پناهندگی در بلاروس

موسسه حقوقی ملک پور و موسسه مشاوره ای MIE اتریش هیچگونه خدمات و مشاوره ای در زمینه ی پناهندگی انجام نمیدهند و این مقاله تنها جهت اطلاع و آگاهی عموم از مضرات و خطرات پناهندگی میباشد.

نظام حقوقی کشوربلاروس در خصوص تابعیت از طریق پناهندگی  چگونه است؟آیا امکان اخذ اقامت بلاروس از طریق پناهندگی  وجود دارد؟آیا فردی که به کشور بلاروس پناهنده می شود می تواند  اقامت و تابعیت کشور بلاروس را اخذ میکند؟اخذ اقامت بلاروس از چه راه هایی امکان دارد؟بهترین راه اخذ اقامت بلاروس چیست؟ در این مقاله سعی شده است که به سوالات شما در خصوص اخذ اقامت بلاروس از طریق پناهندگی و شرایط   آن   پاسخ داده شود.

در این مقاله که توسط وکلا و مشاورین موسسه حقوقی ملک پور برای شما عزیزان تهیه و گردآوری گردیده ، میتوانید  اطلاعاتی مربوط به پناهندگی به کشور بلاروس  بصورت رایگان بدست آورید . در صورت داشتن سوالات بیشتر در مورد کشور بلاروس  میتوانید با تلفن های موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل نموده و از مشاوره رایگان تلفنی در مورد امور مهاجرتی خود  با مشاوران ما بهرمند گردید .

پیش گفتار : با وجود ثبات سیاسی نسبی در بلاروس  تنها حدود ۸۹۱ نفر بصورت پناه جوی  رسمی در بلاروس در سال ۲۰۱۴٫ به دست آمده  . تا به امروز، رژیم بلاروس   مخالفان سیاسی خود را تشویق به خروج از کشور کرده است. در نتیجه بلاروس دنیال شهروندان فعال وافرادی که قادر هستند که تغییرات اجتماعی واقتصادی مثبتی را بوجود بیاورد هست

هر سال، حدود ۲۰۰ نفر دنبال پناهندگی در بلاروس هستند  در طول سال، بیشتر پناهجویان از افغانستان آمده اند . از سال ۲۰۱۳، با این حال، تعداد پناهندگان سوری افزایش یافته است. در گذشته نیز  پناهندگانی از گرجستان به  بلاروس مهاجرت می کردند .

فایل صوتی توضیحات آقای ملک پور در باب اقامت بلاروس

audio اخذ اقامت بلاروس از طریق پناهندگی

بیشتر پناهجویان پناهنده از کشورهای درگیر در جنگ و یا درگیری های قومی  هستند مرز باز روسیه و بلاروس  از یک سو، و ساخت یک مرز مشترک خارجی سراسر کشورهای عضو اتحادیه اروپا، از سوی دیگر، به افزایش  تعداد پناهندگان از آسیا به اتحادیه اروپا کمک کرده است.

، مهاجران اغلب برای پناهندگی در بلاروس به منظور جلوگیری از پیگرد قانونی برای عبور غیرقانونی از مرز بازرسی  می شوند . کشور بلاروس مطابق با مقررات بین المللی پناهندگی   به کنوانسیون ۱۹۵۱ ژنو و پروتکل ۱۹۶۷ سازمان ملل  پیوسته البته  هیچ اردوگاهی برای  پناهندگان،  احداث نکرده وفقط چندین مرکز اسکان موقت  را ساماندهی کردند وشایان ذکر است که پناهندگان بعد از هفت سال زندگی در  این کشور، می توانند برای شهروندی بلاروس  اقدام نمایند بشرطی که به  قوانین ملی این کشور احترام  بگذارند .

از سال ۱۹۹۷، بیش از ۳۰۰۰ نفر از ۳۳ کشور برای پناهندگی در بلاروس  اقدام کرده اند که برای تایید هر پناهنده سه قانون بازدارنده وجود دارد مانند  نرخ پذیرش بنابراین نرخ پذیرش در بلاروس بسیار بالاتر از  کشورهای دیگراست . متوسط تقاضای برای اعطای پناهندگی  ۳/۷ درصد از تمام متقاضیان بین المللی است .

یکی از شخصیت های مشهور پناه جو که توسط دولت بلاروس بوی پناهندگی داده است  رئیس جمهور مخلوع Kyrgyztan،  قرقیزستان بنام قربان‌بیک باقی‌اف است. که در سال ۲۰۱۰، طی کودتا در قرقیزستان  هنوز به عنوان یک مهمان و دوست توسط رئیس جمهور بلاروس اعطای پناهند گی داده شده زمانی که او  به اتفاق چهار نفر از اعضای خانواده اش. به کشور بلاروس آمد در فرودگاه مینسک  مورداستقبال قرار گرفت و در حال حاضر او   یک شهروند از بلاروس است.

امروزه بلاورس به مراتب نسبت به قرقیزستان ویا روس ها به لحاظ اندازه جمعیتش بدنیال جذب پناهنده می باشد زمانیکه شخصی در بلاروس درخواست پناهندگی می کند واقعیت اینست که از وزارت کشور بلاروس می خواهد که او را بعنوان یک پناهنده بشناسد .

تعریف پناهندگی مستند است از قانون بین المللی موسوم به کنوانسیون ۱۹۵۱ ، دولت بلاروس بررسی م کند که آیا شخص پناه جو منطبق با کنوانسیون پناهندگی واجد شرایط حمایت از دولت بلاروس است یا خیر ضمناً دولت بلاروس بررسی می کند که دلایل شخص از روی حس بشر دوستانه ویا از روی اجبار درخواست پناهندگی دارد یا خیر البته شایان ذکر است که قوانین مربوط به پناهندگی وحقوق بشر پیچید ه  می باشد زمانیکه شخص درخواست پناهندگی می دهد مقامات مسئول اورا پناهجو می نامند .

پناهندگی و مسائل مربوط به آن پدید جدیدی نیست.از دیر زمان‌ بشر برای رهائی از یوغ ستم،جنگ و مـشکلات و آشفتگیهای داخلی به پناهندگی متوسل‌ شده است.معهذا مسئله پناهندگی در‌ عصر‌ حاضر از دیدگاه کمّی در تـاریخ‌ بی‌سابقه بوده است.برای درک بهتر مـوضوع کـافی است به نقل‌ و انتقال پناهندگان در دوران دو جنگ جهانی و سپس به‌ سالهای بعد از جنگ جهانی دوم توجه‌ نمود.هرچند شباهتهای‌ بسیاری را می‌توان بین دوران حاضر و زمانهای قدیم یافت، ولی باید در نظر داشت که وضعیت پناهندگی در عصر حاضر از چنان ویـژگی‌هائی برخوردار است که برخوردی جدید با مسئله و مناسب‌ بودن‌ ابزار رسیدگی و حل و فصل آن را بیش‌ از همیشه ایجاب می‌کند

مدارک ومشخصات : اگر شخص دارای همسر وفرزند باشد در هنگام مصاحبه می بایست همراه وی باشند ومشخصات آنها می بایست برای تقاضای پناهندگی  ذکر شود .

از مدارک مشخص درخواست پناهندگی می توان به مدارک هویتی همچون پاسپورت وشناسنامه ذکر کرد همچنین در فرم پناهندگی از شخص اثر انگشت وعکس برای ثبت درخواست پناهندگی دریافت میکنند که اصطلاح آن (registration ) می گویند . اقامت پناه جویان در کمپین های مشخص شده توسط دولت مورد درخواست می باشد .

معمولاً برای تمام اعضای خانواده شخص یک کارت صادر می شود که نشانگر اینست که آنها پناه جو می باشند  وبرای حمایت مالی داشتن این کارت الزامی است

 انواع پناهندگى

پناهندگى از جـنبه‏هاى مختلف، تقسیماتى دارد و این مسئله بیانگر اهمیت دادن  به مسئله‌ پناه‌ دادن‌ بى‏پناهان و صلح و آرامش جامعه انسانى است. در اینجا تیتروار به برخى از انواع‌ پناهندگى‌ که مبتلی به تمام شهروندان کشور ها می شود  اشـاره مـى‏شود.

 

 • پناهندگى سیاسى
 •  پناهندگى‌ اقتصادى
 • پناهندگى نظامى

همانطور که ملاحظه می کنید بحث پناهندگی با اغراض مختلفی صورت می گیرد.

پناهندگی در کشور بلاروس :  بایستی گفت می توان قانون پناهندگی را در عملکرد کشور بلاروس دریابیم چرا که درسال ۲۰۱۰  در حدود ۷۰۰ نفر از تبعه افغانستان را پناه داده است  در نیمه اول سال ۲۰۱۰ تعداد اتباع خارجی که به بلاروس نقل مکان نموده اند، به اندازه ۲۰ درصد افزایش یافته است
البته در قوانین کشور بلاروس آمده است که :  اکثر خارجیان برای ورود به بلاروس نیازمند اخذ ویزا میباشند.

 

ویزای ورود بلاروس شامل انواع زیر است:

(ویزای ترانزیت (نوع B

ویزای ترانزیت برای سفر و حمل و نقل از طریق خاک روسیه به بلاروس صورت می گیرد  به معنای. این است که برای مدتی بیش از یک سال صادر و از آنجا که روز از ورود به قلمرو بلاروس در دو روز معتبر است. خروج با این نوع ویزا باید از کشور و نه بعد از دو روز پس از ورود effectuated. جزئیات بیشتر در بخش “ویزا”.

 

(کوتاه مدت   (نوع C

ویزای کوتاه مدت نوع اصلی از صدور روادید به اتباع خارجی است و برای آموزش و پرورش، کسب و کار مسافرت، گردشگری، دیدار خصوصی و اهداف دیگر بوده است. اعتبار این نوع ویزا محدود به ۹۰ روز است.

 

(ویزای بلند مدت (نوع D

در صورتی که مدت زمان  اقامت یک خارجی در بلاروس   بیش از ۹۰ روز  باشد تحت شرایطی اعتبار ویزا به یک سال تبدیل می شود و این نوع ویزا بیشتر برای  کسب و کار، مشارکت در ورزش و   رویدادهای فرهنگی و روزنامه نگاری  صادر می شود که مدت آن بستگی به نوع درخواست دعوت نامه شخص دارد.

البته با توجه به طبقه بندی فوق بایستی گفت یکی ار رایج ترین نوع ویزا ،ویزای کوتاه مدت است که معمولا اعتبار ان ۹۰ روز میباشد که معمولا این ویزا برای تجار و دانشجویان استفاده میشود

در پایان بایستی این نکته را اشاره کرد که  با ورود به خاک بلاروس آنهم با اخذ ویزای وورود قانونی به آن کشور  می توان با مراجعه به اداراتی که در خصوص اعطای پناهندگی فعال هستند شرایط خود را بیان در صورتیکه با ضوابط کشور بلاروس درخواست شما همخوانی داشته باشد می توان اقامت دائم ونهایتاً به آن کشور پناهنده شد چون کشوری است که درخواست پناهندگی را بطور مطلق رد نمی کند وشواهد وقرائن نشان میدهد که اعطای پناهندگی را دردستور کار خود دارد وعمل می کند .

بطور کلی افرادی که تصمیم به پناهندگی می گیرند مشکلاتی بر سر راهشان وجود دارد وهرکسی طاقت تحمل این مشکلات را ندارد  امّا در عوض کشور بلاروس دارای دانشگاههای خوبی برای افرادی که می خواهند رشته پزشکی را بخوانند  مناسب است چون مدرک زبان برای ورود به دانشگاه لازم ندارد وهزینه زندگی هم در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی همچون انگلستان  ارزانتر است  واگر شما هم خواهان تابعیت و اقامت از طریق قانونی دربلاروس  هستید مشاورین مجرب ما در موسسه حقوقی ملک پور میتوانند شما را یاری دهند .

 

 

2 پاسخ
  • ghazaleh salehi گفته:

   با سلام و احترام در خصوص پناهندگی خدماتی ارایه نمیشود . اما اگر میخواهید از طرق قانونی مهاجرت کسب اطلاعات نمایید پیشنهاد میکنیم جهت اطلاعات بیشتر با دفاتر ما تماس حاصل فرمایید.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.