, ,

تحصیل پزشکی در دانشگاه چارلز

 

تحصیل پزشکی در دانشگاه چارلز

 

تحصیل پزشکی در دانشگاه چارلز بهترین فرصت برای دانشجویان بین­المللی جهت تحصیل پزشکی در اروپاست. دانشگاه چارلز یکی از پرطرفدارترین دانشگاه­های اروپاست که در رتبه­ بندی جهانی در سطح خوبی قرار گرفته است، لذا دانشجویان بین­المللی علاقمند به تحصیل پزشکی در دانشگاه چارلز هستند و تحصیل در این دانشگاه به رویایی برای دانشجویان بین­المللی مبدل شده است. ما بر آن باوریم که این رویا دست یافتنیست و با اطلاع از شرایط تحصیل در این دانشگاه امکان تحصیل پزشکی یکی از بهترین دانشگاه­های اروپا وجود دارد. سؤالات زیادی در ارتباط با تحصیل پزشکی در دانشگاه چارلز مطرح می­شود من ­جمله اینکه آیا تحصیل پزشکی در دانشگاه چارلز برای دانشجویان ایرانی امکان­پذیر است؟ آیا محدودیت سنی برای تحصیل پزشکی در دانشگاه چارلز وجود دارد؟ برای ورود به دانشگاه چارلز چه شرایطی لازم است؟ شهریه تحصیل پزشکی در دانشگاه چارلز چقدر است؟ پاسخ به این سؤالات و اطلاعات کامل و جامع در مورد تحصیل پزشکی در دانشگاه چارلز در این مقاله مطرح می­شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با تحصیل پزشکی در دانشگاه چارلز تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

این مقاله توسط مؤسسه حقوقی ملک­پور ( با همکاری مؤسسه مشاوره­ای اتریش MIE ) تهیه گردیده است.

دانشگاه چارلز در ۷ آوریل ۱۳۴۸ توسط چارلز ششم تأسیس گردید. این دانشگاه یکی از قدیمی­ترین دانشگاه­های اروپاست و ۴ دانشکده الهیات، علوم، قانون و پزشکی دارد. رتبه این دانشگاه در سطح جهان ۳۱۴ اعلام شده است و در سطح اروپا رتبه ۲۵۰ تا ۳۰۰ را در سال­های گذشته داشته است، البته این دانشگاه یکی از برترین و در واقع بهترین دانشگاه پزشکی پراگ است. دانش­آموزانی که مدرک دیپلم ۱۲ ساله را دارند شایستگی ورود به دانشگاه چارلز را خواهند داشت البته برای ورود به این دانشگاه می­بایست یک آزمون ورودی با کسب رتبه حداقل۲۱۰۰ پشت سر بگذارند. در این آزمون دروس زیست، شیمی، فیزیک و یا ریاضیات مطرح می­شود و دانش­آموزان می­بایست یک آزمون کتبی و یک آزمون شفاهی را پشت سر بگذارند، البته به دلیل اینکه شرکت در این آزمون ساده نیست دانش­آموزان بین­المللی در اغلب مواقع در ابتدا از کالج­های ورود به پزشکی پذیرش اخذ می­نمایند یعنی در واقع یک دوره یک ساله­ی فاندیشن را پشت سر می­گذارند و پس از این دوره در آزمون ورودی دانشگاه شرکت می­کنند.

1444 تحصیل پزشکی در دانشگاه چارلز

شرایط آزمون ورودی

 

۱ – آزمون کتبی : این آزمون شامل دروس شیمی، زیست­شناسی، فیزیک یا ریاضیات است. سؤالات مربوط به درس شیمی ۲۵ سؤال – زیست­شناسی ۲۵ سؤال – فیزیک یا ریاضیات ۱۰ سؤال است. مدت زمان این آزمون کتبی ۲ ساعت و ۳۰ دقیقه است.

۲ – مصاحبه شفاهی یا آزمون شفاهی : این آزمون به تست شخصیت و انگیزه متقاضی مربوط می­شود.

هر ساله بیش از ۳۱۰۰ دانشجو در دانشگاه چارلز تحصیل می­کنند و بیش از ۶۵۰ کارشناس آموزشی و استاد مشغول به تدریس در این دانشگاه هستند. این دانشگاه اولین دانشگاه پزشکی است که در قرن چهاردهم تأسیس شد و یکی از ۴ دانشگاه اصلی پزشکی پراگ است.

امتحان ورودی دانشگاه چارلز یکی از دشوارترین آزمون­های پزشکی است و ۲۵ درصد دانش­آموزانی که در این امتحان ورودی شرکت می­کنند موفق به پذیرش در رشته­های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی این دانشگاه می­شوند. امتحان ورودی دانشگاه چارلز ۳بار در سال در ماه­های ژانویه، می و آگوست برگزار می­شود. دوره­ی پزشکی دانشگاه چارلز ۶ سال، دندانپزشکی ۵ سال و داروسازی ۵ سال است. نتایج شرکت در آزمون ورودی پزشکی دانشگاه چارلز ۲ هفته بعد از آزمون اعلام می­گردد. دوره­های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی به دو زبان انگلیسی و زبان چکی تدریس می­گردد. همان­طور که اشاره کردیم دانش­آموزان پیش از شرکت در آزمون ورودی یک دوره فاندیشن پزشکی را در چک می­گذرانند در کالج­های مختلفی برگزار می­گردد که در ادامه یکی از بهترین کالج­های پزشکی را معرفی می­کنیم.

البته پیش از معرفی کالج­های معتبر پزشکی در چک بهتر است بدانید هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه چارلز سالیانه حدودا ۱۴ تا ۱۵ هزار دلار است و هزینه زندگی دانشجویان در چک ماهیانه ۸۰۰ دلار برآورد شده است. یکی از بهترین کالج­های پزشکی در چک کالج اَبی است. این کالج یک شعبه دیگر در  مالورن  نیز دارد.Malvern انگلستان در شهر

در سال اخیر تقریبا ۹۹% دانش­ آموزان این کالج موفق به ورود به دانشگاه­های پزشکی پراگ شده­اند. این کالج با همکاری دانشگاه چارلز در پراگ راه­اندازی شده است و بیش از ۲۵ سال است که دانش­آموزان این کالج به دانشگاه چارلز ورود پیدا می­کنند. کالج اَبی دوره­های یک ساله­ی آمادگی ورود به رشته پزشکی را ارائه می­کند. دانش­آموزان بین­المللی که در کالج اَبی در انگلستان و یا شعبه پراگ این کالج تحصیل می­کنند امکان ورود به دانشگاه چارلز را خواهند داشت. در هر سال تحصیلی دو ترم در کالج اَبی ارائه می­شود. در ترم اول در ماه سپتامبر و ترم بعد در ماه ژانویه.  دانش­آموزانی که در ماه سپتامبر وارد کالج می­شوند دو ترم و در واقع یک سال تحصیلی را می­گذرانن اما دانش­آموزانی که در ماه ژانویه وارد دانشگاه می­شوند یک ترم یا در واقع ۵ ماه تحصیلی را در این کالج می­گذرانند و پس از شرکت در آزمون وارد دانشگاه­های پزشکی چک بویژه دانشگاه چارلز می­شوند. مجتمع آموزشی کالج اَبی در چک یکی از بهترین مراکز آموزشی است که علاوه­بر کلاس­های درس و آزمایشگاه­ها و مراکز آموزشی، خوابگاه­های دانش­آموزان را نیز در این مجتمع برای دانش­آموزان فراهم آورده است. دانش­آموزان حتی بدون نیاز مدرک پیش دانشگاهی می­توانند وارد این کالج شوند و در واقع پس از اخذ مدرک دیپلم می­توانند دوره فاندیشن را در کالج اَبی بگذرانند هم­چنین نیازی به ارائه مدرک زبان برای اخذ پذیرش از این کالج نیست و تنها با مصاحبه سطح زبان دانش­آموزان بررسی می­شود. دانش­آموزانی که نیاز به گذراندن دوره زبان انگلیسی و تکمیل زبان خود دارند، این کالج دوره­های زبان انگلیسی را نیز ارائه می­کند. هم­چنین برای تحصیل در دوره فاندیشن و تحصیل پزشکی در دانشگاه چارلز محدودیت سنی وجود ندارد و دانشجویان در هر سنی می­توانند پزشکی را در دانشگاه چارلز و کالج اَبی تحصیل نمایند.

 

دوره­های آموزشی کالج اَبی

دوره­ی فاندیشن در شهر مالورن انگلستان و در شهر پراگ ارائه می­شود. این دوره شامل دو ترم در ماه­های سپتامبر و ژانویه می­باشد. البته کالج اَبی در چک مختص به رشته پزشکی و در شهر مالورن انگلستان برای آمادگی ورود به سایر رشته­های تحصیلی نیز هستند. کالج اَبی در شهر مالورن انگلستان دوره­های دبیرستان و یا جی سی اس ای را نیز برای دانش­آموزان دبیرستانی برگزار می­کنند.

 

محتوای دوره­ی آموزشی فاندیشن

در این دوره یک ساله دروس شیمی، زیست­شناسی، فیزیک، ریاضیات و زبان انگلیسی آموزش داده می­شود.

 

هزینه تحصیل در کالج اَبی

هزینه تحصیل برای دانش­آموزان ورودی ترم سپتامبر ۱۷۵۰۰ یورو برای یک سال تحصیلی است که این هزینه شامل شهریه و خوابگاه است. شهریه برای ترم ژانویه ۱۴۵۰۰ یورو است که این هزینه شامل شهریه تحصیلی و خوابگاه دانش­آموز است. خوابگاه­های دانشجویی در ساختمان آموزشی کالج اَبی واقع شده است که این موضوع مزیت بسیار زیادی برای دانش­آموزان داخواهد داشت من­جمله اینکه هزینه­های رفت و آمد دانشجو را کاهش خواهد داد. همان­طور که اشاره نمودیم در سال گذشته بیش از ۹۹ درصد دانشجویان کالج اَبی موفق به ورود در رشته­های پزشکی دانشگاه­های پزشکی پراگ شده­اند. در واقع دانشجویانی که در آزمون ورودی دانشگاه چارلز نمره قبولی را کسب نمی­نمایند می­توانند وارد دانشگاه­های دیگر پزشکی پراگ شوند. تحصیل پزشکی در دانشگاه چارلز مقدمات کسب بهترین درجات علمی در اروپاست. درواقع دانشجویانی که موفق به اخذ مدرک پزشکی، دندانپزشکی و یا دکترای داروسازی دانشگاه چارلز می­شوند می توانند در بهترین کشورهای دنیا مشغول به فعالیت شوند. با شرایطی که در این مقاله شرح نمودیم می­توان گفت همه­ی افرادی که علاقمند به تحصیل پزشکی در دانشگاه­های معتبر اروپا هستند می­توانند تحصیل پزشکی در دانشگاه چارلز را تجربه کنند و درواقع با شرکت در دوره­های فاندیشن پزشکی کالج­های چک می­توانند شانس بالاتری برای قبولی در آزمون پزشکی دانشگاه چارلز داشته باشند.

ما برای اخذ پذیرش از کالج­های پزشکی چک شما را راهنمایی می­کنیم تا مسیر بهتری برای اخذ پذیرش از دانشگاه چارلز داشته باشید.

این مقاله درباب تحصیل پزشکی در دانشگاه چارلز توسط مؤسسه حقوقی ملک­پور ( با همکاری مؤسسه مشاوره­  MIE ارائه گردیده است.) برای پاسخ به هرگونه سؤال در رابطه با تحصیل پزشکی در دانشگاه چارلز می­توانید با مشاورین ما در مؤسسات همکار تماس بگیرید.

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (۱۸ نظرات, میانگین: ۴.۶۱ از طریق ۵)
Loading...
16 پاسخ ها
 1. Kimia می گوید:

  سلام من ١٨ سال دارم داراى ديپلم تجربى با معدل ١٧ دبان انگليسي هم متوسط رو به بالا هست ميخواستم بپرسم امكان تحصيل پزشكى به زبان چكى در دانشگاه چارلز هست و ايا انجا كالج يا دوره هايى هست كه زبان چكى رو در اونجا ياد بگيرم همدمتن با دوره پرى مديكال

  پاسخ
  • n hashemee می گوید:

   با سلام و عرض ادب و احترام
   احترامآ ضمن تشکر فراوان از خدمت شما دوست عزیز و بزرگوار
   بعرضتان میرسانیم که به جهت آنکه توضیح مسائل حقوقی در این بخش امری دشوار میباشد و ممکن است باعث سوء تفاهم گردد و برای مشاوره بهتر ممکن است لازم باشد به سوالات مشاور پاسخ دهید و این بطور همزمان در مشاوره تلفنی امکانپذیر خواهد بود ، برای آنکه بتوانیم خدمت شما پاسخ درست ارائه نماییم و پاسخگوی تعداد کثیر ایمیل های ارسال شده از عزیزانی که به ما لطف دارند با سرعت بیشتری باشیم ، خواهشمندیم با دفاتر ما تماس گرفته و مشاوره رایگان تلفنی دریافت بفرمایید.

   پاسخ
 2. Diman می گوید:

  با سلام. من دانشجوی سال سوم کارشناسی یک رشته ی غیر پزشکی در دانشگاه تهران هستم. معدل دیپلم ۱۹٫۵۷ و پیش دانشگاهی ۱۷٫۴۷ تجربی را دارم. امسال ازمون ILTS شرکت خواهم کرد. تقریبا ۲۰۰ میلیون تومان سرمایه دارم. علاقه ی شدید به رشته ی علوم پزشکی دارم و هدف من دانشگاه هاروارد است اما با شرایط من قبولی هاروارد ممکن نیست بنابراین تصمیم به تحصیل در یک دانشگاه اروپایی با هزینه ی تحصیلی پایین یا رایگان گرفته ام تا برای تخصص شانس قبولی ام در هاروارد افزایش پیدا کنه. لطفا با توجه به شرایط من ممکنه اشاره ی مختصری بفرمایید که چه دانشگاهی و چه کشوری برای من مناسب است و باید از همین الان چه قدم هایی باید بردارم؟ آیا دانشگاه چارلز انتخاب خوبی بریا من هست؟ و اگر هست باتوجه به این که الزاما مدرک زبان نمی خواهد من باید چه اقدامی بکنم. باسپاس از پاسخ دهی شفاف و دلسوزانه ی شما

  پاسخ
  • mie editor2 می گوید:

   با سلام و عرض ارادت. شرایط سنی شما برای انتخاب بهترین گزینه باید مورد بررسی قرار گیرد. امکان تحصیل در کشورهایی نظیر روسیه، چک، مجارستان و … وجود دارد. برای اخذ اطلاعات در ارتباط با هزینه ها و شرایط پیشنهاد می کنیم با دفاتر ما ارتباط بگیرید.

   پاسخ
 3. مجتبی می گوید:

  با سلام و خسته نباشید
  من ۲۱ سال سن دارم و برای کارشناسی فیزیوتراپی دانشگاه چارلز میخوام اقدام کنم البته خیلی دوست دارم این رشته رو انگلیس بخونم ولی نمیدونم هزینهاش چقدر میشه ؟ایا برای رشته فیزیوتراپی هم نیاز به ازمون ورودی هستش یا همون دوره پیش پزشکی کافیه و تقریبا هزینه شهریه برای این رشته چقدر هستش.

  پاسخ
  • mie editor2 می گوید:

   با سلام و عرض ادب. برای تحصیل در این رشته باید دوره پیش پزشکی را سپری نموده و با دادن آزمون ورودی می توانید وارد دانشگاه شوید. هزینه تحصیل بسته به محل تحصیل و دانشگاه متفاوت است. برای اطلاع از هزینه ها پیشنهاد می کنیم با دفاتر ما ارتباط بگیرید.

   پاسخ
 4. مانا می گوید:

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما استاد عزیر و دلسوز
  میخواستم اگر ممکنه بدونم کانادا مدرک پزشکی دانشگاه چارلز را برای ادامه تحصیل و تخصص در کانادا قبول دارد؟وآیا بعد از تحصیل در دانشگاه چارلز شانس پذیرش در دانشگاه های کانادا وجود دارد؟با تشکر از شما

  پاسخ
  • مشاور حقوقی می گوید:

   با سلام
   تعدادی دانشگاه در کشور کانادا این مدرک را قبول دارند و کاملا بستگی به انتخاب شما دارد که کدام دانشگاه را انتخاب نمایید .بهتر است قبل از هرگونه اقدامی با دانشگاه های کانادا در ارتباط باشید یا با ما تماس حاصل نمایید .

   پاسخ
 5. بهمن سرایی می گوید:

  Bahman
  جناب آقای دکتر ملک پور سلام؛ قبلا هم خدمتتون پیام فرستادم ولی هنوز جوابی دریافت نکرده ام؛ فرزندم محمد ؛ با بهره گیری از خدمات مشاوره ای شرکت معظم شما ؛ در حال حاضر مشغول تحصیل در ابی کالج مالورن است و تا پایان سال تحصیلی ۲۰۱۷/۲۰۱۸ دوره جی ۲ ؛ GCSE را باتمام میرساند؛ سؤال من از محضر شما این است که آیا توصیه می نمایید به منظور صرفه جویی در هزینه های تحصیل و راهیابی سریع تر به دانشگاه پزشکی؛ سال بعد دوره پیش پزشکی را در ابی کالج پراگ بگذرانند و در واقع بجای تحصیل در دوره دو ساله A_level در انگلیس با پاس کردن دوره یکساله پیش پزشکی در جمهوری چک؛ سریعتر به دانشگاههای پزشکی نظیر دانشگاه چارلز هدایت شوند؟

  پاسخ
  • مشاور حقوقی می گوید:

   تمامی شرایط شما که ذکر فرمودید نیاز به بررسی دارد زیرا ممکن است هزینه های بیشتری به شما تحمیل گردد . شما میتوانید با دفاتر ما در تمامی نقاط جهان یا ایران تماس حاصل نمایید زیرا بهتر است که مقدار هزینه ها را دقیقا با شما بررسی نماییم .

   پاسخ
 6. رویا می گوید:

  سلام
  آیا ورود به دانشگاه سمل وایز بوداپست راحت تر است یا چارلز پراگ؟
  در صورتیکه فرزند ما قبل از مشمول شدن نظام وظیفه از ایران خارج شود آیا با نداشتن مدرک پیش دانشگاهی در صورت بازگشت به ایران مشکل در قبول مثلا لیسانس یا دکتری پیدا میکند؟

  پاسخ
 7. المیرا می گوید:

  باعرض ادب و احترام خدمت شما جناب آقای ملک پور و همکاران محترمتون، ضمن تشکر از زحمات فراوان شما استاد عزیزو دلسوزومهربان، بنده۲۷سال سن دارم فارغ تحصیل لیسانس رشته حقوق دانشگاه آزاد هستم دیپلم علوم انسانی هم دارم دارای یک فرزند ۳ساله میباشم همسرم کارمند رسمی پتروشیمی هستش، علاقمند به تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه های چک یا کانادا هستم مبلغ ۵۰۰میلیون هم سرمایه مالی داریم ،، ۳ماه پیش ویزای توریستی شنگن از سفارت فرانسه گرفتیم، و به اروپا سفرکردیم
  آیا با ۲۷ سال سن میتونم پذیرش و ویزای رشته پزشکی رو بگیرم؟
  آیا برای فرزند۳ ساله ام و همسرم ویزای همراه صادرمیشود؟
  در هر حال پیشنهادشما جهت مهاجرت ما به یکی ازکشورهای اروپا ویا کانادا با این شرایط چیست؟

  پاسخ
 8. مشاور حقوقی می گوید:

  عرض سلام و احترام خدمت استاد ملک پور. برای تحصیل در رشته پزشکی برای فرزندم تحقیق میکنم و در مورد مجارستان و چک توصیه زیادی میشود.. اگر ممکن است در مورد مقایسه این دو انتخاب راهنمایی بفرمایید. بسیار ممنون و متشکرم.

  پاسخ
 9. Zahra می گوید:

  سلام
  لطفاهزینه های دقیق درموردپزشکی ودندان کشورچک روبفرماییدموسسات همکارجوابهای متفاوتی دادن ودرصورت امکان درباره پزشکی اوکراین هم واعتبارمدارکش دردنیاتوضیحاتی بدین باتشکر

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.