اقامت سوئیس

  • بررسی شرایط اخذ اقامت سوئیس
  • قانون شهروندی سوئیس
  • اخذ اقامت سوئیس از طریق تولد در سوئیس
  • اخذ اقامت سوئیس از طریق تحصیل در سوئیس
  • اخذ اقامت سوئیس از طریق کار در سوئیس
  • اخذ اقامت سوئیس از طریق تحصیل در سوئیس
  • اخذ اقامت سوئیس از طریق سرمایه گذاری و ثیت شرکت و خرید ملک در سوئیس
  • اخذ اقامت سوئیس از طریق پناهندگی در سوئیس
  • ویزای توریستی سوئیس
سوئیس اقامت سوئیس

شما می توانید شرایط خود و اطلاعات تماس را از طریق فرم ارزیابی وارد کرده تا مشاوران ما شرایط شما را بررسی کرده و در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.

بررسی شرایط اخذ اقامت سوئیس

اقامت سوئیس و مهاجرت به سوئیس ارزش بالایی برای مهاجرین اروپایی و غیراروپایی دارد. در این مقاله روشهای اخذ اقامت سوئیس و شرایط اقامت سوئیس به طور مفصل بیان می شود. به طور کلی از 6 روش اصلی امکان اخذ اقامت سوئیس وجود دارد: تحصیل در سوئیس، کار در سوئیس , تولد در سوئیس، ازدواج در سوئیس ، سرمایه گذاری در سوئیس و پناهندگی در سوئیس . این مقاله با موضوع اقامت سوئیس توسط کارشناسان و متخصصین مؤسسه حقوقی ملکپور (با همکاری مؤسسه MIE اتریش) خدمت شما عزیزان ارائه می گردد.

به طور کلی خارجی ها پس از 12 سال (در موارد خاص کمتر از 12 سال) می توانند تابعیت سوئیس را اخذ نمایند. اخذ پاسپورت کشور سوئیس یکی از سخت ترین روشهای اخذ تابعیت و پاسپورت در اروپاست. گذرنامه کشور سوئیس در زمره شاخص ترین گذرنامه ها با امکان سفر به 155 کشور قرار دارد. در ادامه به بررسی راههای اخذ اقامت سوئیس خواهیم پرداخت.

فایل تصویری موسسه ملک پور در مورد مهاجرت به سوئیس

video اقامت سوئیس

قانون شهروندی سوئیس

قانون جدید شهروندی سوئیس در ژانویه 2018 اجرا شد. پیش بینی می شد این قانون وضعیت اقامت حدود 650.000 خارجی در سوئیس را تغییر دهد. طبق قانون سال 2017 کودکانی که در سوئیس متولد می شوند امکان اخذ تابعیت سوئیس را ندارند.

اگر شهروند غیر اروپایی هستید می توانید پس از 10 سال درخواست اقامت دائم سوئیس را بدهید و پس از 12 سال برای شهروندی سوئیس اقدام نمایید. سوئیس سومین کشور از 30 کشور توسعه یافته است و شاخص سلامت و رفاه اجتماعی در این کشور بسیار بالاست. حال سؤال اینجاست که :

تفاوت اقامت دائم سوئیس و شهروندی سوئیس چیست؟

اقامت دائم به شما اجازه می دهد از اکثر مزایای مشابه با شهروندی سوئیس برخوردار باشید من جمله:

دسترسی آزادانه به مشاغل دولتی و خصوصی

امکان راه اندازی شرکت و کسب و کار

حق تحصیل و برخورداری از کمک هزینه تحصیلی

امکان مالکیت املاک و مستغلات بدون محدودیت

دسترسی به امکانات رفاهی و کمک های اجتماعی

شهروندی یا تابعیت سوئیس تمامی این مزایای به اضافه حق رأی را داراست. البته وظایفی را نیز داراست. به طور مثال مردان 18 تا 34 سال در سوئیس مجبور به انجام خدمت نظامی هستند. یکی از مزایای کشور سوئیس اجازه بهره گیری از تابعیت دوگانه است بدین معنا که در صورت اخذ تابعیت سوئیس می توانید تابعیت اول خود را نیز داشته باشید و نیازی به سلب آن نیست.

فایل صوتی موسسه ملک پور در مورد اقامت سوئیس

audio اقامت سوئیس

روشهای اخذ اقامت سوئیس :

اخذ اقامت سوئیس از طریق تولد در سوئیس

کودک متولد شده در سوئیس به طور خودکار نمی تواند تابعیت سوئیس را اخذ نماید و تنها باشرایط زیر امکان تبدیل به شهروند سوئیس را خواهد داشت:

_اگر پدر یا مادر کودک سوئیسی باشند

_اگر پدر یا مادر کودک نا مشخص باشد

_کودکی که پدر یا مادر سوئیسی خود را از دست داده باشد اما وابستگی خود را به سوئیس اثبات نماید.

تولد در سوئیس

فایل تصویری موسسه ملک پور در مورد قوانین کلی تولد

video اقامت سوئیس

اقامت سوئیس از طریق ازدواج در سوئیس

اگر با یک شهروند سوئیسی ازدواج کنید و در مجموع 3 سال از 5 سال زندگی مشترک در سوئیس زندگی کنید می توانید برای اقامت دائم سوئیس درخواست دهید. البته اگر خارج از سوئیس هم باشید در موارد خاص اگر 6 سال از ازدواج شما گذشته باشد و وابستگی خود را به کشور سوئیس اثبات نمایید می توانید اقامت سوئیس را اخذ نمایید. اگر خارج از سوئیس باشید می توانید درخواست خود را به FOM یا کنسولگری سوئیس در کشور خود درخواست دهید. شهروند سوئیسی جهت درخواست ویزای ازدواج برای همسر خود باید اثبات نماید که توان پرداخت هزینه های معاش خود و همسر خود را دارد و همچنین در شغل ثابتی مشغول به کار است. این روش یکی از سریع ترین روشهای اخذ اقامت سوئیس است اما با توجه به سختگیری های اداره مهاجرت زمانی می توان برای این اقامت درخواست داد که علقه طرفین ثابت شود و ثبت واقعی ازدواج انجام شود.

ازدواج در سوئیس

فایل تصویری موسسه ملک پور در مورد قوانین کلی ازدواج

audio اقامت سوئیس

اقامت سوئیس از طریق تحصیل

در صورتیکه شما در سوئیس تحصیل کنید و با ویزای تحصیلی وارد سوئیس شوید می توانید برای اقامت کاری سوئیس پس از تحصیل و در نهایت پس از 10 سال برای اقامت دائم سوئیس درخواست دهید. دوره کارشناسی در سوئیس 3 تا 4 سال، کارشناسی ارشد 1 تا 2 سال و دوره دکترا 3 سال است. توجه داشته باشید که زمان فارغ التحصیلی و سن شما برای اخذ ویزای تحصیلی سوئیس اهمیت زیادی دارد. به طور مثال افرادی می توانند برای دوره کارشناسی درخواست دهند که بیشتر از 4 سال از زمان فارغ التحصیلی آنها نگذشته باشد همچنین برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد. یکی از آسانترین روشهای مهاجرت به سوئیس اخذ ویزای تحصیلی است زیرا به دانشجویان پس از فارغ التحصیلی از دانشگاههای سوئیس فرصتی برای کاریابی و اشتغال داده می شود. پس از 6 ماه می توانید حداکثر تا 15 ساعت در هفته کار کنید. پس از فارغ التحصیلی می توانید 6 ماه بیشتر برای کاریابی در سوئیس بمانید.

فایل تصویری موسسه ملک پور در مورد قوانین تحصیل در سوئیس – پارت اول

video اقامت سوئیس

فایل تصویری موسسه ملک پور در مورد قوانین تحصیل در سوئیس – پارت دوم

video اقامت سوئیس

اقامت سوئیس از طریق کار در سوئیس

برای اخذ اقامت کاری در سوئیس و ویزای کار در سوئیس باید پیش از درخواست ویزا و ورود به سوئیس قرارداد کاری با یک کافرمای سوئیسی داشته باشید. طبق قوانین کار در سوئیس اولویت استخدام با متقاضیان سوئیس است و اگر کافرمای شخص مورد نظر خود را در سوئیس نیافت اجازه استخدام متقاضی غیر اروپایی را دارد. اگر مایل هستید اطلاعات بیشتری در رابطه با ویزای کاری سوئیس اخذ نمایید می توانید به مطالب مرتبط با این موضوع در همین سایت مراجعه نمایید.

مهاجرت کاری به سوئیس
کار در سوئیس
مدارک لازم جهت اخذ ویزای کاری در سوئیس

اقامت سوئیس از طریق سرمایه گذاری

شما می توانید از طریق سرمایه گذاری و راه اندازی کسب و کار اقامت سوئیس را اخذ نمایید. حداقل سرمایه مورد نیاز برای سرمایه گذاری در سوئیس حدود یک میلیون CHF است. معمولأ پروسه اخذ اقامت سوئیس از این طریق 3 تا 4 ماه طول می کشد. شهروندان خارجی که اجازه اقامت سوئیس را دارند می توانند به طور آزادانه املاک و مستغلات خریداری نمایند. پروسه ثبت شرکت و سرمایه گذاری در سوئیس پروسه ساده ای نیست و حتمأ می بایست در این زمینه از وکلای مهاجرت به سوئیس و کارشناسان حقوق بین الملل مشورت بگیرید. برای ثبت شرکت و راه اندازی کسب و کار در سوئیس می بایست طرح اقتصادی مناسب و منظمی داشته باشید. اگر طرح کسب و کار شما مورد قبول وزارت کار و اداره امور اقتصادی سوئیس باشد می توانید برای ثبت شرکت و کسب و کار در این کشور اقدام نمایند.

اقامت سوئیس از طریق خرید ملک در سوئیس چگونه است؟

خرید ملک یا سرمایه گذاری در املاک در کشور سوئیس برای خارجیان که اقامت سوئیس را ندارند بسیار دشوار است. املاک و مستغلات در سوئیس بسیار گران است و البته امکان اقامت سوئیس از طریق خرید ملک وجود ندارد. قیمت املاک در شهرهای مختلف سوئیس متفاوت است. به طور مثال قیمت آپارتمان در منطقه آلت از 400.000 فرانک است. جهت این امر پیشنهاد میگردد از مشاوره با وکیل مهاجرت غافل نشوید.

سرمایه گذاری و ثبت شرکت در سوئیس
اخذ اقامت سوئیس از طریق خرید ملک

اقامت سوئیس از طریق پناهندگی در سوئیس

پناهجو شخصیست که به دلیل سیاسی مذهبی ، اذیت و آزار، ترس خشونت ، قومیت و در خطر بودن جان به کشور هایی که از حقوق پناهندگی دفاع میکند، پناه می برد. طبق قانون کنوانسیون 1951 ژنو مربوط به وضعیت پناهچویان و کنوانسیون 1984 ببه دلایلی از قبیل رفتار های شکنجه گری و غیر انسانی و همچنین قانون کنوانسیون 1966 پیمان حقوقی مدنی و سیاسی بین المللی ، شرایط قانونی برای پناهندگی را بیان می کنند.  سوئیس یکی از 26 کشوری است در کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل شرکت کرده ،اما پناهندگی در این کشور بدلیل حجم تقاضای ببار بالا خیلی دشوار است. همچنین پناهندگی راه نامطلوبی بوده و خطرات زیادی دارد.

فایل تصویری موسسه ملک پور در مورد پناهندگی – بخش اول

audio اقامت سوئیس
پناهندگی در سوئیس

فایل تصویری موسسه ملک پور در مورد پناهندگی – بخش دوم

audio اقامت سوئیس
مهاجرت به سوئیس از طریق پناهندگی

اقامت در سوئیس با ویزای توریستی سوئیس

چه کسانی نیاز به اخذ ویزا برای ورود و اقامت در سوئیس دارند؟

کشور سوئیس بخشی از اتحادیه اروپا نیست بلکه عضو اتحادیه تجارت آزاد اروپا (EFTA) است. کشورهای ایسلند، لیختن اشتاین و نروژ عضو این اتحادیه هستند. همچنین سوئیس یکی از 26 کشور منطقه شنگن است که این کشورها ویزای مشترک دارند. بدین معنا که اگر فردی ویزای یکی از این کشورها را اخذ نمود امکان ورود به سایر کشورهای منطقه شنگن را بدون اخذ ویزای مجدد دارد. بنابراین هر شخص قصد اقامت بیش از 3 ماه در سوئیس داشته باشد می بایست مجوز اقامت یا ویزا دریافت کند.

افرادی که مایل به حضور و اقامت در سوئیس حداکثر تا 3 ماه هستند می توانند ویزای توریستی این کشور را اخذ نمایند. برای درخواست ویزای توریستی سوئیس اطمینان یابید که گذرنامه شما حداقل 6 ماه اعتبار دارد. ویزای توریستی برای اهداف گردشگری، کسب و کار و تجارت و یا شرکت در برنامه های آموزشی_فرهنگی صادر می شود و قابل تمدید نیست. اگر میخواهید بیش از 90 روز در سوئیس بمانید باید نسبت به هدف خود ویزای بلند مدت اخذ نمایید. برخی از شهروندان غیراروپایی در شرایط خاص برای ورود به سوئیس نیاز به ویزا ندارند. به طور مثال شهروندان کشورهای استرالیا، نیوزیلند، کانادا و آمریکا معاف از اخذ ویزا برای سفر به سوئیس هستند مگر اینکه قصد کار در سوئیس را داشته باشند یا قصد اقامت بیش از 8 روز در سوئیس را داشته باشند.

سخن آخر در مورد اقامت سوئیس

با توجه به این توضیحات شما می توانید از روشهای مختلفی به اقامت سوئیس دست یابید و با طی سالها و شرایط خاصی احتمالا پاسپورت ارزشمند این کشور را دریافت کنید. البته برای انتخاب روش مناسب با پرونده خود می بایست با کارشناسان مشورت نمایید و شرایط خود را بررسی نمایید. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان مؤسسه حقوقی ملکپور در وین و یا دفاتر همکار ما در ایران تماس بگیرید.