,

تحصیل پزشکی در چک

تحصیل پزشکی در چک

تحصیل پزشکی در چک

تحصیل پزشکی در چک چگونه است؟ آیا با تحصیل پزشکی در چک آشنایی دارید؟ آیا مایل به اخذ اطلاعات در زمینه تحصیل پزشکی در چک هستید؟ نکات تحصیل پزشکی در چک چیست؟ شرایط تحصیل پزشکی در چک چگونه است؟ مزایای تحصیل پزشکی در چک چیست؟ مهاجرت به چک از طریق تحصیل در چک چگونه است؟ در صورتی که شما عزیزان تمایل به کسب اطلاعات درباره تحصیل پزشکی در چک دارید می توانید برای یافتن پاسخ سوالات خود در ارتباط با تحصیل پزشکی در چک با این مقاله همراه بوده و پاسخ سوالات خود را جویا شوید. در این مقاله تلاش شده است به برخی از سوالات مهم و کلیدی شما عزیزان درباره تحصیل پزشکی در چک پرداخته شود و اطلاعات مناسبی در این باب در اختیار شما عزیزان قرار گیرد.

تحصیل پزشکی در چک از قرن چهاردهم طرفداران زیادی داشته است و دانشجویان بین­ المللی به زبان­ های چکی و انگلیسی امکان تحصیل پزشکی در چک را خواهند داشت. مدارس پزشکی چک و دانشگاه­های پزشکی در چک از جمله بهترین گزینه­ های تحصیل پزشکی در اروپا هستند، به همین دلیل تحصیل پزشکی در چک مورد علاقه و توجه بسیاری از دانشجویان بین ­المللی قرار گرفته است. در سال ­های اخیر در زمینه تحصیل پزشکی در چک سؤالات بسیاری مطرح می­ شود که  در این مقاله به اطلاعاتی در ارتباط با تحصیل پزشکی در چک می پردازیم.

تحصیل پزشکی در چک مزایای زیادی دارد و برحسب این مزایا مورد توجه دانشجویان بین المللی قرار گرفته است. این مزایا عبارت­ اند از:

۱ – هزینه­ های مقرون به صرفه تحصیل پزشکی در چک.

۲ – عدم نیاز به مدرک زبان برای تحصیل پزشکی در چک.

۳ – اعتبار بسیار بالای دانشگاه­ های پزشکی چک.

۴ – عدم محدودیت سنی برای تحصیل پزشکی در چک.

۵ – تأیید دانشگاه­ های پزشکی چک در اروپا و در ایران.

۶ – تحصیل به زبان انگلیسی در رشته­ های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در دانشگاه­ های چک.

طول دوره ­ی پزشکی در اکثر دانشگاه ­های چک ۶ ساله است و دوره ­های دندانپزشکی و داروسازی به صورت دوره ­های ۵ ساله ارائه می­ شوند که اکثرا به زبان انگلیسی نیز تدریس می­ شوند.

اخذ پذیریش در رشته­ های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در اکثر دانشگاه­ های چک نیازمند قبولی در آزمون ورودی دانشگاه ­هاست، اما دانشجویان بین ­المللی پیش از شرکت در این آزمون یک دوره­ ی پیش ­نیاز به نام دوره ­ی فاندیشن  را می ­گذرانند و پس از پایان این دوره در امتحان ورودی دانشگاه شرکت می ­کنند. در اکثر دانشگاه ­های پزشکی چک، رشته ­های دامپزشکی، پرستاری و فیزیوتراپی نیز به­ علاوه­ ی رشته­ های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی ارائه می­ شوند.

طول دوره ­ی دامپزشکی ۶ سال و دوره ­های پرستاری، فیزیوتراپی و تخصص پزشکی ۳ تا ۴ سال است، البته تخصص پزشکی تا ۶ سال هم به طول می­ انجامد.

521521 تحصیل پزشکی در چک

 

فایل صوتی آقای دکتر ملک پور در باب تحصیل پزشکی در چک

audio تحصیل پزشکی در چک

دانشگاه­های پزشکی در چک

۱ – دانشگاه چارلز در پراگ، دانشکده پزشکی در هارده کرابوه.

۲ – دانشکده پزشکی در Pilsen .

۳ – دانشگاه ماساریک دانشکده اوسترا.

۴ – دانشگاه Palacky Olomouc دانشکده­ های پزشکی و دندانپزشکی

۵_دانشگاه هادسک کراول

دانشگاه­ های پزشکی چک از پذیرش دانشجویان بین­ المللی استقبال می­ کنند و تمامی مدارک تحصیلی صادر شده از دانشگاه­ های چک در سطح بین­ الملل شناخته شده هستند. دانشگاه پیشرو در چک برای رشته­ های پزشکی، دندانپزشکی و رشته ­های علوم پایه دانشگاه چارلز در پراگ است.

دانشگاه ­های پزشکی چک و دانشگاه­ های پراگ، ازجمله قدیمی­ترین دانشگاه­ های اروپا هستند که در میان ۲ درصد دانشگاه­ های برتر جهان قرار می­ گیرند. افزایش هزینه ­های تحصیل پزشکی و شرایط رقابتی اخذ پذیرش در کشورهایی هم­چون ایالات متحده آمریکا و انگلستان باعث شده تحصیل پزشکی در چک در دانشگاه­ های معتبر به رویایی برای دانشجویان بین­ المللی تبدیل شود، اما تحصیل پزشکی در چک این رویا را به واقعیت مبدل نموده است.

دانشجویان پزشکی از کشورهای مختلفی از جمله ایالت متحده آمریکا، کانادا، انگلستان، سوئد، آلمان، مالزی، اسرائیل و کشورهای آسیایی برای تحصیل از دانشگاه­ های پزشکی چک پذیرش اخذ می­ نمایند و رویای تحصیل پزشکی در اروپا را به واقعیت تبدیل می ­کنند.

پذیرش دوره ­ی فاندیشن در ۲ ترم سپتامبر و ژانویه انجام می­ شود و دانشجویان در ترم پاییز پس از شرکت در آزمون ورودی وارد دانشگاه می­ شوند. دانش ­آموزانی که در ترم سپتامبر وارد دوره­ ی فاندیشن می­ شوند، دو ترم را می­ گذرانند و دانش ­آموزانی که در ترم ژانویه وارد دانشگاه می­ شوند، یک ترم را برای ورود به دانشگاه و شرکت در آزمون ورودی دانشگاه می­ گذرانند. هم­چنین دانشجویانی که دوره فاندیشن خود را در دانشگاه چارلز می­ گذرانند جهت تحصیل پزشکی می­ توانند دانشگاه دیگری را برای تحصیل پزشکی در چک انتخاب کنند.

سؤال بسیاری از دانشجویان این است که آیا معافیت از آزمون ورودی دانشگاه برای رشته پزشکی وجود دارد یا خیر؟ پاسخ این سؤال مثبت است. دانش ­آموزانی که دوره ­ی Alevel یا IB را گذرانده ­اند می­ توانند پذیرش مستقیم را در رشته­ های پزشکی یا دندانپزشکی اخذ نمایند. این پذیرش مستقیم در دانشگاه­ های چارلز و هارده کورولو امکان­ پذیر است. دانش­ آموزان جهت این پذیرش مستقیم می­ بایست دروس بایولوژی، شیمی، ریاضی و فیزیک را در امتحان AAB در سطح A نمره قبولی را کسب نموده باشند و در امتحان AB نمره ۶ یا ۵/۶ را اخد نموده باشند.

هزینه­ های تحصیل پزشکی در چک سالیانه ۵ تا ۱۵ هزار یورو در دانشگاه­ های مختلف متفاوت است و هزینه ­های زندگی دانشجو نیز بسته به نوع خوابگاه و شرایط اقامت در خوابگاه نیز متفاوت است. به طور متوسط هزینه­ های زندگی دانشجویی در چک سالیانه در حدود ۷ تا ۱۰ هزار یورو است. این هزینه شامل هزینه مسکن، خوراک، پوشاک و هزینه­ های بیمه­ های دانشجو است. هم­چنین تحصیل به زبان چک در دانشگاه­ ها تقریبا رایگان است و دانشجویانی که به زبان چکی مسلط هستند نیازی به پرداخت شهریه دانشگاه ندارند. یکی از مزایایی که درابتدا به آن اشاره نمودیم عدم نیاز به مدرک زبان جهت اخذ پذیرش دوره فاندیشن در کالج­ های آمادگی ورود به رشته پزشکی است. در واقع دانشجویانی که به زبان انگلیسی مسلط نیستند و یا مدرک زبان انگلیسی ندارند می­ توانند جهت تکمیل زبان انگلیسی تعیین سطح شوند و کلاس­ های زبان در کالج ­های پزشکی چک برای این دانش­ آموزان اقدام می شود. آزمون ورودی رشته پزشکی و دندانپزشکی با توجه به دانشگاه موردنظر متفاوت است. اغلب متقاضیان می ­بایست در یک آزمون کتبی در رشته­ های شیمی، فیزیک، ریاضی، زیست­ شناسی و زبان شرکت کنند و در دوره­ ی دوم می­ بایست یک مصاحبه شفاهی را پشت سر بگذرانند. دانش ­آموزانی که دوره دبیرستان خود را به پایان رسانده ­اند و مدرک پیش دانشگاهی ندارند نیز می­ توانند در دوره­ های فاندیشن دانشگاه­ های پزشکی چک شرکت کنند. در واقع این دوره جایگزین دوره پیش دانشگاهی است و اغلب کالج­ های پزشکی نیز مدرک دیپلم ۱۱ ساله ایران را می­ پذیرند و این خبر بسیار خوبی برای دانشجویانی است که مایل هستند دوره­ های پزشکی را در کشورهای اروپایی بگذرانند و هنوز مدرک پیش دانشگاهی خود را اخذ ننموده ­اند.

تحصیل پزشکی در چک که رویای دست نیافتنی نیست و در واقع دانش ­آموزان ایرانی به راحتی می­ توانند در دانشگاه­ های معتبر چک تحصیل نمایند. کشور چک یکی از پرطرفدارترین کشورها برای تحصیل دانشجویان خارجی هست و طبق آمار به عنوان دوازدهمین کشور اروپایی مورد علاقه دانشجویان بین­ المللی برای تحصیل انتخاب شده است. عدم محدودیت سنی برای تحصیل پزشکی در چک نیز باعث شده علاقمندان به تحصیل پزشکی در اروپا در هر سنی بتوانند به رویای خود دست یابند و دیگر مجبور به تحصیل در کشورهای آسیایی یا دانشگاه­ های سطح پایین خارج از اروپا نباشند. به طور کلی در این مقاله تلاش شد درباره تحصیل پزشکی در چک، شرایط تحصیل پزشکی در چک، نکات تحصیل پزشکی در چک و سایر موارد، اطلاعاتی در اختیار شما عزیزان قرار داده شود. شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تحصیل پزشکی در چک با موسسه مشاوره ای ام آی ای همکار موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل نموده و از مشاوره رایگان کارشناسان و وکلای این موسسه بهره مند شوید. اطلاعات صحیح و کامل در باب تحصیل پزشکی در چک شما را برای اخذ تصمیم قطعی برای مهاجرت به چک راهنمایی نموده و مسیر پیشرفت را برای شما عزیزان هموار می نماید.

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (۱۸ نظرات, میانگین: ۴.۷۸ از طریق ۵)
Loading...
16 پاسخ ها
 1. مهدی می گوید:

  با سلام و احترام
  اگر کاردانی ناپیوسته و کارشناسی حسابداری داشته باشم میتونم بدون دیپلم نظری و پیش دانشگاهی(با مدرک فنی حرفه ای 11ساله) برای پزشکی چک اقدام کنم؟
  در ابتدا باید چه مبلغی بابت تمکن مالی برای اخذ ویزای پزشکی داشته باشیم؟
  ممنون

  پاسخ
 2. مشاور حقوقی می گوید:

  سلام جناب آقای دکتر. با تشکر فراوان از اینکه در مورد سوال قبلی توضیح فرمودین. میخواستم بپرسم که آیا کالج های چک برای پذیرش رشته های پزشکی چند نوبت پذیرش دارند و حد اکثر تا کی میتونم برای چک اقدام کنم؟ و سوال دیگر اینکه آیا دوره کالج در چک بعنوان دوره پره مدیسین در انگلستان قبول میشود؟ از اینکه وقت میگذارید بسیار سپاسگزارم.

  پاسخ
 3. Alireza می گوید:

  با سلام اگر امکانش هست یکبار بطور کامل در یک فایل صوتی در مورد شرایط تحصیل پزشکی در چک و هزینه های تحصیل و زندگی در ان را اطلاع رسانی کنید. بخاط اینکه در مورد هزینه های تحصیل با تماس به موسسه ها قیمت هارو متفاوت میگفتند و نمیدونم کدون هزینه واقعی هست.و بعضی ها میگفتند سالی٣٠تا۴٠میلیون هزینه تحصیل و زندگی ولی بعضی دیگر ارقام بالاتری میگفتند.مرسی از راهنماییاتون با تشکر فراوان از زحماتی که میکشید

  پاسخ
 4. کیوان می گوید:

  سلام . عذر میخوام دانشگاه های چک قبلا محودیت سنی داشت حداکثر ۲۲ سال آیا اکنون این محدودیت برداشته شده یا با تبصره امکان پذیرش است؟

  پاسخ
 5. baran می گوید:

  سلام وقت بخیر برای تحصیل چه شرایطی نیاز است.م عدل تاثیری در پزیرش داره من امسال کنکور شرکت کردم پزشکی نیاوردم .میخواستم ببینم مدرک تافل بگیرم اعزام شم و یا اینکه بشینم بخونم کنکور بدم ممنون می شم جواب بدین

  پاسخ
 6. شیدا می گوید:

  با سلام به شما دکتر عزیز

  آیا امتحان ورودی دانشگاه های چک در حدی مشکل هستش که رد شد و نتونیم وارد دانشگاه بشیم و ترم هایی که گذروندیم بی ثمر بشن؟

  پاسخ
 7. mohammad می گوید:

  سلام و عرض ادب خدمت استاد ملکپور عزیز،می خواستم بدونم کلاس های زبان انکلیسی که قبلا از طریق اسکایب برکزار می شد ترم جدیدش کی هست و جه جوری می تونم ثبت نام کنم؟

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.