اقامت آلمان و بررسی شرایط آن

 • اقامت آلمان و شرایط عمومی آن
 • اقامت آلمان از طریق کار
 • اقامت آلمان از طریق تحصیل
 • اقامت آلمان از طریق سرمایه گذاری
 • اقامت آلمان از طریق تولد
 • اقامت آلمان از طریق ازدواج
 • اقامت آلمان از طریق پناهندگی
 • اقامت آلمان و ویزای توریستی
 • اقامت آلمان و هزینه های زندگی
 • اقامت آلمان و مدارک مورد نیاز
اقامت آلمان اقامت آلمان

شما می توانید شرایط خود و اطلاعات تماس را از طریق فرم ارزیابی وارد کرده تا مشاوران ما شرایط شما را بررسی کرده و در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.

اقامت آلمان و مقدمه ای بر آن

اقامت آلمان ، شرایط اخذ اقامت آلمان، نکات مهم در رابطه با اقامت در کشور آلمان و روش ها و راه های اخذ آن در این مقاله مورد بررسی و تحلیل علمی قرار گرفته است. کشور آلمان جزء بزرگ ترین اقتصاد های دنیا است که بهشت مهاجرین برای جستجوی کار می باشد. با توجه به نرخ پایین بیکاری در آلمان و پیری جمعیت و همچنین اقتصاد رو به رشد، این کشور با کمبود نیروی کار مواجه است. بنابراین مهاجرین زیادی آلمان به عنوان مقصد مهاجرت خود انتخاب می کنند. چندین روش برای مهاجرت به آلمان وجود دارد که در این مقاله آن ها را بررسی می کنیم. در این مقاله سعی شده است تا شما عزیزان بتوانید بهترین مسیر جهت اخذ اقامت کشور آلمان را با توجه به شرایط خود پیدا کرده و همچنین با تمامی روش های موجود جهت اخذ اقامت آلمان آشنایی پیدا کنید و در این راستا می توانید از مشاوره کارشناسان ما در موسسه حقوقی ملک پور نیز بهره ببرید.

شما می توانید اطلاعات لازم و کافی در مورد مهاجرت به تمامی کشورها را با تهیه ویدیوی راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت به دست آورید.

راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت

اقامت آلمان و شرایط عمومی آن

اقامت آلمان و شرایط عمومی آن به این شرح است که شما نیاز است که ابتدا به این کشور ورود کرده و پس از طی مراحل لازم و با توجه به شرایط خودتان، از یکی از طرق زیر اقامت آلمان را به دست آورید. کشور آلمان به عنوان صنعتی ترین کشور دنیا و با نرخ بیکاری بسیار پایین، امروزه تقاضای بسیار زیادی دارد. روش های اقامت آلمان در شش دسته کلی تقسیم بندی شده است که شامل کار، تحصیل، سرمایه گذاری، ازدواج، تولد و پناهندگی می باشد که به تفصیل در مورد هر کدام از این ها توضیح خواهیم داد.

اقامت آلمان از طریق کار

اقامت آلمان از طریق ویزای کاری یکی از مهم ترین و پرطرفدارترین روش ها می باشد. حتما می پرسید چرا؟

زیرا آلمان یکی از صنعتی ترین کشورهای جهان است که به نیروی متخصص در زمینه های مختلف احتیاج دارد. در حال حاضر این کشور به نیروهای متخصص در رشته های فنی و درمانی نیازمند است. از جمله این رشته ها می توان به مهندسی برق، مهندسی مکانیک، مهندسی فناوری اطلاعات IT و مهندسی کامپیوتر اشاره کرد. با کار در این کشور می توان ویزای کاری و به تبع آن اقامت آلمان را به دست آورد. لازم به ذکر است که نرخ بیکاری در این کشور در پایین ترین سطح نسبت به بقیه کشورها قرار دارد که 3.4 درصد می باشد. در نمودار زیر می توانید نرخ بیکاری آلمان را در سال 2018 مشاهده کنید.

اقامت آلمان اقامت آلمان

اخذ ویزای کاری آلمان به دو صورت امکان پذیر است :

 • از طریق Job offer (داشتن پیشنهاد شغلی)
 • از طریق Job seeker (ویزای جستجوی کار)
 • اخذ ویزای کاری آلمان از طریق Job Offer

  اخذ این نوع ویزا مستلزم به داشتن یک پیشنهاد شغلی از سوی کارفرمایی در این کشور می باشد. شما با داشتن این دعوتنامه شغلی می توانید به سفارت مراجعه کرده و برای دریافت ویزای کاری و اقامت آلمان اقدام کنید. ارسال پیشنهاد شغلی از سوی کارفرمای اروپایی پس از طی فرآیند خاصی امکان پذیر است. کارفرما ابتدا باید کار مورد نظر را به مدت سه ماه در کشور آلمان آگهی کند، در صورتی که کاندید مورد نظر یافت نشد، باید سه ماه دیگر کار مورد نظر را در اتحادیه اروپا آگهی کند و اگر شخص مناسبی در اتحادیه اروپا نیز یافت نشد، سپس می تواند برای شما دعوتنامه شغلی ارسال کند.

 • اخذ ویزای کاری آلمان از طریق Job Seeker یا ویزای جستجوی کار

  ویزای جستجوی کار هم اکنون برای ایرانیان برای کشور آلمان امکان پذیر است. این نوع ویزا به جویندگان کار این امکان را می دهد که برای مدت حداکثر شش ماه به این کشور بیایند و برای دریافت اقامت آلمان و ویزای کاری این کشور در جستجوی کار باشند. امکان اقدام برای دریافت ویزای جستجوی کار آلمان برای اشخاصی قابل انجام است که دارای شرایط زیر باشند :

  • مدرک حداقل لیسانس
  • سن زیر 40 سال
  • سابقه کاری مرتبط با رشته تحصیلی
  • مدرک زبان آلمانی

  البته لازم به ذکر است که شما با دریافت این نوع ویزا تا زمان یافتن کار و اخذ ویزای کاری آلمان، اجازه بردن همراه را ندارید. اما به محض دریافت ویزای کاری و اقامت آلمان، می توانید همسر و فرزندان زیر 18 سال را با خود همراه سازید. 

  شما می توانید قبل از اقدام به دریافت ویزای جستجوی کار آلمان و دریافت اقامت آلمان، با مراجعه و جستجوی موسسات کاریابی در آلمان و ارسال رزومه به این موسسات، تا حدود زیادی موفق به دریافت پیشنهاد شغلی از سوی کارفرمایان در این کشور شوید.

  این نکته را در نظر داشته باشید که شما با حداقل سه سال کار کردن در کشور آلمان و پرداخت مالیات، می توانید برای اخذ اقامت در این کشور درخواست دهید.

مقاله مرتبط

کار در آلمان

فایل تصویری موسسه ملک پور در رابطه با ویزای کار آلمان

video اقامت آلمان

اقامت آلمان از طریق تحصیل

اقامت آلمان از طریق تحصیل نیز یکی از پرطرفدارترین روش ها برای مهاجرت به آلمان است. تحصیل در آلمان برای افراد زیر 18 سال و همچنین در دانشگاه ها امکان پذیر است. افراد زیر 18 سال برای تحصیل در این کشور باید دانش زبان آلمانی و همچنین قیم داشته باشند. تحصیل برای افراد بالای 18 سال در دانشگاه ها و کالج ها امکان پذیر است. موضوع بسیار مهم برای تحصیل در آلمان، ارائه مدرک زبان به دانشگاه و سفارت است.

دانشگاه های آلمان به دو نوع دولتی و خصوصی تقسیم می شوند. دانشگاه های دولتی آلمان شهریه ای زیر هزار یورو در سال داشته و دانشگاه های خصوصی آن در حدود سالی ده هزار یورو است.

تحصیل در مقطع لیسانس در کشور آلمان بین 6 تا 8 ترم طول خواهد کشید و نیاز به ارائه دیپلم دوازده ساله و مدرک زبان آلمانی دارید. برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس، نیاز به ارائه دیپلم دوازده ساله و همچنین مدرک و ریز نمرات مقطع لیسانس خود دارید.

در هنگام تحصیل در کشورهای اروپایی باید این مورد را مدنظر داشته باشید که شما به صرف تحصیل در این کشورها، نمی توانید اقامت دائم کشور را به دست آورید و اقامت شما در حین تحصیل، اقامت تحصیلی نامیده می شود و برای دریافت اقامت دائم، حتما می بایست کار پیدا کرده تا برای اقامت دائم درخواست دهید.

مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل

اقامت آلمان از طریق سرمایه گذاری

اقامت آلمان از طریق سرمایه گذاری یکی از پرطرفدار ترین روش ها و کشورها جهت سرمایه گذاری می باشد. دریافت اقامت آلمان با استفاده از این روش در صورت رعایت تمامی قوانین امکان پذیر است. شما پیش از سرمایه گذاری در هر کشوری باید از خود بپرسید که هدف تان از سرمایه گذاری چیست؟ دریافت اقامت و یا کسب سود بیشتر؟

اخذ اقامت آلمان از طریق سرمایه گذاری از طرق مختلف امکان پذیر است:

 • سرمایه گذاری در آلمان و اخذ اقامت آلمان از طریق راه اندازی کسب و کار
 • سرمایه گذاری در آلمان و اخذ اقامت آلمان از طریق خرید ملک
 • سرمایه گذاری در آلمان و اخذ اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت
 • سرمایه گذاری در آلمان و اخذ اقامت آلمان از طریق کارآفرینی

هر کدام از روش های ذکر شده جزئیات و توضیحات مختص خود را دارد که حتما می بایستی شما قبل از هرگونه اقدامی با متخصصین این امر مشورت کنید و قوانین و شرایط سرمایه گذاری در کشورهای مختلف را با هم بررسی کنید. حتما اگر قصد شما جهت سرمایه گذاری در کشوری، اخذ اقامت آن کشور است، حتما به روش سرمایه گذاری خود دقت کرده و از آن اطلاع حاصل کنید. سرمایه گذاری در آلمان از طریق خرید ملک، ثبت شرکت، کارآفرینی و راه اندازی کسب و کار باعث اخذ اقامت آلمان می شود اما هر کدام از اینها جزئیاتی دارند که پیشنهاد می کنیم حتما با کارشناسان ما در موسسه حقوقی ملک پور ارتباط داشته باشید تا به شما در زمینه های سرمایه گذاری در کشورهای مختلف مشاوره دهند.

شرایط مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه گذاری
ثبت شرکت در آلمان

اقامت آلمان از طریق تولد

اقامت آلمان از طریق تولد در زیر مورد بررسی قرار گرفته است. همانگونه که اطلاع دارید، اخذ اقامت کشورها از طریق تولد به دو صورت است:

 • اخذ اقامت از طریق خاک

  اخذ اقامت از طریق خاک بدین معنی است که فرزند تازه متولد شده اگر در خاک کشورهایی که اصل خاک را پذیرفته اند به دنیا بیاید، اقامت آن کشور را کسب خواهد کرد. کشورهایی مانند کانادا و آمریکا از قاعده خاک تبعیت می کنند.

 • اخذ اقامت از طریق خون

  اخذ اقامت آلمان از طریق خون می باشد، بدین معنا که پدر و مادر و یا یکی از والدین آلمانی باشد. اگر این حالت پیش بیاید، فرزند تازه متولد شده هم اقامت آلمان را به دست خواهد آورد و تبعه آلمان شناخته می شود.

پس به طور کلی می توان این نتیجه گیری را کرد که به صرف تولد فرزند در کشور آلمان، به شما و فرزند تازه متولد شده اقامت یا تابعیت داده نمی شود و دریافت تابعیت و اقامت آلمان، از طریق والدین به فرزند انتقال داده می شود.

تولد در آلمان و آثار حقوقی ناشی از آن را به طور مختصر در زیر در مورد آن صحبت می کنیم.

 • فرزند تازه متولد شده از پدر و مادر خارجی و در خاک آلمان، در صورتی تابعیت آلمان را به دست خواهد آورد که والدین اقامت دائم کشور آلمان را داشته باشند و یا حداقل هشت سال در این کشور زندگی کرده باشند.
 • آلمان از جمله کشورهای اروپایی است که دو تابعیتی را نمی پذیرد و شخص باید بین تابعیت قبلی و جدید خود یکی را انتخاب کند. اما اگر یکی از والدین از کشورهای اتحادیه اروپا باشد، این نوع دو تابعیتی را می پذیرد.

فایل تصویری موسسه ملک پور در رابطه با قواعد تولد

video اقامت آلمان

مقاله مرتبط

اخذ تابعیت آلمان از طریق تولد

اقامت آلمان از طریق ازدواج

اقامت آلمان از طریق ازدواج هم دارای شرایطی است. افراد بالای 18 سال در آلمان می توانند ازدواج کنند و منع قانونی ندارد. زیرا حداقل سن برای ازدواج در آلمان 18 سال است. اما افرادی که بین 16 تا 18 سال دارند، می توانند با اجازه والدین خود ازدواج کنند. همانگونه که اطلاع دارید دو همسری در کشورهای اروپایی به رسمیت شناخته نمی شود و غیر قانونی است. اگر شخصی قبلا ازدواج کرده باشد، برای ازدواج مجدد حتما بایستی برگه طلاق ازدواج قبلی و یا گواهی فوت همسر قبلی خود را داشته باشد.

در ایران اگر زن ایرانی با مرد آلمانی ازدواج کند، به مرد تابعیت داده نمی شود. زیرا تنها با ازدواج با مرد ایرانی تابعیت به همسر وی اعطا می شود. اما در کشور آلمان، تفاوتی بین زن و مرد وجود ندارد و در صورتی که ثابت شود که ازدواج قانونی بوده و صوری نیست، به همسر خارجی تابعیت آلمان داده می شود و شخص اجازه کار و تحصیل خواهد داشت. جهت ازدواج و دریافت اقامت آلمان، حتما می بایست که شخص ثابت کند که تمکن مالی جهت ساپورت همسر خود را دارد و در صورت صوری نبودن ازدواج پس از سه سال که به اثبات برسد، شخص می تواند برای دریافت پاسپورت درخواست دهد.

به شما پیشنهاد می کنیم که پیش از ازدواج با شخص خارجی، حتما وضعیت اقامت شخص مقیم را بررسی کنید و اسناد اقامت را بررسی کرده و شرایط عقد را قبل از ازدواج از یک حقوقدان متخصص در این امر جویا شوید. مدارک و اسناد مورد نیاز باید ترجمه رسمی داشته و به تائید دادگستری برسد.

فایل تصویری موسسه ملک پور در رابطه با ازدواج با اتباع خارجی

video اقامت آلمان

مقاله مرتبط

اقامت آلمان از طریق ازدواج

اقامت آلمان از طریق پناهندگی

اقامت آلمان از طریق پناهندگی از جمله راه های مهاجرت به این کشور می باشد. ولی ما به هیچ عنوان اخذ اقامت آلمان را از طریق این روش پیشنهاد نمی کنیم. موسسه حقوقی ملک پور هیچ گونه خدماتی در زمینه پناهندگی ندارد و به شما توصیه نمی کند و این مطالب صرفا جهت اطلاع رسانی و آگاهی شما نگارش شده است. زیرا پناهندگی خطرات زیادی را در پی دارد و این روش در شان و منزلت انسانی نیست. زیرا در بسیاری از مواقع پناهنده با دروغ وارد کشور می شود و همیشه به عنوان سربار جامعه شناخته می شود.

بر اساس کنوانسیون ژنو پناهنده کسی است که در صورت بازگشت به کشور خودش به دلایل مذهبی، دین، سیاسی، ملیت، پیوستن به گروه های خاص و … ترس از آزار، اذیت، شکنجه و حتی مرگ دارد. کشورهایی که عضو این کنوانسیون هستند، شخص پناهجو را می پذیرند و تا مشخص شدن وضعیت دقیق فرد، به آن شخص در کشور خود اسکان موقت می دهند.

تعداد بسیاری از افراد که از طریق پناهندگی اقدام به مهاجرت می کنند، از شرایط و دیگر راه های قانونی جهت اخذ اقامت آلمان آگاهی ندارند. پیشنهاد ما این است که قبل از هرگونه اقدام جهت پناهندگی در رابطه با خطرات پناهندگی مطالعه فرمایید و اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید.

فایل صوتی موسسه ملک پور در مورد قواعد پناهندگی – بخش اول

audio اقامت آلمان

فایل صوتی موسسه ملک پور در مورد قواعد پناهندگی – بخش دوم

audio اقامت آلمان

اقامت آلمان و ویزای توریستی

شما با ویزای توریستی آلمان تنها اجازه ورود و سفر به این کشور را دارید. این نوع ویزا تنها برای بازدید از کشور آلمان است. ویزای توریستی آلمان تا 90 روز معتبر است و شما در طول ویزای توریستی اجازه کار و تحصیل در این کشور را ندارید. باید این نکته را نیز در نظر داشته باشید که ویزای توریستی قابلیت تغییر به هیچ نوع ویزایی را ندارد. اگر شما قصد دارید که در طول مدت ویزای توریستی خود کار یا تحصیل کنید، می بایستی از خاک آلمان خارج شده و درخواست این نوع ویزا را داشته باشید. برای دریافت ویزای توریستی باید حتما تمکن مالی به سفارت نشان دهید که در طول مدت سفر خود توانایی ساپورت هزینه های خود و خانواده خود را دارید و همچنین باید بیمه نامه مسافرتی در طول سفر خود داشته باشید.

اقامت آلمان و هزینه های زندگی

در طول اقامت در آلمان باید از هزینه های زندگی در این کشور مطلع باشید. آلمان یکی از قانونمند ترین کشورها در اروپا و در کل دنیا می باشد. هزینه های زندگی در کشور آلمان بسته به سبک زندگی اشخاص متفاوت می باشد. که به طور میانگین می توان عنوان کرد هزینه های زندگی برای یک نفر در حدود ماهیانه 800 یورو است. همچنین شما اگر اقامت دانشجویی در این کشور داشته باشید، می توانید در طول اقامت دانشجویی خود نیز کار کنید و کسب درآمد داشته باشید. برای دانشجویانی که در مقطع لیسانس تحصیل می کنند، هفته ای 10 ساعت و برای دانشجویان مقطع فوق لیسانس تا 20 ساعت اجازه کار قانونی دارید که می توانید از این طریق از پس هزینه های زندگی و هزینه های اقامت آلمان تا حدود زیادی برآیید.

هزینه اقامت آلمان
ویزای توریستی آلمان

اقامت آلمان و مدارک مورد نیاز

مدارکی که برای اخذ اقامت آلمان موردنیاز است، بسته به نوع روش انتخابی متفاوت است. اما در زیر به طور مختصر به مدارک موردنیاز برای عموم روش ها اشاره شده است:

 • پاسپورت معتبر
 • تکمیل فرم ویزا
 • ترجمه مدارک هویتی
 • عکس به اندازه عکس پاسپورت
 • بیمه مسافرتی
 • مدرک زبان (در صورت نیاز با توجه به روش انتخابی)
 • اثبات تمکن مالی
 • پذیرش تحصیلی (در صورت اقدام از طریق تحصیل)
اقامت آلمان و سخن پایانی

در پایان به شما پیشنهاد می کنیم قبل از هرگونه اقدام جهت مهاجرت به آلمان و اخذ اقامت آلمان و بقیه کشورها، با کارشناسان ما در موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل فرمایید تا با تمامی زوایا و شرایط مهاجرت به کشورهای مختلف آشنا شوید و اطلاعات کسب کنید. در این مقاله به صورت مختصر به بحث اخذ اقامت آلمان از طرق مختلف مانند کار، تحصیل، سرمایه گذاری و … پرداختیم. بنا به دلیل وقت بالای سفارت آلمان در ویزاهای کاری و تحصیلی، ما راهکارهای مناسبی را پیش روی شما خواهیم گذاشت تا سریع تر به اخذ اقامت آلمان برسید.

law اقامت آلمان
8 پاسخ
 1. behrouz.nazary گفته:

  با سلام من در المان پناهنده هستم و از يك خانم الماني صاحب فرزند شدم سوال من اين است كه با اين شرايط من ميتوانم درخواست تابعيت و اقامت المان بدهم؟

  Rating: 5
  پاسخ
 2. سجاد گفته:

  باسلام خدمت جناب دکتر
  بنده لیسانس مهندسی برق قدرت با ۹ سال وچهارماه سابقه کار در زمینه،طراحی،نظارت و اجرای شبکه های توزیع برق هستم،متاسفانه مدرک زبان ندارم،با این وجود درخصوص ویزای کار آلمان چکار باید کنم؟
  راهنماییم کنید،ممنون از شما

  پاسخ
  • shahram shahidi گفته:

   با سلام و عرض ادب. ویزای کاری آلمان از دو طریق داشتن کارفرما و ویزای جستجوی کار قابل دریافت می باشد. پیشنهاد می شود جهت بررسی شرایطتان با شماره ۰۲۱۴۹۱۹۶۰۰۰ دفاتر موسسه تماس حاصل نمائید.

   پاسخ
 3. نیلاب مستعد گفته:

  سلام آیا نماینده گی در کشور ترکیه هم دارید یا خیر ؟؟ و خدمات تان برای شهروندان افغانستان هم میباشد ؟؟

  پاسخ
  • shahram shahidi گفته:

   با سلام و عرض ادب. دفاتر موسسه حقوقی ملک پور در حال حاضر اتریش، بلاروس و ایران می باشد. پیشنهاد می شود جهت کسب اطلاعات بیشتر و بررسی شرایطتان با شماره ۰۲۱۴۹۱۹۶۰۰۰ دفاتر موسسه تماس حاصل نمائید.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Rating: 5