اقامت از طریق کار در کلمبیا

چگونه می توانم مدارک لازم برای اقامت از طریق کار در کلمبیا فراهم کنم؟ تهییه مدارک برای اقامت از طریق کار در کلمبیا چه مراحلی دارد؟ مدارک مورد نیاز برای اقامت از طریق کار در کلمبیا چیست؟ چگونه می توانم اطلاعات بیشتری در مورد شرایط اقامت از طریق کار در کلمبیا بدست بیاورم؟ در این مقاله اطلاعاتی در مورد محبوب ترین مقصدهای مهاجرانی که مایل به نقل مکان به کلمبیا هستند، ارائه می شود. با اینکه مراحل اداری در اخذ ویزا و مجوز پیچیده است، اما آخرین تغییرات در قانون مهاجرت کلمبیا که در سال ۲۰۱۳ به اجرا گذاشته شد، مراحل اخذ مجوزهای مدت دار و انواع ویزا را آسان تر نموده است. در کلمبیا حدود ۱۷ نوع ویزا وجود دارد و ممکن است برای اخذ ویزا به وکیل نیاز داشته باشید.

اجازه ورود

در اقامت کوتاه مدت تا ۹۰ روز، مجوز ورود و اقامت (PIP) برای شهروندان کشورهای موجود در فهرست لغو ویزا صادر می شود. مهر این موارد در گذرنامه وارد می شود. امکان تمدید اقامت تا حداکثر ۹۰ روز با مجوز اقامت موقت (PTP) وجود دارد، که به شما امکان اقامت در کلمبیا برای ۱۸۰ روز در هر تقویم سالانه می دهد. لطفا توجه داشته باشید که هیچ کدام از این مجوز ها به شما امکان استخدام نمی دهید. با این حال، می توان از آنها در سفر یا جلسات کاری استفاده کرد. اگر از طریق ونزوئلا یا اکوادور وارد کشور شوید، مطمئن شوید که گذرنامه شما از طرف مقامات مهاجرت تأیید و مهر شود، در غیر این صورت ممکن است با خروج از کشور جریمه شوید.

انواع ویزا

در کلمبیا انواع مختلف ویزا وجود دارد و در صورتی که شما ملیت کشوری را دارید که واجد شرایط ازدواج نیستید یا برای بیش از سه تا شش ماه قصد کار و زندگی در کلمبیا دارید، تنها می توانید برای چند نوع ویزاها درخواست دهید. خلاصه ای از آنها در اینجا ارائه می شود، اما برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تمام انواع ویزاهای موجود، لطفا به وب سایت وزارت امور خارجه کلمبیا مراجعه کنید.

تحت قوانین مهاجرتی کلمبیا سه نوع ویزای کلی وجود دارد که هر کدام دارای زیرمجموعه های مربوط به خود هستند: ویزای تجاری، ویزای موقت و ویزای اقامت

ویزای تجاری (NE)

این دسته به طور کلی برای نمایندگان یا مدیران ارشد شرکت های خارجی صادر می شود که علاقمند به ایجاد یا تقویت روابط تجاری خود با کلمبیا و شرکت های محلی یا دفاتر و شرکت های وابسته در کلمبیا هستند. این ویزا امکان ورود متعدد در طول یک دوره چهار ساله با حداکثر مدت اقامت یک ساله در هر بار ورود فراهم می کند. مهاجرانی که با این نوع ویزا به کلمبیا می آیند اجازه کار و اشتغال ندارند. ویزای NE به چهار زیر شاخه تقسیم می شود: طبق قوانین جدید ویزا، NE-1 در حال حاضر تنها اجازه می دهد تا افراد برای ۱۸۰ روز در کلمبیا اقامت داشته باشند.

ویزای موقت (TP)

اکثر مهاجران از این دسته ویزا در هنگام برنامه ریزی سفر خود استفاده می کنند. تعداد ۱۴ زیر شاخه از جمله برای مقاصدی که در هیچ دسته دیگری جای نمی گیرد، وجود دارد. با این حال، ویزای کار موقت (TP-4) همان است که شما به دنبال اخذ آن هستید.

ویزای TP-4 برای قرارداد کاری با شرکت کلمبیایی و یا ارائه خدمات به افراد یا شرکت ها در کلمبیا صادر می شود. این نوع ویزا برای حداکثر سه سال قرارداد کاری معتبر است و سپس می توان آن را تمدید کرد. شایان ذکر است که در برخی از حرفه ها و مشاغل (مانند پزشکی، مهندسی، زیست شناسی، حقوق و …) می توانید ویزای TP-4 خود را دریافت کنید، اما قبل از شروع کار، باید به دستگاه نظارتی مربوطه مراجعه کنید. برای اطلاع از فهرست شرایط و مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزا، لطفا با کنسولگری کلمبیا در تماس باشید.

ویزای TP-4 را می توان گسترش داد تا همسر و فرزندان شما را نیز شامل شود و به آنها ویزا تعلق گیرد. با این حال، این ویزا به همسر شما اجازه اشتغال نمی دهد.

هر نوع ویزای موقتی با اقامت بیش از ۱۸۰ روز از تقویم سالانه در خارج از کلمبیا لغو می شود.

ویزای اقامت (RE)

اگر یکی از شش نوع ویزای اقامت موقت (از جمله TP-4) دارید، می توانید برای ویزای اقامت درخواست دهید. اگر ویزای همسر T-10 دارید، در مدت سه سال باید برای ویزای موقت درخواست دهید. مزایای اصلی این نوع ویزا مدت اعتبار آن (تا پنج سال، حداکثر دو سال مستمر در خارج از کلمبیا) و اجازه هر گونه اشتغال است. ویزای اقامت باید هر پنج سال یکبار تمدید شود.

ثبت نام

اگر ویزای شما بیش از سه ماه اعتبار دارد، باید در عرض ۱۵ روز پس از ورود در اداره مهاجرت کلمبیا ثبت نام کنید. سپس یک کارت شناسایی خارجی برای شما صادر می شود. اگر کارفرما یا آدرس شما تغییر کند، باید اطلاع رسانی کنید.

ویزای کار

اخذ ویزای کار دشوارتر است. تقریباً تمام انواع ویزای کار در خارج از کلمبیا (حتی اگر شما در کلمبیا اقامت دارید، برای برای اخذ ویزای کار به کشور دیگری سفر کنید) و با حمایت یک شرکت صادر می شود. گفته می شود که روند اخذ ویزای کار، برای محافظت از نیروی کار محلی کلمبیا بسیار پیچیده است.

در پایان لازم به یادآوری است که پروسه اقامت از طریق کار در کلمبیا و همچنین پروسه حقوقی مهاجرت و اقامت بسیار حساس بوده و گاهی یک اشتباه کوچک میتواند منجر به ردی ویزا گردد. از این رو توصیه می کنیم با گرفتن مشاوره صحیح و حقوقی از وکلا موسسه مشاوره ای MIE (با همکاری موسسه حقوقی ملک پور) شانس پرونده خود را بررسی کرده و با  انتخاب درست، آینده خود را بیمه نمائید.

اطلاعات موجود در این وب سایت جهت بالا بردن سطح اگاهی عمومی است و موسسات همکار در ایران خدمات کاریابی ارائه نمی دهند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.