ازدواج در سوئیس 

ازدواج در سوییس به منزله یکی از طرق مهاجرت به سوئیس و اخذ اقامت سوئیس می باشد. در سوئیس 49 درصد از ازدواج های ثبت شده شامل ازدواج یک تبعه سوئیسی با یک خارجی است. در مقایسه با این درصد، تنها 6.5 درصد از تمام ازدواج های ثبت شده در سوئیس شامل ازدواج دو خارجی با یکدیگر است. از این رو کارشناسان موسسه MIE اتریش موضوع مقاله حاضر را به ازدواج در سوئیس اختصاص داده اند، تا مهاجران و افرادی که به دنبال کسب اطلاعات در زمینه ازدواج خارجی ها در سوئیس هستند بتوانند از مطالب ارائه شده بهره مند شوند.

فایل های موسسه MIE درباب ازدواج

video ازدواج در سوئیس
audio ازدواج در سوئیس

هرچند ازدواج های مذهبی در سوئیس رایج هستند، فقط ازدواج محضری در این کشور از لحاظ قانونی به رسمیت شناخته می شود.

قوانین ازدواج در سوئیس

جهت ازدواج در سوئیس سه شرط اساسی وجود دارد که پیش از صدور اجازه ازدواج به زوجین، باید هر دو از آن آگاه باشند:

 • هر دو زوج باید 18 سال به بالا باشند.
 • هیچ یک از زوجین نباید متأهل باشند و هر دو باید مجرد باشند.
 • افرادی که دارای قیم قانونی هستند باید پیش از ازدواج رضایت او را جلب کنند.

گواهی ازدواج باید از اداره ثبت منطقه ای که هر یک از زوجین در آن اقامت دارند اخذ شود. اگر هیچ یک از زوجین در سوئیس سکونت ندارند، درخواست باید در اداره ثبت منطقه ای که مراسم ازدواج برگزار خواهد شد، انجام شود.

جهت ازدواج در سوئیس هر دوی زوجین باید مدارک زیر را ارائه دهند:
 • عکس
 • کارت شناسایی
 • اسناد و مدارک تائید شده ای که حاوی نشانی محل اقامت کنونی فرد و وضعیت تأهل او باشد.
 • شناسنامه یا کارت شناسایی دارای اسامی پدر و مادر؛ این مدرک نباید کمتر از 6 ماه پیش از تاریخ ازدواج صادر شده باشد.
 • اگر هر یک از زوجین قبلاً ازدواج کرده باشند باید یک کپی از گواهی نهایی طلاق یا گواهی فوت خود را ارائه دهند.
 • فرم تکمیل شده درخواست ازدواج که می توان آن را از دفتر ثبت اخذ نمود.

تمام مدارکی که به یکی از زبان های رسمی سوئیس نیستند، باید به یکی از زبان های آلمانی، ایتالیایی یا فرانسوی ترجمه رسمی شوند.

تائید درخواست ازدواج ممکن است تا 5 هفته زمان ببرد. در این مدت آگهی ها (آگهی عمومی در مورد قصد زوجین برای ازدواج) منتشر خواهند شد، بنابراین زمان کافی برای هر فردی که مخالف آنها است وجود خواهد داشت تا ادعای خود را ثابت کنند. به محض اینکه درخواست ازدواج تائید شود، از طریق نامه به زوجین اطلاع رسانی می شود.

پس از دریافت تائیدیه، زوجین می توانند در مدت 10 روز تا 3 ماه در هر مکانی که می خواهند ازدواج کنند.

ازدواج در سوئیس : ازدواج محضری

ازدواج محضری باید در اداره ثبت به همراه دو شاهد بزرگسال انجام شود. مراسم ازدواج فقط از دوشنبه تا شنبه ممکن است. امکان ثبت هیچ مراسم ازدواجی در طول تعطیلات عمومی وجود ندارد.

پس از برگزاری و ثبت مراسم ازدواج، زوجین می توانند درخواست قباله ازدواج نمایند که حاوی اطلاعاتی نظیر زمان و مکان ازدواج، نام زوجین پیش و پس از رویداد ازدواج است.

اگر زوجین قصد داشته باشند یک مراسم مذهبی نیز برگزار کنند می توانند این مراسم را پس از ازدواج محضری برگزار نمایند و قباله ازدواج باید به عنوان یک سند ارائه شود.

تغییر نام پس از ازدواج در سوئیس

طبق قوانین سوئیس، زن فامیلی همسر خود را پس از ازدواج اخذ می کند. اگر خانمی بخواهد نام خانوادگی خود را حفظ کند، فقط در صورتی می تواند که فامیلی او پس از فامیلی همسرش آورده شود.

در برخی موارد شاید زوجین بخواهند نام خانوادگی پدری زن را داشته باشند. در چنین موردی، پیش از برگزاری ازدواج محضری، از دفتر ثبت باید تائیدیه گرفته شود. پس از تغییر نام، برخی مدارک نیازمند تغییر خواهند بود نظیر:

 • شناسنامه یا کارت شناسایی
 • گذرنامه
 • گواهینامه رانندگی

به علاوه موسساتی نظیر بانک ها نیز باید از تغییر نام مطلع شوند.

اخذ تابعیت از طریق ازدواج در سوئیس

طبق قوانین سوئیس، خارجی هایی که با اتباع سوئیس ازدواج می کنند راحت تر می توانند تابعیت این کشور را اخذ نمایند. در حقیقت یک خارجی که با یک تبعه سوئیسی ازدواج می کند؛ می تواند پس از 6 سال زندگی مشترک با تبعه سوئیسی در خارج از خاک سوئیس یا فقط 5 سال زندگی مشترک با تبعه سوئیسی در خاک سوئیس (از تاریخ ازدواج)، تابعیت این کشور را اخذ نماید.

از سوی دیگر فردی که یک سال در سوئیس زندگی کرده و به مدت 3 سال با یک تبعه سوئیسی زندگی مشترک داشته است، می تواند تابعیت سوئیس را اخذ نماید.

اتباع خارجی که با اتباع سوئیسی در خارج از کشور سوئیس، ازدواج کرده و زندگی می کنند، نیز پس از حداقل 6 سال زندگی تحت شرایطی که روابط نزدیک و مستحکم با سوئیس داشته باشند، می توانند تابعیت این کشور را اخذ نمایند.

اگر زوجین 5 سال است که در سوئیس زندگی می کنند و حداقل 3 سال از ازدواج آن گذشته است، همسر خارجی (مرد یا زن) می تواند جهت اخذ تابعیت سوئیس درخواست دهد.

پیش شرط لازم برای درخواست اخذ تابعیت سوئیس، یک ارتباط موفقیت آمیز است.

طبق قانون جدید تابعیت سوئیس، متقاضی باید از شروط زیر برخوردار باشد:

 • متقاضی به نظم عمومی و قانون اساسی فدرال احترام می گذارد.
 • متقاضیان به یکی از زبان های رسمی کشور سوئیس تسلط کافی دارند و می توانند در اغلب موقعیت های زندگی روزمره، در خانه، در محل کار یا مکان های عمومی به آن زبان ارتباط برقرار کنند.
 • متقاضی در عمر اقتصادی کشور مشارکت فعال دارد یا دارای تحصیلات کافی است.
 • متقاضی از ارتباط خانوادگی خود، همسر، شریک زندگی ثبت شده خود، فرزندان کمتر از سن قانونی خود حمایت می کند.

برای موقعیت متقاضیانی که به دلایل ناتوانی جسمی، بیماری یا سایر دلایل قوی قادر به برخورداری کامل از شرایط مذکور نیستند، تا حدودی استثنا قائل خواهد شد.

حقوق فردی با یک تبعه سوئیس ازدواج می کند

اگر با یک تبعه سوئیسی ازدواج کرده اید، امکان اخذ اقامت (مجوز B) برای شما فراهم می شود. به علاوه ممکن است بتوانید با کسب مجوز از پلیس خارجی ها، کسب و کاری راه بیندازید و کسب درآمد کنید. ظرفیت کارگران خارجی پذیرفته شده به صورت سالانه، برای مورد شما محدودیت ایجاد نمی کند. شما می توانید مانند نیروی کار بومی در سوئیس اشتغال یابید.

پس از 5 سال اقامت بی وقفه در سوئیس، می توانید مجوز اقامت دائم (مجوز C) دریافت کنید.

چنانچه مراجع قانونی بتوانند ثابت کنند که شما فقط به منظور اخذ مجوز اقامت و تابعیت، با یک تبعه سوئیسی ازدواج کرده اید، امکان اخذ اقامت و تابعیت از شما سلب می شود.

اگر ورود شما به سوئیس ممنوع شود، این ممنوعیت ضرورتاً فقط به دلیل ازدواج نخواهد بود و پلیس خارجی ها ممکن است پرونده ها را تک تک بررسی کرده و به دلایل دیگری شما را ممنوع الورود کرده باشد.

به علاوه فرد از طریق فرزندان زیر 18 سال خود نیز می تواند وارد سوئیس شود و اقامت اخذ کند، ولی پیش از ورود به سوئیس باید از پلیس خارجی ها مجوز اخذ نماید.

در صورت طلاق، اقامت فرد خارجی چه خواهد شد؟

مجوز اقامت B فقط برای خارجی هایی که با یک تبعه سوئیسی دارای زندگی مشترک رسمی هستند صادر می شود و هیچ قانونی مشخصی در خصوص وضعیت اقامت خارجی ها پس از طلاق وجود ندارد؛ بنابراین پلیس خارجی ها پرونده ها را شخصاً بررسی کرده و در مورد اقامت فرد خارجی پس از طلاق تصمیم گیری می کند. با این حال چنانچه پیش از طلاق، فرد خارجی مجوز اقامت C دریافت کرده باشد می تواند اقامت خود را تمدید کرده و همچنان در سوئیس ساکن باشد.

پس از آنچه در مورد شرایط و قوانین ازدواج در سوئیس شرح داده شد، می توان نتیجه گرفت که ازدواج یک خارجی در سوئیس نیازمند طی کردن مراحل قانونی است و تحت شرایط بخصوصی انجام می شود؛ بنابراین فرد متقاضی باید از تمام شرایط، مدارک و قوانین ازدواج در سوئیس آگاه باشد تا به راحتی بتواند با مشکلات احتمالی پیش روی خود مواجه شود.

در مقاله حاضر سعی بر آن بود که نکات بسیار مهم ازدواج در سوئیس جهت اطلاع شما عزیزان ارائه شود، با این حال چنانچه به اطلاعات بیشتری در زمینه مهاجرت به سوئیس، شرایط زندگی در سوئیس و شرایط و قوانین ازدواج در سوئیس نیاز داشته باشید می توانید با مشاوران مجرب و کارشناسان موسسه MIE اتریش تماس حاصل نمایید.

Rating: 5
4 پاسخ
 1. Salime گفته:

  سلام من میخوام از طریق ازدواج اقامت کشور سوئیس بگیرم ولی نمیدونم چطور فرد مورد نظر رو پیدا کنم میشه راهنماییم کنید.ممنون

  پاسخ
  • shahram shahidi گفته:

   سلام و عرض ادب. ازدواج صوری در هر کشوری از نظر عرفی و اخلاقی درست نبوده و از نظر قانونی در صورت اثبات تبعاتی مانند جریمه نقدی، زندان و ممنوعیت ورود به کشور سوئیس برایتان در بر خواهد داشت.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.