می باشد :
اعاده ی دادرسی چه اصلی باشد جه غیر اصلی با دادخواست انجام می شود . اعاده ی دادرسی اصلی به دادگاه صادرکننده ی حکم قطعی تقدیم می شود و اعاده ی دادرسی غیر اصلی به دادگاهی تقدیم می شود که حکم در آنجا به عنوان دلیل ابراز شده است و آن دادگاه مکلف است که دادخواست اعاده ی طاری را به دادگاه صادر کننده ی حکم قطعی ارجاع نماید .
نکته مهمی که در این قسمت وجود دارد این می باشد که  تنها موردی که یک دادگاه می تواند حکم دادگاه دیگری را نقض نماید فقط اعتراض ثالث می باشد و اعاده چون عدولی محسوب می شود خواه اصلی باشد و خواه طاری حتما باید به دادگاهی فرستاده شود که حکم قطعی را صادر کرده است .

شرایط و ضمانت اجرای حاکم بر دادخواست

این شرایط به سه دسته تقسیم می شود که عبارتند از :
۱-شرایطی که در قانون برای آنها ضمانت اجرا پیش بینی نشده است
۲-شرایطی که در قانون برای آنها ضمانت اجرا پیش بینی شده است و در دادخواست است .
۳-شرایطی که در قانون برای آنها ضمانت اجرا پیش بینی شده است و توقیف دادخواست است .

در ادامه باید گفت این توضیحات توضیحات مختصری از بحث وسیع دادخواست می باشد و شما عزیزان می توانید با همراهی موسسه ی MIE اتریش اطلاعات بیشتری نیز کسب نمایید .
موفق و پیروز باشید

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (بدون نظر)
Loading...
0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.