ازدواج در ایسلند و بررسی شرایط آن

ازدواج در ایسلند، اخذ اقامت و تابعیت ایسلند از طریق ازدواج و شرایط مورد نیاز برای اخذ پاسپورت ایسلند از طریق ازدواج با یک تبعه ایسلند در این مقاله مورد تحلیل و بررسی علمی قرار می گیرد. معمولاً افرادی که در آستانه ازدواج با یک شخص ایسلند قرار می گیرند، با سوالات حقوقی از این قبیل مواجه می شوند که در چه صورت ازدواج در ایسلند منجر به اخذ تابعیت ایسلند می شود؟ برای اخذ اقامت ایسلند ازطریق ازدواج چه شرایطی لازم است؟ چگونه می توان از طریق ازدواج در ایسلند، اقامت و تابعیت ایسلند را دریافت کرد؟ در این مقاله سعی شده است اساسی ترین نکات ازدواج در ایسلند به صورت ساده و جامع مورد بحث قرار گیرد. امید است مقاله پیش رو که توسط متخصصین مجرب مؤسسه حقوقی ملک پور، همکار مؤسسه MIE اتریش نگارش شده است، ابهامات ذهنی شما را برطرف نماید و به تمامی پرسش های شما پاسخ دهد. در صورت نیاز به اطلاعات تمکیلی با مؤسسه حقوقی ملک پور؛ همکار مؤسسه MIE اتریش؛ تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمائید.

 • ازدواج در ایسلند و شرایط عمومی آن
 • ازدواج در ایسلند و اخذ اقامت ایسلند
 • ازدواج در ایسلند و ازدواج ایرانی با ایسلندی
 • ازدواج در ایسلند و بررسی آثار حقوقی و شرایط آن
 • ازدواج در ایسلند و بررسی ازدواج صوری
 • ازدواج در ایسلند و روند اخذ اقامت
ازدواج در ایسلند 2 ازدواج در ایسلند

شما می توانید شرایط خود و اطلاعات تماس را از طریق فرم ارزیابی وارد کرده تا مشاوران ما شرایط شما را بررسی کرده و در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.

ازدواج در ایسلند و شرایط عمومی آن

جزیره ایسلند در نزدیکی قطب شمال و بین مدار 64 و 66 درجه شمالی قرار دارد. پایتخت ایسلند، ریکاویک است که شمالی ترین پایتخت دنیا می باشد. جمعیت ایسلند حدود 360 هزار نفر و مساحت آن 103 هزار متر مربع می باشد. اکثر جمعیت ایسلند در منطقه ریکاویک و در نواحی ساحلی زندگی می کنند و قسمت مرکزی آن غیر قابل سکونت است. ایسلند به لطف جریان اقیانوسی گلف استریم (Gulf Stream) که جریان مداوم آب های گرم است، زمستان های ملایمی دارد. در شهر ریکاویک همان قدر که احتمال بارش باران وجود دارد، ممکن است برف هم ببارد. در اغلب اوقات بادهای شدیدی می وزد و آب و هوا به شدت متغیر است. میانگین دما در ژانویه که سردترین ماه سال هست، صفر درجه سانتی گراد است. همچنین در تابستان ها هوا به ندرت گرم می شود و احتمال وزش باد یا بارش باران وجود دارد. در ماه جولای میانگین دما به 12 درجه سانتی گراد می رسد و بیشترین دمای ثبت شده در تابستان، 26 درجه سانتی گراد بوده است.

چشم اندازهای بسیار دیدنی، سواحل شنی، کلیساهای چوبی زیبا، شفق قطبی، شب های طولانی تابستان، کوه های یخ عظیم و آتش فشان های واقع شده در مراتع سرسبز؛ همه و همه باعث شده که ایسلند به عنوان مقصدی محبوب و خاص برای سفر شناخته شود.

ازدواج در ایسلند ازدواج در ایسلند

ازدواج در ایسلند و اخذ اقامت ایسلند

اکثر کشورهای دنیا به موجب ازدواج، به فرد خارجی اقامت خود را اعطا می کنند. بر اساس قوانین ازدواج در ایسلند، کلیه اتباع خارجی کشورهایی که در اتحادیه کشورهای مشترک المنافع (EEA) و یا انجمن تجارت آزاد اروپا (EFTA) عضو نیستند، در صورتی که قصد اقامت بیش از 3 ماه در ایسلند دارند، باید اجازه اقامت (residence permit) معتبر داشته باشند.

اگر فردی قصد زندگی با همسر یا پارتنر خود در ایسلند را داشته باشد، به موجب قانون اجازه اقامت به او اعطا می شود. شرط اعطای اجازه اقامت این است که همسر یا پارتنر فرد، شهروند ایسلند یا یکی از کشورهای اسکاندیناوی باشد یا در صورتی که شهروند یک کشور خارجی است؛ اجازه اقامت دائم یا موقت به موجب مهارت های شغلی، حمایت های بین المللی یا زمینه های حقوق بشری داشته باشد.

طبق قانون ازدواج در ایسلند، در صورتی که اجازه اقامت فرد بر اساس موارد حقوق بشری، حمایت های بین المللی یا اجازه اقامت به عنوان پدر یا مادر باشد، همسر یا پارتنر فرد متقاضی دریافت اقامت دائم، می بایست به مدت 4 سال قبل از ارسال تقاضا، در ایسلند مشغول به تحصیل یا کار بوده باشد.

در صورتی که فردی تمام شرایط زیر را داشته باشد، به موجب قوانین ازدواج در ایسلند، می تواند اجازه اقامت به عنوان همسر یا پارتنر را دریافت کند.

 • سن فرد بالای 18 سال باشد.
 • سن فرد، در زمان ازدواج یا شروع رابطه با پارتنر، 18 سال یا بالای 18 سال باشد.
 • مدت یک سال از زمان ازدواج یا شروع رابطه با پارتنر گذشته باشد.
 • همسر یا پارتنر فرد باید در ایسلند زندگی کند و شهروند ایسلند یا یکی از کشورهای اسکاندیناوی باشد یا در صورتی که شهروند یک کشور خارجی باشد، باید اجازه اقامت در ایسلند بر مبنی یکی از موارد ذکر شده را داشته باشد.
 • الزامات قانونی بر اساس قانون کشور فرد خارجی، انجام شده باشد.
 • محل سکونت فرد با همسر یا پارتنر، در آینده یکسان باشد.
 • فرد باید ثابت کند که در طول اقامت خود، قادر به تامین هزینه های خود می باشد.
 • فرد باید بیمه شده باشد. شرکت بیمه باید ایسلندی باشد یا اگر خارجی است دارای مجوز فعالیت در ایسلند باشد.
 • فرد نباید در طول 5 سال گذشته، در خارج از کشور زندانی شده باشد یا توسط دادگاه به جرمی محکوم شده باشد که در قانون ایسلند، مجازات آن بیش از 3 ماه زندان است.
 • در طول 5 سال گذشته، همسر شما نباید توسط دادگاه محکوم شده باشد یا تحت تدابیر ایمنی عمومی (public safety measures) بوده باشد.
 • همسر یا پارتنر فرد باید رضایت داشته باشد.

ازدواج در ایسلند و ازدواج ایرانی با ایسلندی

در اکثر کشورهای دنیا قوانین مختص به مهاجرت وجود دارد، اما متاسفانه در ایران حقوق مهاجرت در قانون وجود ندارد. در اکثر کشورهای دنیا، قوانین ازدواج بین زن و مرد، تفاوت قائل نمی شود. به عنوان مثال، قوانین ازدواج در ایسلند به صورتی است که در صورت ازدواج یک شهروند ایسلند با یک فرد خارجی، امکان دریافت اقامت وجود دارد و قانون استثنایی برای این که این فرد ایسلندی مرد یا زن باشد، در نظر نگرفته است. اما قانون مدنی ایران در نحوه برخورد با زن و مرد در زمینه ازدواج متفاوت عمل می کند. طبق قانون مدنی ایران، اگر مرد ایرانی با زنی خارجی ازدواج کند، به آن زن خارجی تابعیت ایرانی داده می شود. اما اگر زن ایرانی با یک مرد خارجی ازدواج کند، آن مرد نه تنها امکان گرفتن تابعیت ایرانی را ندارد، بلکه اقامت دایم را نیز نمی تواند دریافت کند.

فایل تصویری موسسه ملک پور در مورد ازدواج با خارجی

video ازدواج در ایسلند

فایل صوتی موسسه ملک پور در مورد ازدواج با خارجی

audio ازدواج در ایسلند

پاسپورت ایسلند

ازدواج در ایسلند و بررسی آثار حقوقی و شرایط آن

به واسطه ازدواج با یک فرد ایسلندی، حقوقی به شخص خارجی اعطا می گردد، که در زیر بیان شده است.

 • بر اساس قانون ازدواج در ایسلند، در زمان درخواست اقامت و در حین روند اخذ آن، همسر یا پارتنر فرد، می تواند در ایسلند باشد؛ به جز در حالتی که فرد برای حضور در ایسلند نیاز به اخذ ویزا داشته باشد.

 • همسر یا پارتنر یک شهروند ایسلندی، بدون اخذ اجازه کار، می تواند در ایسلند کار کند. همسر شهروند ایسلند، از زمان ارائه درخواست اخذ اقامت، می تواند شروع به کار کند اما پارتنر شهروند ایسلند پس از دریافت اقامت، امکان کار کردن را به دست می آورد. طبق قانون ازدواج در ایسلند، مابقی متقاضیان، در صورتی که تمایل دارند تا در ایسلند کار کنند، می بایست جهت اخذ اجازه کار اقدام نمایند. این دسته از افراد پس از صدور اجازه اقامت و اجازه کار می توانند در ایسلند کار کنند.

 • مدت اعتبار اجازه اقامت بین یک تا دو سال است و حداکثر تا پایان اعتبار اجازه اقامت همسر یا پارتنر، معتبر می باشد.

 • در صورتی که الزامات قانونی مورد نیاز برای اجازه اقامت برقرار باشد، اجازه اقامت به مدت حداکثر 2 سال تمدید می شود. اعتبار اجازه اقامت فرد متقاضی از همسر یا پارتنر نمی تواند بیشتر باشد.

 • بر اساس قانون ازدواج در ایسلند، اجازه اقامت، حق الحاق مجدد خانواده را فراهم می کند و در موارد زیر اجازه اقامت اعطا می شود:

  • کودکان زیر 18 سال متقاضی؛ در صورتی که تحت سرپرستی او باشند.
  • پدر و مادر متقاضی؛ در صورتی که سن آن ها 67 سال یا بیش از 67 سال باشد.
 • اقامت موقت می تواند منجر به اخذ اقامت دایم شود.

 • همسر یک شهروند ایسلند پس از 3 سال سکونت در ایسلند از زمان ازدواج، می تواند برای اخذ شهروندی ایسلند، اقدام کند؛ که البته باید برخی الزامات دیگر نیز تامین شده باشد. یکی از الزامات این است که همسر، حداقل به مدت 5 سال شهروند ایسلند باشد.

 • پارتنر یک شهروند ایسلند پس از 5 سال سکونت در ایسلند از زمان ثبت رسمی هم خانه شدن، می تواند برای شهروندی ایسلند اقدام کند. یکی از الزامات این است که پارتنر، حداقل به مدت 5 سال شهروند ایسلند باشد.

ازدواج در ایسلند و بررسی ازدواج صوری

برخی افراد جهت کسب اقامت کشورهای پیشرفته با شهروند آن کشورها ازدواج صوری می کنند و پس از اخذ اقامت از او جدا می شوند. در اکثر کشورهای دنیا، مجازات های سنگینی برای این افراد در نظر گرفته شده است. ابطال اجازه اقامت فرد، جرایم مادی و حتی به زندان فرستادن فرد خاطی نمونه ای از مجازات هایی است که در قانون برای مجازات خاطیان در نظر گرفته شده است. طبق قانون ازدواج در ایسلند، در صورتی که ثابت شود قصد فرد از ازدواج با همسر یا زندگی با پارتنر، تنها کسب اقامت است، حق داشتن اقامت از فرد سلب می شود و طبق ماده 70 قانون خارجیان مجازات می شود. اداره مهاجرت می تواند متقاضی و همسر یا پارتنرش را در برای مصاحبه دعوت کند و پس از بررسی، در مورد اجازه اقامت رای نهایی را صادر کند.

ازدواج در ایسلند 4 ازدواج در ایسلند

اقامت ایسلند

ازدواج در ایسلند و روند اخذ اقامت

بنا به قانون ازدواج در ایسلند، جهت درخواست اجازه اقامت، ارایه مدارک زیر الزامی است.

 • رسید پرداخت

  در صورتی که پرداخت مبلغ در بانک انجام شود.

 • پر کردن فرم درخواست اجازه اقامت

  افرادی که همسر یا پارتنر ایسلندی دارند، باید فرم D-201 و کسانی که همسر یا پارتنر خارجی دارند، D-202 را تکمیل کنند.

 • عکس گذرنامه

  35 میلی متر و 45 میلی متر

 • فتوکپی گذرنامه

  این فتوکپی باید شامل صفحه اطلاعات شخصی و صفحه حاوی امضای فرد متقاضی باشد. پاسپورت باید حداقل 90 روز پس از پایان اعتبار اجازه اقامت، معتبر باشد.

 • گواهی عدم سوء پیشینه خارجی

  در زمان ارائه برای درخواست اقامت، نباید بیش از 6 ماه از صدور این گواهی گذشته باشد. این گواهی باید شامل تمام کشورهایی باشد که متقاضی در 5 سال گذشته در آن ها زندگی کرده است. علاوه بر این، مرجع صادر کننده گواهی باید مجوز صدور گواهی عدم سوء پیشینه را داشته باشد و بالاترین مرجع صادرکننده این گواهی، در آن کشور باشد. توجه داشته باشید که گواهی باید تایید آپوستیل یا اعتبار دوگانه داشته باشد.

 • کپی یا ترجمه اصلی گواهی عدم سوء پیشینه توسط مترجم رسمی

  تنها در صورتی که گواهی به غیر از زبان های انگلیسی یا نوردیکی نوشته شده باشد. در صورتی که گواهی توسط یک مترجم رسمی غیر ایسلندی ترجمه شده باشد، نیاز به تایید آپوستیل یا اعتبار دوگانه وجود دارد.

 • بیمه سلامت

  تنها گواهی بیمه شرکت های بیمه ایسلندی و یا شرکت های بیمه خارجی دارای مجوز فعالیت در ایسلند، مورد قبول می باشد. بیمه نامه حداقل به مدت 6 ماه پس از تقاضای اقامت، اعتبار داشته باشد و حداقل مبلغ 2 میلیون کرون ایسلند را پوشش دهد.

 • مدارک تمکن مالی

  اگر فرد با یک ایسلندی ازدواج کرده باشد؛ در صورتی که همسر ایسلندی فرد، از نظر مالی او را حمایت کند، به موجب تعهد متقابل قانونی حمایت از همسر، فرد نیازی به اثبات تمکن مالی ندارد. اما اگر فرد پارتنر یک ایسلندی باشد، باید شخص متقاضی، تمکن مالی خود را اثبات کند.

دیگر مدارک مورد نیاز برای متقاضی اخذ اجازه اقامت به عنوان همسر شامل موارد زیر است:

 • کپی تاییدشده یا اصل گواهی نامه ازدواج.
 • کپی تاییدشده یا ترجمه رسمی گواهی نامه ازدواج به وسیله مترجم رسمی.

دیگر مدارک مورد نیاز برای متقاضی اخذ اجازه اقامت به عنوان پارتنر شامل موارد زیر است:

 • کپی تاییدشده از اصل مدارکی که ثابت می کند فرد با پارتنر خود، حداقل 1 سال زندگی مشترک داشته است.
 • کپی تایید شده یا ترجمه رسمی مدارکی دال بر زندگی مشترک فرد و پارتنر.

اگر متقاضی تمامی شرایط اخذ اقامت را دارا بود، پس از تایید اجازه اقامت به او اطلاع داده می شود. با این وجود اجازه اقامت تا زمانی که متقاضی جهت گرفتن عکس، گزارش محل سکونت و معاینه پزشکی به یکی از دفاتر اداره مهاجرت یا کمیسرهای خارج از منطقه کلانشهر ریکیاویک، مراجعه نکند، معتبر نخواهد بود. در صورتی که متقاضی پس از ورود به ایسلند به یکی از این دفاتر مراجعه نکند، ممکن است منجر به اقامت غیرقانونی و اخراج او از کشور شود.

پس از مشاهده ویدئو راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت، می توانید وکیل خود در امر مهاجرت باشید.

راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت
ازدواج در ایسلند و سخن پایانی

ازدواج در ایسلند، در صورتی که با یک شهروند ایسلندی یا فرد دارای اقامت ایسلند انجام شود، منجر به اعطای اقامت به همسر یا پارتنر می شود. علاوه بر آن، طبق قانون ازدواج در ایسلند، فرزند، پدر و مادر فرد متقاضی تحت شرایطی و به موجب قانون الحاق خانواده، می توانند اقامت ایسلند را اخذ کنند؛ که این مهم ترین وجه تمایز قانون ازدواج در ایسلند با سایر کشور ها می باشد. روش های دیگری نیز برای اخذ اقامت ایسلند وجود دارد، با توجه به سطح علمی مناسب دانشگاه های ایسلند، اگر مایل به اخذ اقامت ایسلند هستید، پیشنهاد می شود، اقامت ایسلند را از طریق تحصیلی اخذ کنید. چنانچه در خصوص ازدواج در ایسلند، سؤالی دارید می توانید با مؤسسه حقوقی ملک پور؛ همکار مؤسسه MIE اتریش تماس حاصل نموده و از مشاوره رایگان تلفنی بهره مند گردید. شما همچنین می توانید سوالات خود را در بخش دیدگاه مطرح نموده تا کارشناسان مؤسسه در کوتاه ترین زمان ممکن پاسخ گوی شما باشند.

law ازدواج در ایسلند
2 پاسخ
 1. سید جعفر اسلامی گفته:

  با درود بر شما عزیزان که در این مقطع زمانی به بهترین شکل ممکن به هموطنان کمک می کنید . بنده از سال ۱۳۸۰ در ایران شرکت داری کردم و اکنون از همین کار به خاطر مسائل زیادی که می دانید در کشور ما گریبن گیر همه هست موفقیت چندانی کسب نکردم . اگر ممکن هست بنده رو کمک کنید تا از طریق ثبت شرکت در اتریش و فعالیت واقعی در کشور اتریش زندگی بهتری برای خود و خانوادم مهیا کنیم

  Rating: 5
  پاسخ
  • azadehnoory گفته:

   با سلام و عرض ادب. سرمایه گذاری و ثبت شرکت در اتریش انواع مختلفی دارد که با توجه به شرایط شما انتخاب می شود بنابراین توصیه می کنیم با دفاتر ما تماس گرفته و از مشاوره رایگان بهره مند شوید. شماره تماس ما: 02149196000

   شما همچنین می توانید فرم ارزیابی را از لینک زیر تکمیل کنید تا کارشناسان ما از طریق واتس اپ با شما تماس بگیرند.

   https://malekpour.ir/contact-us/

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Rating: 5