اقامت جمهوری چک

 • اقامت جمهوری چک و مقدمه ای بر آن
 • اقامت جمهوری چک و شرایط عمومی
 • اقامت جمهوری چک از طریق تحصیل
 • اقامت جمهوری چک از طریق کار
 • اقامت جمهوری چک از طریق سرمایه گذاری
 • اقامت جمهوری چک از طریق ازدواج
 • اقامت جمهوری چک و اخذ تابعیت از طریق تولد
 • اقامت جمهوری چک از طریق پناهندگی
 • اقامت جمهوری چک برای هنرمندان و افراد موفق
 • اقامت جمهوری چک و هزینه های زندگی در جمهوری چک
 • اقامت جمهوری چک و اخذ تابعیت جمهوری چک
 • اقامت جمهوری چک و سخن پایانی
اقامت جمهوری چک اقامت جمهوری چک

شما می توانید شرایط خود و اطلاعات تماس را از طریق فرم ارزیابی وارد کرده تا مشاوران ما شرایط شما را بررسی کرده و در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.

اقامت جمهوری چک و مقدمه ای بر آن

اقامت جمهوری چک و شرایط اخذ اقامت جمهوری چک در این مقاله مورد تحلیل و بررسی علمی قرار می گیرد. آیا انواع راه های مهاجرت به جمهوری چک را می شناسید؟ شرایط اخذ اقامت جمهوری چک چیست و مدارک مورد نیاز و الزامات هریک انواع راه های اخذ اقامت و مهاجرت به کشور جمهوری چک کدامند؟ مهاجرت به جمهوری چک از راه های مختلفی قابل دستیابی می باشد و شما عزیزان با خواندن این مقاله ابتدا با کلیات لازم در خصوص کشور جمهوری چک و سپس با تمامی راه های اخذ اقامت در کشور جمهوری چک آشنا می شوید. اخذ اقامت و تابعیت می تواند از طریق کار، تحصیل، سرمایه گذاری، ازدواج، تولد و… صورت گیرد. وقتی شخص واجد شرایط برای اقدام از هر یک از این طرق باشد، نیاز به ارائه اسناد و مدارک لازم برای اخذ اقامت خواهد بود که در این مقاله به الزامات مورد نیاز برای هر یک از این پروسه ها نیز پرداخته خواهد شد. خاطر نشان می گردد ارزیابی شرایط موجود و انتخاب بهترین راه اخذ اقامت جمهوری چک می تواند با تکیه بر تجربه وکلای مهاجرت نتایج بسیار مطلوب تری را برای شما سروران عزیز به ارمغان آورد.

اقامت جمهوری چک و شرایط عمومی

اقامت جمهوری چک در سالهای اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است. برای بررسی علل این امر باید نیم نگاهی به شرایط عمومی مساعد و روند رو به رشد این کشور در زمینه های مختلف بیندازیم. کشور جمهوری چک با داشتن جمعیت 10.5 میلیون نفری و نرخ بیکاری بسیار مناسب و دارا بودن شاخص توسعه انسانی بالا می تواند گزینه مناسبی برای مهاجرت باشد. پایتخت آن شهر پراگ است و زبان رسمی این کشور چکی می باشد. این کشور به لحاظ شاخص جهانی صلح رتبه 7 را در میان کشورهای دنیا دارا می باشد و در واقع از امن ترین کشورهای دنیاست. بسیاری از دانشجویان سراسر دنیا به علت هزینه های مناسب زندگی و تحصیل تمایل به تحصیل در این کشور دارند و دانشگاه معروف چارلز یکی از دانشگاه های معروف این کشور می باشد که با اقبال ایرانیان جهت تحصیل در رشته های پزشکی نیز روبرو است. برای کسب اطلاعات دقیق تر در این زمینه می توانید با دفاتر رسمی موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل نمایید. کشور جمهوری چک در همسایگی کشورهای آلمان، اتریش، لهستان و اسلوواکی قرار گرفته است که علاوه بر تنوع اقلیمی در این کشور، جایگاهی استراتژیک نیز به این کشور بخشیده است. این کشور عضو اتحادیه اروپا و شنگن می باشد و علاوه بر داشتن صنعتی قوی در بخش کشاورزی و گردشگری نیز بسیار قوی می باشد.

اقامت جمهوری چک از طریق تحصیل

اقامت جمهوری چک می تواند به واسطه اخذ ویزای تحصیلی یا student visa حاصل گردد. این نوع ویزا به مدت سال های تحصیل شخص در کشور جمهوری چک صادر می شود و قابل تبدیل و قابل تمدید می باشد. آموزش و پژوهش با کیفیت بالا، به ویژه در علوم، مهندسی و پزشکی، در جمهوری چک دارای سابقه طولانی است. دانشگاه چارلز در پراگ در سال 1348 تاسیس شد و قدیمی ترین دانشگاه در اروپای مرکزی است. دانشگاه های جمهوری چک دوره های طولانی مدت، منحصر به فرد و تخصص های جالب ارائه می دهند. دانشجویان می توانند برای یک دوره تحصیلی کوتاه یا برای تکمیل مدرک تحصیلی خود در طیف وسیعی از رشته ها تحصیل نمایند.

زبان اصلی تحصیل در این کشور زبان چکی می باشد اما برنامه های تحصیلی فراوانی به زبان انگلیسی تنظیم گردیده که شرایط تحصیل دانشجویان بین المللی را نیز فراهم نموده است که معمولا در سطوح زیر برگزار می گردد.

 • اقامت جمهوری چک با تحصیل دوره های foundation

این دوره ها جهت آماده سازی افراد برای ورود به دوره های اصلی کارشناسی می باشد و عموما 1 ساله است. به عنوان مثال این دوره ها می تواند در زمینه تکمیل دانش زبانی فرد و یا آموزش های لازم جهت ورود به دوره های پزشکی باشد. یکی دیگر از دوره های جذاب برای تحصیل، آموزش در آکادمی های فوتبال این کشور می باشد. برای کسب اطلاعات تخصصی تر در خصوص هزینه ها و شرایط تمام این دوره ها می توانید با دفاتر رسمی موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل نمایید.

 • اقامت جمهوری چک با تحصیل در دوره های کارشناسی

دوره های 3 الی 4 ساله هستند و اولین سطح آموزش عالی را تشکیل می دهند. این دوره تحصیلی با آزمون نهایی، که معمولا شامل ارائه و دفاع از پایان نامه است به اتمام می رسد. فارغ التحصیلان موفق اجازه دارند وارد بازار کار شوند و یا تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی ارشد و در زمینه های مرتبط ادامه دهند. افرادی که تمایل به اخذ اقامت جمهوری چک با تحصیل در این مقطع به زبان انگلیسی دارند عموما نیاز به ارائه مدرک زبان آیلتس 6 دارند.

 • اقامت جمهوری چک با تحصیل در دوره های کارشناسی ارشد

این دوره ها می تواند در ادامه مقطع کارشناسی باشد و طول این دوره ها 1 تا 3 سال است. این دوره ها بر دستیابی به دانش نظری و توسعه خلاقیت و استعداد تمرکز می کنند. فارغ التحصیلان در برنامه های کارشناسی ارشد معمولا باید در آزمون نهایی نیز شرکت نمایند و از پایان نامه خود را نیز ارائه نمایند و از آن دفاع کنند. مطالعات در پزشکی، دامپزشکی و بهداشت، توسط یک معاینه دولتی مورد نیاز، از جمله ارائه و دفاع از پایان نامه دقیق تکمیل شده است. افرادی که تمایل به اخذ اقامت جمهوری چک با تحصیل در این مقطع به زبان انگلیسی دارند عموما نیاز به ارائه مدرک زبان آیلتس 6.5 دارند.

 • اقامت جمهوری چک با تحصیل در دوره های دکترا

این دوره ها به طور معمول 3 ساله هستند و برای فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد مناسب هستند و به طور مستقل در زمینه هایی نظیر توسعه به تحقیقات می پردازند. مطالعات دکترا منتهی به آزمون نهایی خواهد شد و ارائه عمومی و دفاع از پایان نامه دکترا نیز مبتنی بر پروزه اصلی انجام می شود که باید به چاپ رسیده باشد و یا جهت چاپ شدن مقبول باشد. افرادی که تمایل به اخذ اقامت جمهوی چک با تحصیل در این مقطع به زبان انگلیسی دارند عموما نیاز به ارائه مدرک زبان آیلتس 7 به بالا دارند و نهایتا نیاز به دریافت تایید از سمت سوپروایزر یا استاد راهنما نیز دارند.

 • اقامت جمهوری چک و هزینه تحصیل

هزینه های تحصیل در کشور جمهوری چک بسیار مطلوب می باشد، برای افرادی که تمایل به اخذ اقامت جمهوری چک از طریق تحصیل به زبان چکی دارند تحصیلات ایشان به صورت رایگان خواهد بود و برای افرادی که تمایل به تحصیل به زبان انگلیسی دارند هزینه ها بسته به شهر و دانشگاه متفاوت است و ممکن است تا 22 هزار یورو نیز باشد. به طور کلی هزینه های تحصیل در مقایسه با مقاطع و رشته های مشابه در بسیاری از کشورهای اروپایی مناسب تر می باشد.

اقامت جمهوری چک و کار پس از تحصیل

افرادی که اقامت جمهوری چک را از طریق تحصیل به دست می آورند پس از پایان تحصیلات اجازه دارند به مدت 3 ماه به جستجوی کار بپردازند. در صورتی که بتوانند در مصاحبه های شغلی مورد تایید کارفرما قرار گیرند می توانند دعوتنامه شغلی دریافت نمایند و قرارداد کاری منعقد نمایند. این قرارداد به منزله تغییر ویزای تحصیلی به ویزای کاری می باشد. همان طور که می دانید سال های تحصیل در این کشور جزو سالهای اقامت محسوب نمی گردد و افراد پس از 5 سال اقامت کاری، می توانند نوع اقامت خود را از حالت اقامت موقت به اقامت دائم تبدیل نمایند. بنابراین همان طور که پیش از این اشاره شد به علت نرخ بیکاری فوق العاده مناسب، این کشور به یکی از بهترین گزینه ها برای کار پس از تحصیل می باشد و علی الخصوص برای افرادی که تمایل به تحصیل و کار در رشته های پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی دارند دانشگاه چارلز از جمله دانشگاه های محبوب و مناسب جهت تحصیل می باشد. از الزامات ورود به رشته های پزشکی گذراندن دوره های foundation می باشد که شما عزیزان برای کسب اطلاعات تخصصی تر در این زمینه می توانید با دفاتر رسمی موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل نمایید و از مشاوره رایگان در این زمینه اخذ اقامت جمهوری چک از این طریق بهره مند شوید. تحصیل در کشورهای مختلف و آثار اقامتی و شرایط کار پس از تحصیل می تواند در کشورهای مختلف مورد بررسی و مقایسه قرار گیرد.

اقامت جمهوری چک با اخذ بورسیه تحصیلی

اقامت جمهوری چک می تواند از طریق اخذ بورسیه تحصیلی نیز صورت گیرد جمهوری چک کمک هزینه تحصیلی را چه به زبان چک (در دوره های کارشناسی ارشد) و چه به زبان انگلیسی (در دوره های کارشناسی ارشد و دکترا) فراهم می نماید. بورسیه هایی که ارائه می شود با توجه به پروژه های همکاری تعیین شده و نیازهای شناسایی شده جهت توسعه تعیین می گردد. برخی از بورسیه های معروف این کشور به شرح زیر می باشد:

 • بورسیه تحصیلی VISEGRAD

صندوق بین المللی VISEGRAD یک سازمان بین المللی متشکل از کشورهای جمهوری چک، مجارستان، لهستان و اسلوواکی می باشد و برنامه های متعدد و متنوعی برای ارائه کمک هزینه تحصیلی در مقاطع مختلف ارائه می نمایند. متقاضیان این نوع بورسیه باید درخواست خود را تا 15 مارس هر سال ارائه نمایند.

 • بورسیه تحصیلی South Moravian

این بورسیه از دانشجويان و محققان با استعداد در منطقه مركزي جنوب جمهوري چک حمايت مي كند. این طرح بورس تحصیلی مختص به دانشجویان خارجی در کشورهای خارج از اتحادیه اروپا که علاقه مند به تحصیلات تکمیلی در مقطع ارشد یا دکتری در دانشگاه های Brno هستند. برنامه های تحصیلی در علوم فنی و طبیعی ترجیح داده می شود. انتظار میرود متقاضیان دانش خوبی از زبان چک داشته باشند، زیرا آنها باید بتوانند به امتحان ورودی منتخب در دانشگاه انتخاب شده و شروع به تحصیل در چک کنند. برنامه های کمک هزینه تحصیلی تا پایان ماه ژانویه پذیرفته می شوند.

 • برنامه ERASMUS

برنامه Erasmus برای حمایت از آموزش، جوانان و ورزش تهیه شده است. این بورسیه تحصیلی در کشورهای اتحادیه اروپا فرصت های استفاده از منابع مالی حمایتی را برای دانشجویان سراسر جهان به ارمغان می آورد.

 • برنامه FULBRIGHT

برنامه معتبر فولبرایت که توسط دولتهای ایالات متحده و چک حمایت می شود، شهروندان ایالات متحده و چک را برای تحصیل، آموزش یا انجام تحقیقات در کشور شریک پشتیبانی می کند.

 • کمک هزینه تحصیلی دانشگاه MASARYK

معاون دانشکده هنر دانشگاه ماساریک برای دانشجویان خارجی کمک هزینه شش دوره سه ماهه تحصیلی را به ارزش 8000 دلار به ازای هر ماه جهت مطالعات زبان، ادبیات و فرهنگ چک پرداخت می کند و ترجیحا دوره هایی که به زبان چکی هست مشمول این بورسیه می گردند. متقاضیان کمک هزینه تحصیلی باید به زبان چکی به خوبی درس بخوانند تا بتوانند در سخنرانی ها و شرکت در سمینارها نیز موفق ظاهر شوند.

علاوه بر این برنامه ها کشور جمهوری چک برنامه های بورسیه تحصیلی دیگری نیز دارد که می تواند مورد بررسی و مطالعه قرار گیرد، در صورتی که تمایل به اخذ بورسیه تحصیلی دارید باید به این نکات مهم نیز توجه فرمایید:

اخذ بورسیه تحصیلی با داشتن دانش زبانی کشور هدف سهولت بیشتر می باید. موسسه حقوقی ملک پور می تواند شما در مسیر اقامت جمهوری چک از طریق تحصیل یاری نماید و شرایط شما را جهت دستیابی به کمک هزینه های تحصیلی در کشورهای گوناگون مورد بررسی قرار دهد و شما را تا رسیدن به نتیجه در پروسه های تحصیلی همراهی نماید. این مقاله توسط موسسه حقوقی ملک پور تهیه و تنظیم گردیده و کپی برداری از آن بدون ذکر منبع شرعاً و قانوناً حرام و غیر قانونی می باشد. اکثر دانشگاه هایی که شرایط بورسیه را برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته اند در سایت خود الزامات مورد نیاز را نیز اعلام نموده اند. در اغلب موارد اخذ بورسیه نیاز به تایید سوپروایزر یا استاد راهنما دارد. برای دریافت این تاییدیه نیازمند مکاتبه مستقیم با استاد مربوطه هستید و بعد از تایید رزومه با دارا بودن شرایط و مدارک لازم می توانید اقدام به اخذ پذیرش نمایید.

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش و ویزای تحصیل در جمهوری چک به شرح زیر می باشد:

 • تصویر پاسپورت

 • تصویر مدرک دیپلم (و مدارک پیشین مانند کارشناسی)

 • ریز نمرات ترجمه شده و تایید شده از مقاطع قبل

 • CV یا رزومه

 • مدارک مبنی بر موافقت نامه دانشگاه با دریافت کمک هزینه تحصیلی

 • توصیه نامه و انگیزه نامه

 • در برخی رشته ها ارائه نمونه کار(Portfolio)

 • فرم درخواست ویزا

 • نامه پذیرش برای تحصیل

 • گذرنامه معتبر و عکس های پاسپورت

 • اثبات منابع مالی برای اقامت

  به عنوان مثال از طریق یک صورت حساب بانکی یا تأییدیه دریافت کمک مالی

 • تأییدیه محل اقامت قطعی در جمهوری چک

 • بیمه نامه بین المللی سلامت معتبر

اعزام دانشجو به جمهوری چک

اقامت جمهوری چک از طریق کار

اقامت جمهوری  چک می تواند از طریق اخذ ویزای کار از این کشور حاصل گردد. کشور جمهوری چک دارای نرخ بیکاری 2.5 درصدی می باشد که نرخ  بسیار مناسبی می باشد. تصویر روبرو تغییرات نرخ بیکاری این کشور را طی 5 سال گذشته نشان می دهد.

نرخ بیکاری جمهوری چک اقامت جمهوری چک

برای اخذ اقامت جمهوری چک از طریق کار ابتدا باید انواع ویزاهای کاری را بشناسیم. چرا که ویزاهای کاری خود به چندین بخش تبدیل می شوند: 

 1. نیروی ماهر (ویزای مهارت) یا skilled worker
 2. ویزای جستجوی کار یا job seeker
 3. داشتن پیشنهاد کاری یا job offer

ویزای کاری می تواند به واسطه داشتن دعوتنامه از کارفرما، اخذ ویزاهای جستجوی کار و ویزاهای کاری مبتنی بر امتیاز(ویزای کار نیروهای ماهر) به دست آید. در این میان کشور جمهوری چک از جمله کشورهایی است که ما ایرانیان برای اخذ اقامت جمهوری چک از طریق کار نیازمند اقدام از مسیر اول هستیم. داشتن Job offer یا دعوتنامه شغلی از طریق کارفرما می تواند به منزله ی صدور اجازه کار تلفی گردد. اما نیک می دانیم که از الزامات دستیابی افراد خارج از اتحادیه اروپا به دعوتنامه شغلی، لزوم ایجاد آگهی نیازمندی شغلی در کشور جمهوری چک و در اتحادیه اروپا می باشد. به این معنی که درخواست نیازمندی شغلی ابتدا باید از طرف کارفرما به مدت 3 ماه در کشور جمهوری چک و سپس به مدت 3 ماه در اتحادیه اروپا آگهی گردد و در صورتی که نیروی مورد نظر پیدا نشد، افراد خارج از اتحادیه اروپا قادر هستند از این دعوتنامه استفاده نموده و ویزای کار دریافت نمایند. از زمانی که شخص در این کشور مشغول به کار می شود اقامت او نیز صادر و آغاز می گردد و در صورت رسیدن درآمد ماهانه به حد نصاب لازم شخص می تواند بلوکارت دریافت نماید که به معنای اجازه کار او در سراسر اتحادیه اروپا می باشد.

پس از گذشت 5 سال از اقامت کاری در این کشور شخص  می تواند اقامت دائم نیز دریافت نماید. برای ما ایرانیان بهترین راه دریافت دعوتنامه شغلی، ورود به کشور جمهوری چک از طریق تحصیل می باشد و موسسه حقوقی ملک پور می تواند شما را در مسیر مهاجرت تحصیلی به کشور جمهوری چک یاری کند و اطلاعات لازم در خصوص کار ضمن تحصیل و کار پس از تحصیل را ارائه نماید. چرا که تحصیل در این کشور می تواند از طرفی فرصت و اجازه جستجوی کار پس از تحصیل را به ارمغان آورد و از طرفی با تحصیل در کشور جمهوری چک و آشنایی با زبان مردم این کشور احتمال یافتن کار نیز بسیار بالاتر خواهد بود.

در ادامه به شرایط اخذ اقامت جمهوری چک از طریق کار می پردازیم:

 • گواهی هویت

  به عنوان مثال عکسبرداری از صفحات مربوط به گذرنامه شما، از جمله شماره گذرنامه

 • اثبات آدرس

 • تمام اطلاعات لازم برای شناسایی کارفرمای آینده

  نام، دفتر ثبت نام، شماره شناسایی

 • اطلاعات مربوط به محل، مدت زمان و نوع کار

 • دعوتنامه کارفرما مبنی بر اینکه فرد خارجی را استخدام کند

 • نسخه های اسناد رسمی مدارک تحصیلی و حرفه ای مرتبط با نوع کار

 • هزینه اداری

  500 CZK

مهاجرت کاری به جمهوری چک

اقامت جمهوری چک از طریق سرمایه گذاری

اقامت جمهوری چک و شرایط دریافت آن از طریق سرمایه گذاری از جمله مواردی قابل بررسی برای افرادی می باشد که تمایل دارند سرمایه خود را در قلب اتحادیه اروپا سرمایه گذاری نمایند و از آثاری مانند اخذ اقامت و استفاده از فرصت های سودده جهت سرمایه گذاری در جمهوری چک استفاده نمایند. پیش از هر چیز بد نیست بدانیم روش های بسیار متعدد و متنوعی برای سرمایه گذاری در کشورها وجود دارد، خرید ملک و سرمایه گذاری در بخش املاک و مستغلات، ثبت شرکت، هبه کردن وجه نقد، سرمایه گذاری در بخش اوراق قرضه و… از انواع روش های مرسوم سرمایه گذاری می باشند که در برخی کشورها منجر به اخذ اقامت نیز می گردد.

 • اقامت جمهوری چک از طریق کسب و کار(business visa)

اگر شما در جمهوری چک مشغول کسب و کار واقعی هستید که ارزش اقتصادی را برای اقتصاد این کشور به ارمغان می آورد، شما می توانید در کمتر از یک سال اقامت خود را به اقامت طولانی مدت تبدیل نماید.

 • فواید و مزایای اقامت جمهوری چک از طریق کسب و کار(business visa)

  • امکان داشتن اقامت با همراه – همسر و فرزندان زیر 18 سال
  • یک مسیر برای اقامت طولانی مدت پس از سه ماه
  • اقامت دائم اتحادیه اروپا پس از پنج سال
  • پس از ده سال اقامت برای شهروندی درخواست کنید
 • مراحل و پروسه اقامت جمهوری چک از طریق کسب و کار(business visa)

  1- درخواست ویزای کسب و کار

  اول از همه شما باید برای ورود به جمهوری چک درخواست ویزای کسب و کار ارائه نمایید، که برای شش ماه معتبر است. جهت درخواست ویزای کسب و کار از سفارت در کشور محل اقامت شما، باید مراحل زیر را طی نمایید تا به اخذ اقامت جمهوری چک منتج گردد.

  • یک شرکت SRO را تاسیس نمایید (یک شرکت با مسئولیت محدود در جمهوری چک)
  • تهیه محل اقامت در جمهوری چک و پرداخت سپرده بابت اجاره دو ماه از آن قبل از اخذ ویزا
  • اثبات هزینه های زندگی کافی برای حمایت از خود و همراه (همسر و فرزندان زیر 18 سال)
  • ارائه مدرک بیمه درمانی به ارزش 60000 یورو

  2- ورود به جمهوری چک و ثبت آدرس

  ظرف مدت سه روز پس از ورود به جمهوری چک، باید آدرس خود را با مراجعه به پلیس محلی ثبت نمایید.

  3- درخواست اقامت طولانی مدت

  سه ماه قبل از تاریخ انقضای ویزای کسب و کار ، شما می توانید برای اقامت جمهوری چک به صورت طولانی مدت درخواست کنید. این به طور معمول برای یک سال معتبر است و فرصت گسترش نیز دارد.

 • اقامت جمهوری چک از طریق سرمایه گذاری (investor visa)

  اخیرا زمزمه هایی مبنی بر این وجود دارد که جمهوری چک روزنه ای را که قبلا به کارآفرینان اجازه میداد تا شرکتی تاسیس نمایند و سپس به عنوان کارمند ویزای خود را دریافت نمایند خواهد بست. از این رو این مسئله باعث می شود که ویزای سرمایه گذاری جدید (investor visa) یک جایگزین جذاب باشد. به ویژه که برنامه های دیگر مشابه – مانند ویزای بلند مدت کسب و کار(Business visa) – روند کند و آهسته ای دارد و گاهی اوقات با توجه به نظرات و تایید مقامات مهاجرت اقدام می گردد.

  از الزامات ویزای سرمایه گذاری جمهوری چک این است که سرمایه گذاران مبلغ 75 میلیون کرون ( حدود 3،6 میلیون دلار) را در یک کسب و کار سرمایه گذاری نمایند، که برای حداقل 20 نفر از شهروندان چک یا سایر شهروندان اتحادیه اروپا اشتغال ایجاد می کند. سرمایه گذاران می توانند به عنوان مدیر یا سهامدار در یک پروژه واحد اقدام نمایند، اما پروژه هایی با بیش از پنج مدیر و یا سهامداری در پروژه هایی که شخص دارای کمتر از 30 درصد سهام است، معمولا با بررسی های ویژه و دقیق تری روبرو خواهد شد.

  بر خلاف ویزای کسب و کار(business visa)، که دارندگان آن مجبور هستند تا یک سال یا بعضا چندین سال منتظر پیوستن اعضای خانواده خود به جمهوری چک باشند، ویزای سرمایه گذاری(investment visa) اجازه می دهد اعضای خانواده از طریق ویزای پیوست خانواده برای ورود به کشور جمهوری چک استفاده کنند و تقریبا بلافاصله به آنها بپیوندند. متقاضیان موفق به دریافت ویزای دو ساله و اخذ اقامت جمهوری چک می شوند که قابل تمدید است و می توانند پس از گذشت یک دهه اقامت جمهوری چک، درخواست شهروندی نمایند.

  ویزای کسب و کار(business visa) همچنان یک گزینه مناسب برای سرمایه گذاران است که می خواهند اقامت خود را بدون نیاز سرمایه کلان به دست آورند، اما متقاضیان ویزای کسب و کار با انتظارات قابل توجه بیشتر و تاخیر های بالقوه نسبت به متقاضیان سرمایه گذاری روبرو می شوند. بر خلاف متقاضیان مبتنی بر سرمایه گذاری، متقاضیان کسب و کار ویزا باید قبل از درخواست در جمهوری چک اقامت کنند.

پس الزامات و حداقل ها در این نوع سرمایه  گذاری به شرح ذیل می باشد:

 • سرمایه گذار باید حداقل 20 شغل تمام وقت (برای شهروندان اتحادیه اروپا) ایجاد کند و حداقل برای مدت زمان ویزای سرمایه گذاری از آنها استفاده نماید

 • سرمایه گذار باید حداقل 75000000 یورو (حدود 2،850،000 یورو یا 3،250،000 دلار) سرمایه گذاری کند. الزامی ندارد که کل مبلغ را به صورت نقدی سرمایه گذاری کند، تا 60٪ از این مبلغ را می توان از طریق دارایی های ثابت و به عنوان مثال ماشین آلات، املاک و مستغلات و.... سرمایه گذاری نمود

 • سرمایه گذار باید طرح تجاری یا بیزنس پلن مربوط به سرمایه گذاری را پیشنهاد کند

 • طرح کسب و کار باید به وضوح دلایل سرمایه گذاری در جمهوری چک، چگونگی ایجاد شغل ها و فواید آن در جامعه و اقتصاد کشور را بیان نماید

سرمایه گذاری در جمهوری چک

اقامت جمهوری چک از طریق تولد

اقامت جمهوری چک و تابعیت آن از طریق تولد می تواند حاصل شود. تابعیت یک رابطه سیاسی و معنوی و حقوقی بین افراد و دولت هاست. اخذ تابعیت از طریق تولد یکی از مشهورترین راه های اخذ پاسپورت می باشد. تولد در کشورها از دو قاعده کلی خون و خاک برای ارائه پاسپورت پیروی می کند.

سیستم خاک به این معنی است که اگر فرزند در قلمرو کشورهایی که از این قاعده حقوقی پیروی می کنند به دنیا بیاید، می تواند فارغ از تابعیت پدر یا مادر، تابعیت کشور مربوطه را به دست آورد. حدود 30 کشور در جهان وجود دارند که از این قاعده پیروی می نمایند و معروف ترین این کشورها برزیل، کانادا و آمریکا می باشند.

سیستم خون به این معنی است که اصالت و تابعیت از  طریق خون پدر یا مادر به فرزند منتقل می گردد. کشورهای بسیاری از این قاعده پیروی می کنند. کشور جمهوری چک نیز از جمله همین کشورها می باشد و از قاعده خون پیروی می کنند. اگر فرزندی در جمهوری چک یا سایر کشورها از پدر یا مادری با شهروندی جمهوری چک به دنیا بیاید ، اصالت و تابعیت از خون ایشان به او منتقل می گردد و منجر به اخذ اقامت جمهوری چک و اخذ تابعیت از این طریق می گردد.

مدارک لازم برای اخذ تابعیت از طریق تولد به شرح زیر می باشد:

 • مدرکی دال بر ازدواج پدر و مادر

 • اثبات برخوردار بودن پدر یا مادر فرزند از حق شهروندی در کشور جمهوری چک

 • گواهی تولد فرزند از بیمارستان

 • پرداخت هزینه رجیستری در دایره ثبت

 • ارائه بیمه نامه درمانی در دوره اقامت کودک

ضمنا کشور جمهوری چک اجازه شهروندی دوگانه یا مضاعف نیز می دهد. بنابراین افرادی که در این کشور به دنیا می آیند برای دریافت اقامت جمهوری چک و پاسپورت جمهوری چک نیازی به لغو تابعیت قبلی خود ندارند. ضمنا کشور جمهوری چک در مواردی ممکن است قاعده خاک را نیز بپذیرد، مثلا اگر شخصی فاقد تابعیت باشد و امکان بررسی تابعیت پدر یا مادر او میسر نباشد برای جلوگیری از بی تابعیتی به او پاسپورت جمهوری چک نیز تعلق می گیرد.

فایل تصویری موسسه ملک پور در باب تولد

video اقامت جمهوری چک

اقامت جمهوری چک از طریق ازدواج

اقامت جمهوری چک از طریق ازدواج یکی دیگر از راه های مهاجرت به جمهوری چک می باشد. پس از ازدواج با یک شهروند جمهوری چک که در این کشور زندگی می کند، همسر او نیز می تواند از امتیاز اقامت در این کشور برخوردار گردد. این مسئله محدود به جنسیت خاصی نمی باشد و به طور مثال ازدواج یک آقای ایرانی با یک خانم شهروند جمهوری چک و یا ازدواج یک خانم ایرانی با یک آقا شهروند جمهوری چک می تواند سبب ساز اخذ اقامت فرد ایرانی گردد. پس از اخذ اقامت شخص می تواند پس از 5 سال و از طریق ادغام در جامعه و اثبات صحت و سقم ازدواج، پاسپورت کشور جمهوری چک را نیز دریافت نمایند.

مدارک و هزینه های مورد نیاز برای ازدواج با افراد تبعه چک به شرح زیر می باشد:

 • مدارک مورد نیاز

  • گواهی تولد
  • مدرکی که ملیت او را تأیید می کند
  • گواهی صلاحیت قانونی خود برای ورود به ازدواج
  • یک گواهی نامه که وضعیت و اقامت شخصی اش را نشان می دهد، اگر چنین گواهی هایی توسط کشور قابل صدور باشد.
  • اگر یک یا هر دو طرف ازدواج قبلا ازدواجی داشته اند که منجر به جدایی شده است سندی مبنی بر طلاق ارائه گردد
  • اگر یک یا هر دو طرف ازدواج قبلا ازدواجی داشته اند که منجر به فوت همسر شده گواهی مبنی بر فوت او ارائه گردد
 • هزینه ها

  • ازدواج بین دو نفر که هیچ یک اقامت دائم در جمهوری چک ندارند- 3،000 CZK
  • ازدواج بین دو نفر که یکی از آنها اقامت دائم در جمهوری چک دارد – 2000 CZK
  • اجازه ورود به ازدواج در خارج از ساعات کاری و یا در دفتر رسمی برای ازدواج – 1000 CZK
  • در تمام موارد هزینه اداری فرایند ازدواج تعیین نشده است اما گواهی تایید صلاحیت قانونی ممکن است تا 500 CZK هزینه داشته باشد.

فایل تصویری موسسه ملک پور درازدواج با فرد خارجی

video اقامت جمهوری چک

اقامت جمهوری چک از طریق پناهندگی

اقامت جمهوری چک می تواند از طریق پناهندگی نیز حاصل گردد. طبق کنواننسیون ژنو، افرادی که به دلایلی مانند نژاد، مذهب، عقیده و… خوف جان دارند و بازگشت به کشور مبدا ایشان ممکن است جان ایشان را به خطر اندازد شرایط اعلام پناهندگی را دارند و کشورهایی که این توافقنامه را امضا نموده اند ملزم به ارائه خدمات به پناهجویان می باشند. تاکنون راه های قانونی مهاجرت در این مقاله مورد بررسی و  تحلیل قرار گرفت و موسسه حقوقی ملک پور هیچ گونه خدماتی در زمینه پناهندگی ارائه نمی دهد. از دلایل این امر می توان به خطرات بسیار پناهندگی اشاره نمود.

بسیاری از افراد پناهجو که از اقدام به اعلام پناهندگی می نمایند عموما با توسل به دروغ و استدلال های کذب سعی در اثبات این دارند که واجد شرایط برای پناهندگی هستند. پناهندگی شرایط بسیار مبهمی دارد و افراد پناهنده به هیچ وجه از رفاه اجتماعی مطلوبی برخوردار نیستند. زندگی در کمپ و برخوردهای نامطلوب دولت ها و حتی مردم جوامع با پناهندگان از دیگر دلایل اشتباه بودن اخذ اقامت جمهوری چک از طریق پناهندگی می باشد.

فایل صوتی موسسه ملک پور در باب پناهندگی و مشکلات آن

audio اقامت جمهوری چک
راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت

اقامت جمهوری چک برای هنرمندان و افراد فوق موفق

این نوع اقامت به افرادی تعلق می گیرد که توانایی های شاخص و فوق العاده ای دارند. این افراد ممکن است از دسته هنرمندان خوداشتغال باشند و مقام ها و جوایز بین المللی در زمینه های مختلف هنری ، مانند موسیقی و… کسب نموده باشند و یا از دسته افراد بسیار نخبه که توانسته اند اختراعات خاص بین المللی را به نام خود به ثبت برسانند و رزومه علمی خاص و بسیار قابل توجهی دارند. این نوع ویزاها بیشتر در کشورهایی نظیر آمریکا تحت عنوان EB1 و کشور کانادا تحت عنوان برنامه خود اشتغالی ارائه می گردد. جمهوری چک در این زمینه ویزای خاصی طراحی نکرده و اقامت جمهوری چک برای هنرمندان و افراد موفق از طرق ویژه ای انجام پذیر نمی باشد.

اقامت جمهوری چک و هزینه های زندگی در جمهوری چک

اقامت جمهوری چک از طرق گوناگونی قابل دستیابی می باشد که در این مقاله به آن ها پرداخته شد. اخذ اقامت با آگاهی از هزینه های زندگی و کسب اطلاعات کافی در این زمینه می تواند نتیجه بهتری داشته باشد. کشور جمهوری چک از جمله کشورهایی است که هزینه زندگی بسیار معقولی دارد.

در جدول زیر به برخی از این هزینه ها اشاره می گردد.

عنوان هزینه عنوان هزینه
اجاره آپارتمان 1 خوابه در مرکز  شهر 13300 کرون یک لباس تابستانی 800 کرون
اجاره آپارتمان 1 خوابه خارج از مرکز 10400 کرون یک کفش چرم مردانه 2180 کرون
هزینه ماهانه حمل و نقل ماهانه 500 کرون نان تازه 19.8 کرون
بلیط سینما 170 کرون سیب و موز 13.7 کرون
وعده غذایی در رستوران ارزان قیمت 120 کرون سیب زمینی 17.7 کرون
وعده غذایی مک دونالد 130 کرون پیاز 6.8 کرون
بطری کوچک آب 21 کرون سیگار (پک 20 تایی) 100 کرون

اقامت جمهوری چک و اخذ تابعیت جمهوری چک

اقامت جمهوری چک می تواند منجر به اخذ تابعیت گردد. در این مقاله راه های دستیابی به اقامت به صورت کامل تشریح گردید و همان طور که ذکر شد پروسه دریافت پاسپورت می تواند از طریق پروسه naturalization به افراد اعطا شود. این فرایند مراحل و الزامات خاص خود را دارد که به طور مثال شخصی که 5 سال اقامت مستمر در کشور جمهوری چک داشته است می تواند مشمول دریافت حق اقامت دائم شود و پس از آن درخواست حق شهروندی نماید. در صورتی که زبان چک را تا سطح قابل قبولی آموخته باشد و معیارهای لازم را کسب نموده باشد پاسپورت جمهوری چک به او تعلق می گیرد.

مدارک و هزینه های اخذ تابعیت جمهوری چک به شرح زیر می باشد:

 • مدارک مورد نیاز

  • مدارک هویتی معتبر
  • دو قطعه عکس
  • اثبات داشتن اقامت قانونی در جمهوری چک
  • اثبات درآمد مالی برای پوشش هزینه های زندگی در طول مدت اقامت در جمهوری چک
  • گواهی سلامت پزشکی
  • گوهی عدم سوپیشینه
  • گواهی وضعیت تاهل
  • ارائه بیمه نامه
 • هزینه ها

  • هزینه اداره شهروندی چک برای بزرگسالان به مبلغ 2،000 CZK می باشد.
  • وزارت امور داخلی می تواند هزینه اداری برای یک بزرگسال را به دلایل ویژه تا 500 CZK کاهش دهد.
  • هزینه اداره شهروندی چک برای یک کودک کوچک به مبلغ 500 CZK می باشد.
  • وزارت کشور می تواند هزینه اداری برای یک کودک کوچک را به دلایل ویژه تا به CZK 100 کاهش دهد.
  • هزینه اداره شهروندی چک برای پناهجویان به مبلغ 500 CZK می باشد.
  • وزارت داخله می تواند هزینه اداری یک فرد را به دلایل ویژه تا میزان 100 CZK کاهش دهد.
اقامت جمهوری چک و سخن پایانی

اقامت جمهوری چک و راه های اخذ آن در این مقاله به صورت جامع و علمی مورد بررسی قرار گرفت. کشور جمهوری چک در قلب اتحادیه اروپا واقع شده و هزینه های زندگی بسیار ایده آلی دارد، علاوه بر این شرایط مناسب اقتصادی و نرخ بیکاری مناسب و رنکینگ مناسب دانشگاه ها در این کشور سبب ساز شده که بسیاری افراد در اندیشه مهاجرت به کشور جمهوری چک هستند. شما سروران گرامی با استفاده از تجارب وکلای مهاجرت می توانید با انواع راه های اقامت جمهوری چک بیشتر آشنا شوید. موسسه حقوقی ملک پور با همکاری موسسه مشاوره MIE و با بهره مندی از مشاورین و وکلای حاذق شما در مسیر اخذ اقامت جمهوری چک یاری می نماید. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اقامت جمهوری چک و حتی مقایسه آن با شرایط سایر کشورها می توانید سوالات خود را در بخش دیدگاه های سایت مطرح کرده و یا با دفاتر رسمی ما تماس حاصل نموده و از مشاوره رایگان بهره مند شوید.