اعزام دانشجو به رومانی

 • اعزام دانشجو به رومانی و موسسه معتبر MIE
 • اعزام دانشجو به رومانی و شرایط عمومی
 • اعزام دانش آموز به مدارس رومانی
 • اعزام دانشجو به رومانی در مقطع کارشناسی
 • اعزام دانشجو به رومانی در مقطع کارشناسی ارشد
 • اعزام دانشجو به رومانی در مقطع دکترا
 • اعزام دانشجو به رومانی و دانشگاه های برتر رومانی
 • اعزام دانشجو به رومانی و هزینه های تحصیل در رومانی
 • اعزام دانشجو به رومانی و هزینه های زندگی در رومانی
 • اعزام دانشجو به رومانی و بورسیه تحصیلی رومانی
 • اعزام دانشجو به رومانی و پذیرش تحصیلی
 • اعزام دانشجو به رومانی و ویزای تحصیلی
 • اعزام دانشجو به رومانی و زمان اعزام دانشجو به رومانی
اعزام دانشجو به رومانی اعزام دانشجو به رومانی

شما می توانید شرایط خود و اطلاعات تماس را از طریق فرم ارزیابی وارد کرده تا مشاوران ما شرایط شما را بررسی کرده و در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.

اعزام دانشجو به رومانی و مقدمه ای بر آن

اعزام دانشجو به رومانی و شرایط و مدارک مورد نیاز برای اعزام دانشجو به رومانی و مهاجرت تحصیلی به رومانی در این مقاله مورد بحث و بررسی علمی قرار می گیرد. مهاجرت تحصیلی به رومانی از طرق مختلفی امکان پذیر است. تحصیل در  رومانی از چه طریقی منجر به اخذ اقامت خواهد شد؟ کیفیت و وضعیت تحصییل در رومانی چگونه است؟ ما در این مقاله اساسی ترین و مهم ترین نکات اعزام دانشجو به رومانی را به صورت خلاصه و ساده در این مقاله توضیح خواهیم داد. متقاضیان تحصیل در رومانی همواره می توانند با کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور با همکاری موسسه مشاوره MIE در تمامی زمینه های مربوط به مهاجرت ، مشاوره تخصصی داشته باشید. همپنین می توانید از ویدیو های  مربوط به مهاجرت در سایت و کانال های تلگرامی موسسه حقوقی ملک پور دیدن فرمایید. امید است در این مقاله که توسط متخصصین مجرب موسسه حقوقی ملک پور به نگارش درآمده به تمام سوالات شما پاسخ دهد و ابهامات شما را برطرف سازد و اطلاعات کاملی در باب  اعزام دانشجو خدمت شما دوستان ارائه دهد.

اعزام دانشجو به رومانی و موسسه معتبر MIE

اعزام دانشجو به رومانی به دلیل آموزش عالی و با کیفیت بسیار جالب توجه می باشد، به صورتی که مزیت های تحصیل در رومانی باعث شده است که این کشور به یک مکان خوب برای تحصیل تبدیل گردد. از این رو اعزام دانشجو به رومانی و شرایط  آن به صورت اجمالی مورد تحلیل و بررسی علمی قرار گرفته است و این امکان برای شما وجود دارد که با کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور با همکاری موسسه مشاوره ای (MIE ) در رابطه با تمامی روش های مهاجرت به رومانی و سایر کشور ها مشاوره تخصصی داشته یا از ویدیو ها و مقالات موجود در سایت بهره مند شوید.

چنانکه می دانید رومانی دارای 238391 کیلومتر مربع مساحت و 19120437 میلیون نفرجمعیت می باشد و زبان عمومی کشور رومانی زبان رومانیایی و لاتین می باشد. درباره تحصیل در رومانی باید خاطر نشان کرد که تحصیل در چند مقطع مورد بررسی قرار می گیرد.

سیستم آموزش عالی رومانی به این صورت است :

لیسانس 3 سال ( برای رشته های مهندسی 4 سال)

ارشد 2 سال

دکترا 3 سال

مدارک تحصیلی رومانی در سراسر اروپا مورد تائید می باشد، چرا که مدرک تحصیلی در مقطع دیپلم به دو زبان صادر می گردد. بنابراین تحصیل در رومانی نشانگر تحصیل در یکی از نقاط خوب اروپاست که مورد تائید بودن مدارک در سراسر اروپا گواهی این موضوع می باشد. تحصیلات عالی در رومانی با ارائه امکانات مناسبی همچون سرعت بالای اینترنت برای مطالعه، همراه با فرصت های جالب توجه و فراهم آوردن یک زندگی مناسب دانشجویی در یکی از کشورهای متوسط جهانی، این کشور را به یکی از مقاصد جایگزین برای تحصیل دانشجویان علاقمند به مهاجرت تحصیلی به اروپا تبدیل کرده است.

تحصیل و اعزام دانشجو به رومانی

اعزام دانشجو به رومانی و شرایط عمومی

اعزام دانشجو به رومانی و تحصیل در این کشور به خاطر قدمت زیاد  از امکانات قابل قبولی برخوردار است،  چرا که ثبت اولین دانشگاه ها در رومانی از جمله دانشگاه یاسکی در سال 1860 و دانشگاه بوشکوست در سال 1864  توسط شاهزاده الکساندر ایوان کوارا انجام گرفت .تحصیل در رومانی به دلیل انتخاب گسترده در زبان برای تحصیل  که به زبان انگلیسی، آلمانی، فرانسوی، مجاری یا رومانی را فراهم ساخته و با داشتن بیش از 100 موسسه عالی ، دولتی و خصوصی جهت استفاده از برنامه های آموزشی در مقاطع مختلف تحصیل (کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری) زمینه تحصیل متقاضیان را هموار نموده است.

دارا بودن امکانات متعددی همچون فرصت های کاری، کیفیت زندگی مناسب و موقعیت های مناسبی برای یک دانشجو در رومانی فراهم و گرد آوری شده است و به دانشجویان اجازه می دهد ضمن تحصیل در مراکز و شرکت های که از طریق استخدام پرسنل نیرو جذب می کنند برای پیدا کردن یک کار مناسب کمک بگیرند. همینطور کیفیت زندگی در رومانی از نظر کیفیت آب و هوا (توسط سازمان جهانی بهداشت در رتبه 48 جهان قرار گرفته است.) مناسب می باشد. رومانی از نظر میزان جرم و جنایت نیز یکی از امن ترین کشورهای اروپایی می باشد. از دیگر مزایای تحصیل در رومانی این است که دانشجویان از تعداد زیادی از تخفیفات فرهنگی برای شرکت در فستیوال های بزرگ ،سینما، تئاتر، موسیقی، جشنواره ها و برنامه های فرهنگی بهره مند می شوند. هرچند پیشنهاد ما تحصیل در کشورهای طراز اول جهانی مانند اتریش و  آلمان با هزینه ای مناسب می باشد که آینده بسیار درخشان تری را برای دانشجویان به ارمغان خواهند آورد.

اعزام دانشجو به مدارس رومانی

اعزام دانش آموز به مدارس رومانی در سه مقطع دبستان و دوره متوسطه و دبیرستان انجام می شود که در ذیل به صورت مختصر توضیحی در این باب ارایه داده ایم.

 • تحصیل در دبستان های کشور رومانی:

تحصیل در مقطع ابتدایی کشور رومانی برای کسانی که مقیم در رومانی هستند و یا جزء اتباع این کشور هستند هیچ هزینه ای ندارد و به صورت رایگان است. سطح کیفی دبستان های رومانی بسیار مناسب بوده و دارای استاندارد های آموزشی مناسبی است.

 • تحصیل در رده متوسط و دبیرستان های رومانی

در دبیرستان گرایشات مختلف تحصیل وجود دارد و همچنان که ما در ایران هم تقسیم بندی رشته ها در دبیرستان داریم در کشور رومانی نیز دبیرستان های مختلفی وجود دارد. از جمله دبیرستان هایی که فقط روی آموزش های فنی و حرفه ای یا هنر تمرکز دارند و همچنین دبیرستان هایی که به رشته هایی نظیر علوم تجربی، ریاضی و فیزیک جداگانه می پردازند.

ضمناً در خصوص دبیرستان های رومانی باید دقت کنید که مدارس خصوصی که دارای هزینه هستند نیز دارای خدمات خاصی می باشند. همچنین توجه داشته باشید که دبیرستان های رومانی با هم متفاوت هستند و دارای هزینه های مختلفی می باشند.

اعزام دانشجو به رومانی در مقطع کارشناسی

اعزام دانشجو به رومانی و تحصیل در مقطع لیسانس در کشور رومانی نیاز به یک دیپلم 12 ساله و یا یک دیپلم و پیش دانشگاهی ایرانی دارید.

در صورتی که فرد دبیرستان اش را در رومانی گذرانده باشد و مدرک دیپلم اش را از رومانی اخذ کرده باشد هزینه تحصیلات لیسانس او در رومانی مثل شهروندان رومانی خواهد بود. مدرک زبان مورد نیاز و مورد قبول برای تحصیل در رومانی آیلتس یا تافل می باشد.

دوره لیسانس در رومانی معمولا 3 ساله است اما برای رشته های مهندسی و حقوق 4 ساله می باشد. همچنین دوره تحصیل رشته های داروسازی، پزشکی، دندانپزشکی و دامپزشکی 5 سال می باشد.

 • رشته مدیریت کسب و کار

در دانشگاه : Babeş – Bolyai University

در مقطع : کارشناسی

هزینه تحصیل: برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا 2430 یورو

زبان آموزش: انگلیسی

مدت زمان تحصیل: 3 سال

دانشجویان کارشناسی در طول 6 ترم موضوعات اصلی و مربوط به رشته مدیریت مانند: اقتصاد، ریاضیات و آمار، امور مالی و اقتصاد و فناوری اطلاعات را به زبان انگلیسی آموزش می بینند.

برای دست یابی به مهارت های مورد نیاز یک مدیر مطالب را فرا می گیرند که از طریق تمرین و روش های یادگیری تعاملی در ترم چهارم از طریق کارآموزی به دانشجویان منتقل می گردد.

 • رشته مهندسی الکترونیک، مخابرات و فناوری اطلاعات

در دانشگاه : Gheorghe Asachi

در مقطع : کارشناسی

هزینه تحصیل : برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا 3000 یورو

زبان آموزش : انگلیسی

برنامه تحصیلی در این رشته شامل دو مبانی تکنولوژی و سیستم های مخابراتی و موضوعات تخصصی تمرکز دارد. در این برنامه با 2 سال آموزش در دوره های ریاضی، فیزیک، مدارو برنامه نویسی آغاز می گردد. 2 سال دیگر شامل دروس تخصصی که مربوط به سیستم های ارتباطی دیجیتال، ارتباطات رادیویی، آنتن ها و مدارهای الکتریکی  می باشد.

هدف از آموزش دانشجویان در این رشته رسیدن به مهارت های فنی و داشتن طیف وسیعی از طراحی، عملیات و نگهداری تجهیزات ارتباطی مدرن، همینطور بهینه سازی و مدیریت در شبکه های دیجیتال و برنامه سازی ذر نظر گرفته شده است.

 • رشته پزشکی، داروسازی  و دندانپزشکی

در دانشگاه : Vasile Goldis Arad

زبان آموزش : انگلیسی

شرح مختصری ار برنامه تحصیلی:

ترم اول:  فعالیت آموزشی 12 هفته                           ترم دوم: فعالیت آموزشی 11 هفته ای

             تعطیلات زمستانی 2 هفته                                  تعطیلات بهار 1 هفته ای

             فعالیت آموزشی 2 هفته                                     فعالیت آموزشی 3 هفته ای

             امتحان پایانی  نیمه سال                                     امتحانات پایانی

             استراحت 1 هفته                                               کارآموزی بر اساس رشته

هزینه تحصیل : 8000 یورو در سال

اعزام دانشجو به رومانی در مقطع کارشناسی ارشد

اعزام دانشجو به رومانی در مقطع کارشناسی ارشد مستلزم آن است که فرد مدرک لیسانس، به علاوه ریزنمرات دیپلم و پیش دانشگاهی و مدارک زبان  را ارایه دهد که همه این موارد برای پذیرش دانشگاه در مقطع کارشناسی ارشد مورد نیاز می باشد. تهیه و ارایه پایان نامه در رومانی نیز از شروط به پایان رساندن این مقطع و اخذ مدرک می باشد. برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس رومانی شما به مدرک دانشگاهی مقطع لیسانس و ریز نمرات و دیپلم و پیش دانشگاهی احتیاج خواهید داشت.

 

اعزام دانشجو به رومانی در مقطع دکترا

اعزام دانشجو به رومانی برای تحصیل در مقطع دکترا در رومانی به احتمال زیاد نیاز به زمان و انرژی کافی خواهید داشت. به این مفهوم که اپلای در مقطع دکترا و اساساً پذیرش در مقطع دکترا در رومانی کاری ساده نیست. شما نیاز به یک رزومه مناسب علمی و مدرک زبان دارید. همچنین به یک استاد راهنما  (Supervisor for PHD) نیاز دارید  که پیشتر شما را مصاحبه و تایید نموده باشد و مایل به استفاده از شما در یک پروژه علمی (Scientific project) می باشد.

اعزام دانشجو به رومانی و دانشگاه های برتر رومانی

اعزام دانشجو به رومانی با توجه به واقع شدن این کشور در قاره اروپا متقاضیان خاص خود را دارد که در ادامه به برخی از دانشگاه های این کشور اشاره می کنیم.

مهم ترین دانشگاه ها و بالاترین رنکینگ علمی دانشگاه های رومانی شامل:

 1. دانشگاه بخارست
 2. دانشگاه ایاس
 3. الکساندرو ایوان کوزا
 4. بولیوی
 5. تیسیاوارا
 • دانشگاه پلی تکنیک بخارست :

دانشگاه پلی تکنیک بخارست از قدیمی ترین و معتبرترین دانشکده های فنی مهندسی در رومانی است و با بیش از 190 سال قدمت از طریق تلاش اساتید و معلمان منحصر به فرد برای ایجاد دانش از طریق تحقیق و نواوری در تکنولوژی در سطح اروپا کاملاً شناخته شده است. رشته هایی که متقاضیان می توانند به زبان های بین المللی در دانشگاه  پلی تکنیک بخارست تحصیل کنند شامل موارد زیر است:

 • مهندسی الکترونیک و مخابرات ( آلمانی، فرانسوی، انگلیسی)
 • فناوری اطلاعات و کامپیوتر (انگلیسی، فرانسوی)
 • مهندسی مکانیک (آلمانی، فرانسوی، انگلیسی)
 • مهندسی نرم افزار ( انگلیسی)
 • مدیریت کسب و کار ( انگلیسی)

 • فهرست دانشگاه های رومانی:

“Ion Mincu” University of Architecture and Urbanism of Bucharest

University of Agricultural Sciences and Veterinary Medicine of Bucharest

Technical University of Civil Engineering of Bucharest

“Politehnica” University of Bucharest

University of Bucharest

University of Music, Bucharest

Academy of Economic Studies of Bucharest

University of Fine Arts of Bucharest

National School of Political Studies and Public Administration of Bucharest

National Academy of Physical Education and Sports of Bucharest

“I.L. Caragiale” University of Theatre and Film of Bucharest

“December 1st” University of Alba-Iulia

“Aurel Vlaicu” University of Arad

University of Bacau

North University of Baia Mare

“Transilvania” University of Brasov

Technical University of Cluj-Napoca

University of Agricultural Sciences and Veterinary Medicine of Cluj-Napoca

“Babes-Bolyai” University of Cluj-Napoca

“Iuliu Hatieganu” University of Medicine and Pharmacy of Cluj-Napoca

“Gheorghe Dima” Music Academy of Cluj-Napoca

“Ioan Andreescu” Academy of Visual Arts of Cluj-Napoca

 • فهرست دانشگاه های خصوصی رومانی:

Romanian American University

“Vasile Goldis” West University of Arad

“Nicolae Titulescu” University of Bucharest

“Titu Maiorescu” University of Bucharest

“Dimitrie Cantemir” Christian University of Bucharest

Catholic Theological Institute of Buchares

“George Bacovia” University of Bacau

“Constantin Brancoveanu” University of Pitesti

اعزام دانشجو به رومانی و هزینه های تحصیل در رومانی

هزینه تحصیل برای دانشجویان در رومانی در اکثر رشته های تحصیلی بین 2000 تا 5000 یورو در سال می باشد. البته هزینه ها بسته به دانشگاه و رشته تحصیلی می باشد.

دانشجویانی که نیاز به ویزای تحصیلی دارند باید هزینه یکسال تحصیل را قبل از درخواست ویزای دانشجویی به دانشگاه پرداخت نمایند. همینطور دانشجویانی که نیاز به ویزای دانشجویی رومانی ندارند، در سال و در هر ترم بصورت اقساط 3 ماهه هزینه تحصیل را پرداخت نمایند.

 • تحصیل در مقطع لیسانس با توجه به رشته های تحصیلی:

در رشته های علوم انسانی (حقوق، علوم سیاسی، اقتصاد و ورزش) به مدت 3 سال در 6 ترم

در رشته های فنی مهندسی به مدت 4 سال در 8 ترم

در رشته های پزشکی (پزشک عمومی ، دندان پزشکی و داروسازی) به مدت 6 سال در 12 ترم

رشته تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد دکتری
دوره زبان رومانیایی 1980 – 2700 1980 – 2700
معماری 3150 – 3500 3330 – 3700
رشته های پزشکی 3200- 5000 3800 – 7000
اقتصاد 1980 – 2200 2160 – 2400
موسیقی و هنر 3780 – 4200 3960 – 4400

 

هزینه های تحصیل و زندگی در رومانی

اعزام دانشجو به رومانی و هزینه های زندگی در رومانی

اعزام دانشجو به رومانی و تحصیل در این کشور هزینه هایی را در پی دارد. البته قابل ذکر است هزینه های زندگی دانشجویی در رومانی نسبت به دیگر کشورهایی اروپایی خیلی گران نیست و این موضوع بسته به شیوه زندگی دانشجویان بین المللی متفاوت است. با این وجود متقاضیان تحصیل در رومانی با مبلغی معادل 500 الی 1000 یورو در ماه یک زندگی دانشجویی بسیار راحتی خواهند داشت و در طول اقامتشان در رومانی ضمن تحصیل می توانند لذت ببرند.

 • خوابگاه دانشجویی: 80 الی 150 یورو در ماه برای یک اتاق 3 نفره
 • آپارتمان خصوصی: 150 الی 300 یورو در ماه
 • خوراک و تغذیه: 150 الی 200 یورو در ماه
 • بیمه درمانی: 10  یورو در ماه
 • اینترنت: 15 یورو
 • حمل و نقل: 40 یورو

اکثر دانشگاه های رومانی دارای خوابگاه دانشجویی می باشند که از نظر هزینه ها بسیار مناسب می باشد، البته بسته به انتخاب شهر، دانشگاه و نوع اقامت شما متفاوت است.

هزینه کرایه خانه 40 تا 50 متری 400 یورو
هزینه یک پاکت شیر 90 یورو
هزینه گوشت یک کیلو گوشت گوساله 600 یورو
گوشت گوسفند 700 یورو
گوشت مرغ 400 یورو
کرایه رفت و آمد 80 یورو
هزینه اینترنت 15 یورو

اعزام دانشجو به رومانی و بورسیه تحصیلی رومانی

اعزام دانشجو به رومانی و بورس تحصیلی رومانی از طریق موافقت نامه های همکاری دوجانبه انجام می شود:

دانشجویان بین المللی می توانند بر اساس بورس تحصیلی که توسط دولت رومانی مطابق با اسناد دو جانبه به اجرا در می آید و یا بر اساس بورس تحصیلی و کمک های مالی ارائه شده اقدام به اخذ پذیرش بورس تحصیلی رومانی نمایند.

بورس تحصیلی در رومانی هزینه های شخصی و حمل و نقل بین المللی را پوشش نمی دهد. دانشجویان خارجی برای اقامت در رومانی می بایست هزینه های خوابگاه را پرداخت نمایند.

 • دوره اول : برای فارغ التحصیلان دبیرستان یا متقاضیانی که دیپلم 12 ساله را دارند و قصد تحصیل در کشور رومانی را دارند.
 • دوره دوم : این طرح برای فارغ التحصیلان دانشگاهی که قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را دارند مناسب است و مدت تحصیل آنها بین 1.5 الی 2 سال زمان خواهد برد.
 • دوره سوم : برای برای متقاضیان تحصیل در مقطع دکتری می باشد که برای تحصیلات تکمیلی اختصاص داده شده است و مطابق با الزامات دانشکده های رومانی بین 3 الی 4 سال به طول می انجامد.

متقاضیانی که می خواهند از کمک هزینه تحصیل در رومانی برخوردار شوند می بایست برای یادگیری زبان رومانیایی اقدام کرده باشند و باید تحصیلات خود را به زبان رومانیایی ادامه دهند.

 • دوره های پایه ای در رومانی (Foundation)

دوره های آمادگی در رومانی به مدت یک سال برای آماده سازی دانشجویان بین المللی انجام می شود که متقاضیان بتوانند به راحتی بعد از آن وارد برنامه های دانشگاهی بشوند.

دوره های آمادگی در رومانی توسط دانشگاه های دولتی و خصوصی سالانه برای دانشجویان بین المللی در مقطع کارشناسی برگزار می گردد. در حالی که این مدت اموزش برای دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد تنها به مدت 6 ماه می باشد.

این دوره ها شامل 2 ترم می باشد که ترم اول به یادگیری زبان رومانی اختصاص دارد که در ترم دوم موضوعات مربوط به برنامه های تخصصی در رشته های پزشکی، اقتصاد و رشته های فنی مهندسی می باشد.

باید در نظر داشت که تعداد زیادی از رشته های تحصیلی به زبان بین المللی ( انگلیسی، آلمانی و فرانسوی ) می باشد. همینطور برای متقاضیان تحصیل در رشته های مامایی، فیزیوتراپی، پرستاری و … به زبان رسمی کشور رومانی می باشد.

متقاضیان تحصیل در کشور رومانی اگر از کشور اتحادیه اروپا باشند نیازی به ویزا برای ورود به رومانی را ندارندو می توانند در آن کشور بمانند.

 • متقاضیان ضمن تحصیل در رومانی می توانند 4 ساعت در روز کار کنند و برای این کار می بایست مجوز کار بگیرند.

دانشجویان بین المللی در رومانی بدون نیاز به مجوز می توانند کار کنند. دانشجویان غیر اتحادیه اروپا اروپا و ضمن تحصیل می توانند تا زمانی که در این کشور اقامت تحصیلی دارند بدون نیاز به مجوز ۲۰ ساعت در هفته نیز کار کنند. دانشجویان بین المللی اگر دوست دارند بیش از ۴ ساعت در روز کار کنند باید اجازه کار درخواست دهد. اما دانشجویان اروپایی محدودیتی برای تعداد ساعات کاری ندارند.

بورسیه تحصیلی در رومانی

اعزام دانشجو به رومانی و پذیرش تحصیلی

اعزام دانشجو به رومانی مستلزم ارایه مدارکی است که در ذیل به آنها اشاره می نماییم. مدارک لازم جهت تحصیل در رومانی عبارتند از :

 • درخواست برای پذیرش تحصیلی

  نامه پذیرش تحصیل در دانشگاه های رومانی

 • گواهی نامه پایان تحصیلات در مقطع دیپلم

 • یک نسخه و کپی از مدارک تحصیلی و ترجمه آن به زبان رومانیایی، انگلیسی و فرانسوی

 • 2 قطعه عکس

 • گواهی پزشکی

 • یک نسخه از گذرنامه معتبر

 • اثیات پرداخت هزینه تحصیل برای یک سال

  اثبات حمایت مالی در زمان تحصیل که حداقل هزینه یک سال تحصیل باید قبل از ورود به این کشور در حساب داشته باشید

 • بیمه درمانی و اعتبار آن به مدت اقامت بستگی دارد

  اگر متقاضی زیر 26 سال سن داشته باشد، بیمه درمانی تحت پوشش دانشگاه می باشد. اگر متقاضی بالای 26 سال سن داشته باشد متقاضیان می بایست هزینه ای معادل 49 یورو در ماه نحت عنوان بیمه درمانی پرداخت نمایند

هنگامی که برای تحصیل در دانشگاه ها وارد کشور رومانی شدید برای پذیرش اقامت خود باید در خواست دهید. مدت اقامت برای یک سال معتبر می باشد و باید هر ساله این اقامت تمدید گردد.

متقاضیانی که دیپلم خود را از کشور اسپانیا و پرتغال دارند باید با یک گواهی صادر شده تحت عنوان این که دارنده دیپلم حق دارد که تحصیلات عالی را داشته باشد به عبارت  دیگر باید گواهی عدم ممنوعیت از ادامه تحصیل را ارایه دهد. بعد از به اتمام رسیدن روند ثبت نام در دانشگاه متقاضیان می بایست برای اجازه اقامت در رومانی درخواست دهند که این اقامت می بایست برای یک سال معتبر داشته باشد که هر ساله این موضوع می باید تمدید گردد.دانشجویان به منظور تمدید اقامت باید مدارک زیر را ارسال نمایند:

 • گذرنامه معتبر
 • نامه پذیرش
 • گواهی صادر شده از سمت دانشگاه و موسسه آموزشی
 • حداقل تمکن مالی و دستمزد در هرماه برای مدت اقامت در رومانی
 • گواهی پزشکی

اعزام دانشجو به رومانی و ویزای تحصیلی رومانی

اعزام دانشجو به رومانی و درخواست ویزای دانشجویی دارای شرایط و مراحلی می باشد. شرایط روند پذیرش تحصیلی در رومانی باتوجه به ملیت دانشجویان متفاوت است به طوری که به دو دسته تقسم می شوند.

دانشجویان اتحادیه اروپا

دانشجویان غیر اتحادیه اروپا

 • دانشجویان کشورهای اتحادیه اروپا:

برای پذیرش در دانشگاه های رومانی می بایست دارای یک دیپلم 12 ساله یا دارای مدارک و اسنادی که مدرک تحصیلی آنان معادل دیپلم رومانی می باشد. دانشجویانی که از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و همچنین کشورهایی مانند کانادا، کرواسی، ژاپن، کره جنوبی، سوئیس، ایالات متحده آمریکا و  صربستان نیازی به ویزای دانشجویی ندارند.

 • دانشجویان غیر اتحادیه اروپا:

دانشجویان غیر اتحادیه اروپا که قصد تحصیل در رومانی را دارند، باید برای اولین بار فرم درخواست تحصیل را همراه با تمام مدارک مورد نیاز به دانشگاه ارائه دهند. مدارک مورد نیاز عبارتند از:

 • کپی و تائید دیپلم برای پذیرش در مقطع کارشناسی
 • کپی مدارک و گواهی فارغ التحصیلی برای تحصیل ذر مقطع کارشناسی ارشد و دکتری
 • گواهی پزشکی
 • دو قطعه عکس
 • یک نامه اسکن شده از پذیرش تحصیلی بعد از تائید پذیرش به متقاضیان ارسال می گردد. پس از دریافت هزینه و پرداخت شهریه دانشگاه، نامه پذیرش به متقاضی ارسال می شود.

با این ترتیب که ،هنگامی که متقاضیان نامه پذیرش تحصیلی خود را دریافت نمودند می بایست برای ویزای دانشجویی برای کشور رومانی اقدام نمایند و برای این کار باید به نزدیک ترین کنسولگری مراجعه نمایند. 

 • نحوه در خواست ویزای دانشجویی برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا :
 1. انتخاب دانشگاه
 2. درخواست تحصیلی خود را انتخاب نمایید

پیشنهاد می شود قبل از هر اقدامی در زمینه اخذ پذیرش و به منظور افزایش شانس پذیرش از مشورت و راهنمایی متخصصان امر مهاجرت تحصیلی بهره مند شوید. این مقاله توسط موسسه حقوقی ملک پور همکار مؤسسه MIE اتریش تهیه و گردآوری شده، هرگونه کپی برداری از آن بدون ذکر منبع شرعاً و قانوناً حرام و غیرقانونی می باشد. در این زمان دانشگاه اسناد مختلفی را از شما در خواست خواهد کرد و شما می بایست فرم پذیرش را پر کنید. باید در نظر داشته باشید که تمام موسسات آموزشی پرونده و در خواست پذیرش تحصیلی متقاضیان را به وزات آموزش و تحقیقات علمی ارسال می کنند. (مدت زمان رسیدگی به درخواست متقاضیان بین 30 الی 60 روز می باشد.) که اگر با در خواست وی موافقت شود، نامه پذیرش صادر می گردد و به موسسات آموزش عالی ارسال می شود. اگر در نهایت موسسه ای با درخواست شما موافقت نکند، وزارت آموزش و پرورش می تواند دانشگاه و موسسه دیگری را مطابق با درخواست شما تنظیم کند و به شما پیشنهاد دهد.

3. درخواست ویزای دانشجویی

لطفاً دقت بفرمائید در اکثر موارد این مدارک از اهم مدارک مورد نیاز ویزا تحصیل رومانی می باشد:

 • پاسپورت

 • شناسنامه

 • عکس پاسپورت به تعداد کافی

 • مدارک تحصیل مطابق با CV تحصیلی شما در حالیکه مطابق نظر سفارت ترجمه و تایید گردیده است.

 • مبلغ مورد نیاز سفارت برای بررسی مدارک شما

 • پرینت حساب بانکی و تمکن در حساب شما

 • سند ازدواج و شناسنامه همسر و فرزندان در صورت تاهل

 • فرم لازم درخواست ویزای دانشجویی

زمانی که نامه پذیرش دانشگاه را دریافت کردید، می توانید از طریق کنسولگری در خواست ویزای دانشجویی دهید.

پس از ورود به دانشگاه برای نهایی کردن ثبت نام و برای چک کردن ویزای تحصیلی و ترجمه مدارک گواهی شده و ارائه مدارک مالی اعم از پرداخت هزینه تحصیل و پرینت بانکی جهت هزینه زندگی و تائید مدارک توسط دانشگاه، از آن لحظه به بعد شما بعنوان یکی از دانشجویان در رومانی در نظر گرفته می شوید و در صورتی که محل اقامت در دانشکاه اعلام شود باید به بخش مسکن در دانشگاه بروید و بعد از انجام مراحل اخذ اقامت می توانید در یک اتاق ساکن شوید.

اعزام دانشجو به رومانی و زمان اعزام دانشجو به رومانی

اعزام دانشجو به رومانی معمولا یک بار در سال انجام می شود که برای ترم سپتامبر می باشد و برای دریافت نامه پذیرش از دانشگاه جهت تحصیل در رومانی برخی دانشگاه ها هزینه ای معادل 100 الی 250 یورو جهت ارسال نامه پذیرش تقبل می نمایند.

برای درخواست تحصیل تا 30 ژانویه مهلت دارید. اما ما به شما توصیه می کنیم برای اینکه شانس بیشتری برای پذیرش داشته باشید تا 30 آگوست زمان کافی برای پیشبرد پرونده  و فرم قبل از ارسال به وزارت آموزش و پرورش داشته باشید.

اعزام دانشجو به رومانی و نتیجه گیری

اعزام دانشجو به رومانی دارای مزایایی است که در ابتدای مقاله به آنها اشاره شد و به صورت خلاصه نیز مجدد به آنها خواهیم پرداخت. نکته مثبت اول تحصیل در رومانی، هزینه تحصیل نسبت به بسیاری از کشورهای دیگر است که از هزینه پایین تری برخوردار است. از دیگر نکات مثبت تحصیل در رومانی موقعیت مکانی این کشور است چرا که جهان شرق را به غرب متصل می کند و از نظر سیاسی جغرافیایی نقش مهمی دارد .رومانی به دلیل داشتن سطح علمی و رفاهی قابل قبول به اروپای کوچک معروف است. رومانی نهمین کشور بزرگ اتحادیه اروپاست. مدارک دانشگاهی رومانی در سراسر اروپا دارای اعتبار می باشد. تحصیل در رومانی به زبان های انگلیسی ، فرانسوی، آلمانی، رومانیایی و مجارستانی امکان پذیر است. با توجه به هزینه ها در سایر کشور های اروپایی هزینه های تحصیل و زندگی در رومانی مناسب می باشد. رومانی از لحاظ کیفیت زندگی در رتبه جهانی 48 قرار دارد و توسط سازمان بهداشت جهانی رتبه بندی شده است.هم چنین رومانی یکی از امن ترین کشور ها است که درصد و میزان جرم بسیار پایین است. تحصیل در رومانی بخاطر رنکینگ برخی از دانشگاه های رومانی نسبت به رنکینگ بسیاری از دانشگاه های دنیا مناسب است. برای مثال دانشگاه بخارست برای تحصیل در کشور رومانی دارای رنکینگ 600 در جهان می باشد و 148 سال دارد که مدرک آن از لحاظ ملی و بین المللی معتبر می باشد. سطح بیکاری و نرخ بیکاری در رومانی دارای نرخ 4/3 درصد می باشد. ضمناً کشور رومانی به فارغ التحصیلان در کشور رومانی و همه کسانی که در این کشور تحصیل نموده اند ، بعد از تحصیل 1 سال اجازه می دهد تا بمانند و به دنبال کار بگردند. زمانی که دانشجویان در این فرصت بتوانند کار پیدا کنند به آنها اقامت کاری اعطا می گردد. اگر شما در کشور رومانی برای 5 سال کار کنید و حضور داشته باشید و این کار منجر به پرداخت مالیات شود ، بعد از 5 سال اقامت دائم کشور رومانی را دریافت می کنید.
با توجه به مطالب فوق الذکر می توان گفت کشور رومانی نیز گزینه متاسبی برای تحصیل و اعزام دانشجو می باشد چنانچه در رابطه با مسایل قید شده ابهام و سوالاتی پابرجا باشد این امکان برای شما وجود دارد که با کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور با همکاری موسسه مشاوره ای ( MIE ) تماس حاصل کنید و از مشاوره های تلفنی رایگان بهره مند شوید.